AR 15 - .300AAC Blackout

Samonabíjecí pušky
Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 690

Příspěvek#16 » úte 22. bře 2022, 19:01

Balisticky je rozdíl mezi 300blk super a x39 zanedbatelný, navíc 300blk je stavěný na krátké hlavně, ukažte mi jaký je výběr krátkých pušek v ráži x39 :) Takže co zvládá x39 líp? Jedině ty peníze.



stip
Příspěvky: 278

Příspěvek#17 » úte 22. bře 2022, 19:07

Obávám se, že do budoucna je třeba uvažovat tak, že laciné Barnauly dojdou a nebudou.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 577

Příspěvek#18 » úte 22. bře 2022, 19:45

Idahou píše:Héfaistos - a máš pocit, že je to pístem? Nebude to spíš "rozmělněním" těch uniklých plynů v těle zbraně? Jak se ti špiní vnitřek při střelbě s tlumičem?

Těžko říct, ale nepozoruji u kosy ani kalacha nějaké výraznější špinění při střelbě s tlumičem. Ale jak už jsem psal, mám ho krátkýho :lol: a s "flow through" ;) a je pravda, že více jak cca 200 ran naráz jsem s tlumičem nedal, ale i po těch 200 ranách byla puška (kosa) v nábojišti (+ nosič, závorník atp.) očouzená tak nějak "normálně".

morho píše:...Nekoupil jsem si 300BLK proto, abych střílel sice našlápnutou, ale prakticky pistolovou ráži...

No, u mě je to daný především tím, že pušky v 7,62x39 už mám a supersonic 300BLK mě tedy zase naopak nepřinese oproti 7.62 nic navíc. Pro někoho kdo nemá nic v 308/311 nebo fakt chce superkraťase, může být volba i střílet ty supersoniky, ale to u mě zastane SA/AK, samozřejmě se všemi omezeními a nevýhodami těchto zbraní.

2 stip - Barnauly v 7.62x39 už došly definitivně a nebudou hoooodně dlouho stoprocentně.



Redsnake
Příspěvky: 297

Příspěvek#19 » úte 22. bře 2022, 19:51

nešlo by subsoniky střílet s olověnejma střelama s powder coatem?



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#20 » úte 22. bře 2022, 19:59

morho píše:Balisticky je rozdíl mezi 300blk super a x39 zanedbatelný, navíc 300blk je stavěný na krátké hlavně, ukažte mi jaký je výběr krátkých pušek v ráži x39 :) Takže co zvládá x39 líp? Jedině ty peníze.

No tak to presne myslim. Pokud uz mam 7.62x39 tak .300 je s velkym otaznikem (a spis nema cenu pokud nebudu chtit mit neco vylozene na tlumic, ale pak zase nema smysl resit super). Pokud nemam ani jedno tak tam je volba.
Jaky je vyber kratkych pusek v x39? No velky, kde jaky AKcko jde proste sklopit. Kdyz to posunu dal tak i treba Bren se dela ve sklapeci verzi. Tohle s AR platformou jenom tak neudelam. Tzn podle me tech kratkych bude porad o dost vic v x39.

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 690

Příspěvek#21 » úte 22. bře 2022, 20:30

Ke krátké x39 - střelba s AK z ruky, se sklopenou pažbou? Měl jsem AKMS. Mluvme vážně. Takže Zastava M92 (ale 3.5 kg), tak je fakt krátká. Ale Bren 2 už je 11". Zbytek u nás je 16".
Nic, souhlasím že kdo má AK, 300blk asi moc nepotřebuje - pokud nechce opravdu krátkou (a lehkou).
Naposledy upravil(a) morho dne úte 22. bře 2022, 20:34, celkem upraveno 1 x.



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#22 » úte 22. bře 2022, 20:34

Krátká 300BLK je o hlavni, ne sklopce.
300BLK je hlavně volba, pokud chceš 90 % času střílet subsonicy a občas, dle potřeby, prásknout supersonic. To vše spolehlivě z 5" hlavně. To je taky důvod existence té ráže a pušek jako MCX Rattler - speciálům nestačila MP5 v 9mm, protože má dneska každý měkkou balistiku. Takže tacticool/SHTF kraťas s tlumičem, jinak asi zbytečně drahá frajeřina.
Pokud ti nevadí, že možná nezastavíš doma agresora v balistice, 9mm PCC s tlumičem bude do papíru dělat díry stejně dobře, myslím?



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#23 » úte 22. bře 2022, 21:26

Héfaistos píše:
Idahou píše:Héfaistos - a máš pocit, že je to pístem? Nebude to spíš "rozmělněním" těch uniklých plynů v těle zbraně? Jak se ti špiní vnitřek při střelbě s tlumičem?

Těžko říct, ale nepozoruji u kosy ani kalacha nějaké výraznější špinění při střelbě s tlumičem. Ale jak už jsem psal, mám ho krátkýho :lol: a s "flow through" ;) a je pravda, že více jak cca 200 ran naráz jsem s tlumičem nedal, ale i po těch 200 ranách byla puška (kosa) v nábojišti (+ nosič, závorník atp.) očouzená tak nějak "normálně".

morho píše:...Nekoupil jsem si 300BLK proto, abych střílel sice našlápnutou, ale prakticky pistolovou ráži...

No, u mě je to daný především tím, že pušky v 7,62x39 už mám a supersonic 300BLK mě tedy zase naopak nepřinese oproti 7.62 nic navíc. Pro někoho kdo nemá nic v 308/311 nebo fakt chce superkraťase, může být volba i střílet ty supersoniky, ale to u mě zastane SA/AK, samozřejmě se všemi omezeními a nevýhodami těchto zbraní.

2 stip - Barnauly v 7.62x39 už došly definitivně a nebudou hoooodně dlouho stoprocentně.


To je tím supersonikem, je tam mnohem lepší vyhoření, vyšší tlak, který jen tak profoukne tlumičem ven a nezachytí se tolik jako pomalý a nízkotlaký subsonik a taky je tam i přes to všechno stále vyšší protitlak, který vyfoukne více svinstva pryč ze zbraně. Je to všude stejné napříč rážemi, pistole i pušky.

V dnešní době .300blk IMHO smysl nemá, je to stále exot, jehož nadějné rozšiřování v naší populaci s nástupem tlumičů značně zarazila jeho ukrutná cena, mizerná dostupnost přebíjecích komponent, které taky razantně porostly na ceně a v neposlední řadě vývoj posledních událostí vojenského charakteru, které veškeré výhody takovýchto ráží zadupaly do země z důvodu potřeby výkonu proti ochranám jednotlivce a hlavně nutností spoléhat především na rozšířené a používané ráže......k čemu mi bude poměrně úzce specializovaná flinta, když do ní nikde neposbírám ani neseženu krmení



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#24 » úte 22. bře 2022, 22:12

Jo, to dává smysl s tím super, ale nenapadlo mě to. Dík

No a jak je reálný nějaký sbírání střeliva? Teda jasný - u .223 pravděpodobnější než u .300, ale obecně bych tohle nebral moc jako bernou minci, protože vyjma situací "ejhle zapomutej skald střeliva" mi to nepříjde moc reálné.
Co se týče bežné dostupnosti v obchodech - mám omezenej vzorej, protože koukám jen na tři a půl, nicméně v těch teď není x39 a střídavě je a není .223, zatímco .300 je tam pořád.
Osobně se teda taky spíš už kloním k té .223, ale spíš kvůli výběru zbraní a ceně.

Nikdy sem nezkoušel něco krátkýho v x39 - jakej u toho bude "blast"? Moje standard kosa ve mě nějak neevokuje dojem, že by to byla s krátkou hlavní nějak příjemná střelba - ačkoliv třeba krátká kosa od CSA by byl taky zajímavej kvér

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 577

Příspěvek#25 » úte 22. bře 2022, 22:38

Idahou píše:...No a jak je reálný nějaký sbírání střeliva?...

Mám dojem, že zarozak myslí spíš na situaci nějaké lokální "malé války" jako je teď na Ukrajině, nebo větší celoevropské "občanské" války, kdy poté, co Afrika nedostane letos dostatek obilí od Ruska a Ukrajiny a vypukne v ní hladomor, se vydá +- miliarda černochů na zteč na Evropu ve které pak vypukne řežba.

Potom nastane klasická (a mnohokrát již proběhlá) situace, kdy nebude až tak nouze o zbraně, ale o střelivo do nich. A .300AAC se prostě rozhodně nebude válet "na každém rohu", na rozdíl od .223 a možná i 7.62.

Za mě je 300BLK ráže vhodná pro sport, zábavu a dejme tomu sebeobranu, ale ne "do války". Z toho důvodu imho neexistují ani žádné klony AK v ráži 300BLK, kdežto AKček v 223 přece jen pár existuje (Galil SAR atp...).



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#26 » stř 23. bře 2022, 07:27

No, to sou právě situace kdy si nemyslím, že by bylo nějak reálný sbírat střelivo u cesty, pokud tvoje síly nedominují danou oblast, nebo vyloženě nenarazíš na bedny střeliva.
Nicméně .300 bych rozhodně nevyzbrojoval armádu ani bych si ji do ni nebral (speciál ze mě už fakt nebude), to už je úplně jinej scénář ve kterým se už na ty atributy zbraně musí nahlížet jinak.

Blackout beru jako civilní ráži (mimo policejní/vojenské speciály) pro HD a situace typu SHTF mimo války, kdy se hodí mít výkonnou zbraň, která je zároveň hodně skladná a skrytelná - kakuluji s tím, že v našem prostředí a takovém scénáři bude dlouhá zbraň (typu AR15 a tak) přes rameno stále budit rozruch a většinou ji bude nutné použít v uzavřených prostorách a obecně do 300m.
Pokud pak půjdu zkusit doplnit zásoby do vyrabovaný prodejny střeliva, jaká je šance, že tam najdu .223 nebo x39? Minimální.
To sou samozřejmě už divoké scénáře. Pointou je, že pokud je daná ráže běžně k dostání v obchodech, tak bych tu dostupnost "u cesty" nebral úplně jako bernou minci

Ohledně těch AK - BLK je přímo koncipována pro AR15 a sdílení co nejvíc ze zbraně s .223, na východě má konkurenci v podobě 9x39. By asi úplně nedávalo smysl vyvíjet na východě AK v .300 pro západní trh a západních výrobců AK asi až tolik nebude.

Každopádně jo, není to armádní ráže, ale spíš ráže pro speciály a nebo jednotlivce.

Pokud teda budu chtít co nejkratší pušku pro rozdílné situace a/nebo tlumič, tak pořád vychází ta AR15 v .300 nejlíp - .223 v devítkové a kratší hlavni mi už příjde až moc přiškrcená a u té x39 nevím jestli by to nebylo peklo střílet. Limitem je cena a výběr zbraní



Sody
Příspěvky: 314

Příspěvek#27 » stř 23. bře 2022, 10:24

Jestli jde o něco malého a výkonného, tak by mohlo pomoci něco takového:
https://youtube.com/shorts/ZA5L61lrFNI



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#28 » stř 23. bře 2022, 21:39

Ohledně toho sbírání munice u cest.....když se člověk koukne na videa, tak na UKR se válí nepřeberné množství kastlíků s 7,62x54R, 5,45x39, 7,62x39, 12,7 atd. u každého rozšklebeného vraku ve škarpě a místňáci rozhodně nepůsobí dojmem, že by nevěděli co s tím......naopak 9x39 se tam nejspíš neválí, na to je to příliš speciální ráže.....tož tolik k tomu blackoutu a taky nejpravděpodobnějšímu-pokud přijde, dalšímu scénáři díky kterému bych už skutečně uvažoval jen na NATO ráží, protože s tou se tady možná ještě za pár let bude dát civilně potrénovat, zatímco 545x39 nejspíš vyschnou a objeví se snad jedině i s příchozím zdrojem.
AK v .300blk jsou, ale jen jako individuální stavby/konverze v Americe. Dalo by se říct, že jakákoliv puška fungující v .223 se dá přestavět na .300blk a bude fungovat většinou v nějaké míře i s původním zásobníkem na .223

A krátká kosa a lá Hermex s 300mm laufem, která má se sklopkou v podstatě délku AKSU je, pokud je dobře odladěna úplně napohodu, dokonce i přesnější než standartní délka hlavně.

Uživatelský avatar
Noir
Příspěvky: 65

Příspěvek#29 » stř 23. bře 2022, 23:06

300 BLK má jednu zásadní výhodu oproti 7,62x39 - pušky na něj fungují i s podzvukovým střelivem.
A jednu výhodu oproti 223 REM - lze si snadno odlévat vlastní střely a pušku lze často použít i na pistolové střelnici. Druhou výhodou je snažší přebíjení a poměrně široká paleta prachů které lze použít.
Oproti 9mm karabinám pak je výhodou výkon cca 700+J v subsoniku a možnost přebít až na 1700 J v nadzvuku.
Kdo přebíjí 308, má další ráži na stejné střely.
Pro české podmínky je to velice vhodná ráže - lze využívat na střelnicích, kde je problém s hlukem, jen velmi málo střelnic je mimo efektivní dostřel náboje, náboj je šetrný ke kongům a přitom s nimi viditleně zamává.

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 690

Příspěvek#30 » stř 23. bře 2022, 23:24

Tovární subsoniky mají 630 až 680 J.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bob. 78 a 2 hosti