AR 15 - .300AAC Blackout

Samonabíjecí pušky
Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 577

Příspěvek#31 » čtv 24. bře 2022, 01:57

Noir píše:300 BLK má jednu zásadní výhodu oproti 7,62x39 - pušky na něj fungují i s podzvukovým střelivem...

To není vždy pravidlem, jak už zde bylo i řečeno, někomu třebas sub od S&B nepřebíjely (i když je to celkem našláplej subsonic, jenže jen s 200grs střelou).

Pokud je mi známo, tak třeba DD dodává některé své pušky v 300BLK se dvěma druhy vratných pružin do trubky - jednu (slabší) pro subsoniky a druhou (standardní) pro plnotučný. Takže ta univerzálnost sub/super u 300BLK není zase úplně tak zalita jižním sluncem, jak se tvrdí.



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#32 » čtv 24. bře 2022, 07:37

Však jen vyměníš pružinu a funguje to na oba náboje. Tak jednoduché to u zbraní na x39 není.



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#33 » čtv 24. bře 2022, 07:41

zarozak píše:Ohledně toho sbírání munice u cest.....


No jak jsem říkal - armádu bych třístovkou nevyzbrojoval a válka je situace, kdy se mění ten charakter potřebné zbraně a význam .300 se snižuje. Pokud ale teda bereme danou situaci, tak je stejně příliš vysoké riziko vybírat takto pozůstatky po vlastní/nepřátelské armádě a to i pokud tvoje strana danou oblast ovládla - právě z UA bylo video, kdy jedna nebo druhá strana zdronovala své pozice potom, co je ta druhá obsadila a začala zpracovávat. Pokud si nezúčastněná strana, tak ej to riziko ještě větší a tvým záměrem by mělo být udržovat low profile - ačkoliv samozřejmě z UA máme i videa jak tam nějakej Volo´da tahá pásy střeliva z hořícího vrtulníku. Je to samozřejmě jen můj názor, ale třeba 9hole review to kdysi rozebíral v podobném duchu.
* UA je teda ještě specifická v tom, že je tam relativně hodně zásob prostě opuštěno a schováno v lesích, ale to bych nebral jako pravidlo

Pokud tedy bereme extrémní situace, tak kraťas v .300 je vhodnější spíš pro Tma 2.0 (kniha Ondřeje Neffa, doporučuji) než UA scénář
Obecně pak v těch normálních je to jednoduše pro ty, co chtějí dobrý utlumení a/nebo kompaktní balení s puškovým výkonem

k pružinám:

DD dodává pro M4 PDW dvě pružiny - jednu specificky pro sub a jednu univerzální. Co jsem pročítal recenze (zvažoval jsem, že to pořídím), tak snad všichni nasadili tu univerzální a dále neřešili. Je dost možný, že jsou tam dvě protože je tam zkrácený buffer v rámci pažby od Maxim defence, tedy tam nepasují běžné pružiny.
Mimochodem DDM4 PDW je fakt pěknej kvér - https://www.youtube.com/watch?v=QmffL7p ... ColionNoir
Základní úsťovka je lineární kompenzátor se kterým to vypadá jak solidní blaster
Obrázek



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#34 » čtv 24. bře 2022, 19:21

Noir píše:300 BLK má jednu zásadní výhodu oproti 7,62x39 - pušky na něj fungují i s podzvukovým střelivem.
A jednu výhodu oproti 223 REM - lze si snadno odlévat vlastní střely a pušku lze často použít i na pistolové střelnici. Druhou výhodou je snažší přebíjení a poměrně široká paleta prachů které lze použít.
Oproti 9mm karabinám pak je výhodou výkon cca 700+J v subsoniku a možnost přebít až na 1700 J v nadzvuku.
Kdo přebíjí 308, má další ráži na stejné střely.
Pro české podmínky je to velice vhodná ráže - lze využívat na střelnicích, kde je problém s hlukem, jen velmi málo střelnic je mimo efektivní dostřel náboje, náboj je šetrný ke kongům a přitom s nimi viditleně zamává.


No ono pokud přebíječ žije v česku, tak velmi záhy zjistí, že ta paleta použitelných prachů není zase až tak široká, protože polovina zahraničních vhodných prachů je víceméně nedostupná a drahá a z domácích v tom shoří dobře, aniž by se to zablokovalo už při první padesátce jen hrstka prachů, zbytek je bohužel totálně nevhodný a teď už navíc taky předražený. To dokonce i u supersoniku......subsonik je kapitola sama o sobě a skutečná řehole pro lidi, co se neradi vzdávají. Nicméně souhlas v tom, že lití vlastních střel je v subsoniku cestou, nicméně pokud si člověk nechce utemovat celý plynovratný systém olovem musí se vydat cestou povlakovaných střel a to je zase alchymie na několik dlouhých zimních období. Prostě tato ráže není v žádném případě tak jednoduchá a snadno zvládnutelná, jak se zdá a kdo to kdy přebíjel a snažil se vyvinout nějaký ,lidově dostupný náboj musí uznat psané.......samozřejmě než snaha vytvořit samonabíjecí subsonik v 7,62x39 tak .300blk je cesta menšího zla

Uživatelský avatar
Noir
Příspěvky: 65

Příspěvek#35 » pát 25. bře 2022, 00:58

@Héfaistos - Vosátka má přepínatelný regulátor plynu - pro subsonic s tlumičem a nadzvuky + subsonic bez tlumiče. (+ zavřeno pro ticho). Ale subsonic s 230 gr střelou funguje i na první pologu i bez tlumiče.

@zarozak - Ano Win296 tu mírně chybí pro opravdu výkoný supersonic, nicméně 300 BLK je prachově kompatibilní s 10,4 Vetterli, vz.58, revolverem v .44 mag a 30 carbine. V krajní nouzi a s obětováním efektivity by do toho šlo sypat i to co sypu do 308 a 223 a v opravdu krajní nouzi s opatrným sypáním i to co do 9mmL. To nic jiného neumí.
Jinak do podzvuku využívám 230 gr Lee poplastovanou střelu. Při těch tlacích a rychlostech ani není potřeba gascheck. Rozhodně to není nějaká alchymie, naopak je to docela jednoduchá výroba. Odladění navážek taky není velký problém - cca na na třetí navážku jsem se tefil těsně pod Mach. Odladit přesnou 223 byl daleko větší porod.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#36 » pát 25. bře 2022, 17:00

Z čeho to střílíš?



Bulls.eye
Příspěvky: 40

Příspěvek#37 » úte 26. črc 2022, 14:09

Redsnake píše:nešlo by subsoniky střílet s olověnejma střelama s powder coatem?


Šlo, takhle to sám praktikuju. 225gr střela NOE TACO, litá ze slitiny odpovídající závažíčkům (12BHN), samo-domo powder coat, čili střela nákladově za korunu + práce. Kalibruju +0,05 mm nad nominální průměr hlavně. Přebíjím to s magnumovým pistolovým prachem (AA9, resp. aktuální varianta od Lovexu), sypu toho cca 8gr., čili nákladově za prach 0.9kč.
Z mého Rugeru AR 556 v 300blk to chodí bez problému s tlumičem i bez, do xichtu mi nic nefouká a vyhoří to čistě, hlaveň se nijak extra nepřehřívá (malá navážka prachu). Laboraci mám naladěnou tak, aby to chodilo spolehlivě, ale stále pod zvuk (1100 FPS) - pro jistotu jsem zvětšil gas port na 2,4mm a přidal stavitelný gas blok. Pro tuhle laboraci naplno otevřený, ale kdybych se z nějakého důvodu rozhodl střílet nadzvukové náboje, můžu to přškrtit, aby to zbytečně nekopalo.

Co se hilzne týče, mám jen pár originálních 300BLK, zbytek jsem konvertoval z 223. Je to sice drbačka (protřídit, přeformátovat, zakrátit a trim napřesno), ale zas 223 hilzny jsou snadno dostupné za ceny blížící se ceně šrotu, čili nákladově opět cca koruna + (hromada) práce. V penězích pro zjednodušení 1kč střela, 1kč prach, 1kč hilzna a 1kč zápalka. Pro hračičky je tohle naprosto ideální ráže :)

K argumentu, že kdo má AK v 7,62x39, nepotřebuje 300 BLK:
Provozuju i AK v 7,62x39, nějakou dobu jsem ladil přebíjení těžkými olověnými střelami a a byť to jde rozchodit, tak se mi nepovelo se dostat pod zvuk v samonabíjecím režimu. Horní limit hmotnosti střely co AK ustabilizuje je někde kolem 200gr, ty 225 už umí chodit naplocho (pod zvukovou rychlostí). K tomu se přičte dvojnásobná kapacita hilzny, čili horší hoření u malých navážek prachu, těžký bolt carrier, velké třecí odpory, velké ztráty tlaku na pístu a výsledek je, že přebíjet subsonické 7,62x39 do samonabíječky není žádná sranda, ačkoli s tlumičem by to asi šlo rozchodit. Supersonické samozřejmě není problém vyrobit, nicméně puškové prachy při větších navážkách, kdy jž to chodí v semi-auto (zkoušel jsem s040, S053, D063), poměrně rychle ohřejí hlaveň, což olovo nemá rádo. Po rychle vysypaném zásobníku zadrbaný gas blok a hlava pístu od odpařeného olova, zbraň přestane fungovat a čistit to fakt není zábava. Naproti tomu v 300 blk není problém v hlavních s rychlejším stoupáním (mám 1:7) problém s použitím střel i kolem 240gr, navíc to funguje i s menším tlakem plynu kvlli menším ztrátám a lehčímu BCG, čili menší navážky prachu a tím i menší zahřívání hlavně, takže se dá střílet svižněji bez zanášení zbraně olovem.



Redsnake
Příspěvky: 297

Příspěvek#38 » úte 26. črc 2022, 15:52

Vyborne popsano, diky!



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#39 » stř 27. črc 2022, 10:46

Bulls.eye: Konecne fundovany prispevek od cloveka, kde je videt, ze si vse proslapal hezky po svych a od zacatku....Ja taky a mam rovnez odladeny laciny a plne funkcni naboj. Pokud budes chtit prohodit nejake zkusenosti, tak rad podebatuji v SZ ;-)



krtek2k
Příspěvky: 125

Příspěvek#40 » stř 27. črc 2022, 13:03

A proč v SZ? Vždyť zde na fóru je v přebíjení puškových nábojů o 300aac blackout vlákno, kde se subsonik taky rozebírá. Taky tam mám svou laboraci napsanou.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti