Prodej zbraně kat. B (dnes A1)

Samonabíjecí pušky


Dromed
Příspěvky: 8

Příspěvek#1 » čtv 4. srp 2022, 01:47

Zdravím, chtěl bych se zeptat jak je to s prodejem zbraně u které byla novelou změněna kategorie zbraně z B na A1.
Chci prodat samonabíjecí (poloautomatický) samopal PPŠ-41 Špagin. V průkazu zbraně mám zbraň kat. B. Můžu ho tedy jako kat. B i prodat (ZP, NP) nebo musím po kupci chtít i výjimku? Podle mě by měla zbraň být stále v kat. B, když je tak vedená. Kategorie se změní až při přihlášení zbraně? Nikde se to nemůžu dočíst a okr. město mám 30 km, abych se zeptal přímo na odboru zbraní a střeliva. Nemáte s tím někdo zkušenost?

Btw: Kdyby měl někdo zájem cena je 6900 Kč, k samopalu je 1 bubnový a 1 segmentový zásobník + asi 30 nábojů. Rok 1943, výroba SSSR, úprava zelený sport, bez koroze skladovka málo stříleny, celou dobu v trezoru. (dromed@email.cz)

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#2 » čtv 4. srp 2022, 05:41

Mě se ptali zda jsem kontroloval výjimku.



JirkaCV
Příspěvky: 1465

Příspěvek#3 » čtv 4. srp 2022, 06:01

Řekl bych, že kategorii mění už v okamžiku prodeje, kupující tedy musí mít výjimku dopředu. Měl bych se ho alespoň zeptat, jestli jí má.



Střelec
Příspěvky: 1645

Příspěvek#4 » čtv 4. srp 2022, 09:24

Na přelomu roku jsem řešil to samé, prodával jsem pušku, která byla koupena na B, ovšem dnes je to již A1. Kupující měl naštěstí jak vyjímku A1, tak nákupku na B. Pak mu to prý zaregistrovali na B, tzn. jak to bylo zaregistrováno původně, ale prý nad tím na OSZBM dlouho spekulovali, jak to má být.



jenikw
Příspěvky: 82

Příspěvek#5 » čtv 4. srp 2022, 10:34

A proč měnit kategorii zbraně? Jestli je v průkazu B, prodávám to jako B.



JirkaCV
Příspěvky: 1465

Příspěvek#6 » čtv 4. srp 2022, 11:07

Ono je to schovaný tady:

"Držitel zbrojního průkazu, který byl ke dni předcházejícímu dni nabytí účinnosti tohoto zákona oprávněným držitelem zbraně, která je ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona považována za zbraň kategorie A-I, se považuje za oprávněného držitele této zbraně podle zákona č. 119/2002 Sb., ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona."


Článek na LEXu:
https://www.gunlex.cz/zbrane-a-legislat ... ustanoveni
https://www.gunlex.cz/zbrane-a-legislat ... -zasobniky

Pro ty, kdo nemají přístup citace:

Držitelé zbrojních průkazů, kteří budou mít ke dni účinnosti již vydané povolení k nabytí zbraně kategorie B, která je podle nového znění zbraní kategorie A-I, mohou toto povolení využít. Při registraci je pak policie vyzve, aby podali žádost o vydání výjimky pro zbraň kat. A-I (za toto podání se nevybírá správní poplatek).

V případě, že držitel má ke dni účinnosti zákona podanou žádost o vydání povolení na zbraň, která je podle nového znění zbraní kat. A-I, dokončí se řízení jako řízení o žádosti o vydání výjimky na zbraň kat. A-I.



Dromed
Příspěvky: 8

Příspěvek#7 » čtv 4. srp 2022, 11:37

OK takže prodávat jako kat. A1 tzn. ZP, NP (na A1), jen jak je to s tou výjimkou? Pokud má nakupko na A1 tak by měl mít automaticky i výjimku. Znamená to že ji teda kontrolovat nemusím nebo si mám raději udělat kopie jak NP tak výjimky? Ach jo. To nechápu když je ta výjimka nároková stejně jako nakupko proč ji teda vůbec zaváděli. Jen další papír a zbytečná práce pro PČR :|



JirkaCV
Příspěvky: 1465

Příspěvek#8 » čtv 4. srp 2022, 11:50

Zaváděli to na základě požadavků komise EU. A buďme rádi, že jí zavedli takto. Taky jsme to ty hračky mohli přijít úplně.



jenikw
Příspěvky: 82

Příspěvek#9 » čtv 4. srp 2022, 11:53

Prodávat jako B :-)



Piggy
Příspěvky: 1835

Příspěvek#10 » čtv 4. srp 2022, 12:03

Zbraň A-i nejde prodat jako B. Kategorie se změnila ze zákona, akorát kdo nabyl postaru jako B, má teď oprávněně A-I a PZ měnit nemusí, i když už neodpovídá současné kategorizaci.
Dromed: Nákupko A-I neexistuje, resp. jmenuje se výjimka.
Přechodné ustanovení už nejde využít, protože nákupko vydané před účinností novely a dosud nerealizované po roce propadlo.



jenikw
Příspěvky: 82

Příspěvek#11 » čtv 4. srp 2022, 12:08

On ale má zbraň kat. B, má to napsáno v průkazu zbraně.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#12 » čtv 4. srp 2022, 12:09

Nejsem odbornik na zbrane, neznam vyrobni postup, v karticce nam sk. B, prodavam jako B.

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#13 » čtv 4. srp 2022, 12:17

Při prodeji chceš vidět ZP a A-I na zbraň.



Dromed
Příspěvky: 8

Příspěvek#14 » čtv 4. srp 2022, 12:17

jenikw píše:Prodávat jako B :-)


Určitě? Podle horního odstavce výše citovaného zákona je zbraň považována za kat. A-I ode dne nabytí platností zákona bez ohledu na to co je v průkazu. Je to tam řečeno zcela jasně.
Jen já výjimku nepotřebuji protože již jsem oprávněným držitelem této zbraně ani tam není povinnost průkaz měnit. Ale proč by se to mělo vztahovat na i na nového kupujícího?

Ten spodní odstavec mě taky trochu mate. Je tam že lze zbraň koupit na NP kat. B a výjimku vyřídit dodatečně ale to platí jen pro již vydané NP. Na ty vydané už po novele už asi ne. Platnost NP je rok takže asi záleží na datumu na NP. Ach jo. To aby člověk byl minimálně JUDr. :D



Dromed
Příspěvky: 8

Příspěvek#15 » čtv 4. srp 2022, 12:22

No a stejně novela je v platnosti už déle než rok takže už žádné NP kat. B na nákup této zbraně neplatí.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů