CMMG Banshee (9 mm)

Samonabíjecí pušky


pH13
Příspěvky: 85

Příspěvek#1 » stř 15. úno 2023, 20:29

Zatím o této zbrani na fóru nic není, tak sem dám alespoň nějaké info, i když k hodnocení nejsem coby začátečník kompetentní. Pominu-li vzduchovku kdysi v pravěku a asi dvě setkání s malorážkou a brokovnicí po pár ranách, tak tohle je moje premiéra s plnokrevnou dlouhou zbraní.

verze: CMMG Banshee 200 Mk4 9x19 8'
- 200 je označení generace. "200" je výběhová, má ovládací prvky dle vzoru klasiky M16 (což je pro mne plus). Současná generace "300" nemá doražeč závěru, má oboustranné ovládací prvky a o něco pěknější předpažbí.
- Mk4: označení pro kombinaci 9mm Luger upper a standardní AR-9 lower umožňující používat klasické 5.56 zásobníky s vložkou pro 9 mm
- 8-palcová hlaveň

Miřidla:
a) Vector Optics Frenzy 1x22x26 MOS Red Dot Sight
- plus Vector Optics MOJ Red Dot Lower 1/3 Co-Witness Cantilever Picatinny Riser Mount
- nastřeleno na 25 metrů, teoreticky by mělo opět trefovat přesně okolo 100 m.
b) doplňkově: Magpul MOE MBUS back-up sights

zCMMG Banshee (small).jpg


Prodejce: plná spokojenost.

Zkušenosti: Nastříleno 110 ran na 25 a 16 metrů (na delší se v zimě v Praze nedostanu).
a) spolehlivost:
- 100 ran S&B FMJ 115gr (doporučeno prodejcem): bez závad
- 5 ran S&B FMJ 124gr: bez závad, necítil jsem znatelný rozdíl v chování
- 5 ran STV Golden Bee FMJ 124 grs: třikrát F2E (komínek). Poznámka: Zbývajících 45 proletělo CZ Shadow 2 bez problémů. Banshee bylo v té chvíli v záběhu, možná dnes by si poradilo lépe, ale necítím potřebu ho trápit.
Vložka v zásobníku přes trochu levný plastový vzhled potvrdila dobré reference, podávání bez problémů, ale zatím jsem neplnil na víc než 20.
b) přesnost:
Nedokážu posoudit. Na 25 m byly při střelbě vkleče loktem s opřeným o stolek všechny skupiny s kolimátorem do 3 cm, takže horší to určitě nebude, ale vzhledem k mým (ne)zkušenostem to s vysokou pravděpodobností je lepší.
Při mechanických miřidlech nárust skupin na 15 cm, což je zejména dáno blbýma očima (nedokážu zaostřit na mušku). Beru je jako zálohu pro případ nejvyšší nouze (která nikdy nenastane) a pro občasné zpestření.
c) pocity:
Chování při střelbě velmi příjemné, zpětný ráz je, ale nerušil, nebyl problém udržet cíl v miřidlech. Nějaké porovnání s konkurencí vzhledem k nedostatku zkušenosti nemohu nabídnout.
Spoušť je vojenská, při první střelbě jsem k Banshee šel až po Shadow 2 a v první chvíli jsem myslel, že se spoušť nějak sekla. Po pár ranách jsem si zvykl, spoušť mi přišla plynulá a čitelná.
Jediná drobná výhrada ohledně ovládacích prvků je pojistka, odjištění je v pohodě, ale zajištění je trochu tužší, nedokážu zajistit palcem s rukou v základní pozici na rukojeti, musím přehmátnout pro lepší páku. To se snad vyběhá.

Celkově s ovládáním a zbraní velká spokojenost, střílení byla čistá radost. Při prvním setkání mi přišla překvapivě lehká. Vyhovuje mi, že vnitřní konstrukce (závorník, nosič závorníku) je v zásadě standardní M16/AR9, takže rozborka/sborka/čištění jsou dle armádních manuálů.

Pokud půjde všechno, jak doufám, tak po prázdninách budu na nějaké tisícovce a také s návštěvou na stovkové střelnici s lavicí, dám vědět.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#2 » stř 15. úno 2023, 20:46

1. Nástřel na 25 Ti bude +- odpovídat na 50
Na 100 už budeš střílet poppera pod nohu
2. Koukej kde si opatřit náhradní cam pin

No a ať Ti dlouho slouží



Motostrelec
Příspěvky: 110

Příspěvek#3 » čtv 16. úno 2023, 07:22

Ahoj, tahle CMMG mě hodně zaujala, obvzlášť se mi zamlouvá ta vložka do Pmag ARkových zásobníku a taky možnost koupit pouze devítkový upper se závěrem a používat to na svém loweru.

Za mě by to byla ideální treninková konverze pro střelnice, kde můžeme střílet jen pistolové ráže a díky těmto zásobníkum by i manipulace byla stejná. Prodává někdo v ČR tento upper a závěr ?



Luboš16
Příspěvky: 111

Příspěvek#4 » čtv 16. úno 2023, 10:47

Ta vložka do zásobníku by mě taky zajímala. Prosím, zkus vložit fotky zásobníku s tou vložkou. Děkuji Luboš

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#5 » čtv 16. úno 2023, 11:45

Motostrelec píše:.... možnost koupit pouze devítkový upper se závěrem ....

fakt ? On ty CMMG Banshee uppery někdo někdy dovezl a někde nabízí ?
Pokud se pamatuju, celý flinty se doprodávaly se slevou, jaká o ně byla pranice :-) a to šlo o mnohem spolehlivější variantu na G šuplata
Luboš16 píše:Ta vložka do zásobníku by mě taky zajímala. Prosím, zkus vložit fotky zásobníku s tou vložkou. Děkuji Luboš

je jich plný web, vč videí na YT



pH13
Příspěvky: 85

Příspěvek#6 » čtv 16. úno 2023, 15:13

Motostrelec: Až po vašem příspěvku o možnosti kombinování upperů a lowerů mi doklaplo, že jsem psal AR-9 pokaždé, když jsem myslel AR-15. Teď už to neopravím a přesně jste vystihl jeden z půvabů.

Co se týče prodeje, prolézal jsem naše prodejní weby docela intenzivně během nákupu a na samostatné uppery jsem nikde nenarazil, obecně o CMMG je bída a v zásadě kromě BestPatron a Brownells on nich nikdo věci nemá. Možná by se u BestPatron dalo něco domluvit (zněli dost vstřícně), ale asi za hodně, čímž to v našich podmínkách přestává být tak atraktivní jako v USA.

4mike: Díky za rady. Vzhledem k dostupnosti už bych měl asi začít shánět.

Luboš16: Samotný adaptér je pěkně vidět tady:
https://eshop.bestpatron.eu/cmmg-adapte ... -ran-2-ks/

Tady je vyústění prázdné a nabité.

CMMG Banshee conversion mags.jpg


Díky použití standardních zásobáků funguje záchyt závěru bez jakýkoliv úprav a zatím spolehlivě.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



alpi76
Příspěvky: 139

Příspěvek#7 » pát 17. úno 2023, 18:28

4mike píše:Pokud se pamatuju, celý flinty se doprodávaly se slevou, jaká o ně byla pranice :-) a to šlo o mnohem spolehlivější variantu na G šuplata


Ta informace o (ne)spolehlivosti pramení z vlastní zkušenosti? Jinak pušky na konverzní zásobníky se stále prodávají a i já o ní přemýšlím právě pro velkou podobnost s klasickými AR15, které mám.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#8 » sob 18. úno 2023, 21:05

Když ti lidi chtějí vracet v krámě konverze do šuplat (ony se tu už vyskytují pár let)
a jedinej komu jakž takž chodi za cenu vlastni verze je Vindy,
nevidim důvod být další kdo musi prorážet hlavou zeď.
Dokážu se poučit i z cizích omylů.
Tím spíš, že v konvertovaných šuplatech nevidím oproti géčkovým pro mne žádný přínos.

https://forums.brianenos.com/topic/2585 ... uning-9mm/



alpi76
Příspěvky: 139

Příspěvek#9 » ned 19. úno 2023, 10:59

Díky za odkaz. Koukám, že když někdo chce AR v ráži 9x19 a je alergický na G i G zásobníky, tak nemá co koupit.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#10 » ned 19. úno 2023, 13:58

Alergii na spolehlivé zásobníky neznám ale rád se necham poučit.
Další možností spodku ar9 jsou verze na zasobniky sig, další na uzi.
První jsou blbě dostupný a debilně drahý, druhý snesitelně spolehlivý jen po tuningu.

Což nemá se CMMG banshee ani guard nic společného



Motostrelec
Příspěvky: 110

Příspěvek#11 » pon 20. úno 2023, 07:28

Gdyž ony ty flinty na Géčkové zásobníky jsou TAAAAAAAK hnusné.... :-(

Toto řešení od CMMG je jak manipulačně, tak vzhledově značka ideál. Ale jestli je to nespolehlivé, tak si nechám zajít chuť a rači si počkám na Evo4 a nebo pořidim Stribog SR9A3.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#12 » pon 20. úno 2023, 10:22

a táááááááááák spolehlivé
ne vážně, na debatu s fikulíny nemám buňky



Motostrelec
Příspěvky: 110

Příspěvek#13 » pon 20. úno 2023, 11:26

O spolehlivosti Géčkových zásobníku, nepochybuji. Ale manipulačně už to je prostě jiné než s AR zásobníkem a v rámci treninku by toto bylo určitě lepší řešení. Ale jestli to není spolehlive, tak to nemá za ty peníze cenu pokoušet.



pH13
Příspěvky: 85

Příspěvek#14 » pon 20. úno 2023, 18:42

No, v tom linku na forum, ktere 4mike dával výše, jsou ohledně zásobníku v naprosté většině stížnosti na problémy s těmi z Glocka, obvykle od lidí, kteří si pušky stavěli z dílů. Jsou taky fóra, kde lidi s konverzními zásobníky a originál CMMG sestavou nastříleli nad 5000 bez jediného problému. Uvidím, jak to vyjde u mě, a dám vědět.

Co se týče vzhledu, řekl bych, že pro řadu střelců důležitý je. Málokdo z nás se účastní bojových akcí, popřípadě střílí na natolik vrcholové úrovni, že musíme řešit poslední procento. U každé kategorii zbraně, od kapesních strike-fired kompaktů přes velké kohoutové pistole po kombatové brokovnice, je vždy řada kandidátů, které jsou z hlediska parametrů natolik blízké pro běžného uživatele a do ruky sedí, že si člověk, který jen střílí pro radost, nemusí kupovat zbraň, která by se mu nelíbila.

Mi puška typu AR-15 s původní širokou šachtou zásobníku a v tom tyčinkovitý zásobník Glock (Beretta, Colt,...) přijde jako nepovedené moderní umění, tak jsem se zařídil. No a kdo to má jinak (nebo je mu to jedno), tak se zase zařídí jinak.



pH13
Příspěvky: 85

Příspěvek#15 » pát 31. bře 2023, 14:24

Další stovka prostřílená na malé střelnici, bez jediné závady. Dokoupil jsem zásobník, aby ten, kdo zrovna nestřílí, mohl nabíjet. Děti střílely z větší zbraně poprvé a velmi si chválily, jaká je to pohoda.

Protože bych se měl občas dostat na delší vzdálenosti, dokoupil jsem zvětšovák (Vector Optics Micro3X Magnifier). Ve snaze dostat ho co nejblíže k oku trochu vadil rychloupínák. Při běžné montaží (vyklápění zvětšováku doprava) rychlosundavací páka trčí o centimetr blíž k napínací páce a dost tam vadí. Ale já spíš plánuju nandavat a sundavat, takže jsem základnu otočil, odepínací páka teď kouká vpravo dopředu, kde nevadí, a mám tak zvětšovák blízko k oku a přitom volný přístup k napínací páce.

zCMMG Banshee5 (small).jpg


Z bytu dohlédnu na cca 150 metrů a 3x zvětšovák mi vše dostatečně vykreslí. Na střelnici střílíme nejvýše na 15 metrů, kde jsem předtím necítil potřebu, ale překvapilo mě, o kolik i na tuto malou vzdálenost zvětšení zlepšilo pocit z míření (a také přidalo k frustraci, protože má člověk třikrát víc zvětšeno, jak při střelbě bez opory lítá zaměřovací bod po terči). Pro střelbě na 8 m na terč s devíti obrazci, kdy jsme posílali každou ránu do jiného, byl ale kolimátor dle očekávání pohodlnější.

Se zvětšovákem souvisí zajímavá věc, na kterou možná narazil už i někdo další. Když jsem začal střílet, měl jsem problém s nejasným viděním hledí, které jsem jakoby viděl dvakrát. Zjistil jsem, že je to způsobeno velmi silnými skly brýlí a že to normálně nevnímám, protože málokdy potřebuji vidět zároveň velmi ostře dva kontrastní objekty v rozdílných vzdálenostech. U pistole se s tím učím žít a kolimátor u karabiny je zcela v pohodě. Když jsem ale nasadil zvětšovák, tak se mi výrazně rozdvojilo vše včetně cíle, možná proto, že musím hlavu sklonit a koukám přes brýle pod úhlem, tedy chyby způsobené lomem ve skle brýlí se zvětší. Takže při použití zvětšováku při míření koukám mimo brýle a je to bez problémů.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: erteple a 10 hostů