Vz. 24 a 26

Samonabíjecí pušky


zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#76 » pát 4. čer 2021, 14:56

Irglik: Skoro bych napsal amen.....ale osobně si nemyslím, že každou pumpičku ve zbrojovce ladili zvlášť, aby nekulometila. Je to prostě jen o náhodě, jak se co sejde a hlavně o tom mačkání spouště. Čtu a slyšel jsem i z vícero zdrojů od těch, co s tím sloužili, že to zkrátka mnohým a mnohdy střílelo jak chtělo, ale když se to hbitě promačkávalo, tak to jednotlivými jakžtakž šlo, ovšem samozřejmě na úkor přesnosti. Považoval bych to za vlastnost toho celkem stupidního spoušťáku. U UZI to pochopitelně nikdy skrz spoušťák nezakulometí a špagát je celkem taky dost odolný na správné vystavení přerušovače, jako všechno,kde jde způsob střelby přepínat........to kulometění u špagáta bych spíš tipoval na rozevřený a bolavý "upper" kdy má závěr takovou vůli, že občas nezachytí za ozub než spoušťák. U těch špagátů člověk někdy až žasnul, co a v jakém stavu bylo vpuštěno mezi lid.

Já jsem správné vystavení přerušovače u pumpičky poladil zábrusem spoušťového ozubu, kdy to procvakne hned setinku po uvolnění ozubu na závěru a skrz spoušťák je to takhle v pohodě.....nicméně to semtam stejně zakulometí z důvodu přivřené nábojnice ve výhozním okně a tady mi už veškeré nápady docházejí, resp. není už nic, co by se nezkusilo snad mimo 9mm zásobníky, ale tomu moc nevěřím, že by to nějak pomohlo. Naladit to v devítce je prostě ryzí očistec



KUL
Příspěvky: 61

Příspěvek#77 » ned 13. čer 2021, 12:10

Jak jsem zde posilal foto musky, ktera jde divne do vrtule tak to udelal asi nekdo schvalne, protoze to strili na stred. Jen se s tim nedokazu smirit, protoze to vypada jak by to nekdo zmrsil.
Dale s tim nedokazu dat jednotlive vystrely, porad mi to sype dve rany za sebou nebo vice. To nevim co s tim.
Muzu s tim strilet to nejlevnejsi strelivo nebo radsi drazsi. Ted jsem mel ocelove nabojnice a dival jsem se ze maji i v mosazi drazsi. Je tam nejaky rozdil? Cistil jsem to po tydnu, kdy jsem byl strilet a v hlavni to vypadalo, ze to pomalu chytalo rez. To je normalni? U dalsim zbrani mi to nedela.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#78 » ned 13. čer 2021, 13:00

Pokud to máš v tokarevu, tak musíš čistit okamžitě a naprosto důkladně, ideálně ještě na střelnici prochcat lauf olejem na cestu.....píšeš o ocelové nábojnici,tak předpokládám,že se bude jednat o surplus s korozivní zápalkou. Pokud nebudeš pucovat ihned, časem ti to těma lehkýma liškama,které to nachytá než dojedeš domů ze střelnice odrezne tak,že lauf už zůstane navždy matný a rozptyly budou mnohem horší. Nechat to reznout bez čištění víc jak půlden je už v podstatě vražda zbraně, lišku to chytá hned po střelbě a to nekompromisně. K tomu kulometění.....zkus se příště podívat na vyhozené nábojnice a pokud tam najdeš nějakou zdeformovanou nebo přimáčklou, tak to zakulometilo přivřením do okna a pokud budou všechny v cajku, tak to kulometí špatným namačkáváním spouště. Musíš prostě mačkat rázně, svižně a důkladně....ne pomalu a mířenkářsky ;)



KUL
Příspěvky: 61

Příspěvek#79 » ned 13. čer 2021, 17:29

Ano v tokarevu. Strelivo jsem kupoval v Baerece(praha) a na krabici je vyrobce Rusko, je tam pouze uvedeno ocelova nabojnice. Jsou to ty nejlevnejsi, pak maji i mosazne nabojnice, drazsi.
Tak to jsem asi znehodnotil hlaven, protoze jsem to tyden nechal ve skrini bez cisteni. No super.....to cisteni se ma provadet i s varici vodou?
Nabojnice jsou bez poskozeni. Tak zkusim jeste zapracovat na te spousti.
Diky



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#80 » ned 13. čer 2021, 19:45

Otazka cisteni po nabojich s, korozivni zapalkou se tu asi resila xkrat tak hledej (a je,celkem jedno jestli se bavime o mosinu ,svt, vz58, ak ruzneho puvodu, mauseru, tokarevu atd... )
Mohl sis o tom neco zjistit (a mezi nama mohli to I zminit v obchode)...

Variant jak a cim cistit je moc, ale asi jde o to predevsim, cistit a cistit brzy...



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#81 » stř 23. čer 2021, 20:09

Nízkorozpočtový pokus o úpravu stávajícího zásobníku na zásobník 9mm luger. Jsem zvědav jak to bude šlapat, ale vypadá to slibně, plexi vložku jsem prokolíkoval třemi kolíky skrz. Originální úprava zbrojovky Vsetín má kompletně nově vyrobený podavač, který je z nějakého důvodu situovaný na opačnou stranu než klasika a taky úplně jinak tvarovaný-viz. foto. Mám takový dojem, že tato úprava má jistý důvod a ve Vsetíně velmi dobře věděli, proč to dělají. Nemáte někdo detailní foto originálního zásobníku do sa vz. 23/25 s detailem podavače ?

Obrázek Obrázek Obrázek



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#82 » čtv 24. čer 2021, 19:48

Zde ještě pár fotek ze samotné "tvorby" . Na tento pokus jsem vyčlenil vyloženě odpadové zásobníky, co se kdysi prodávaly na kila-různě napadené drobnou korozí, které navíc v lugru ani nešlapaly. Jako největší problém se ukázala samotná pružina, jelikož nemám žádné známosti v pružinárně a chtěl jsem využít co nejvíce z původního zásobníku, tak jsem se rozhodl přetvořit původní pružinu, což znamenalo ji rozmotat na co nejrovnější drát a z tohoto výzisku namotat novou. Taky jsem jednu vyrobil ze zbytku kosí pružiny,což bylo trochu oddechovější. Je to nicméně vyloženě o prsty, nervy a psychickou odolnost, ale funguje to.....jak dlouho, to netuším :lol:

S lugrem fungují i některé původní netknuté zásobníky, ale je to velká loterie a funguje to řekněme 50:50-někdy nefunguje fungl nový a přitom ojetý humusák jo a někdy je to naopak, někdy nefunguje celá komplet sumka.....pohledem ani měřením mezi nimi není nikdy žádný rozdíl
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#83 » pát 25. čer 2021, 17:03

Člověk nepotřebuje známosti v pružinárně, stačí si najít nejbližší a zajít se domluvit. Ani kusovka nestojí ranec. Je jen třeba vědět, co člověk chce.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#84 » sob 26. čer 2021, 12:58

Už jsem mezitím "vypiloval" technologii přerábky natolik, že to vypadá a funguje dokonce i jako normální pružina :lol: Tak dlouhodobější test ukáže......nasucho to vše maká na 1*



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#85 » ned 27. čer 2021, 15:08

Dnes vyzkoušeno, 300 ks komolých kuželů ládovaných různě od 30ks přes 20,10,5 na střídačku, vyzkoušeny všechny tři zásobníkové konverze, co jsem "stvořil" a tím je pro mě téma pumpička 9 Luger vs spolehlivost uzavřeno-chvála bohu 8-)

Magazínky nechám doplna naládované do příště a uvidí se ještě co na to poví ty přeformátované brka :lol:



KUL
Příspěvky: 61

Příspěvek#86 » pon 19. črc 2021, 17:58

Ta hlaveň na obrazku je asi už k vyhozeni že? Nebo se s tím dá něco dělat?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#87 » pon 19. črc 2021, 20:07

KUL píše:Ano v tokarevu. Strelivo jsem kupoval v Baerece(praha) a na krabici je vyrobce Rusko, je tam pouze uvedeno ocelova nabojnice. Jsou to ty nejlevnejsi, pak maji i mosazne nabojnice, drazsi.
Tak to jsem asi znehodnotil hlaven, protoze jsem to tyden nechal ve skrini bez cisteni. No super.....to cisteni se ma provadet i s varici vodou?
Nabojnice jsou bez poskozeni. Tak zkusim jeste zapracovat na te spousti.
Diky


Čistit je nutné co nejrychleji, pokud nestihneš pořádně vyčistit ještě na střelnici, tak alespoň protáhni hlaveň hadříkem namočeným do roztoku sody, abys zplodiny zneutralizoval a vytři do sucha. Poté doma vyčisti klasickým způsobem.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#88 » pon 19. črc 2021, 21:06

@kul, z fotky tezko rict, ale nemusi byt nutne nna vyhozeni ...

myslim, ze na pouzivani to bude asi celkem ok ... strily i horsi laufy a odstrelovacka to nebyla ani predtim



KUL
Příspěvky: 61

Příspěvek#89 » úte 20. črc 2021, 11:37

A ten roztok sody se ředí v nějakém poměru?
Hledal jsem celé dopoledne nějaký postup nebo rady jak čistit po korozivní zápalce. Neporadíte kde se o tom někdo rozepisuje?
Na střelnici jsem se bavil o tom a tam mi řekli, že to vždy po střílení nečistí a nějak to neřeší. Rada k ničemu.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#90 » úte 20. črc 2021, 15:09

Koukni na tomto nebo sousednim foru a projdi vlakna o mosinech svt, vz 58, mauser....a. vlakna o cisteni... bohuzel,se,to resi u jednotlivych zbrani, I kdyz,lepsi by byl topic "cisteni po korozivnim strelivu"

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů