Sa vz. 58 - jakou samonabíjecí verzi?

Samonabíjecí pušky
Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#16 » pát 17. pro 2010, 08:57

Vlada to napsal dobře: pokud to máš na střílení tak je to úplně jedno. Kosa se v podstatě ustřílet nedá (v civilu) Ale jestli to chceš leštit a tunit tak se bejskavej lak samozřejmě hodí. je to jenom o vkusu spolehlivost, přesnost a životnost bude u všech stejná.



Vlada
Příspěvky: 32

Příspěvek#17 » sob 18. pro 2010, 01:15

Proden: Taky uz mi par padesatosmicek rukama proslo, jak origo, tak Hermexy a Tacticaly (FSN jsem videl jen jednou). Konkretne muj Hermex (jeden z prvnich) byl v dobrem stavu co se tela tyce, nosic zavorniku uz byl viditelne obouchany (viz vlakno fotky nasich zbrani, i kdyz je to jen male rozliseni, obouchanost je patrna), zavora a zavornik stopy pouzivani nesly take, pist a udernik fungl nove. Hermex mimochodem toho casu nabizel majitelum s horsimy kusy bezplatnou vymenu strev za neobouchane (ja se na to z lenosti vykaslal). Tacticaly jsem videl v prakticky stejnem stavu, sice vsechny vypadaly, jako by je zrovna vytahli z NZ, ale to bylo zejmena diky uz nekolikrat zminenemu novemu laku, pri blizsi inspekci vykazovaly podobne znaky opotrebeni, jako Hermexy (hlavne vedeni zaveru a vyvrt). Nerikam ze jsou takove nutne vsechny, koneckoncu NZ jsou zdroj pro prestavby.
On totiz Hermex puvodne predlozil zkusebne pusku predelanou z origo 58, jenze ta nebyla schvalena, neb slo o "vojenskou" zbran, proto museli udelat druhou variantu (konstrukcne identickou), kde zbran poskladali ze skladovych dilu, ktere jeste nejsou v armade registrovany jako kompletni zbran - takove by tedy teoreticky mely byt kompletne vsechny civilni vz. 58, ale cesticky se podle vseho najdou.

Uživatelský avatar
Krocan
Příspěvky: 5

Příspěvek#18 » sob 18. pro 2010, 12:34

Mám 6 let 858 a 2 roky FSN KV. Obě byly při koupi sestavené z neomlácených dílů. Rozdíl ve spošťáku je minimální, ale 858 má rozsah úprav menší. FSN má ufrézovaný nos úderníku na pravé straně a ufrézovaný most nosiče závorníku na pravé straně (tam kde jde u originálu do záběru s vypouštěcí pákou) - 858 má obě součástky shodné s originálem. Povrchová úprava se u FSN ukázala jako katastrofa - je provedená i na funkčních plochách, po kterých jezdí nosič a závorník a tím se masivně zvýší tření mezi součástmi. Výsledek: zbraň neopakuje. Řešení (místo drbačky s reklamací...): výměna závěrů mezi 858 a FSN, dokud se díly neoběhaly dohladka - pokud je drsná jen jedna strana funkčních ploch, funguje to.



Vlada
Příspěvky: 32

Příspěvek#19 » sob 18. pro 2010, 15:11

Hermex ma upravu jako FSN (respektive naopak), tedy vcetne toho uderniku/nosice. Na te navarene kostce je na prislusnem miste vystupek, aby tam puvodni dily bez uprav nechodily.

Uživatelský avatar
Krocan
Příspěvky: 5

Příspěvek#20 » sob 18. pro 2010, 15:52

Z toho bych tedy vyvodil, že z hlediska "zprasení" původního skvěle vymyšleného Čermákova mechanismu je na tom nejlépe 858, která má nepoškozený nosič i úderník, následuje FSN, která má sice nosič i úderník odfrézovaný, ale jdou v ní používat nepoškozené díly a nejhůře vychází Hermex, který nejenže má díly poškozené, ale ani v něm nejdou použít originální.

Záměrně píšu o úpravě dílů jako o defektu, protože díky této úpravě jde odpálit náboj při nedovřeném závěru a tím se zbraň stala nebezpečnou pro střelce.



Vlada
Příspěvky: 32

Příspěvek#21 » sob 18. pro 2010, 19:15

Pokud neni zaver uzamceny (resp. je nedovreny), udernik nedosahne na zapalnik. Moznost odpalu z neuzamceneho zaveru je tudiz ponekud teoreticka.

Jinak z hlediska upravy se to ted keca, kdyz Hermex byl ten, kdo proslapaval cestu, zatimco ostatni vyckavali jak to dopadne. Proto je jeho prestavba "nejprisnejsi", nevedelo se, co zkusebna jeste pusti a co ne.



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#22 » sob 18. pro 2010, 19:40

vlada: Ted jsem si to overil a premeril. Neni pravda co rikas. Zavornik dosedne na komoru, kdyz je nosic zavorniku 14,3mm pred koncem sve drahy. Zavornik je zavorou zcela uzamcen kdyz je nosic 3,7mm pred dorazem. Úderník narazí na jehlu az kdyz je závorník spolehlive uzamcen. Cili, pokud z nejakeho duvodu nezafunguje prerusovac a udernik se spusti spolu s nosicem zaveru pri zavirani, dojde k vystrelu az pri plne uzamcenem zaveru. Overoval jsem si to na 858 Tactical. Je ale pravda ze o "hermex" efektu jsem zatim jen cetl. Nestalo se to ani mne ani mym kolegum ze strelnice. Na vlastni oci (usi) jsem ho jeste nevidel.

edit PeSi: precetl jsem si to jeste jednou a asi mas pravdu, pokud tim zavrenym zaverem myslis, zamceny zavornik. Nekdo totiz zaverem nazyva nosic zavorniku :)



Vlada
Příspěvky: 32

Příspěvek#23 » sob 18. pro 2010, 20:34

Ted te nejak nechapu, vzdyt uz v tom prvnim odstavci mi davas za pravdu, tak jakepak "neni pravda co rikas"?
Spatna termologie kterou pouzivaji vojaci (kde nosic zavorniku = zaver) s tim nesouvisi, kdyz mluvime o uzamcenem zaveru, je snad jasne, ze jde o zaver jako celek, nevidim duvod, proc specificky jmenovat konkretni uzamcenou soucastku (zavornik).
Zkratka dokud neni zaver spolehlive uzamcen, udernik nedosahne na zapalnik. S hermex efektem to nijak nesouvisi, je to bezpecnostni vlastnost konstrukce vz. 58 jako takove, hermex efekt ti maximalne muze zpusobit slam-fire, tedy odpaleni naboje v okamziku dobehu zaveru do predni polohy.



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#24 » ned 19. pro 2010, 14:13

Zadna soucast u Sa58 a jeho civilnich klonu se nejmenuje zaver. Komoru zavira zavornik, ktery je zamykan zavorou, kterou do zamcene polohy zasouva nosic zavorniku. Pravdu mas v tom ze udernik nedosahne na jehlu dokud neni zavornik spolehlive uzamcen zavorou. Ale to neznamena ze v tom okamziku uz dosedl nosic zavorniku nadoraz. Pouzit termin zaver u SA58 je zavadejici. To je cele. Jde jen o terminologicky sum :)



Vlada
Příspěvky: 32

Příspěvek#25 » ned 19. pro 2010, 15:27

No tak to muzes tvrdit ze prakticky zadna samonabijeci puska nema soucast nazyvajici se zaver ze ano. "Zaver" je zaverovy mechanismus jako celek.
Ale o tu terminologii mi ani neslo, proste i pres pripadny sum je stale pointa postu "udernik nedosahne dokud neni uzamceno" (lhostejno jak se ktery dil jmenuje), takze mi nebyl jasny myslenkovy pochod podle ktereho napises, ze nemam pravdu a pritom zopakujes totez :)
Pocitam ze jsi asi prehledl to "uzamceny" a vstrebal jen to "nedovreny".

Uživatelský avatar
Krocan
Příspěvky: 5

Příspěvek#26 » ned 19. pro 2010, 23:45

Nějak tak jsem to i původně myslel. Samozřejmě stav uzamčený závorník + nosič závorníku v oblasti předkluzu a ne zcela vpředu není nebezpečný. Když jsme ale u toho ohánění se terminologí, všímáte si, kolik lidí říká sesatvě vypouštěcí páka + pravý záchyt úderníku "automatická spoušť"?

Edit: Když si vezmeme jak x=0mm nosič závorníku opřený o základnu hledí, pak úderník dosáhne na zápalník až do vzdálenosti x=5mm. Začátek odemykání je při x=8,5mm.
Takže pokud se nosič zastaví někde mezi 0 a 5 mm, můžeme odpálit náboj. Následek není havárie zbraně, ale nespolehlivá funkce, protože píst poběží kousek naprázdno na nepředá nosiči dostatečný impuls.



ceda
Příspěvky: 2

Příspěvek#27 » stř 22. pro 2010, 13:33

S úctou Vám všem, musím oponovat ohledně cz 858 Tactical.Tento klon armádní zbraně vz 58 není a nebyl nově vyráběn.Pro výrobu byly použity zbraně z vojenských přebytků.Respektivě zbraně uskladněné u VOP 012.Odtud byly jako nepotřebné v počtu 80000 kusů odprodány dne 9.12.2003 zbrojovce Uherský Brod.Ta je formou kooperace nechala předělat v civilní části VOP 012 na samonabíjecí verze a následně prodávala .Zbraně byly celkově repasovány a nově lakovány.
Původní světlý odstín vojenské šedi vystřídal tmavější.Prý oproti původnímu laku vyráběnému na Slovensku je ten nový ekologický . Zbraně se rozlišují na tyto verze.Verze 1,verze 2 (Canada),verze 4(původní vojenské číslo odstraněno a nahrazeno novým a verze 5 kde je znemožněna samonabíjecí funkce.Dnes již VOP 012 neexistuje a informace o této kapitole výroby jsou dosti obtížně zjistitelné.Prý snad
jsou někde informace o původních číslech samopalů.
V mém případě se jedná o verzi 1 kde je sice odstraněn rok výroby ale původní vojenské číslo ne.
O to bylo pak moje pátrání po historii mého kusu o to jednodušší.

Uživatelský avatar
dave136
Příspěvky: 26

Příspěvek#28 » čtv 23. pro 2010, 12:19

Ahoj, sháním 58 a mohl by mi někdo poradit kde tedy koupit kvalitu z rozumnou cenu? Díky

P.S.: Fórum jsem četl, jen z toho nejsem moudrý :)

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#29 » čtv 23. pro 2010, 12:22

To není ani tak o tom "kde", jako hlavně pořádně si ji prohlédnout, případně vybrat z více kusů. Já vybíral ze dvou a ten druhý měl mušku docela "šejdrem", na svůj kus jsem měl štěstí (respektive neměl smůlu :mrgreen: ).
Případně si přibrat někoho zkušenějšího s kosou, pokud se v tom sám dost nevyznáš.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#30 » čtv 23. pro 2010, 14:04

Jen pro případ, že by si toho někdo nevšiml - článěk o jedné z verzi "kosy"
http://zbranekvalitne.cz/clanky/23-uziv ... y-fsn-01kv

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů