Kompenzátor Arsenal na Vz. 58

Samonabíjecí pušky


1lukin1
Příspěvky: 2

Příspěvek#1 » úte 11. úno 2014, 20:27

Zdravím,

mám dotaz na kompenzátor od Arsenalu na Vz. 58/CZ 858 Tactical. Nechal jsem si ho namontovat a spasovat u puškaře, akorát jsem ho chtěl trochu zkrátit, aby nebyl moc dlouhý. Když jsem zbraň přebíral, tak mi pán řekl, že musel prodloužit závit vevnitř kompenzátoru. Přiložil jsem fotku, kde je vidět, kam až sahá ten nový závit - je to až do otvorů, které mají usměrňovat povýstřelové zplodiny. Zbraň mám poměrně krátce, nejsem tedy až tak zkušený střelec a delší závit mi nepřišel jako závažný problém (jiný než estetický), i v obchodě mi řekli, že "to nebude vadit".

Kamarád mi však řekl, že závit bude dělat problémy při usměrňování zplodin a sníží se kompenzační účinek a dost možná i přesnost zbraně.

Chtěl bych se tedy zeptat odborníků na názor, jestli kompenzátor mohu rovnou sundat, nebo jestli ten závit nebude vadit. S namontovaným kompenzátorem jsem ještě nestřílel, dnes jsem pušku přivezl domů, nejdříve se ptám na teorii, jestli má cenu ji vůbec nastřelovat.

Děkuji za rady.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
voky84
Příspěvky: 97

Příspěvek#2 » úte 11. úno 2014, 20:48

Ahoj, puškař sice nejsem, ale podle mě to určitě nebude nijak snižovat kompenzační účinek ani soustřel. Instalace kompenzátoru si sama o sobě může vyžádat nové nastřelení a pokud s tím počítáš tak to není problém. A nevidím důvod proč by to nemělo držet nový nástřel.

Jediné čemu nerozumím je proč ten puškař dělal uvnitř ten závit tak dlouhý :roll:

Závěrem si myslím v podstatě to samé co ty: jediný problém je estetický (a to ještě hodně malý).



aleš_
Příspěvky: 136

Příspěvek#3 » úte 11. úno 2014, 21:25

Vypadá to, že to dělal buďto sadovým (pravděpodobnější) nebo maticovým závitníkem. Ty mají správný profil až v určité vzdálenosti od špičky (sadové obvykle 3-5mm, maticové ještě více). Kdyby chtěl udělat závit "na just", musel by to dělat soustruhem, přičemž na klasickém čistě mechanickém (př. SV18) by to šlo blbě až vůbec. Naopak na malém CNC je to docela brnkačka, ale to holt nemá každý.

Uživatelský avatar
voky84
Příspěvky: 97

Příspěvek#4 » úte 11. úno 2014, 22:06

Omlouvám se asi jsem plně nepochopil autora: ten kompenzátor je na té fotce už zkracovanej?

Jinak podle fotky bych se vsadil, že závit byl dělanej běžným sadovým závitníkem, maticový je odstupňovaný ve větších vzdálenostech. Má otázka směřovala spíš k tomu proč do kompenzátoru určenému pro vz.58 prohlubovat závit-neuvědomil jsem si (jak autor psal,že je kompenzátor již zkrácený). Jinak samozřejmě ten závit bez profi vybavení udělat nelze.

A když se vrátím k autorovu dotazu: to jestli si zkrácený kompenzátor ponechá kompenzační vlastnosti pro které byl původně navržen by byla otázka spíše na výrobce kompenzátoru.
Já to myslel tak, že podle mě nový závit uvnitř kompenzátoru vlastnosti nezmění, ale to zkrácení délky je podle mě zásadní zásah do samotné konstrukce a tady moje znalosti končí :geek: :idea:



1lukin1
Příspěvky: 2

Příspěvek#5 » úte 11. úno 2014, 22:46

No... kompenzátor je již zkrácený. O tom jestli si zachoval kompenzační vlastnosti se přesvědčím až na střelnici. K puškaři jsem zbraň nesl s kolegou (oba máme CZ 858 a stejné kompenzátory) a protože se v oboru pohybuje déle, věřil jsem mu a puškaři jsem řekl: "udělejte mi to stejně jako jemu". Možná to byla chyba, ale to poznám až si půjdu zastřílet. Uvidíme

Každopádně zatím díky za odpovědi. ;)

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#6 » stř 12. úno 2014, 06:34

Ona je otázka, proč sis ten kompenzátor nechal zkrátit? Estetické hledisko? Jestli je oproti původnímu kratší o cca 2cm (odhaduji), tak to myslím nemělo význam vůbec provádět...



Dukemen
Příspěvky: 32

Příspěvek#7 » sob 1. bře 2014, 00:42

Me to prijde proste spraseny nemuzu si pomoci

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 hostů