AK47/74, AKS74U a ostatní klony Kalacha

Samonabíjecí pušky


juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#301 » čtv 19. dub 2018, 11:42

@Snake.360:
Diky moc, v sobotu nakupuju, sklopku tam s nejvetsi pravdepodobnosti budu chtit nechat. Mam v planu menit predpazbi, at si tam kdyztak muzu dat kolimator a baterku. Jaka railova predpazbi jsou kompatibilni?

Uživatelský avatar
Snake.360
Příspěvky: 66

Příspěvek#302 » čtv 19. dub 2018, 12:11

Pasovat by mělo to plastové od Fab Defense a krátké od Magpul ale jen spodní díl, vršek je jiný to nesedí žádné, muselo by se nějak upravit
Já tam mám zatím původní, ve vláknu Fotky jsem dal fotku



Molon Labe
Příspěvky: 6

Příspěvek#303 » ned 13. kvě 2018, 19:24

Zdravím měl,bych dotaz sháním boční montáž na AK 74 Bulhar.Jde mě o to aby byla co nejnižší nějaký tipy prosím?Potom ještě jeden dotaz montáže z Aliexpressu nějaký zkušenosti jestli to sedne na kámen, kterej je tam originální a jestli to má vůbec smysl.Diky všem za reakce.



sapeur
Příspěvky: 33

Příspěvek#304 » ned 13. kvě 2018, 22:08

BSR má kámen na boku kompatibilní s ostatními ak-74. Takže v podstatě můžeš koupit cokoliv a sedne to. Když to bude jen lišta tak se dostaneš do větši vzdálenosti od těla než když koupíš kolimátor nebo optiku s bočni montáží. Já mám PK-A od Belomo a tubus je posazenej tak že skrz něj vidím i miřidla. V podstatě to leží na horním krytu.

Uživatelský avatar
MilanoX
Příspěvky: 109

Příspěvek#305 » pon 14. kvě 2018, 08:22

Na BSR jsem kdysi koupil na Aliexpressu boční montáž. Mám na ní kolimátor a magnifier.
Nástřel to drží už druhý rok, při čištění to sundávám.
https://www.aliexpress.com/item/Tactical-AK-Series-Double-Picatinny-Weaver-Rails-QD-Side-Mount-Quick-Release-Style-fit-47-74/32364591847.html?spm=2114.13010708.0.0.3a994c4dZi8KrG

Uživatelský avatar
machinus
Příspěvky: 164

Příspěvek#306 » stř 16. kvě 2018, 07:00

Hodně lidí si chválí tuhle montáž. BP-02

http://www.nv-optics.cz/montaze_na_zbra ... 2_ak_saiga



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#307 » ned 22. črc 2018, 20:14

Mám všeobecný dotaz k AK-47. Kdybych se ještě před totální uzavírkou rozhodl pořídit kalacha, tak jaké verze brát?

Ideál bych viděl origo rusák s frézovaným rámem a pádlem (upřednostňuju pevnou pažbu před hrkačkou), což je dnes už nejspíš nesehnatelná záležitost. Po čem koukat (původ), když budu hledat? Kde mi hlavně o kvalitu zpracování výrobcem (ideálně žebříček od nejlepšího po nejhorší - případně čemu se obloukem vyhnout). Za případné navedení, kde najít něco použitelného ke koupi se zlobit nebudu.

A srovnání frézovaný vs lisovaný rám. Opět pocitově tíhnu k těžšímu obráběnému špalku než k plechovce (váhu neřeším, maraton s tím běhat nebudu). Jsou obavy z nepřesnosti výroby výlisku a spasování děr oprávněné, nebo je to zbytečné řešit a vzít beze strachu i plecháče?



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#308 » ned 22. črc 2018, 20:34

Lisovaný a frézovaných bych až tak neřešil. Naopak Sověti začali vyrábět lisované rámy, protože jim ty frézované praskali.... Neuměli to správně vyrobit. Dokonce jsem někde četl, že i tak ty lisované vydrží víc výstřelů, ale než k tomu dojde, bude podle mě hlaveň vystřílená.

Osobně mám M70 od Zastavy a můj kus má velmi dobré zpracování. Jediná vada je, že není chromovaná hlaveň, takže se musí pořádně čistit, když střílíš CIPované vojenské střelivo.

Bacha na Rumuny, kvalita zpracování hodně lítá. Bulhaři prý nejsou špatní, ale někdy kolísá kvalita materiálu.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#309 » ned 22. črc 2018, 21:07

AK47 byl původně vyvinutý s lisovaným rámem, jenže to zezačátku moc neuměli tak to nahradili osvědčeným a zvládnutým procesem frézovaných rámů. Teprve až zvládli lisovat v potřebné kvalitě, tak se vrátili k lisovanému rámu. O praskajících frézovaných rámech slyším poprvé.
M70 jsem koukal, ale raději bych právě hlaveň s chromem.

Koukal jsem na fóra v imperialistickém jazyku a žebříčky kvality se různí. Co je většinou blbě hodnoceno Rumunské, Egyptské a Albánské. Rusáky hodnotí vyrovnaně jako střed nebo lepší. Jugoslávci, Poláci, Maďaři, Němci a Číňani jsou někde hodnoceni dobře, jinde blbě.



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#310 » pon 23. črc 2018, 01:36

Máš pravdu blbnu začali s lisovanýma, původně měl ale Kalašnikov obě verze a vybrali napřed lisovanou. AKMka už pak vyráběli rovnou s lisovaným, proto ta záměna... :)

Jinak u těch frézovaných je problém s doplňkama, protože na ně skoro nic nesedí....

Proč trváš na chromované hlavni?



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#311 » pon 23. črc 2018, 09:10

Když už bych pořizoval kalacha, tak bych rád co největší schodu s originálem (když nebude rus). A tam chrom prostě byl. Navíc s ohledem na dosud dostupné původně vojenské střelivo s pravděpodobně silně korozivním působením je to podle mě vhodnější volba (i když jsem už slyšel protiargumenty). Chrom bych tu víc nepitval - prostě ho upřednostňuju spolu s pádlem namísto sklopky.

Nemožnost montáže nodvodobýho tůzingu na veterána mě skutečně nepálí - nehodlám na něj věšet nic jinýho než popruh a bodák. Jde mi o originál do sbírky a občasnou střelbu (párkrát do roka), takže ve stavu v jakým ho fasovali odvedenci.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#312 » pon 23. črc 2018, 09:41

Frézované AK47 ruské výroby jsem zrovna nedávno potkal na střelnici, majitel jej měl ze Zeleného sportu a cenově prý bylo lacinější než moje AKSU koupené nějaký rok později. Takže mezi lidmi budou i takové kousky...



Golem
Příspěvky: 489

Příspěvek#313 » pon 23. črc 2018, 13:45

Mám jenom plecháče, AK-47 s frézovaným rámem jsem nikdy neměl v ruce, ale četl jsem vícekrát, že má horší ergonomii než AKM. Máte někdo osobní zkušenosti dovolující srovnání?



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#314 » ned 29. črc 2018, 07:10

Něco jsem už v ruce měl i jsem se o to dost v poslední době hlouběji zajímal,jelikož sám AK vlastním

Jednak je důležité si ujasnit,co to vlastně chci jestli AK 47 nebo AKM?
Plechové AK 47 z počátku výroby bude velký problém sehnat ba dokonce zahlídnout ;) oproti tomu s frézovaným rámem se tady dováželo,ovšem nikoliv rusák,ale v nějakém množství,co by stálo za řeč spíše bulhar(jinak taky polák,maďar atd.).Tam jsou nějaké drobné rozdíly oproti rusovi
Možná,že ZS pár sovětských kousků někdy v minulosti přivezl,ale těch bude jako šafránu.V poslední době se už rusáci nevyskytují ani v inzercích,protože sankce.Za to můžeme poděkovat našim darmožroutům a EU

Jinak,to,co se v 90% vyskytuje na všech slavných fotkách a ve světě je AKM s lisovaným rámem-modernizace AK47 a taky diametrální rozdíly

Přesnější by navzdory očekávání mělo být právě AK 47,protože má tlustší(těžší) hlaveň a z většiny frézovaný rám=vyšší tuhost celku,ve skutečnosti to ale není pravidlem a vyloženě záleží na tom,jak se který kus sešel ve spasování a tolerancích a mnoha dalších faktorech.

Jak varovali předemnou na frézovaný rám skoro nic není ani tam v budoucnu moc toho vylepšít nejde.Dokonce se originálně nikdy neosazovala ani boční montáž v nějakém měřítku,aby to stálo za zmínku.Takže určitě shánět AKM ;)

Napíšu nějaké hlavní rozdíly mezi 47 a akm,určitě něco opomenu,tak prosím za doplnění

AK 47:
Tlustší hlaveň,rozdíly muška,násadec,nosič mířidel
Frézovaný rám(zpočátku lisovaný plech)
Krycí plech bez prolisů
Dvojzubá spoušť,jiná vypouštěcí páka,neosazoval se zpomalovačem kadence
Ventilovaná plynová trubka
Hledí pouze do 800m
Bajonet pouze pro AK47
Z výroby se nikdy nemontoval kompenzátor zdvihu-lopata
Pokud se někdy montoval boční kámen na montáž,tak originální co tam patří je nesehnatelný artikl
Méně doplňků,méně tunění,větší omezení

AKM:
Tenčí hlaveň,rozdíly muška,násadec,nosič mířidel
Rám z lisovaného plechu 1mm-1,6mm
krycí plech s prolisy
jednozubá spoušť,jiná vypouštěcí páka,osazoval se zpomalovačem
Plynová trubka není až na vyjímky(např. maďar) ventilovaná,ale je ventilovaný plyn. násadec
Hledí do 1000m
Bajonety pasují všechny mimo AK47
Z výroby se montoval mimo vyjímky komp. zdvihu-lopata
Z výroby se nýtoval u některých serií i boční kámen pro noční vidění atd. je jiný než na AK 74
Většina všech doplňků,méně omezení v tuningu a zlepšování

Ještě bych chtěl doporučit vyvarovat se verzí AKS a AKMS i všech yugo,což je bohužel to,co jde u nás nějčastěji sehnat.Možnosti vylepšení a tuningu jsou tam díky sklopce minimální

Taky je zajímavé,že se každý pídí po rusácích,když ti jsou přitom pohledově nejhůře opracovaní,byť z nejkvalitnějších materiálů(tepelné zpracování),mnohdy s křivě nalisovaným nosičem hledí,gasblockem a muškou.Naopak třeba rumun je pohledově mnohem lépe zpracovaný než rus
Co do pohledového zpracování bych to zařadil:

1)Polák(ak47,AKS,AKM,AKMS)
2)Bulhar(pouze ak47,AKS)
3)Maďar(AK47,AKS,AKM,AKMS)
4)Rumun(AKM,AKMS)
5)Rusák(AK47,AKS,AKM,AKMS)

Kvalita materiálů:

Rusák
Polák
Bulhar
Maďar
Rumun

Yugo je záměrně nezařadil,rozdíly jsou více než velké a možnosti tunění taky dosti omezené.Jinak ale velice kvalitní i bez tvrdochromu

A taky i když některé země mohli používat blátivější tepelnou úpravu než rus,neznamená to furt,že by bylo jejich AK nějak poddimenzováno.Pořád přežije uživatele

Dále je taky zajímavé,že Bulharské AK47 a AKS jsou víceméně na stejné kvalitativní úrovni s polákem(až na menší konstrukční rozdíly) protože poláci(Radom) dodali veškeré strojní vybavení na tyto typy vč.plánů Bulharsku(Arsenal)

Typ AK 74 je kapitola sama o sobě,byť je z řady AK nejlepší,je oproti předchozím více šizený a ještě hůře zpracovaný-mimo polsko,to jede svoji zbraňovou kvalitu dodnes(beryl),ale o tom se tu nemluvilo:-)



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#315 » ned 29. črc 2018, 12:14

Díky za obsáhlejší rozbor. Jen bych prosil přeložit jednu větu - četl jsem to několikrát a nechápu to ;)
"Jak varovali předemnou na frézovaný rám skoro nic není ani tam v budoucnu moc toho vylepšít nejde."

To, že lidé koukají po rusákách je celkem logické, vzhledem k tomu, že se jedná o původem ruskou zbraň. Makarova jsem také hledal ruského, i když ho vyráběla celá řada zemí. Člověk by prostě rád pořídil originál a ne jen klon. A u zbraně do sbírky nemožnost tuningu fakt nevadí. Naopak to beru jako výhodu v tom, že nabízené kusy bývají v originálním stavu, narozdíl od SA 58, kterých je min 1/3 napadená tunérem a ověšená hromadou novodobých doplňků.

Co jsem zatím našel k prodeji jsou jen sklopky původem z Maďarska a Bulharska. Kdyby to mělo řešení jako u SA 58 (jeden rám pro obě verze), tak vemu flintu se sklopkou a namontuju dokoupený pádlo. Jenže u AK 47 todle prostě nejde (resp neznám způsob jak to udělat). Nemá někdo tip na prodej pádlovaté verze?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Homelander a 13 hostů