Bren 2

Samonabíjecí pušky
Uživatelský avatar
LukynZ
Příspěvky: 242

Příspěvek#421 » sob 2. dub 2022, 14:33

Že to nikdy netestovali jako odstřelovací pušku ale jen jako kulomet? :D



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#422 » sob 2. dub 2022, 16:58

HP, speciální AP, výbušný a podobný specialitky? Tvrdí, že použité střelivo nebylo STANAG a už tu prve zaznělo něco v podobném duchu

Ian dneska nahodil video o téhle verzi Brenu https://www.youtube.com/watch?v=Zg9yLwW ... tenWeapons zmiňuje, že ho již používá Maďarsko a Keňská parková stráž



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#423 » sob 2. dub 2022, 17:30

CzechJoker píše:"Puška CZ BREN 2 vykázala schopnost použití standardizovaného střeliva 7.62x51 mm NATO, které je používáno u kulometů. U střeliva pro speciální, tzn. odstřelovací zbraně, které nepracují v automatickém režimu, nebylo jejich používání ve zbrani doporučeno."

Jak chápete tuto část vysvětlení?


Do opakovačky jde teoreticky narvat našlápnutější střelivo/střelivo s větším tlakem u kanálku odběru plynů, aniž by to vadilo, protože pokud to vydrží uzamykací ozuby, tak se nic neděje. U samonabíječky nebo samočinné může docházet k nadměrnému odběru tlaku, takže se puška umlátí... Otázka je, co je na tom tady pravda.

Tohle byl mimochodem problém u prvních verzí M16, puška byla konstruovaná na jiné střelivo s jiným typem prachu, a střelivo, které se k ní dodávalo ve Vietnamu mělo jiné vlastnosti hoření. To vedlo k závadám a M16 se pověsti poruchové zbraně už nezbavila.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 577

Příspěvek#424 » ned 3. dub 2022, 00:58

DJ Die píše:... u samonabíječky nebo samočinné může docházet k nadměrnému odběru tlaku, takže se puška umlátí...

To už ale musí být selhání konstruktéra. Protože třeba AK47 je známa tím, že je relativně hodně "přeplynovaná" (a tím pádem i spolehlivá) puška v případě znečištění atp. Nicméně je na to přeplynování konstruována - a asi každý bude souhlasit s tím, že nezná "umláceného" kalacha.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2412

Příspěvek#425 » ned 3. dub 2022, 06:54

Mám dvě zásadní otázky. Jak je možné, že AČR kupuje v rámci nákupů NATO nestandardní střelivo a jak je možné, že ve všem co dosud měla funguje, jen v Brenu ne? Problémy se dají vyřešit, ale jen zbytečné okolo toho mlžit a nepřiznat, že zbraň je první rok ve zkušebním provozu. Až na základě připomínek z praxe bude upravena do sériového výrobku.



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#426 » ned 3. dub 2022, 06:57

Nemusí, není možný aby to bylo bez limitu.
Každá vojenská zbraň je asi stavěná aby vydržela víc, než musí ale to co to vyjádření naznačuje je, že to bylo výrazně přes standard a pravděpodobně ve větším počtu.
Navíc o AK v .308 asi zrovna moc infa nebude, srovnání se tak spíš nabízí s Dragunovem v 54R

Tady narážíme na to, že neznáme další data - jestli problém nastal po třech ranách, tak je to fakt průser. Pokud tím ovšem prohnali pár tisícovek přepálenýho střeliva tak už je to zas o ničem jiném.
A pokud to bylo pár tisícovek s tlumičem, tak jsme úplně někde jinde.

Uvidíme jestli se někde neobjeví další info - český média zbožňujou téma předražených/nesprávných zakázek, takže si o tom asi ještě počtem

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1856

Příspěvek#427 » ned 3. dub 2022, 07:49

CzechJoker: Já to chápu tak, že zaručují správnou funkčnost pouze s jimi doporučeným střelivem.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1856

Příspěvek#428 » ned 3. dub 2022, 07:51




JirkaCV
Příspěvky: 1465

Příspěvek#429 » ned 3. dub 2022, 12:02

Zajímavá (a pochvalná) recenze s ukázkou střelby na 500 yardů
https://youtu.be/32c2S7ydvBI

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 844

Příspěvek#430 » ned 3. dub 2022, 13:30

To reklamní video zveřejnili společně s oznámením, že Dragunov dosloužil a nastala nová doba.

Sedmej: to chápu, ale nedává mi to smysl u vojenské zbraně, která má v první řadě splňovat standardy NATO a to tak, že s rezervou, protože nikdy nevíš, jaké střelivo do ní dostaneš nebo ukořistíš. Takže buďto někdo šetřil a šetřil, až se prošetřil k nekvalitnímu střelivu - což by neměl být problém prokázat (a v době nákupů, kdy rozhoduje pouze cena, je jen otázkou času, kdy se to někde projeví) a pak jdou závady za muničkou, nebo je to tom šprochu pravdy trochu a soudruzi z NDR zase někde udělali chybu. Nebo armáda koupila výkonné střelivo pro odstřelovače a narvala ho do PPS, který to pár ranách vzdal a odešel do kovošrotu.
Je to už trochu plácání, protože nemáme žádné informace, ale logicky mi z toho plyne to, že:
1. použité střelivo neodpovídá standardu NATO pro tento typ zbraně
2. použité střelivo je pro tuto zbraň nevhodné (viz to opatrné vyjádření),
3. zbraň nemá rezervu a výkonné střelivo nedává.



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#431 » ned 3. dub 2022, 13:35

Héfaistos píše:To už ale musí být selhání konstruktéra. Protože třeba AK47 je známa tím, že je relativně hodně "přeplynovaná" (a tím pádem i spolehlivá) puška v případě znečištění atp. Nicméně je na to přeplynování konstruována - a asi každý bude souhlasit s tím, že nezná "umláceného" kalacha.


Jasně, AKM vydrží hodně, ale AK-47 měly problémy mimo jiné s praskáním pouzdra závěru. Ale taky jim to zkrátí životnost, když do nich budeš rvát špatné náboje.

Ale puška, která je konstruovaná na normální náboje, ne Sovětský odpad z 50. let, s tím bude mít problémy. Otázka je, jestli to je opravdu nábojema nebo BRENem jako takovým. To se bohužel asi opravdu nedozvíme.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1856

Příspěvek#432 » ned 3. dub 2022, 16:59

CzechJoker: Mě je jasné, že to je reklamní video, aby ukázali co potřebují. Já to sem dal, jen jako ukázku toho, že tím i zkoušeli střílet na dálku.
Mě přijde, že se tu spekuluje o něčem o čem tu nikdo nic moc neví.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 844

Příspěvek#433 » ned 3. dub 2022, 18:38

Souhlasím, bohužel pokud nebude mít AČR nebo CZUB zájem to na férovku objasnit, nevíme nic a můžeme spoléhat pouze na více či méně důvěryhodné úniky nebo dohady.

Uživatelský avatar
Jarda K
Příspěvky: 183

Příspěvek#434 » pon 4. dub 2022, 08:14

Již dávno, když se v Žatci objevili brodské zázraky č. 2 se ke mě dostala informace: Vojáci dostali striktní zákaz se jakkoli vyjadřovat ke zbraním z UB. Ony i pistolky jsou průšvihové...
Takže z armády se nic nedozvíme. (ani jako kamarád kamarádovi mi nikdo nic neřekne = mají strach / CZUBáci sice neumí zbraně vyrobit, konstrukce může být sebelepší, ale právníky mají excelentní!))
CZ UB také nic nepíchne, přeci nebude pomlouvat ty své předražené šroty.
Ryba hnije, dříve od Branně-bezpečnostního výboru, nyní od MNO. :-(

Uživatelský avatar
LukynZ
Příspěvky: 242

Příspěvek#435 » pon 4. dub 2022, 19:41

No mě teda pořád překvapuje to prohlášení. Pro pušku, která má nahradit SVD zkoušeli jen kulomeťáky. Snipe náboje se nedoporučují.

Jsem tu snad jediný, komu přijde na hlavu fasovat novou "odstřelovačku" která je jen na kulomeťáky a pro snipe náboje se nedoporučuje?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti