Bren 2

Samonabíjecí pušky
Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1856

Příspěvek#436 » pon 4. dub 2022, 20:04

LukynZ: CZ BREN 2 PPS není vyloženě odstřelovací puška. Je to puška pro přesnou střelbu ve stejné ráži, jako má zbytek jednotky, což přináší své výhody. To byl asi hlavní důvod výměny za ty staré odtřelovačky.

Uživatelský avatar
Jarda K
Příspěvky: 183

Příspěvek#437 » úte 5. dub 2022, 07:39

Omlouvám se za asi OT. Zbytek jednotky má přeci, nebo si to jen myslím, flinty v 5,56x45. A ten CZ BREN 2 PPS je v 7,62x51 .... ?

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1856

Příspěvek#438 » úte 5. dub 2022, 07:52

Jarda K: jo já to napsal blbě, souhlasím. Omlouvám se. Myslel jsem to jako přechod na ráži používanou v rámci NATO.
Ale máš pravdu napsal jsem to špatně.

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#439 » úte 5. dub 2022, 08:56

ano, ale je to stejná ráže jako Minimi, takže o sjednocení ráží v rámci družstva skutečně jde
...otázka je, jestli problém nevznikl nějakým našlapaným střelivem .308, viz:
https://cs.wikipedia.org/wiki/7,62_%C3%97_51_mm_NATO#Rozd%C3%ADl_oproti_.308_Winchester

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2412

Příspěvek#440 » úte 5. dub 2022, 09:05

Je to standardně nakoupené střelivo, které dnes používá česká armáda. Ve všech ostatních zbraních funguje bez problémů, jen v Bren PPS ne. Nevím co se na tom dál zkoumá a řeší. Chyba je očividně v nedostatečném odladěné konstrukci. AČR si zcela určitě nekoupila v Rumunsku speciální várku nábojů s cílem pokoutně zničit nové pušky. Ty mají navíc poruchy už po pouhých 30 výstřelech. Chyby dělají všichni výrobci, jen u CZUB to víc skřípe.

Uživatelský avatar
LukynZ
Příspěvky: 242

Příspěvek#441 » úte 5. dub 2022, 10:45

Sedmej píše:LukynZ: CZ BREN 2 PPS není vyloženě odstřelovací puška. Je to puška pro přesnou střelbu ve stejné ráži, jako má zbytek jednotky, což přináší své výhody. To byl asi hlavní důvod výměny za ty staré odtřelovačky.


Tak to je i SVD, která není odstřelovačka a která sniper munici používat mohla a používala

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1856

Příspěvek#442 » úte 5. dub 2022, 10:59

LukynZ: U Brenu výrobce asi předpokládal, že tam prostě bude používána munice jakou uvedli. To, že něco u SVD šlo, asi jo no.



Motostrelec
Příspěvky: 107

Příspěvek#443 » úte 5. dub 2022, 15:18

Pozor chlapi, i v případě SVD. Byla munice specielně udělaná tenkrát pro odstřelovačky vz.54 a do SVD byla například zakázana používat. Dokonce se to razítkem značilo na krabičky (pouze pro OPu.vz54 !) A bylo to právě kvuli havarovaným SVD. Tak že měřte stejným metrem !

A propo co praskající rámy na PSL kontra některá v zcivilněná munice 7,62x54R ?

Jinak ano, náboj specialně vyladěný pro co největší přesnost v klice může být naprosto nevhodný pro použití v samonabíječce. A nejdo o to jestli je silnější nebo slabší, o to fakt nejde, ale o co jde tak je křivka průběhu tlaků !

Už se mi fakt chce zvracet z nekompetentnosti vyjadřování našich novinářů... Vědí hov.. detaily = 0, technické povědomí v oblasti konstrukce zbraní = 0, nebo alespoň snaha si sehnat relevantní osobu se znalostma (vzdělánim) v oboru, ale soudy jsou hned hotové.. hlavně že má článek dost kliknutí... Fakt na bli..í



expres
Příspěvky: 600

Příspěvek#444 » úte 5. dub 2022, 18:13

Dobra, tak jaky naboj je vhodny do vojensky pusky v razi NATO? Ja jen porad nechapu proc ma klika zvlada v me razi silnejsi a slabsi strelivo od ruznych druhu vyrobce. Zatim testovani cca 7 tipu. Kdy jeste jsem bral ruzne vahy strel + vykonova krivka rozdilna. U "sportovni" zbrane bych ocekaval ze ne vse bude slapat, nebo ji tim budu davat zabrat vic, nez na co je konstruovana. U vojenskeho specialu cekam ze to prejedu tatrou, vytahnu z blata orezle naboje a zbran strili. To uz dneska neplati?
Nebo u koupi Brenu se mam dotazovat do Brodu ktere naboje 7,62 mi dovoli vystrelit aspon 2000 ran nez dojde k rozpadu?

Jsem jen laik, ale porad mi to nejak nesedi.
Kdyz zde nekdo napise opravdu rozbor co je na te zbrani praskle plus jaky naboj v hodnotach to udelal. Rad si o tom prectu a zmenim nazor.
ps: nejsem proti Brodu, jsem rad ze je mame, ale taky ten jejich vyvoj platim z dani, tak "hloupe" cekam duvody selhani vyrobku...



JirkaCV
Příspěvky: 1465

Příspěvek#445 » úte 5. dub 2022, 18:55

Napadá mě srovnání.
Když naleju použitý friťák do starýho ropáka (klika), bude to jezdit dlouho. Když to naleju do novýho, který má commonrail... (samočinná puška), zabiju ho.



Motostrelec
Příspěvky: 107

Příspěvek#446 » stř 6. dub 2022, 08:08

Hele, je to jednoduché. Do kliky ať naláduješ co naláduješ, tak použitým nábojem "nijak" neovlivňuješ funkční cyklus (opotřebení vývrtu je jiná). Kděžto u zbraně, kde k pohonu automatiky používáš odběr plynů z vývrtu to je sakra důležité, mít správně navržený náboj s konkrétním průběhem tlakového zatížení a teplotními vrcholy.

Proč myslíš, že tolik vojenských pušek mělo x-poloh regulace odběru plynů ? A i tak je to v podstatě jen konstrukční berlička určitě ne všemocná. Pokud použiješ náboj s nevhodnou charakteristikou, tak si regulací odběru sice můžeš pomoci, ale druhá strana mince je že buď pak příliš zanášíš system spalinama, nebo dochází k příliš rychlé erozi přechodového kužele vývrtu, ústí vývrtu a odběrného kanálku.



film
Příspěvky: 94

Příspěvek#447 » stř 18. kvě 2022, 10:03

z jednání výboru pro obranu: "..Na základě poslaneckého návrhu byl do včerejšího jednání výboru zařazen také bod: Informace AČR a MO o nákupu pušky pro přesnou střelbu na platformě BREN 2 (CZ BREN 2 PPS). Šlo zejména o vyjasnění údajné poruchovosti a pořizovací ceny zbraně. K historii a vývoji zakázky se vyjádřili jak náměstek Koudelka, tak generál Hlaváč. S odbornou analýzou vystoupil vrchní praporčík 4. brigády rychlého nasazení nprap. Michal Baka. Ten ve své prezentaci popsal a vysvětlil nejen rozsah a potřebnost doplňků zbraně, ale zejména popis a rozsah údajného medializovaného poškození při cvičných střelbách. Z něj vyplývá, že nešlo o selhání zbraně, ale o problém spojený se zvoleným střelivem. V tomto případě si výbor vyžádal množství doplňujících informací, zejména k ceně srovnatelných typů zbraně. Ty by měl obdržet nejpozději do 30. 6. 2022, do té doby projednávání této problematiky přerušil..."

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 754

Příspěvek#448 » stř 18. kvě 2022, 10:10


Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2412

Příspěvek#449 » stř 18. kvě 2022, 10:20

CZUB vyrábí vojenskou zbraň pro AČR. Když do ní použije standardizované střelivo od jiného člena NATO, tak je to problém. Nezná se k tomu a problém svádí na munici. To mi nepřipadá jako korektní postoj, spíš jako zametání pod koberec.. Navíc tvrzemní poslanců, že zbraň se zasekává a přitom pomíjet fakt, že se při tom roztrhne hlaveň (proto se asi zasekne), je opravdu jen vtip a zlehčování situace. Ale nejsem politik, tam se to asi bere jinak :D .


Poslanci tepali „nenažranou“ Českou zbrojovku
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/po ... u-40397380
Pod palbu poslanců výboru pro obranu se v úterý dostala Česká zbrojovka. Poslanci ji kritizovali za to, že žádá 45 milionů náhrady škody v sedm let starém a už urovnaném sporu s ministerstvem obrany, a přitom od něj dostává miliardové zakázky na ruční zbraně.
Naposledy upravil(a) Letec 12 dne stř 18. kvě 2022, 10:34, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 754

Příspěvek#450 » stř 18. kvě 2022, 10:30

Tak po průšvihu s kulovnicemi řady 600 se teď bude hodit každá "kačka" na odškodnění v USA, kde se všichni soudí pro každou blbost, což toto není... Takže zatím tedy moc důvěry u mne CZUB v "novinkách" nevzbuzuje...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti