V-AR v 9mm Luger, zkušenosti & recenze

Samonabíjecí pušky


izerS18
Příspěvky: 1255

Příspěvek#286 » úte 13. zář 2022, 19:47

Za mě vede 10 protože mám stejný úchop jako u "plnotučné" AR. Prostě 1:1.
V přesnosti rozdíl nebude, jen ta kratší bude mít o něco menší úsťovou rychlost. Tlumič bude od pana Vosátky, ať nemusím nic řešit, prostě nacvaknu na kameny a je to.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#287 » úte 13. zář 2022, 20:37

izerS18: To s tím úchopem je dobrý postřeh. Asi to budu muset vyzkoušet napřed naživo, už s normální AR-15 s 11" hlavní jsem měl dojem, že je moc krátká. Jinak teda, ta 10" hlaveň s tím Vosátkovým tlumičem mi odhadem vychází na celkovou délku cca 16", což by bylo pořád v pohodě.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 589

Příspěvek#288 » úte 13. zář 2022, 22:13

S 10'' hlavní (a odpovídajícím předpažbí) získáte pouze delší úchop - což může být pro někoho zásadní, pokud má i podobnou AR15 a chce stejné návyky.

Přesnost z 10'' hlavně oproti 7" větší není a úsťová rychlost téměř také ne - je třeba si uvědomit, že standardní 9mm Luger je stavěný na získání max. rychlosti na prvních cca 3-4''. Hlavně delší jak cca 8'' (200 mm) pak už na úsťové rychlosti nepřidávají téměř vůbec nic (resp. v jednotkách procent). Aby člověk smysluplně využil délku hlavně nad 7 - 8 palců, (tj. ve smyslu výrazně vyšší V0) musí si laborovat vlastní střelivo s pomalejším prachem (D036 či ještě línější) - nicméně toto střelivo je pak vhodné zase jen do karabin a z pistole to střílí naprd...



antonspelec
Příspěvky: 1182

Příspěvek#289 » stř 14. zář 2022, 06:41

Je to dle vkusu kazdeho soudruha. Ja bral 7 palcu kvuli lepsi manevrovatelnosti, skladnosti a taky proto, ze jsem nechtel, aby byla moc dlouha a tezka na predek s tlumicem. Mam taky ten od Vosatky, ale delsi - 25 cm. A je to tak akorat. 10 palcu uz by byla s tim dlouhym tlumicem moc tezka na muj vkus. Tlumic sam o sobe sice nijak extra tezky neni, ale ja osobne na predku vnimam vahu navic vyrazne.

Presnost a ustovou rychlost popsal dobre Hefaistos.

A pokud jde o uchop-ja jednak drzim predpazbi u AR-15 (a Brena 2) skoro az u zasobnikove sachty a druhak jsem to vyresil koupi stejneho vertikalniho BCM gripu (mirne zkoseny) a uchop mam paradni, v podstate stejny. Ovsem rozdil je v tom, ze tahle devitka se pri strelbe skoro nehne.

Urcite je dobry vyzkouset obe moznosti a vybrat podle toho, ktera lepe sedne.



izerS18
Příspěvky: 1255

Příspěvek#290 » stř 14. zář 2022, 13:41

Ta poslední věta je asi nejdůležitější - vyzkoušet si to. ;)
Já měl v ruce u pana Vosátky krátkou verzi, 6 palec?, a byl to mazlík, šup do baťohu na cesty. Ale pro mě je to "pistole" a krátký úchop mi nedělá dobře.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#291 » stř 14. zář 2022, 20:02

Pánové, díky za všechny postřehy a vysvětlení!

antonspelec: Ten tlumič, co píšeš, že máš, je nějaký vyrobený na zakázku, nebo na jinou ráži? Já jsem našel na stránkách Vosátky na V-AR 9 jen ten jeden 18cm.



antonspelec
Příspěvky: 1182

Příspěvek#292 » stř 14. zář 2022, 20:56

Ne, neni na zakazku. Je to standardni Vosatkovo tlumic na devitkovou karabinu, jen v prodlouzene verzi (25 cm oproti 18 cm) kvuli vetsimu utlumu.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#293 » čtv 15. zář 2022, 07:44

Jak velká vůle je mezi tlumičem a předpažbím, nešlo by tam teoreticky dát delší předpažbí, které by přesahovalo přes tlumič?



antonspelec
Příspěvky: 1182

Příspěvek#294 » čtv 15. zář 2022, 15:38

Kdyz ze zvoli patricne predpazbi, tak slo. U me zbrane jsou zamykaci kameny na ustovem zarizeni lehce utopene v prezpabi a tlumic se tam bez problemu vleze. Otazka zni, jak by to vypadalo pri strelbe bez tlumice, kdy by predpazbi presahovalo ustove zarizeni a nejen vypadalo, ale jak by to fungovalo stran toho, co z hlavne vyleta pri vystrelu krom kulky - plyny apod., kdyz by to bylo zakryte dlouhym predpazbim

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#295 » čtv 15. zář 2022, 20:40

Dlouhé předpažbí vypadá dobře a kryje tlumič, takže si na něj nesáhneš přímo když bude rozehřátý. Samozřejmě že to je řešení jen když používáš primárně pušku s tlumičem. Ostatně nejsem asi jediný, koho to napadlo.



antonspelec
Příspěvky: 1182

Příspěvek#296 » čtv 15. zář 2022, 21:10

Jo, to je pravda, ale vzhledem k tomu, jak ja drzim zbrane typu AR slabou rukou, mi je tohle naprosto jedno a tudiz neberu pri rozhodovani v potaz.
A co se frekvence pouzivani s tlumicem tyka, tak jsem zatim nepotkal na strelnici nikoho (nechodim letos moc casto, pravda), kdo by se standardnich razi jako je .223 ci prave karabiny v devitce strilel primarne s tlumicem. Ale treba to tahle nova vosatkovina zmeni, protoze chovani zbrane pri strelbe v kombinaci s tim dlouhym tlumicem cini pouziti tlumice skutecne extremne zabavnym a navykovym

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#297 » pát 16. zář 2022, 06:58

Dík za postřehy. Můžeš tu novou AR9 od Vosátky porovnat co se chování týče s HK MP5?



antonspelec
Příspěvky: 1182

Příspěvek#298 » sob 17. zář 2022, 08:30

Obavam se, ze by to nebylo prilis relevantni porovnani, protoze z MP5 jsem strilel pred dlouhou dobou a navic ne moc, protoze byla jen pujcena. A soucasne z te nove varky taky nemam nastrileno moc. Ovsem prijde mi minimalne srovnatelna co se chovani tyka a nasobne lepsi co do ergonomie a moznosti upgradu. Precejen je MP5 jak stary koncept…50 nebo 60 let uz?
Nicmene pokud MP5 mas, muzeme se nekdy potkat treba ve Vrazkove a udelat prime srovnani.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#299 » sob 17. zář 2022, 09:59

Díky, MP5 bohužel nemám, ale beru že každý z ní někdy střílel, takže to je takový etalon. Několikrát jsem ji měl půjčenou, kraťase i plnou a pominu-li zastaralé ovládání, tak na střelbu byla velmi příjemná (zpětný ráz v podstatě na úrovni malorážky) a přesná. Devítky s dynamickým nebržděným závěrem se s ní, co se zpětného rázu týče, nemůžou rovnat.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#300 » sob 3. pro 2022, 12:20

Videorecenze V-AR 9mm s uzamčeným závěrem (novinka 2022)
https://www.youtube.com/watch?v=BLp3rQKkmzo

Střelba V-AR 9mm včetně tlumiče (uzamčený závěr, model 2022)
https://www.youtube.com/watch?v=i8WI06gNzC4

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Embory a 19 hostů