Pumpa! Ale která?



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#331 » pát 18. čer 2021, 06:47

K bodu 3) Jistě, že dá, jen někteří staromilci v tom vidí málo tradiční zbraň, tak můžou mít blbé kecy.
Z osobní zkušenosti je ale na toto praktičtější semi auto brokna.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#332 » pát 18. čer 2021, 06:50

K lovu čeho? Mám mossberga s "kančí" (20" cylindr) a "kachní" (24" a výměnné choky) hlavní. Jsou k tomu i 28" hlavně.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#333 » pát 18. čer 2021, 07:12

No, popravdě mě ani nenapadlo, že by někdo šel s pumpou na prase. Tak jsem s touto možností ani neuvažoval

Uživatelský avatar
susa
Příspěvky: 23

Příspěvek#334 » pát 18. čer 2021, 09:18

Ano myslel jsem drobnější zvěř. Na kance bych vzal kulovou. Takže 24" je akorát nebo lépe delší?



LadaN
Příspěvky: 2

Příspěvek#335 » pát 18. čer 2021, 09:29

Mám přes rok M88 ve 20". Krom uražené perličky žádná závada, přičemž střílím kolem 25ks 28gr 2,5mm + 10ks slugs 29gr za měsíc (v době lockdownu nic, mimo lockdown víc). Myslím, že i M88 (a nejen ta od Mossbergu) se už taky vyrábí v Turecku (min. některé části).
Jinak jsem si taky původně myslel, že na zametání kolem domu je nejlepší pumpa, ale dospěl jsem k názoru, že krátká (20") dvojka s dvouspouští udělá stejnou, možná lepší práci.



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#336 » úte 22. čer 2021, 14:36

Univerzální brokovnici do 10 bych viděl na Turka, pokud chci vedle taktiky, tj, střelba jednotnou střelou a hrubými broky, střilet i např. holuby, tj. bude vhodná.i na lov, chce to mít výměně choky a ideálně i šínu. Měl jsem Deryu, zpracování moc pěkné, krytí za cca. 7t hodně pěkné, nabízela Beareka, něco podobného nabizi Lira. Jinak jistota je 24 inch Benelli Super nová, ale cena je okolo 20t.

Uživatelský avatar
susa
Příspěvky: 23

Příspěvek#337 » stř 23. čer 2021, 06:49

Tak už vyřešeno, koupil jsem Mavericka 88 s hlavní 24".



crossman
Příspěvky: 46

Příspěvek#338 » pon 28. čer 2021, 09:42

Zdravím, rozhoduju se mezi benelli supernova a fabarm sdass tactical
https://eshop.bestpatron.eu/opakovaci-b ... ech/#dotaz
https://www.cidpraha.cz/fabarm-sdass-tactical/

benelli s prodloužením 6+1
fabarm 7+1
obě délka hlavně 20"
benelli - nemá čoky
fabarm - cylinder
benelli - lepší nabíjení a z toho co jsem viděl na internetu možná i lepší zpracování pro sport.

účel: trochu blbnutí, trochu HD (proto nechci 24" hlaveň), ale taky sport a dobrá manipulace.

co mě asi nejvíc trápí jsou mířidla, líbí se mi to provedení co má fabarm rail + ghost ring, benelli to má jen u 18.5" hlavně a za vyšší cenu.
Šel bych do benelli 20" , ale nenašel jsem ji ve verzi s railem nebo mířidla na závěru a nevím, jestli je možnost předělání na jiný typ mířidel, jestli je tam možné přidat lištu a hledí na závěr.

Máte někdo zkušennosti?

Díky
Martas

Uživatelský avatar
Quirinus
Příspěvky: 346

Příspěvek#339 » pon 28. čer 2021, 12:31

Já Supernovu měl a když jsem chtěl rail pro kolimátor, tak to bez vrtání do pouzdra závěru nešlo.



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#340 » úte 29. čer 2021, 21:07

Ohledně toho sportu to chce si říct na co to chci. Zkusit IPSC, LOS to půjde, ale na speciály to mít nebude, holuby s tím taky zkušíš, ale pokud není člověk extrémně dobrý, tak to taky nebude ono. Ono taktická brokovnice není z mého pohledu nijak extra unoverzální, pokud, neřeším cenu, když to srovnáš třeba s Berettou 1301 competition (ne pro) tak máš úplně jiné možnosti (šína-není nic rychlejšího na zamíření, možnost montáže kolimátoru-dokoupení lišty, rozumná velikost-21, super kvalita, choky-dáš i holuby a IPSC, LOS, nebudeš už tolik ztrácet na speciály, bohužel v pumpě něco takového, alespoň co jsem viděl, dělá jen turecká Derya (možná ještě někdo jiný).



crossman
Příspěvky: 46

Příspěvek#341 » stř 30. čer 2021, 11:02

Béďa píše:Ohledně toho sportu to chce si říct na co to chci. Zkusit IPSC, LOS to půjde, ale na speciály to mít nebude, holuby s tím taky zkušíš, ale pokud není člověk extrémně dobrý, tak to taky nebude ono. Ono taktická brokovnice není z mého pohledu nijak extra unoverzální, pokud, neřeším cenu, když to srovnáš třeba s Berettou 1301 competition (ne pro) tak máš úplně jiné možnosti (šína-není nic rychlejšího na zamíření, možnost montáže kolimátoru-dokoupení lišty, rozumná velikost-21, super kvalita, choky-dáš i holuby a IPSC, LOS, nebudeš už tolik ztrácet na speciály, bohužel v pumpě něco takového, alespoň co jsem viděl, dělá jen turecká Derya (možná ještě někdo jiný).


Derya - není k sehnání a i tak je to podobné jako akkar TK-355 o tom sem uvažoval nejdřív, ale pak jsem hledal a četl a celkově nic moc pocit + turka taky úplně nemusím, navíc cena okolo 12 tis.
- Pak jsem se přehoupl nad 18tis a začal přemýšlet nad italy. Kdyby benelka byla s 20" hlavni ve stejném provedení jako pro 18.5" tak asi neváhám. Do toho se tady přidal fabarm s podobnou cenou.

Sport - přesně IPSC,los, holuby jen tak pro radost. Choky potřebuju asi jen na ty holuby ne? Fabarm je má, ale byly tam nějaké zvláštnosti při nabíjení do zásobníku, což má benelli zmáknuté perfektně řekl bych. Samonabiječku jsem nechtěl, četl jsem různé, kdy to je nevýhodné při závadě. OVšem zase u high levelu se to asi stávat nebude.

Potřeboval bych jestli má někdo zkušennosti i s tim fabarmem ...
Jestli raději zůstat u benelli nebo fabarm je na tom stejně? Samozřejmě úplnou chybu asi neudělám ani u jedné...
Ještě co jsem tak našel, tak benelli má více těch vychytávek pro sport - cut off, zamáčknutí "jazyku" pro snadnější nabíjení, atest pro 12/89 (ikdyz to strilet nebudu), ...



Jacobson
Příspěvky: 87

Příspěvek#342 » stř 30. čer 2021, 14:18

Ahoj, zkušenosti můžu poskytnout jen o M88 a Supernove. M88 jsem měl od r. cca 2008 do 2020, potom výměna za Supernovu. M88 s 18,5" hlavní, krátká lehká, silnější náboje už jsou pěkně cítit, ale moc se mi líbily 2 věci, hladký chod predpazbi, šlo nabíjet 2 prsty, dále nabíjecí okénko bez lzicoveho podavače, nic nebrání zasunutí náboje do zásobníku. S M88 jsem střílel rychleji, na opakovacku pěkný fofr, ale hrozně zdrzovalo nabíjení, šlo nabíjet jen po jednom a navíc kapacita jen 5 70-ek. Zkoušel jsem i sklopnou pazbu typu M4, ale tím už střelba silnějšími náboji nebyla vůbec příjemná, zkusil jsem také model s tlumenin zpětného rázu a to bylo ještě horší, rameno v pohodě, ale jakoby mě někdo praštil latí do dlaně střílejíci ruky. Nejlepší byla obyč lovecká pažba s textilním držákem nábojů. Byla to spolehlivá zbraň a za ty prachy hodně muziky, ale hrozně mě lákala Supernova, tak jsem ji zkusil. V porovnání s M88 bylo pár věcí horších: nejvíc mě štve odskakovani predpazbi v přední poloze ve vybitem stavu. Pokud není natazeno bicí ústrojí a není zamčeno a připraveno ke střelbě, hned vlivem pružiny v rotačním zavorniku dojde k jeho odskoceni vzad a nemožnosti stačit podavač a plnit zásobník. Je jen jedna možnost nabíjení: hodit zbraň na rameno nabíjecím okénkem vzhůru, slabou rukou držet zároveň hlaveň i predpazbi a stále ho fixovat vepředu a silnou rukou tam cpát náboje. To byla pro mě největší změna, protože jsem byl zvyklí nabíjet levou rukou. Další věc je, mírně pomalejší střelba, nabíjení jde krásně hladce, ale dráha predpazbi je delší kvůli komoře pro Ultramagnumy. Dále je s ní horší obratnost kvůli rozměrům a hmotnosti, je to ale spíš jen o zvyku. Naproti tomu Supernova dává celou řadu výhod. Po naučení nabíjení z ramene je nabíjení daleko daleko rychlejší než u M88. Delší nabíjecí okénko jsem si ještě upravil pro pohodlnější nabíjení a lze tak pohodlně a rychle nabíjet po 2, po delším cviku a lepším držáku nábojů i po 4 nabojich. U kratkych Practicalu a nabíjení po 4 stačí 3x sáhnout na opasek a mám 12 ran připravených v zásobníku, celkově obrovská časová úspora oproti M88. Další věc je, že Supernova má čoky a M88 ne. To krytí je hodně znát. Popper co stojí trochu dál už spadnout nemusí u M88, nebo na papír s hrubým brokem půjdou už některé broky úplně mimo. Dále střelba ze Supernovy je hrozně příjemná, ultramagnumy, nebo magnumy 53g mi přijdou tak nastejno a vůbec nejsem zmlacenej jako u M88, slabší náboje už mi přijdou jako cajicky. Velká výhoda je nastavení sklonu pažby a její další doladění díky výměnné botce a licnici. M88 mi vydržela dlouho a Supernova by měla být oproti ní ještě daleko odolnější, tak ji beru jako zbraň, co se nedá utahat. Na obranu by byla lepší M88, na blbnutí na střelnici by taky ještě v klidu stačila, ale do sportu jednoznačně vede Supernova



Jacobson
Příspěvky: 87

Příspěvek#343 » stř 30. čer 2021, 14:32

Ještě pár fotek pro srovnání

received_484168476173317.jpeg


received_520137965850849.jpeg


Položit vedle sebe M88 a Supernovu už nepůjde, tak alespoň srovnání s IŽ 39
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



crossman
Příspěvky: 46

Příspěvek#344 » pát 2. črc 2021, 07:16

Díky moc za pěkný popis a fotky, problém u benelli je, že choky má jen verze od 24" hlavně nahoru.
18.5 a 20" choky nemá nebo má jen cylinder a do delší jsem jít nechtěl. NEvím jak velký význam mají choky, vím že usměrnují hlavně spršku broků na velké slugy a jednotné střely to asi není používané. Takže otázka taky je, jestli si bez choků střelím holuby s uspokojivým výsledkem - tedy holub se rozprskne.
IPSC a LOS, tam asi choky netřeba?

JInak znovu u mne vede 20" hlaveň, ale u benelli to znamená kup a přidej si tam co chceš - mířidla, lištu...

Takže moje dilema, je jestli jít do benelli 20" a dát další peníze časem do mířidel a úprav nebo jestli se FABARM vyrovná benelli se svým modelem SDASS tactical.

Benelli supernova 20" cca 19 000kc +-
+ nabíjení a vychytávky pro sport (cut off, zatlačení jazyku podavače při nabíjení do trubky)
+ cena protože bez mířidel je levnější (mířidla na hlavni, klasik hledí a muška jako na pistoli)
- investice do mířidel cca 5000kč
- kapacita 6+1 bez příplatku, pro 7+1 už bude zásobník delší asi 1.5-2 cm než hlaveň

Fabarm SDASS tactical 20" cca 22 900 kc +-
+ kapacita v základu 7+1 a zásobník stejně dlouhý jako hlaveň
+ mířidla ghost ring a rail v základu
+ výměnné choky
plus i minus je asi i ta pružina, při pumpování prý urychluje nabíjení, ale přišlo mi to zvláštní nevím - s tím spojená nemožnost nechat stažený závěr bez držení - pružina nabíjí/zavírá sama. Musí se zapřít o nohu. Pružina jde vytáhnout a mělo by to fungovat i bez ní.
- vyšší cena - opět díky mířidlům v základu
- asi horší nabíjení, nutno více hlídat

Takže jestli má někdo zkušennost i s fabarm, moc by mi to pomohlo, benelli už něco víc vím, ale nevím jak s tím fabarmem.



Jacobson
Příspěvky: 87

Příspěvek#345 » pát 2. črc 2021, 07:55

Na holuby se s pumpou vyprdni, jestli by šlo jen o zkoušku 1-2 ročně, tak OK, jinak i levný rusandy, nebo ZH-čka udělají víc radosti. Čoky jsou i v IPSC důležitý, některý terče jsou dál a s cilindrem už může být problém. Univerzál je Modified, stáhne krytí a furt z toho můžeš střílet hrubej brok i jednotný střely. Škoda že jsi proti 24" hlavni, dost by ti to ulehcilo rozhodování. Kvalita Fabarmu mě taky zajímala, ale negativní recenze převažovaly nad kladnymi, nevím jak dnes.
Jinak Trap s pumpou vůbec nezkoušej, tam potřebuješ extra malý krytí, jde jedině Skeet a to v případě, že zvládneš trefovat první ranou, druhou už nestihnes

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů