Bezpečnostní postupy malorážka

Dlouhé zbraně .22LR
Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#1 » pon 12. lis 2018, 20:33

Jak řešíte bezpečnostní postupy u dlouhé malorážky ?

Postřehl jsem averzi proti pravidelnému dávání rány jistoty, ale co tedy děláte jiného ?

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#2 » pon 12. lis 2018, 20:39

Mě na střelnici při přípravě na ZP učil instruktor vypustit úderník při zasouvání závěru do zkontrolované zbraně podržením spouště (necvakne na prázdno - ale po zavření není natažená), a nebo nechat závěr mimo zbraň.

Uživatelský avatar
hauser
Příspěvky: 115

Příspěvek#3 » pon 12. lis 2018, 20:48

Přesně jak píše Jezekif. U mé CZ 455 jen nesmím mít spoušť zcela domáčknutou, jinak závěr dopředu nedám, musím mu lehce povolit, ale jinak ano - jako do polohy na uskladnění.
A pokud mám "blbej pocit", nic mi nebrání závěr vyndat, kouknout skrz a se zmačknutou spouští jej vrátit.



JenDAG
Příspěvky: 32

Příspěvek#4 » pon 12. lis 2018, 20:55

Rana jistoty do susilky nebo do nabojnice.



hugofalfar
Příspěvky: 317

Příspěvek#5 » pon 12. lis 2018, 22:04

Jak tu sušilku po ráně jistoty dostanu ven aniž bych znovu natáhnul ?



Had666
Příspěvky: 95

Příspěvek#6 » pon 12. lis 2018, 22:11

Mám také dotaz. Jaký je správný postup u pákové malorážky.
Vyndat střelivo uvolněním pružiny trubkového zásobníku a vysypání, nebo vyházet střelivo za pomoci páky výhozím okénkem.
Co je správný a bezpečnější postup?



JenDAG
Příspěvky: 32

Příspěvek#7 » pon 12. lis 2018, 22:58

hugofalfar:
Susilku tam nechas do dalsi strelby. Netreba vyndavat.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#8 » úte 13. lis 2018, 00:18

Predpokladam spravne (vzhledem k zarazeni vlakna) , ze dotaz/y nesmeruji k zkousce na zp?



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#9 » úte 13. lis 2018, 03:57

Některé malorážky neumožňují spuštění úderníku např. zavřením závěru se zmáčknutou spouští. Např. MC12. Řeším to tak, že zasunu prázdnou nábojnici do komory a dám ránu "jistoty".

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#10 » úte 13. lis 2018, 06:50

Ne, na zkoušky se nepřipravuji. Jde mi o to, že na malorážku nejdou zcela aplikovat bezpečnostní postupy, které mám u pistole.

Asi budu nechávat závěr vzadu, to by mělo stačit. Pak je na první pohled jasné, že je bezpečná.

Uživatelský avatar
Misak.kadlec
Příspěvky: 156

Příspěvek#11 » úte 13. lis 2018, 07:56

Takže myslíš na střelnici? Já to tak nechávám u všech zbrani, zásobník venku a závěr vzadu i u samonabíjecek. Přijde mi to nejjistější způsob jak odložit zbraň, i pro ostatní každý vidí že je bezpečná.
A když to pak balím tak kouknu do komory podrzim spoušť a zavru závěr, tím je vybito. Dělám to i u Mosina.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#12 » úte 13. lis 2018, 08:38

Taky otazka radu na strelnici,prip na akci(zavod atd), otevreny zaver kdyz se jde k tercum je imho celkem bezna vec...

Uživatelský avatar
hauser
Příspěvky: 115

Příspěvek#13 » úte 13. lis 2018, 10:01

Pokud je to na střelnici, odkládám vždy vše bez zásobníku a se závěrem vzadu. To je prostě viditelné. Jak píše Skagerák, někde to mají definované v řádu. Mám i "vlaječku" pro vložení do otevřeného závěru, ale zatím jsem ji nepotřeboval.
Když balím do kufru, nebo pak po čištění do trezoru, tak vkládám závěr do prázdné přes stisknutou spoušť aby se nenatáhl.

Pokud bych tu možnost zasunout závěr nenatažený neměl, osobně bych jej nechával vzadu i pro uskladnění a pro přenos v kufru mimo zbraň. Nechávat tam sušilku nechci. Uskladněné/přenášené zbraně chci mít zcela prázdné.

Pokud je dotaz myšlen jako "chudák úderník do prázdna bušící" - ano, snažím se jej výše uvedeným způsobem šetřit.



GreatLama
Příspěvky: 155

Příspěvek#14 » úte 13. lis 2018, 11:55

U malorazek bývá problém hlavně v tom, že udernik nebusi do prázdna, ale do kraje komory.

Uživatelský avatar
hauser
Příspěvky: 115

Příspěvek#15 » úte 13. lis 2018, 12:07

GreatLama - to je pravda, napsal jsem to zavádějícím způsobem (prázdná komora). Děkuji za upřesnění.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Karlos81, Simier a 3 hosti