Čištění dlouhé malorážky

Dlouhé zbraně .22LR


iloveguns
Příspěvky: 1406

Příspěvek#121 » čtv 2. čer 2022, 15:49

Je fakt, že zlepšení soustřelu po záběhu poznáš až v mnohem vyšší lize, než v jaké střílí Hafajz. Tomu to může být srdečně jedno, proto se divím, že se čištěním/nečištěním vůbec zabývá.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#122 » čtv 2. čer 2022, 16:13

Já teda mám zkušenost, že po vyčištění a namazání prvních pár ran letí skutečně do prdele. Jakože viditelně.
Je jasné, že se to postupně stabilizuje jak co do rozptylu tak do střední hodnoty a je taky evidentní, že ten přechod bude znatelný tím dále, čím dokonalejších zásahů střelec v optimálních podmínkách dosahuje. Takže já jsem třeba přestal vinit záběh hlavně po 20 ranách, hafajz by to třeba měl už po 10 a borec, co má všechno vyladěné, špičkové náboje a pušku na benchrest může vystřílet 200 ran, než se mu to ustabilizuje. A ten, kdo vyhrává závody, může třeba tvrdit, že musí závod vystřílet v rozmezí 500 -3000 ran, že pak se mu to zase zasírá a konsistence se zhoršuje.

Pořád ale tady vidím dva body:
1. střílí čerstvě vyčištěná a namazaná hlaveň méně konsistentně? (trvrdím, že ano)
2. je to pro moje střílení podstatné? (u mě po cca 20. ráně v zásadě není )

Hafajz došel k závěru, že pro jeho střílení je to egál už od první rány (což je mi podezřelé a podezírám ho trochu z ne úplně poctivého testování), z čehož nějak dovodil i závěr pro bod č. 1 - podle mě chybně pokud jde o zobecnění.

Přispěje čištění po každé střelbě k životnosti hlavně? Podle komentáře shora asi moc ne, ale pro někoho to může mít hodnotu estetickou a psychologickou, že má vercajk čistý a nakonzervovaný.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#123 » čtv 2. čer 2022, 17:11

O víkendu jsem po víc jak roce vytáhnul ze skříně Urala, kterej nebyl čištěnej už pár let zpátky. První rána letěla zcela dle očekávání do háje - nějaký cca 4 cm nahoru a doprava. Další si už sedly zpátky na záměrnou a pokud jsem to blboun nestrhnul, tak se díry i dotýkaly a vešel jsem se do pistolové záslepky na 50 m (opora Harris, optika Vortex Viper PST 6-24x50, střelba ze stolu sedíc na židli). Foto nemám - musíte mi věřit :lol:
Za mě je čištění u opakovačky zbytečné pokud se neprojevuje zhoršením rozptylu - což jsem při mém ubohém nástřelu neměl zatím možnost zpozorovat. U samonabíječky je situace jiná - tam je komora i závěr po nějaké době zadělanej tak, že je problém zasunout náboj, takže tam tu nutnost pravidelnějšího čištění chápu. Howgh!

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2412

Příspěvek#124 » čtv 2. čer 2022, 18:39

Bavíme se samozřejmě i v tomto případě, v rámci vlákna, o ráži .22LR. Samonabíjecí zbraně špiní znatelně víc komoru i závěr, než opakovačky.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#125 » čtv 2. čer 2022, 18:46

Jojo - stále malorážka. U samonabíječky jsem měl posledně opravdu tak zadělanou komoru tím černým blivajzem, že byl problém zasunout ručně náboj. Když se zahřála a nechal jsem to na závěru (nešahal tam pazourama), tak to běhalo taky, ale už to bylo fakt na hraně. U opakovačky zcela bez problémů a proto i já potvrzuji, že pravidelné čištění po střelbě je zbytečný masochismus - ale holt to někdo potřebuje (ať čištění, nebo bičování), tak mu to vymlouvat nebudu.



iloveguns
Příspěvky: 1406

Příspěvek#126 » čtv 2. čer 2022, 20:53

Čištění po střelbě je nejen zbytečná práce, ale také to leze do peněz, když po každém čištění musíš zbraň znovu nastřelovat. Žere to čas i peníze.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#127 » pát 3. čer 2022, 07:35

Co je důvodem zanášení u samonabíječky za předpokladu stejného střeliva? Prská tam olej nebo co?



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#128 » pát 3. čer 2022, 08:08

Dynamický závěr.
U opakovačky otevřeš závěr, když už je dávno po výstřelu v komoře a hlavni není přetlak.
U samonabíječky se závěr pomaloučku posouvá dozadu už během hoření prachu a trošku to foukne i do komory.

Uživatelský avatar
TheMlok
Příspěvky: 107

Příspěvek#129 » pát 24. čer 2022, 13:41

Ahoj,

pridam jen par svych zkusenosti, ne s malorajdou, tu ted planuju prvni malorazku (dlouhou). Ale mam zkusenost i u pistole a ARka (14.5" hlaven) a par dalsich zbrani ze po cisten prvnich par ran proste muze a casto jde trochu blbe, nejsem fyzik/chemik/balistik, ale rekl bych ze na to ma hlavne vliv ruznej bordel tam + nekonzistence pripadny necistoty a cistoty :). Po par ranach je vysledek lepsi.

Diky vsem zkusenym ze sdili nazory, jsem za to vdecny, ja obvykle postupuju tak, ze si prectu nazory zkusenejsich a overim jejich relevanci aspon na zakladni urovni (vice nezavislych zdroju atp.). Pak se tim rad ridim ale obvykle si chci dostudovat a pochopit proc to tak je, ano i u jadernyho reaktoru, co tu byl zminenej :D.

Rozhodne mi to "zastrileni" dava smysl i pocitove (asi dano i zkusenosti jinde co pisu), hlavne to mekke olovo se chova jinak, navic IMHO strely nejsou nikdy dokonale, ten "nanos" muze tez kompenzovat rozdily v nich, kdyz se procpe "mekkou spinou" mene jeho nepresnost ovlivni trajektorii nez kdyz vznikne nekde vakl mezi vyvrtem a strelou (ikdyz v mikronech)., zajimave, tesim se az si koupim svoji a budu zkouset.

Jinak jsem cistic, dlouhe cistim po kazde strelbe, pistole tak po 2 - 3 strelbach (chodim kazdy tyden). Ale olovo tu hlaven neznici (naopak izoluje) a dava mi tento postup smysl,hlavne diky zkusenostem zde uvedenym, jeste jednou diky. Ackoli pro me to dlouho nebude mit vliv nez se to naucim :D.



Hafajs
Příspěvky: 29

Příspěvek#130 » ned 21. srp 2022, 18:30

pavelg píše:
Hafajs píše: Vím, že nejlepší porovnání by bylo ze stejné zbraně se stejně odpočatým střelcem... Ale to té svoji neudělám. Asi bych to uzavřel s tím, že já budu dál čistit, protože mi to dává smysl a s výsledky jsem spokojený. Kdo chce, klidně ať se o zbraň nestará. Původní dotaz byl na to, jak kdo čistíme. Svoje postupy, argumenty a výsledky jsem uvedl. Koho to zajímá, může si je přečíst, zamyslet a rozhodnout (pro čištění :) ).


Klidně čisti, klidně ať ostatní nečistí - to ať si každý dělá co chce.

Jiná věc ale je, jestli platí ta teorie, podle které prvních x ran z dobře vyčištěné a namazané hlavně má systematicky vyšší rozptyl a lítá jinam, než rány pozdější.
A toto můžeš vyzkoušet úplně snadno. Jestli si to troufneš udělat poctivě, a třeba to pak sem i napsat, může to posunout naše zkušenosti.


Čus, OK.. Vyzkouším, dám to sem. Dostanu se k tomu tak během 14 dnů. Ještě jsi mě přivedl na myšlenku... Věřím, že první, nebo několik prvních ran bude mít větší rozptyl, budou li stříleny byť z vyčištěné, ale namazané hlavně. Vyhnání toho oleje, co tam být nemá, může způsobit nepřesnost. Za vyčištěnou jsem celou dobu považoval čistou, čili bez konzervantů. Další nezmíněná věc je elektrolýza, která probíhá, když máš v laufu z jednoho materiálu nános jiného kovového materiálu. Navíc dlouhodobě.



Hafajs
Příspěvky: 29

Příspěvek#131 » ned 21. srp 2022, 18:37

Simier
Nenech se unést "zrcadlovým leskem". Je to fráze, kterou docela nesnáším :). Pod ostrým úhlem, navíc s protisvetlem, se zrcadlově leskne ledacos. Chce to kameru, pak se člověk často diví. Jinak dostřel krásný, diskusi tu nevedu kvůli přesnosti (dlouhé zbraně mi nikdy nešly) ale pro rozvracení pověr o přínosu nečištění. Ale některé pověry jsou nesmrtelné :(



iloveguns
Příspěvky: 1406

Příspěvek#132 » pon 22. srp 2022, 23:18

Pokud ti dlouhé zbraně nešly a pokud ti nejde o přesnost, tak se na tu debatu vy... a čisti si třebas po každé ráně. U tebe a tvých výkonů se nepozná, zda čistíš nebo nečistíš. My, co střílíme benchrest nebo MAO, a jde nám o soustřel menší než 9 mm opsané kružnice, protože jinak se na "bednu" nemáme šanci dostat, to máme prostě jinak, a nic s tím nenaděláme. Máme s tím dlouholeté zkušenosti a také zkušenosti těch, co stříleli dávno před námi ISSF. A také trenérů, kteří nás k tomu od malička vedli. Prostě malorážka se nečistí, pokud nechceš rozdrbat soustřel. Čistí se obvykle jen tehdy, pokud měníš značku střeliva, pokud ti začíná ulítávat soustřel, anebo důkladné čištění až na konci sezóny před uskladněním na zimu.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 577

Příspěvek#133 » úte 23. srp 2022, 00:21

Je to marný, je to marný, je to... marný. A další parafrázování klasika: ...Akorát támhle vzadu, to je snad jediná výjimka, sedí dva Hafajsové vedle sebe...



ren
Příspěvky: 492

Příspěvek#134 » úte 23. srp 2022, 10:29

Střílím na ho.no, střílím nejlevnějším střelivem a střílím málo, ale mám z toho vždy radost a to je myslím cíl hry. Nedá mi po návratu ze střelnice fláknout malorážku jen tak do skříně, hlaveň protáhnu jednou hadem, čelo komory, závěru a místa kde si sedá bordel pošudlám kartáčkem do čista, aby tam nebyly spaliny, všechno otřu hadrem, uvolním pružinu závěru, vše pošudlám hadrem lehce navlhčeným v Konkoru a uložím extra flintu a extra závěr s uvolněnou pružinou.



iloveguns
Příspěvky: 1406

Příspěvek#135 » úte 23. srp 2022, 22:24

No, a vo, vo , vo tom to je :-)))))) V tvých rukách a s nejlevnějším střelivem je to naprosto lautr šumafuk.... Hlavně že tě to baví :-)))))) Přeji hodně radosti na střelnici.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti