Čištění dlouhé malorážky

Dlouhé zbraně .22LR


pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#136 » pát 26. srp 2022, 12:37

Hafajs píše:
pavelg píše:
Hafajs píše: Vím, že nejlepší porovnání by bylo ze stejné zbraně se stejně odpočatým střelcem... Ale to té svoji neudělám. Asi bych to uzavřel s tím, že já budu dál čistit, protože mi to dává smysl a s výsledky jsem spokojený. Kdo chce, klidně ať se o zbraň nestará. Původní dotaz byl na to, jak kdo čistíme. Svoje postupy, argumenty a výsledky jsem uvedl. Koho to zajímá, může si je přečíst, zamyslet a rozhodnout (pro čištění :) ).


Klidně čisti, klidně ať ostatní nečistí - to ať si každý dělá co chce.

Jiná věc ale je, jestli platí ta teorie, podle které prvních x ran z dobře vyčištěné a namazané hlavně má systematicky vyšší rozptyl a lítá jinam, než rány pozdější.
A toto můžeš vyzkoušet úplně snadno. Jestli si to troufneš udělat poctivě, a třeba to pak sem i napsat, může to posunout naše zkušenosti.


Čus, OK.. Vyzkouším, dám to sem. Dostanu se k tomu tak během 14 dnů. Ještě jsi mě přivedl na myšlenku... Věřím, že první, nebo několik prvních ran bude mít větší rozptyl, budou li stříleny byť z vyčištěné, ale namazané hlavně. Vyhnání toho oleje, co tam být nemá, může způsobit nepřesnost. Za vyčištěnou jsem celou dobu považoval čistou, čili bez konzervantů. Další nezmíněná věc je elektrolýza, která probíhá, když máš v laufu z jednoho materiálu nános jiného kovového materiálu. Navíc dlouhodobě.


Udělej to co nejpoctivěji (nejde jen o nepodvádění, ale i o důslednost).
Moje poznatky byly takové, ( a nedělal jsem to moc důsledně), že když jsem vyčistil a naolejoval lauf, používal levné SB Standard střelivo na 100m venku, tak prvních asi 5 lítalo divoce - především nahoru, pak dalších do cca 20 se tak nějak rozbíhalo a pak se to stabilizovalo.

ALE: střelivo low end a nebyl jsem tolik pečlivý v míření, protože jsem věděl, co to dělá.
V mém případě si myslím, že hlavní bordel dělal olej. Jak se vypálil a odnesl na střelách, přešlo to do mnou těžko měřitelného modu. Kdybych si dal záležet a střílel špičkovými náboji ve stabilním prostředí před vyčištěním a po něm, asi bych byl schopen zaznamenat statisticky lepší výsledky.
Tak záleží na tom, jak moc to chceš dělat správně a "vědecky". Ideál by byl systém Benchrest uvnitř a mít statisticky použitelný nástřel před a po.



iloveguns
Příspěvky: 1426

Příspěvek#137 » pon 29. srp 2022, 10:06

Hafajs píše:Čus, OK.. Vyzkouším, dám to sem. Dostanu se k tomu tak během 14 dnů. Ještě jsi mě přivedl na myšlenku... Věřím, že první, nebo několik prvních ran bude mít větší rozptyl, budou li stříleny byť z vyčištěné, ale namazané hlavně. Vyhnání toho oleje, co tam být nemá, může způsobit nepřesnost. Za vyčištěnou jsem celou dobu považoval čistou, čili bez konzervantů. Další nezmíněná věc je elektrolýza, která probíhá, když máš v laufu z jednoho materiálu nános jiného kovového materiálu. Navíc dlouhodobě.


Střílej, a až dosáhneš se špičkovým střelivem rozptylu dejme tomu 12 mm opsané kružnice, tak pak začni dělat pokusy s čištěním. S čerstvě vyčištěnou hlavní budeš mít na začátku rozptyl dejme tomu 15 mm, po cca 200 ranách (u každé zbraně to může být jinak) dosáhneš rozptylu dejme tomu 9 mm, což může být strop přesnosti dané zbraně se špičkovým střelivem. Malorážka se nečistí po dosažení nejmenšího rozptylu tak dlouho, dokud se rozptyl opět nezačne zvětšovat. Pokud nenastřílíš ani 12 mm opsané kružnice na 50 m, nemá pro tebe význam se tím zabývat a čisti si jak chceš. Tohle je opravdu záležitost jen špičkově přesné střelby. Pro rekreační plcání pro zábavu to nemá význam. Pokud sypeš v rozptylu dejme tomu 30 mm, nemá to pro tebe význam, a rozdíl ani nepoznáš.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 886

Příspěvek#138 » pon 29. srp 2022, 10:49

Olej a jakékoliv další zbytky čehokoliv, které se tam mohly od čištění dostat, se dají z hlavně před střelbou snadno, levně, rychle a účinně vypláchnout čističem brzd. Všechno vyteče, zbytek se během pár sekund vypaří a nic tam nezbyde. Ani olej. Hlaveň bude čistá a suchá.



iloveguns
Příspěvky: 1426

Příspěvek#139 » ned 4. zář 2022, 13:24

Hafajs píše:Simier
Nenech se unést "zrcadlovým leskem". Je to fráze, kterou docela nesnáším :). Pod ostrým úhlem, navíc s protisvetlem, se zrcadlově leskne ledacos. Chce to kameru, pak se člověk často diví. Jinak dostřel krásný, diskusi tu nevedu kvůli přesnosti (dlouhé zbraně mi nikdy nešly) ale pro rozvracení pověr o přínosu nečištění. Ale některé pověry jsou nesmrtelné :(


Dlouholeté zkušenosti a výsledky na závodech nejsou pověry. Teď jsem půl roku flintu nečistil a soustřel se jen zlepšuje. A to střílím na tréningu jen obyčejnými ELEY STANDARD. Přikládám terč ze včerejší návštěvy střelnice.
IMG_20220904_130605_2.jpg
Ten úlet do chycené devítky má na svědomí tréningové náboje, které jsou dvacet let staré. U nich se občas s nějakým úletem počítá. Flinta SUHL 150, náboje ELEY STANDARD, bezvětří, teplota cca 20 stupňů celsia, otevřená střelnice. Není to ještě ideální, ale když přejdu na závodní střelivo ELEY MATCH a ELEY TENEX, tak se ta díra v terči samozřejmě zmenší.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



iloveguns
Příspěvky: 1426

Příspěvek#140 » ned 4. zář 2022, 13:41

A v tom terči je deset ran. To jsem zapomněl napsat.



Hafajs
Příspěvky: 29

Příspěvek#141 » úte 15. srp 2023, 16:51

Ahoj. Nebyl čas, dlouhou zanedbáváním, proto jsem ještě nástřel nedal. Ale stále musím odmítat argumentaci typu: "střílím dobře, tak mám pravdu". Ono je totiž pořád možné, že s udržovanou zbraní by to bylo ještě lepší. Já dlouhé nestřílim závodně, ani ta zbraň (cz455) nemá ambice na extra přesnost, používám .22S&B club a nástřel zas tak špatný není (viz staré foto). Čím to bude?



iloveguns
Příspěvky: 1426

Příspěvek#142 » stř 16. srp 2023, 07:16

Odpověděl sis sám. Nestřílíš závodně a nemáš zrovna nejpřesnější zbraň, a náboje SB CLUB jsou "přesné" tak akorát na nenáročný tréning. Tak u tebe je čištění/nečištění naprosto zbytečnou otázkou. Rozdíl v nástřelu, který máš rozsypaný po celé ploše terče a říkáš že není špatný, nemáš šanci poznat. Mimochodem, i ta ZKM 455 a SB CLUB dokáží udělat nástřel mnohem lepší než na té tvé staré fotce, když nejsou ruce ze dřeva, když máš dobré oči a když trénuješ. A ta hlavní otázka: Když budeš čistit po každé střelbě, tak budeš muset při každé další návštěvě střelnice malorážku opětovně nastřelovat a vystřílíš aspoň stovku nábojů, než se ústí "usadí" a než malorážka znovu dosáhne potřebné přesnosti. A to pořád dokola, zbytečně tě to bude stát peníze za náboje a tvůj čas. A s výsledky nebudeš spokojen. To samé budeš absolvovat při každé změně značky střeliva, protože různé firmy používají různá maziva střel. Ale to se tě týká jen v případě, pokud bys chtěl dosahovat dobrých výsledků. Při využívání celé plochy terče na plcačku pro zábavu a u střelby do plechovek od piva to neřeš.

Uživatelský avatar
Triplehead
Příspěvky: 58

Příspěvek#143 » úte 10. říj 2023, 09:56

Chtěl bych se zeptat ohledně mazání závěru malorážky (ZKM451).
Ne jedenkrát jsem se setkal s malorážkou, co má závěr hodně zamazaný od vazelíny.
U svých zbraní nemám rád, když z nich teče olej, nebo jsou všude zamazaný.
Jak tedy čistíte závěr? Já jsem to zatím vyčistil ballistolem a potřel CLPčkem.

Uživatelský avatar
snackmc
Příspěvky: 181

Příspěvek#144 » úte 10. říj 2023, 11:37

Jen zopakuju to, co tady už někdo psal. Pokud střílíš Clubky, tak nemusíš řešit čistit/nečistit.
Terče, co jsem viděl mají k dokonalosti daleko a ještě jsi ani nevyužil potenciáll Clubek.
Až začneš mít pocit, že střílíš dobře, tak pořiď lepší střelivo. Velikost grupy se eTi ještě zmenší, uvidíš. Potom začneš řešit jak ještě zlepšit přesnost.
Obecně platí malorážku moc nečistit. Liší se názory jak často. Nejlepší je vypozorovat, kdy s Ti začne rozjíždět soustřel a potom vyčisti.
Znám malorajdu, která od první rány po vyčištění chodí pořád stejně, ale to je spíše výjimka. Ostatní se potřebují trochu zabordelit, aby chodily přesně.
Hlavní je, že Tě to baví. Střílej, trénuj a uvidíš sám.

Uživatelský avatar
Triplehead
Příspěvky: 58

Příspěvek#145 » úte 10. říj 2023, 12:24

Nezlob se, ale podle toho, ze neoznacujes nikoho, tak mam pocit, ze reagujes na me. Avsak ja se ptal na neco jineho.
Pro upresneni.. zaver jsem cely rozdelal (komplet), vycistil od stare vazeliny a ostatniho bordelu. Promazl CLP a slozil.
(Nepisu o cisteni hlavne ani komory)

Uživatelský avatar
snackmc
Příspěvky: 181

Příspěvek#146 » úte 10. říj 2023, 12:51

Triplehead píše:Nezlob se, ale podle toho, ze neoznacujes nikoho, tak mam pocit, ze reagujes na me. Avsak ja se ptal na neco jineho.
Pro upresneni.. zaver jsem cely rozdelal (komplet), vycistil od stare vazeliny a ostatniho bordelu. Promazl CLP a slozil.
(Nepisu o cisteni hlavne ani komory)


Ne, reagovaj jsem na HAFAJS.
Pokud jde o mazani zaveru, tak neme je vice.
1. Rozeberu a poradne vyčistim Balistolem
2. Vytru do sucha
3. Po slozeni 1 kapka oleje na zapalnik a uzamykaci ozuby, telo zaveru jen zlehka potru lehce mastnym hadrikem tak, aby se na to nich nechytalo.

Uživatelský avatar
Triplehead
Příspěvky: 58

Příspěvek#147 » úte 10. říj 2023, 15:45

Supr. díky, to jsem rád, že není třeba žádných prasáren.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů