Čištění dlouhé malorážky

Dlouhé zbraně .22LR


Hafajs
Příspěvky: 29

Příspěvek#61 » úte 26. dub 2022, 13:06

Netrefil píše:Hafajs, méně smajlíků a v nynější diskusi více poslouchat Blacknocturna, Letce nebo Hefaistose bez ohledu na to zda střílíte roky 3, nebo roků 27. Sportovní dlouhá malorážka, kterou je stříleno na přesnost (soustřel se sportovními náboji v ceně od 5kč/ks 11-13mm KONZISTENTNĚ A OPAKOVANĚ opsaná kružnice na 50m, ti lepší 9mm..) se nečistí do doby než se zhorší soustřel a začnou občasné úlety jednotlivých ran mimo soustřel. Potom se malorážka vyčistí a trvá několik set ran, než se přesnost vrátí tam kde byla.

Navíc toto fórum je o čištění dlouhé malorážky a Vy uvádíte jako příklad GP K22 což má k pojmu "dlouhá malorážka" asi tak daleko jako pistole k pušce.

Ale diskusi se Vám rozproudit podařilo!


OK. Nebudu mluvit o skoro dlouhé GP a Ty o sportovním střílení. Je to tu o čištění, jak říkáš.
Já jsem svoje řekl, každý ať si přečte moje i protiargumenty a vyberte si sám. Podtrženo a sečteno tu proti sobě stojí logika, doporučení výrobců, nezpochybnovani čištění jiných ráži. Na druhé straně je tu onen zelený strom života a "nehledej v tom logiku" a "věř, Franta to dělá taky tak".



Hafajs
Příspěvky: 29

Příspěvek#62 » úte 26. dub 2022, 13:12

stip píše:Tady je třeba trochu krotit vášně a zamyslet se nad tím, proč některým střelcům bytostně vadí nevyčistit po každé střelbě. Je to taková trochu - nestydím se to říct, protože tím trpím taky - obsesivní psychóza. Utkvělá představa, že ty zplodiny hoření, leptají, rezivějí ale co hlavně ... korodují vývrt mého miláčka. No hnus! Prostě, kdo si nemůže pomoct - kupte si tu malorajdu v nerezu. To na psychiku funguje.


Snad mi bude odpuštěn smajlík :D
Hele, nefunguje. Nečistíme jen kvůli korozi, ale proto, abych vzal kdykoli doma odloženou zbraň a měl ji ve stavu jako včera, před měsícem, za rok. To je právě ta konzistentnost. Jediná, kterou je možné dosáhnout. Už jsem to psal, vše ostatní je jenom NĚJAK = nestejně = nekonzistentně zahumusená zbraň.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#63 » úte 26. dub 2022, 14:08

Malorážku je nutné po vyčištění prohnat stovkou nábojů, než se roptyl usadí, a pak zbraň střílí konzistentně několik stovek ran, než se rozptyl opět začne zhoršovat. Pak ji opět vyčistím a cyklus se opakuje. Po každé střelbě ji nemohu čistit už jen z toho důvodu, že bych ji musel po každém čištění znovu "zastřílet", než s ní opět začnu dělat výsledky, a ty náboje také něco stojí. Proto ji po střelbě, dokud má rozptyl v mezích soutěžní zbraně, jen nasucho protáhnu kartáčkem od komory po ústí (zpátky ani krok) a nic víc. Chápu, že ten, kdo s ní střílí jen do plechovek anebo komu k uspokojení stačí rozptyl do 5 cm na 50m, ten si ji klidně může čistit třebas i několikrát za den.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#64 » úte 26. dub 2022, 14:15

Při čištění je rozdl mezi puškami se středovým zápalem a malorážkami. Ten rozdíl je v tom, že opakovací malorážky v podstatě nevyžadují žádné speciální čistění.
Co vím, tak malorážková hlaveň je/byla vyráběná právě s určitou vůlí a vosk na střelách v kombinaci s olovem tu vůli vyplní. Tím je dosaženo maximální přesnosti a těsnosti vývrtu. Na celém světě se za běžných okolností čistí obvykle až začne puška závadit, nebo klesá přesnost. Problém může být i při přechodu najiný typ střeliva, od jiného výrobce, nebo typ mazadla(vosku). Pravidelně se čistí jen prostor nábojové komory, kvůli spolehlovosti.

Poloautomatické malorážky se čostí častěji.

Vrcholoví sportovci pak čistí zhruba po 100 výstřelech suchým tamponem aby se odstranily zbytky zplodin. Jednou za několik set až tisíce ran pak i kartáčem a rozpouštědlem. To vše pro dosažení maximální přesnosti terčových zbraní. Nikoli našich pušek pro zábavu.

Kdybych si chtěl trochu rýpnout tak dodám, že mosaz na kartáči je 3x tvrdší než olovo na střele.



Hafajs
Příspěvky: 29

Příspěvek#65 » stř 27. dub 2022, 05:54

Čus. Zareagují na "rypnuti". Když ho má vyčistit, musí být tvrdší než nečistoty a měkčí, než vývrt. A to je.
A ještě dík za pokus o rozumné vysvětlení. To by vysvětlovalo, proč já nepozorují špatné chování I když čistím. Já totiž čistím i náboje :D. U standardu od SB to byla nutnost, teď už je to z výroby lepší. Ne do sucha, jen jsem odstraňoval ty chuchvalce maziva a rovnou vyřazoval deformované a vakláky.
O vůlích ve vývrtu, jenž počítají s nečištěním jsem neslyšel, ověřím si. Každopádně je to konečně názor podložený něčím jiným, než vírou.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#66 » stř 27. dub 2022, 07:02

Tady přeci nejde o to jestli to co ti tu píšeme o tom "nečištění" je podloženo vírou, nebo jestli to někdo umí vědecky vysvětlit. To že se malorážka nečistí po každé střelbě a díky tomu je "přesnější" je prostě nepopiratelný fakt. To že neumím přesně a podrobně vysvětlit jak funguje jaderný reaktor neznamená že nefunguje.Stejně tak se nemusím střelit do kolene abych věděl že to bude bolet. Jistě by ti někdo přesně a podrobně dokázal vysvětlit proč je lepší malorážku nečistit ale do té doby nám budeš muset věřit. Nicméně jak jsem už řekl pro tvé účely "sranda střelby" kolem dvou MOA nábojem za 2 koruny "sranda puškou",je úplně jedno jestli ji po střelbě čistíš nebo ne vyšší přesnosti by jsi s tímhle setupem stejně nedosáhl. Takže vesele čisti dál.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#67 » stř 27. dub 2022, 07:27

Hafajs: Pokud najdeš nějaký relevantní text z poslední doby, který vyvrací mé poznatky (i o konstrukci vývrtu), budu jen rád :D

Nejlepší, podle mě, bude udělat pokus a následujícich 200 - 300 výstřelů vývrt nečistit.. nebo aspoň ne kartáčem a chemií. Nechat ho usadit a pozorovat jaký vliv to má na přesnsot. Je to nejlepší metoda, jak si ověřit jestli tu kecáme, nebo na té upatlené hlavni něco je. Já tvrdím, že by to mělo být poznat.

Na konec náboje .22, hlavně ty staré REXy, byly od tuku těžce upatlané, ale nikdy se nečistily do sucha (ani se nevyřazovaly ty co měly vakl střely). Před střelbou z pistole se jen lehce promazávaly na naolejované filcové podložce, aby spolehlivěji chodila. Vyřadily se jen náboje co měly nějak deformovanou střelu.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 588

Příspěvek#68 » čtv 28. dub 2022, 02:19

Hafajs píše:...Každopádně je to konečně názor podložený něčím jiným, než vírou.

Ty seš nějak zabržděnej, sedíš si na vedení, nebo prostě jen debilně trolíš?

Nikdo tu nepíše o nějaké víře, ale o desítkách let zkušeností tisíců sportovních střelců. Ale dobře, pan Hafajs je prostě zkušenější jak vrcholoví sportovci kteří mají nastříleno statisíce ran...

Jako ateista musím prostě říct, panebože, co to sem zase vlezlo za ichtyla. Zdá se, že jsi na nejlepší cestě úspěšně přebrat pozici exota fóra po eaggovi...

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#69 » čtv 28. dub 2022, 06:29

Důrazně doporučuji se uklidnit a zanechat osobních útoků!



hunter240
Příspěvky: 230

Příspěvek#70 » čtv 28. dub 2022, 12:22

Je smutné jak v dnešní společnosti roste agresivita i při čištění malorážky.Je ale pravdou že po důkladném vyčištění kartáčkem mokrou cestou potom chvíli trvá než se hlaveň zase usadí a střílí konzistentně.A je to pokaždé jiné, někdy stačí 30ran a s jiným střelivem třeba i 300.Ale týká se to střeliva označené jako match(tedy s cenou od 3,80 za ks).Pokud člověk je zvyklý střílet s náboji sellbell apod...,ta k to klidně čistěte po každé střelbě,je to fakt jedno.



Hafajs
Příspěvky: 29

Příspěvek#71 » čtv 28. dub 2022, 15:55

Héfaistos píše:
Hafajs píše:...Každopádně je to konečně názor podložený něčím jiným, než vírou.

Ty seš nějak zabržděnej, sedíš si na vedení, nebo prostě jen debilně trolíš?

Nikdo tu nepíše o nějaké víře, ale o desítkách let zkušeností tisíců sportovních střelců. Ale dobře, pan Hafajs je prostě zkušenější jak vrcholoví sportovci kteří mají nastříleno statisíce ran...

Jako ateista musím prostě říct, panebože, co to sem zase vlezlo za ichtyla. Zdá se, že jsi na nejlepší cestě úspěšně přebrat pozici exota fóra po eaggovi...


Ví maminka, jak se chováš? Neumíš číst, nebo jseš jen zahnán do kouta? O zkušenostech tisíců závodních střelců které určitě neznáš tu je řeč poprvé. A zkusili ty tisíce závodních střelců o zbraň i pečovat, aby byla jejich zkušenost relevantní? Nebo jen slepě přebírají "zkušenosti" ostatních?
Příště, než se začneš vyjadřovat, tak vydýchat, napočítat do kolika umíš (několikrát, ono to nebude moc) a pak teprve piš. Ať neděláš rodině osudu.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#72 » čtv 28. dub 2022, 17:43

Oni ti zkušení soutěžní střelci si totiž často ze začátku sami "nabili hubu" na závodech tím, že před závodem z neznalosti vyčistili hlaveň a pak skončili jak skončili.Tedy špatně, spadli "na hubu"... Já sám jsem v mládí tou zkušeností také prošel. Rozptyl byl prostě hrozný, do desítky jsem se nevešel. Až jsem se kolegům pochlubil, že jsem zbraň před závodem doma vyčistil, tak se mi kolegové vysmáli, a vysvětlili mi, že před závodem se zásadně a nikdy hlaveň NEČISTÍ, pokud chceš být "na bedně" a nechceš "spadnout na hubu"! Pokud přece jen před závodem hlaveň vyčistíš, musíš ji napřed prohnat alespoň dvěma stovkama kusů stejného střeliva, se kterým budeš závodit, než se rozptyl usadí v desítce, a pak už ji až do závodu NEČISTIT! U každé zbraně je ten počet ran než se hlaveň "usadí" jiný, je nutno si to vyzkoušet. Ale žádná malorážka hned po vyčištění neudělá dobrý výsledek. To je něco jako nepsaný zákon, který každý soutěžní střelec a trenér zná.



Hafajs
Příspěvky: 29

Příspěvek#73 » ned 1. kvě 2022, 10:33

iloveguns píše:Oni ti zkušení soutěžní střelci si totiž často ze začátku sami "nabili hubu" na závodech tím, že před závodem z neznalosti vyčistili hlaveň a pak skončili jak skončili.Tedy špatně, spadli "na hubu"... Já sám jsem v mládí tou zkušeností také prošel. Rozptyl byl prostě hrozný, do desítky jsem se nevešel. Až jsem se kolegům pochlubil, že jsem zbraň před závodem doma vyčistil, tak se mi kolegové vysmáli, a vysvětlili mi, že před závodem se zásadně a nikdy hlaveň NEČISTÍ, pokud chceš být "na bedně" a nechceš "spadnout na hubu"! Pokud přece jen před závodem hlaveň vyčistíš, musíš ji napřed prohnat alespoň dvěma stovkama kusů stejného střeliva, se kterým budeš závodit, než se rozptyl usadí v desítce, a pak už ji až do závodu NEČISTIT! U každé zbraně je ten počet ran než se hlaveň "usadí" jiný, je nutno si to vyzkoušet. Ale žádná malorážka hned po vyčištění neudělá dobrý výsledek. To je něco jako nepsaný zákon, který každý soutěžní střelec a trenér zná.

Já si fakt cením snahy, opakovat tady stále stejné dogma. Zatím ale nezazněl žádný technický důvod, proč by to měla být pravda, krom těch vůli, které zřejmě výrobce neumí dodržet a tak je prý na střelci, aby je vymezil špínou. Zatím se mi ani toto nepodařilo nikde dohledat.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#74 » ned 1. kvě 2022, 12:40

Takže "dogma"... Jestli víš, co je korunka vývrtu, tak ti to vysvětlím. V korunce se v průběhu střelby prvních cca 200 ran po vyčištění usazují zplodiny a vytváří stav, že hlaveň střílí konzistentně s nejmenším rozptylem. Cca po tisíci ranách se rozptpyl začne opět zvyšovat tím, že nános na korunce přesáhne tu ideální mez. Po vyčištění ty zplodiny z korunky odstraníš a musíš hlavní opět prohnat stovky střel, než se ta korunka opět "usadí"... Ta čísla ran pro "záběh" hlavně jsou u každé zbraně poněkud jiná. Každý soutěžní střelec si to vyzkouší sám a podle toho jede. Doufám, že nechceš tvrdit, že např. Anschutz nebo Walther vyrábějí soutěžní hlavně za cenu od 50 000 Kč za kus s nedostatečně přesnou tolerancí... :-) Je to také disciplínou. Biatlonisté normálně čistí po každém tréningu, protože do toho poměrně velkého černého kolečka poppru se trefí pokaždé, pokud neudělají chybu, a malorážky na biatlon jsou kompromisem mezi váhou a přesností. Ty na vysokou přesnost stavěné nejsou. Ale na ISSF, na benchrest nebo na disciplínu odstřelovačka 22 se používají ty nejpřesnější zbraně a ty vyžadují specifické cykly čištění. Tedy alespoň pokud chceš, aby ti to létalo pokud možno jednou dírou. Např. jak těch pět ran na obrázku:

[attachment=0]MC12nastrel.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 588

Příspěvek#75 » ned 1. kvě 2022, 16:05

2 iloveguns - Já si myslím, že, slovy klasika, je to marný, je to marný, je to marný. Hafajs si prostě bude mlet pořád to svoje nehledě na to, kolik lidí mu napíše, že malorážková puška prostě potřebuje po totálním vyčištění hlavně pár desítek/stovek ran na to, aby začala mít nejlepší (tj. nejmenší) rozptyl.

A to je prostě fakt, a ani Hafajs, ani žádnej jinej trol s tím (naštěstí) nic neudělá. Jediné, co můžeme imo čekat jsou jeho další litanie prokládané emocionálně zabarvenými slovy jako "pocit", "víra", "dogma" atp., ale jaksi už nereflektuje slova jako "zkušenost", "fakta" aj...

Malorážková puška prostě potřebuje po totálním vyčištění hlavně pár desítek/stovek ran na to, aby začala mít nejlepší (tj. nejmenší) rozptyl.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů