Čištění dlouhé malorážky

Dlouhé zbraně .22LR


iloveguns
Příspěvky: 1406

Příspěvek#106 » ned 29. kvě 2022, 17:18

1537583283.jpg


To by na bednu určitě nebylo.... :-)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



kk
Příspěvky: 999

Příspěvek#107 » pon 30. kvě 2022, 07:54

Trošku se do toho vložím, když teda nečistit kvůli lepšímu nástřelu. Tak co čistit, jen komoru? Přece mimo olova na stěnách zůstanou i splodiny a to asi neni dobře ne?



stip
Příspěvky: 278

Příspěvek#108 » pon 30. kvě 2022, 08:07

Nečistit nic! Komora se u malorážky zvlášť nečistí, to není AR15. Někdo protahuje vývrtem suchý hadřík, aby vymetl popel, některému vývrtu vadí i to a je to lepší nechat jak to je.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#109 » pon 30. kvě 2022, 08:34

Mně se na tom rajčeti otevřely jiné obrázky, podle mě docela dobré, tak mě překvapily reakce. Po přihlášení vidím co sem dal iloveguns, a je to hned jasněšjí :-)

Jestli se chce hafajs přesvědčit, jak to je s jeho puškou, tak ať pořádně vyšistí a namaže.
A pak si nalepí černé lepky na rub terče. Třeba klidně 10 x 10 Do každé dvě rány. To mu dá 200 ran, to je dost na to, aby případně viděl, jak se mění soustřel. Ale chtělo by to taky asi i lepší střelivo než SB standard nebo club.
Předpokládám, že střílí s optikou a puškou nějak rozumně stabilizovaou (bipod, pytlík pod pažbou). Jestli to pálí z ruky bez optiky, tak respekt.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2412

Příspěvek#110 » pon 30. kvě 2022, 08:38

Co vím, tak se čistí hadříkem, nebo nylonovým kartáčkem čelo nábojové komory, čelo závěru a dejmě tomu drápek vytahovače. Nic víc není třeba. Zásobník se špiní minimálně a vnější povrch zbraně jen dle zvyklostí.



iloveguns
Příspěvky: 1406

Příspěvek#111 » pon 30. kvě 2022, 09:10

pavelg píše:Mně se na tom rajčeti otevřely jiné obrázky, podle mě docela dobré, tak mě překvapily reakce. Po přihlášení vidím co sem dal iloveguns, a je to hned jasněšjí :-)


Ony ani ty ostatní obrázky, které máš na mysli jako dobré, nejsou dobré. Dobré je jen to, když je všechno v desítce. Vyjímečně ti může sem tam uletět devítka. Jinak se na bednu nedostaneš. Není to dobré ani s přihlédnutím, že jsou to "belotky". I s nimi se dá udělat víc.

Napřed musíš mít špičkovou flintu, špičkové střelivo a naučit se střílet. Potom řešit čištění/nečištění. Po vyčištění má zbraň rozptyl dejme tomu 12 mm, po zaběhnutí 200 ranami se nástřel usadí např. na 8 mm opsané kružnice. Ale i s těmi 12 mm pořád ještě zasahuješ desítky. Řešit čištění/nečištění, když ti to sype po celém terči nebo se přinejlepším vlezeš do díry velikosti kovové padesátikoruny, to fakt nemá význam.



hunter240
Příspěvky: 226

Příspěvek#112 » pon 30. kvě 2022, 20:21

U nábojů club klidně zůstaň,ale kup si je od RWS a potom možná uvidíš rozdíl jestli čistit nebo nečistit po každé střelbě.



Hafajs
Příspěvky: 29

Příspěvek#113 » čtv 2. čer 2022, 13:25

iloveguns píše:
1537583283.jpg


To by na bednu určitě nebylo.... :-)

Ano. To je ta nečištěná :)



Hafajs
Příspěvky: 29

Příspěvek#114 » čtv 2. čer 2022, 13:28

pavelg píše:Mně se na tom rajčeti otevřely jiné obrázky, podle mě docela dobré, tak mě překvapily reakce. Po přihlášení vidím co sem dal iloveguns, a je to hned jasněšjí :-)

Jestli se chce hafajs přesvědčit, jak to je s jeho puškou, tak ať pořádně vyšistí a namaže.
A pak si nalepí černé lepky na rub terče. Třeba klidně 10 x 10 Do každé dvě rány. To mu dá 200 ran, to je dost na to, aby případně viděl, jak se mění soustřel. Ale chtělo by to taky asi i lepší střelivo než SB standard nebo club.
Předpokládám, že střílí s optikou a puškou nějak rozumně stabilizovaou (bipod, pytlík pod pažbou). Jestli to pálí z ruky bez optiky, tak respekt.

To bych chtěl :) z ruky na oko :D. Samozřejmě s optikou 9* zvětšení v sedě s Hariskama :)



Hafajs
Příspěvky: 29

Příspěvek#115 » čtv 2. čer 2022, 13:39

iloveguns píše:
pavelg píše:Mně se na tom rajčeti otevřely jiné obrázky, podle mě docela dobré, tak mě překvapily reakce. Po přihlášení vidím co sem dal iloveguns, a je to hned jasněšjí :-)


Ony ani ty ostatní obrázky, které máš na mysli jako dobré, nejsou dobré. Dobré je jen to, když je všechno v desítce. Vyjímečně ti může sem tam uletět devítka. Jinak se na bednu nedostaneš. Není to dobré ani s přihlédnutím, že jsou to "belotky". I s nimi se dá udělat víc.

Napřed musíš mít špičkovou flintu, špičkové střelivo a naučit se střílet. Potom řešit čištění/nečištění. Po vyčištění má zbraň rozptyl dejme tomu 12 mm, po zaběhnutí 200 ranami se nástřel usadí např. na 8 mm opsané kružnice. Ale i s těmi 12 mm pořád ještě zasahuješ desítky. Řešit čištění/nečištění, když ti to sype po celém terči nebo se přinejlepším vlezeš do díry velikosti kovové padesátikoruny, to fakt nemá význam.


Ale já špičkovou flintu nemám. "Bojuji" s tím, co mám. Nechci utrácet za špičkové.22LR, když moje těžiště je pistole, kde mě stojí rána 8,-. A navíc to vše na porovnání čistit/nečistit nepotřebuji. Smysl rozdílu bude vždy stejný.
No, asi se dál nepohneme. Vím, že nejlepší porovnání by bylo ze stejné zbraně se stejně odpočatým střelcem... Ale to té svoji neudělám. Asi bych to uzavřel s tím, že já budu dál čistit, protože mi to dává smysl a s výsledky jsem spokojený. Kdo chce, klidně ať se o zbraň nestará. Původní dotaz byl na to, jak kdo čistíme. Svoje postupy, argumenty a výsledky jsem uvedl. Koho to zajímá, může si je přečíst, zamyslet a rozhodnout (pro čištění :) ).

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2412

Příspěvek#116 » čtv 2. čer 2022, 14:00

Myslím, že v tom zůstaneš sám, opuštěný jak voják v poli.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#117 » čtv 2. čer 2022, 14:15

Hafajs píše: Vím, že nejlepší porovnání by bylo ze stejné zbraně se stejně odpočatým střelcem... Ale to té svoji neudělám. Asi bych to uzavřel s tím, že já budu dál čistit, protože mi to dává smysl a s výsledky jsem spokojený. Kdo chce, klidně ať se o zbraň nestará. Původní dotaz byl na to, jak kdo čistíme. Svoje postupy, argumenty a výsledky jsem uvedl. Koho to zajímá, může si je přečíst, zamyslet a rozhodnout (pro čištění :) ).


Klidně čisti, klidně ať ostatní nečistí - to ať si každý dělá co chce.

Jiná věc ale je, jestli platí ta teorie, podle které prvních x ran z dobře vyčištěné a namazané hlavně má systematicky vyšší rozptyl a lítá jinam, než rány pozdější.
A toto můžeš vyzkoušet úplně snadno. Jestli si to troufneš udělat poctivě, a třeba to pak sem i napsat, může to posunout naše zkušenosti.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2412

Příspěvek#118 » čtv 2. čer 2022, 14:33

Jasně napsal: "Vím, že nejlepší porovnání by bylo ze stejné zbraně se stejně odpočatým střelcem... Ale to té svoji neudělám. Asi bych to uzavřel s tím, že já budu dál čistit, protože mi to dává smysl ".. čili žádné další pokusy nebudou.. diskuse skončena :D



Netrefil
Příspěvky: 67

Příspěvek#119 » čtv 2. čer 2022, 14:45

Letec 12 píše:.[/i] čili žádné další pokusy nebudou.. diskuse skončena :D


Voláme sláva, voláme hurá...

Uživatelský avatar
Simier
Příspěvky: 71

Příspěvek#120 » čtv 2. čer 2022, 14:47

Zdravím pánové, moc jsem nechtěl do diskuse zasahovat. Tak jen moje vlastni zkušenost. Mám dlouhé roky Vostok SM2 (flinta se dá dohledat v fotkách na fóru). Od 15 jsem střílel disciplíny ISSF (žádná špička, ale slušně). Dnes si jen sem tam prásknu. Flintu jsem pořádně vždy čistil až po sezóně. Jinak max závěr, aby vše dobře chodilo. Dodneška je vývrt po vyčištění jak zrcadlo (žádná rez nebo tak). Začátkem sezóny vždy "záběh" cca 100-200 ran (vše vyřešil trenink). Nikdy jsem, ale nezkoumal a ani nijak neregistroval nějaké vysloveně viditelné zlepšení/zhoršení. A dodneška si myslím, že flinta umi stále víc jak já. Nejvíc mám střeleno 592/600 (výsledek sice dobrej, ale ne špičkovej). Jen pro ilustraci vůči výše uvedeným fotkam dávám tréninkový nástřel 15 ran sypané Lapua (starý typ terče), který je spíš nic zvláštního pro disciplínu LM 60 ISSF - tzn kabát/řemen/dioptr. Takže řešit u SB Club čistit/nečistit a potenciální vliv na soustřel mi přijde trochu zbytečné. A ať k tomu každý přistupuje spíš podle svého pocitu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti