Čištění dlouhé malorážky

Dlouhé zbraně .22LR


Mazac75
Příspěvky: 7

Příspěvek#31 » ned 24. kvě 2020, 15:31

Dobrý den, mám dotaz ohledně čištění ,jsou tu názory čistit a nečistit co jsem tak pročítal.

Vlastním samonabíjecí malorážku Hammerli typ ar15, HV, na střelnici vystřelim cca 300 ran.
Čistím závěr, vše okolo komory a na hlaveň jsou tu názory že stačí po střelbě na "sucho" to znamená párkrát protáhnout snakem na lacetku dát trochu oleje (konzervák) a projet ?

A hlubší čištění hlavně na "mokro" dávat třeba po 2,3 takových návštěvách ? To znamená 600 - 1000 ran.
Chodím tak 1x měsíčně, ale chci chodit častěji.
Jinak jsme hobby střelec soutěže nic takový neřeším zatím. Jde mi o to aby to nedělalo bordel v hlavni jako rez apod. Když to srovnám se starší opakovací CZ 451 tak tam to čištění se moc neřeší. Díky za rady. :)



kolemjdoucí
Příspěvky: 810

Příspěvek#32 » čtv 11. čer 2020, 08:53

Po návštěvě střelnice to po vrchu + závěr vojeď mastným hadrem, zvlášť místa, co na ně šaháš, ať ti to nechytá lišku od potu, a jednou za pár měsíců až rok lauf protáhni parkrát boresnakem (před tím měděným kartáčem to stříkni olejem), až se bude pěkně lesknout. Jsou běžné malorážky, co se čistí 1x ročně a střílejí jako z partesu.



Hafajs
Příspěvky: 29

Příspěvek#33 » úte 19. dub 2022, 07:28

blacknocturno píše:Mě by zajímalo z jakého důvodu čistíte po každým střílení. Hlavni malorážky trvá většinou 100-200 ran po mokrém čištění než se zalapuje a začne střílet konzistentně a v tom okamžiku ji vyčistíte a začínáte na novo. :roll:

Protože použití ráže .22LR (stejně, jako libovolné jiné) nedává člověku důvod myslet si, že se vývrt, zásobníky, závěr a spoušťový mechanismus nezanáší. .22 nemá z fyziky a chemie (působení na kov) výjimku. Není to zázračná ráže, která nešpiní, neopotřebovává... Chci od své zbraně přesnost, spolehlivost a dlouhou životnost. V to můžu doufat, jen když ji dám péči. A navíc nejsem čuně. Nesnesl bych představu, že po střelbě odkládám zahumusenou zbraň, spodiny hoření vážou vzdušnou vlhkost a leptají moji zbraň, kterou mám rád! Fuj!



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#34 » úte 19. dub 2022, 08:40

Ten kdo chce od své malorážky přesnost (myšleno konzistentně MOA a sub MOA) tak rozhodně nečistí hlaveň na mokro po každé střelbě! A nebo čistí a pak po čištění vystřílí 100-200 ran než se mu puška znovu srovná na původní konzistentní přesnost jak jsem psal. Ale to je dle mě poměrně dráha a, zbytečná varianta. Jinak splodiny hoření z .22 nevážou vzdušnou vlhkost o nic víc než samotný kov. To si asi pleteš se splodinami hoření z černého prachu nebo z vojenského střeliva s rtuťovou zápalkou. Takže pokud neskladuješ zbraň v rybníku tak se opravdu nemusíš bát že by ti nevyčištěná malorážka zrezla nebo nedej bože snad nějak naleptala jak píšeš. Jsem na čištění fakt pedant a třeba Glocka 17 čistím kompletně celého i kdybych vystřelil jen jeden zásobník protože jak píšeš taky bych nesnesl ukládat nevyčištěnou zbraň ale čistit hlaveň malorážky na mokro po každé střelbě je prostě nesmysl!



Hafajs
Příspěvky: 29

Příspěvek#35 » úte 19. dub 2022, 09:10

Čistím po každém použití, krátkou i dlouhou a všechny ráže, vc .22. Vždy od komory. Momentálně používám Brunox, ale léta jsem používal kombinaci TetraGun a WD40. Čistím vše, vc. vývrtu, závěru a zásobníků. Hlaveň jednou protahnu umělým kartáčkem (vymete to hrubé spodiny hoření). Nanesu čistící roztok a 13* (šťastné číslo ;) ) protahnu kovový kartáček (veškeré protahování jen jedním směrem a na jeden zátah). Pak 4* čistý hadřík. To celé (bez umělého kartáče) ještě jednou. Pak 4* hadřík s lihem a 1* čistý hadřík. Nakonec na mechový vyterak nanesu konzervační olej a 2* protahnu (také jen jedním směrem). Nakonec 1* čistý hadřík. Kovové povrchy mastným hadříkem otřu od potu. Na střelnici před střílením, čistě jen pro jistotu, že se v pouzdře do vývrtu nedostala nečistota, jednou protahnu hada. Od komory a na jeden pokus. Tady je třeba dbát na souosost vytahování, aby se nebrousilo ústí na jedné straně více. To je "pakárna" a člověk musí dávat fakt bacha. Ke střílení patří vědět něco o balistice, konstrukci... a i čištění je součástí.



Hafajs
Příspěvky: 29

Příspěvek#36 » úte 19. dub 2022, 09:18

blacknocturno píše:Ten kdo chce od své malorážky přesnost (myšleno konzistentně MOA a sub MOA) tak rozhodně nečistí hlaveň na mokro po každé střelbě! A nebo čistí a pak po čištění vystřílí 100-200 ran než se mu puška znovu srovná na původní konzistentní přesnost jak jsem psal. Ale to je dle mě poměrně dráha a, zbytečná varianta. Jinak splodiny hoření z .22 nevážou vzdušnou vlhkost o nic víc než samotný kov. To si asi pleteš se splodinami hoření z černého prachu nebo z vojenského střeliva s rtuťovou zápalkou. Takže pokud neskladuješ zbraň v rybníku tak se opravdu nemusíš bát že by ti nevyčištěná malorážka zrezla nebo nedej bože snad nějak naleptala jak píšeš. Jsem na čištění fakt pedant a třeba Glocka 17 čistím kompletně celého i kdybych vystřelil jen jeden zásobník protože jak píšeš taky bych nesnesl ukládat nevyčištěnou zbraň ale čistit hlaveň malorážky na mokro po každé střelbě je prostě nesmysl!

Konzistentní výsledky dosáhneš jenom tak, že čistíš pořádně a pokaždé. Protože jenom tak máš na začátku vždy stejné parametry. To je ta "stejnost" které se snažíme dosáhnout. Tvým postupem se stále mění parametry až do chvíle, kdy se slituješ a nebohou zbraň vyčistíš, čímž ji skokově dostaneš jinam. Díky dlouhodobému působení agresivních splodin (i když o nich nevíš) to ale nikdy nebude vrácení do "nuly". Stav bude vždy horší a horší. Nevím, proč si lidé tak často myslí, že zrovna tahle ráže má výjimku. Proto bych se nikdy neodvážil koupit malorajdu z druhé ruky.



Hafajs
Příspěvky: 29

Příspěvek#37 » úte 19. dub 2022, 09:37

P.S. nevím proč píšu všude splodiny, místo zplodiny. :(



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#38 » úte 19. dub 2022, 10:09

Samozřejmě to dělej tak jak uznáš za vhodné to je tvoje věc nicméně každý kdo se věnuje přesné střelbě z malorážky ji na mokro čistí až ve chvíli když se začne zhoršovat soustřel to je u každé zbraně jiné někdy to je 800 ran u jiné zase třeba 1500. Po vyčištění na mokro trvá 100-200 ran než se hlaveň zalapuje a opět se dostane na konzistentní soustřel. To není můj způsob to je prostě obecný postup který se používá. Řečeno slovy klasika můžeme o tom diskutovat můžeme s tím i nesouhlasit ale to je tak vše co se s tím dá dělat. Každý kdo se přesné střelbě z malorážky věnuje ti toto potvrdí. Samozřejmě na nějaké sranda střílení na plechovky a, podobně nábojema za 2,- kus je takový postup samozřejmě zbytečný a na nějakém čištění nebo nečištění nezáleží ještě jednou opakuji že mluvím o přesné střelbě.



Redsnake
Příspěvky: 310

Příspěvek#39 » úte 19. dub 2022, 10:12

Hafajs píše:Tady je třeba dbát na souosost vytahování, aby se nebrousilo ústí na jedné straně více. To je "pakárna" a člověk musí dávat fakt bacha. Ke střílení patří vědět něco o balistice, konstrukci... a i čištění je součástí.


Možná radši budu čistit míň, než se snažit o ubroušení ústí souměrně :lol:

Uživatelský avatar
Milkyway
Příspěvky: 281

Příspěvek#40 » úte 19. dub 2022, 10:24

Hafajs píše:Čistím po každém použití, krátkou i dlouhou a všechny ráže, vc .22. Vždy od komory. Momentálně používám Brunox, ale léta jsem používal kombinaci TetraGun a WD40. Čistím vše, vc. vývrtu, závěru a zásobníků. Hlaveň jednou protahnu umělým kartáčkem (vymete to hrubé spodiny hoření). Nanesu čistící roztok a 13* (šťastné číslo ;) ) protahnu kovový kartáček (veškeré protahování jen jedním směrem a na jeden zátah). Pak 4* čistý hadřík. To celé (bez umělého kartáče) ještě jednou. Pak 4* hadřík s lihem a 1* čistý hadřík. Nakonec na mechový vyterak nanesu konzervační olej a 2* protahnu (také jen jedním směrem). Nakonec 1* čistý hadřík. Kovové povrchy mastným hadříkem otřu od potu. Na střelnici před střílením, čistě jen pro jistotu, že se v pouzdře do vývrtu nedostala nečistota, jednou protahnu hada. Od komory a na jeden pokus. Tady je třeba dbát na souosost vytahování, aby se nebrousilo ústí na jedné straně více. To je "pakárna" a člověk musí dávat fakt bacha. Ke střílení patří vědět něco o balistice, konstrukci... a i čištění je součástí.

Tenhle popis čištění je možná pro Tebe dostatečný, ale myslím, že takhle bys měl svoji zbraň čistit po každé ráně! Jednou za týden je to opravdu drahně málo....



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#41 » úte 19. dub 2022, 10:51

Hafajs píše:Čistím po každém použití, krátkou i dlouhou a všechny ráže, vc .22. Vždy od komory. Momentálně používám Brunox, ale léta jsem používal kombinaci TetraGun a WD40. Čistím vše, vc. vývrtu, závěru a zásobníků. Hlaveň jednou protahnu umělým kartáčkem (vymete to hrubé spodiny hoření). Nanesu čistící roztok a 13* (šťastné číslo ;) ) protahnu kovový kartáček (veškeré protahování jen jedním směrem a na jeden zátah). Pak 4* čistý hadřík. To celé (bez umělého kartáče) ještě jednou. Pak 4* hadřík s lihem a 1* čistý hadřík. Nakonec na mechový vyterak nanesu konzervační olej a 2* protahnu (také jen jedním směrem). Nakonec 1* čistý hadřík. Kovové povrchy mastným hadříkem otřu od potu. Na střelnici před střílením, čistě jen pro jistotu, že se v pouzdře do vývrtu nedostala nečistota, jednou protahnu hada. Od komory a na jeden pokus. Tady je třeba dbát na souosost vytahování, aby se nebrousilo ústí na jedné straně více. To je "pakárna" a člověk musí dávat fakt bacha. Ke střílení patří vědět něco o balistice, konstrukci... a i čištění je součástí.

Ještě by mě zajímalo jakou máš zbraň jaké používáš náboje a jakých konzistentních výsledků v MOA jsi s touhle sestavou schopný dosahovat při takové frekvenci čištění kterou popisuješ. A mluvím o konzistentních výsledcích ne "občas se mi povede..." nebo "když mám den..." prostě soustřel který jsi schopen střelit kdykoli.Ptám se proto abych věděl na jaké úrovni "přesnosti střelby" se bavíme protože každý si pod pojmem přesná střelba může představovat něco jiného.

Uživatelský avatar
Milkyway
Příspěvky: 281

Příspěvek#42 » úte 19. dub 2022, 11:03

@blacknocturno Předpokládám, že ses chtěl zeptat na rozptyl než na soustřel.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#43 » úte 19. dub 2022, 11:27

Soustřel, rozptyl, grupeto... Každý tomu říká jinak ale všichni víme o čem je řeč. A ano vím že slovo soustřel se používá spíše v souvislosti s vícehlavňovými svazky. ;)



Hafajs
Příspěvky: 29

Příspěvek#44 » úte 19. dub 2022, 14:33

:) až si člověk říká, proč vlastně výrobci prodražují hlavně vývrtem, když je nejlepší ho zanést. Asi proto, že není. Ústí hlavně neobrušuji. Špatně si to přečetl. Rozptyl kterého kdykoli dosáhnu je limitovaný mnou. A není relevantní pro zbraň. Rozptyl, kterého kdykoli dosáhne zbraň (ze stolice, nebo v sedě s oporou) je u mojí nikterak závodní CZ455 pod minutu. Jednotlivé díry se v 5 raných položkách překrývají. Po 10 ranách měním terč. Protože další rána zpravidla vytrhne zalepky naflakane přes sebe. Hezké na tom je, že nemusím nic zajíždět. Takhle funguje vždycky. Mimochodem, zalapovani hlavně je proces, který se provádí u nové hlavně po výrobě a rozhodně jinak, než 200 výstřely.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#45 » úte 19. dub 2022, 14:42

Nikdy jsem neclišel od sportovního střelce, že by čistil hlaveň malorážky po každém střílení. Vždy se doporučovalo jednou za delší dobu, při menším nástřelu obvyle na konci sezóny.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Dancek, KikiMiki a 12 hostů