Netradiční malorážky

Dlouhé zbraně .22LR


stip
Příspěvky: 280

Příspěvek#1 » úte 31. kvě 2022, 08:25

Narazil jsem na funkci závěru Stevens model 87a. Nepodařilo se mi dohledat k čemu to bylo dobré. Jediné co mě napadlo byla úlitba nějaké legislativě, že to bylo samonabíjecí a vlastně nebylo. Je to tak?

Pro ty co se stím nesetkali: Závěr zůstal po výstřelu vždy v zadní poloze na záchytu, který se uvolnil až resetem spouště.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#2 » úte 31. kvě 2022, 10:11

Asi to nebude jen nějaká úlitba legislativě, protože tyto pušky se vyráběly už někdy v šedesátých letech minulého století a měly přepínatelný režim. Střelec si sám mohl pomoci páčky zvolit, zda bude střílet opakovačkou nebo samonabíječkou. Pokud upřednostňoval rychlost, přepnul na samonabíječku, pokud mu šlo o přesnost a náboje do komory raději vkládal ručně, přepnul na opakovačku.



stip
Příspěvky: 280

Příspěvek#3 » úte 31. kvě 2022, 15:58

No dobře to je vcelku jasné, a není to jediná konstrukce co umožňuje přepínat režim samonabíjecí-opakovací. To s tím ale nijak nesouvisí. Závěr se prostě v přední poloze zamkne, proč se ale zachycuje v té zadní?



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#4 » úte 31. kvě 2022, 16:08

Vždyť jsem ti to psal. V zadní poloze zůstane, abys mohl rukou do komory vložit náboj, když nechceš, aby ti jej běžící závěr zdeformoval při zasouvání do komory při samonabíjení.



stip
Příspěvky: 280

Příspěvek#5 » úte 31. kvě 2022, 18:37

Aha, ale tak to nefunguje. Ten závěr zůstane v zadní poloze a uvolní se při resetu spouště. Ne že zůstane na záchytu a dá se dát náboj do komory ručně, tak jak funguje normální záchyt.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#6 » úte 31. kvě 2022, 20:41

Čemu říkáš reset spouště? Ani v puškařské literatuře jsem nic takového nenašel.



stip
Příspěvky: 280

Příspěvek#7 » úte 31. kvě 2022, 20:51

... stiskneš spoušť, odpálí se náboj, závěr odjede do zadní polohy a cestou vyhodí nábojnici, závěr se zachytí v zadní poloze, uvolníš spoušť, závěr se uvolní ze zadní polohy, závěr přejede do přední polohy a podá náboj do komory, stiskneš spoušť ...



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#8 » stř 1. čer 2022, 08:26

Tak jsem ještě trochu popátral po světě, a dozvěděl se, že Stevens 87a se původně vyráběl s přepínačem režimů samonabíjecí/click-clack. Na click-clack režim se přepínalo proto, že zbraň často nepodávala náboje z trubicového zásobníku, když šel závěr okamžitě dopředu, a to zejména při střelbě náboji 22 SHORT. Proto se po přepnutí režimu zatlačením kliky závěr zastavil vzadu, a uvolněním spouště se zbraň znovu nabila. Bylo to něco jako zpomalení samonabíjení, když podavač nestíhal. Funkce "click-clack" byla výrobcem prezentována jako pro střelbu náboji 22 SHORT. Poloautomatika byla určena jen pro střelbu náboji 22 LR. Později u této zbraně zjistili, že je ji možné velmi snadno malou úpravou předělat na plně automatickou střílející dávkou, dokonce tyto malorážky i bez úpravy a jen vinou zanedbané údržby, často na jedno zmáčknutí spouště vyprázdnily celý zásobník dlouhou dávkou, aniž by to střelec vyžadoval, a tak samonabíjecí funkci úplně zablokovali a zbraň se dále vyráběla již jen v click-clack režimu.



stip
Příspěvky: 280

Příspěvek#9 » stř 1. čer 2022, 09:34

Tak to je opravdu kuriózní historka z vývoje zbraní. Oni vlastně vynalezli nový cyklus samonabíjecí zbraně proto, aby odstranili chybu konstrukce. I když na druhou stranu, jestli to potom spolehlivě podávalo i šortky tak je třeba uznat, že to mnohé konstrukce neumí. To by mě taky zajímalo, jestli je podle české legislativy ta klik-klak verze samonabíječka, nebo vlastně opakovačka?

oprava: "opětovné nabití a napnutí bicího mechanismu se děje v důsledku předchozího výstřelu" takže samonabíječka.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#10 » stř 1. čer 2022, 10:16

Jsou malorážky, které spolehlivě fungují jako samonabíječky v ráži 22 SHORT. Např.Margolin MCM v ráži 22 SHORT. Ale jsou to zbraně speciálně na shortky konstruovány, nedá se u ní alterovat short/LR. Asi bude problém vyvinout malorážku samonabíječku, která by "žrala" spolehlivě jak shortky, tak LR.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#11 » stř 1. čer 2022, 12:50

iloveguns : Ona není úpně spolehlivá ani Margolina v této verzi. Pořád si tam hraješ s vývodkami zásobníku aby to přebíjelo.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#12 » stř 1. čer 2022, 13:48

Ty margošky, co mají najeto statisíce ran, se už trochu sekají. Ale nové margošky s dobře namazaným střelivem a s novými zásobníky, chodily bezvadně. Jinak by si s tím na soutěžích ani neškrtli. V disciplíně Olympijská rychlopalba, pro kterou byly tyto zbraně primárně zkonstruovány, si závodník nemohl dovolit žádnou závadu během závodu. Na sérii pěti ran je tam jen pár sekund.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů