Rada jakou malorážku

Dlouhé zbraně .22LR


JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#331 » pon 7. úno 2022, 09:39

Co jsem v rychlosti našel, tak sportovní CZ 457 má do 1 MOA. To vychází při 50 m vzdálenosti na soustřel asi 1,5 cm (nebo 3 cm na 100 m). Záleží i na střelivu. S jednou dírou bych moc nepočítal.



hunter240
Příspěvky: 230

Příspěvek#332 » pon 7. úno 2022, 15:30

Úplně jednou dírou nestřílí nic



xbran
Příspěvky: 207

Příspěvek#333 » pon 7. úno 2022, 18:48

:(



Netrefil
Příspěvky: 67

Příspěvek#334 » pon 7. úno 2022, 20:23

Protože název vlákna je "Rada jakou malorážku" a nikoliv "Přesná střelba s malorážkou" tak se omezím pouze na následující a odmlčím se...

Jakub.V píše:Takze pokud bych obe verze upnul do nastrelovaci kozy nebo jinak upevnil, abych co nejvic eliminoval lidskou chybu, tak bych to na tom soustrelu poznal?(nebudu brat v potaz druh streliva, pocasi atd., jedna se mi ciste o ty zbrane a jejich mechanismy).
Diky tomu mechanismu to nepujde jednou dirou?


Střelci benchrestu by Vám řekli více než já. Není to jen o tom jak se vkládá náboj do komory. To jen jeden z mnoha parametrů daného systému. Takových parametrů je velké množství - pochopitelně od přesnosti zpracování, použitém materiálu a jeho zušlechtění, konstrukce spoušťového mechanismu, tvar a konstrukce pažby, uchycení zbraně do pažby, až po umístění úderníku nebo jeho hmotnosti či tvaru. Nebo taková věc jako je konstrukce, počet a umístění uzamykacích ozubů na závěru. To je maturita sama o sobě. Některé závěry nemají žádné uzamykací ozuby (SM-2, Suhl...) - pro začínající závodníky. Jiné závěry je mají (Ural) - výkonnostní střelci. A některé, jako olympijská libovolná malorážka MC-12, se kterou střílel náš první střelecký olympijský medailista Otokar Hořínek, má víc uzamykacích ozubů než je obvyklé na velkorážové kulovnici. :) A také má hlaveň jako tank a také tolik váží... :lol:

Každý malorážkový systém se s těmi parametry pere po svém za cenu různých kompromisů. Takže systém Anschütz je jiný než Bleiker, ten je jiný než FWB a ten je jiný než staré sovětské Vostoky, Uraly, Tajfuny, MC-12 nebo východoněmecký Suhl 150 (které i po všech těch letech jsou stále přesné zbraně). A tyto jednoranky budou odlišné od opakovaček se zásobníkem, protože opakovačky se zásobníkem nejsou určeny pro přesnou střelbu.

Na Vaši otázku jsem už odpověděl v předchozích příspěvcích. Jednoranná malorážková terčovnice bude vždy přesnější a konzistentnější než opakovací malorážka se zásobníkem. Takže, ano. Rozdíl by jste poznal.

hunter240 píše:Úplně jednou dírou nestřílí nic


Ono to je trochu nedorozumění. Někteří lidé interpretují pojem "jednou dírou" tak, že všechy střely procházejí v terči stejným otvorem velikosti střely bez rozšíření jeho obvodu. To samozřejmě v reálném světě výrobních tolerancí není opakovatelně možné. "Jednou dírou" je myšleno to, že všechny jednotlivé rány (5-10 ran) se v terči překrývají až vytvoří "jednu větší díru". A takto některé malorážkové terčovnice schopny střílet jsou (konzistentně a opakovatelně). Některé jsou schopny na 50m střílet s rozptylem 9mm, což když si uvědomíte jaký je průměr malorážkové střely, je úctyhodné a s čistým svědomím označitelné za střílení "jednou dírou". ;)



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#335 » pon 7. úno 2022, 20:58

Ano, Tajfun, tak se jmenovala ta puška, se kterou jsem střílel po Slávii. Pojistka před spouští po směru, dotyková spoušť, co se dala seřídit na odpor, těžká jak prase a přesná. Teda když se to nabilo Eleykama.

Uživatelský avatar
Belmondo
Příspěvky: 18

Příspěvek#336 » pon 15. srp 2022, 17:02

Netrefil píše:Protože název vlákna je "Rada jakou malorážku" a nikoliv "Přesná střelba s malorážkou" tak se omezím pouze na následující a odmlčím se...


Mě by tom zajímalo :D . Kdybych chtěl přesnou malorážku, cenově tak do 20tis? Co by jste mi doporučili?

Uživatelský avatar
Simier
Příspěvky: 77

Příspěvek#337 » pon 15. srp 2022, 20:48

A co s ní chceš střílet? Jen tak pro radost sem tam na střelnici, nebo nějaké závody (ISSF, MaO...) Má být lehčí a samonabíjecí, nebo lehká opakovačka, nebo těžká terčovnice. Otevřená mířidla, dioptr nebo optika. Nová nebo bazarovka :D

Uživatelský avatar
Belmondo
Příspěvky: 18

Příspěvek#338 » úte 16. srp 2022, 07:24

Pro radost, na soutěž mezi kamarády, když zbyde čas, budou výsledky, tak možná i na závody. Určitě těžká hlaveň, opakovací. Může být i bazar, ideálně nová :D. Budu spíš střílet s optikou, než na mířidla.



hunter240
Příspěvky: 230

Příspěvek#339 » úte 16. srp 2022, 18:07

Já na tvým místě bych si vybral CZ457 s těžkou hlavní a match komorou



kolemjdoucí
Příspěvky: 810

Příspěvek#340 » stř 17. srp 2022, 06:16

Ono tady na výběr moc není... Varga má jednu poslední nějakou repetýrku Anschutz, jednoranové jsou 70k+.
Dále by připadal v úvahu Ruger RPR, ale tam to musíš posoudit sám, je to ze zámoří a ne zrovna masová zbraň.
Za mě bych ještě zvážil Bergaru B-14R, která má "otisk" Remingtonu 700, takže se dá usadit do jakékoliv pažby pro kulovnici Remington 700. Přičemž ale její tovární pažba vypadá taky dobře. Recenze jsou ucházející, sám jsem z ní nestřílel.

Uživatelský avatar
Simier
Příspěvky: 77

Příspěvek#341 » stř 17. srp 2022, 07:23

Já bych, s tímto finančním limitem, hledal nějakou bazarovku. Malorážky obecně mají dost trvanlivé vývrty, vzhledem k tomu, že požírají olověné střely. Za tu cenu bys mohl narazit i na něco s optikou. A co si budeme povídat i taková 456 bývá solidně přesná. Pokud by byla v nějaké slušné pažbě, tak tím lépe. Ta stará železa (456, Ural, SM2, Haenel 150) se často používají přestavěná na závody jako malá odstřelovacka, takže bych se tomu nebránil a ten bazar bych viděl jako dobrou cestu.



kolemjdoucí
Příspěvky: 810

Příspěvek#342 » stř 17. srp 2022, 09:22

chce opakovačku, takže max 456...

Uživatelský avatar
Belmondo
Příspěvky: 18

Příspěvek#343 » stř 17. srp 2022, 14:05

Na stránkách CZUB jsem si vytvořil konfiguraci 457 za 20tis.
Varmint - systém s tlustostěnnou hlavní
Hlaveň v délce 20" s komorou MATCH
Kompenzátor 1/2x20 UNF

Nebude to lepší, než starší 456?

Uživatelský avatar
Simier
Příspěvky: 77

Příspěvek#344 » stř 17. srp 2022, 14:33

Neumím posoudit kvalitu současné produkce CZUB co se týká malorážek. Ale že by starší konstrukce byla nějak méně přesná bych neřekl. Myslím si, že za těch 20k bys měl bazarovku i s nějakou optikou. Ale jak říkám, 457 jsem neměl čest mít ani v ruce. Samozřejmě nový produkt je lákavá záležitost. Každý se nakonec musí rozhodnout sám, jakou cestou se vydá ;)

Uživatelský avatar
Simier
Příspěvky: 77

Příspěvek#345 » stř 17. srp 2022, 14:40

Mimochodem momentálně na huntingbazaru je například nabídka na zakázkovou SUHL 150 s optikou za 19k. Jen drobné info mimo diskuzi :mrgreen:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů