Optika na malorážku

Dlouhé zbraně .22LR


Zulda
Příspěvky: 212

Příspěvek#76 » stř 10. kvě 2023, 11:47

Vidět je to v pohodě, střílím většinou čb terče, ale někdy máme na klubových závodech všelijaké bejkárny.

Uživatelský avatar
Simier
Příspěvky: 78

Příspěvek#77 » stř 10. kvě 2023, 11:54

Chápu. Díky



tomas fuk
Příspěvky: 836

Příspěvek#78 » stř 10. kvě 2023, 18:20

Ja jsem zase zastance optiky s osnovou SFP a kriz s teckou. Momentalne mam na velkorazni opakovacce Delta Stryker 5-50x56 HD SFP klik 0,05 Mrad a kdyby nebylo spousta zavodu omezenych na maximalni zvetseni 4x, tak bych tento puskohled poridil i na malorazku. Takhle jsem musel na malorazku poridit Delta Titanium 3-24x56 ED SFP s klikem 0,1 Mrad. Oba puskohledy maji kriz s teckou. Na AR-15 mam Burris XTR II 5-25x50 SCR MIL. FFP s klikem 0,1 Mrad a pujde do sveta. Poridim misto nej Deltu Stryker 5-50x56 HD SFP s klikem 0,05 Mrad. Ja jsem v optikach FFP na mirenku nasel vice negativ, nez pozitiv. Pozitivum vlastne zadne.



michal1779
Příspěvky: 3

Příspěvek#79 » úte 23. led 2024, 19:08

Zdravím, prosím o radu. Koupil jsem si malorážku Haenel Suhl 150 standard a nevím si rady jakou montáž pro optiku. Optiku mam VALIANT LYNX 4-16X50. Děkuji za každou radu.



KapitánPacička
Příspěvky: 302

Příspěvek#80 » sob 27. led 2024, 11:00

michal1779: Jak vysokou montaz potrebujes, si jednoduse zmeris, kdyz si optiku "polozis" na flintu. Tak jednoduse nejakym vypodlozenim zjistis, jak potrebujes montaz vysokou. Vyrobcu je velka rada, a tezko hadat, kolik chces do toho investovat...

Jen tedy Suhl 150 je velice presna flinta, a degradovat ji takovouhle mizernou optikou je opravdu prasarna :roll:

Uživatelský avatar
Triplehead
Příspěvky: 67

Příspěvek#81 » pon 12. úno 2024, 16:12

Ahoj, chtěl jsem poprosit o pohled zkušeného na puškohled
VECTOR OPTICS CONTINENTAL X6 5-30X56 TACTICAL SFP ARI VCT-20A MRAD

Chci pořídit puškohled na malorážku s větším zvětšením (už jsem měl 3-9x, a to subjektivně na 50m terčovku nestačí) v SFP do 13tis.
Závodní ambice nemám, střílím terčovku, kde mi víc vyhovuje SFP.

budu rád za vaše zkušenosti.

//BTW: jsou tu dvě témata "Výběr optiky na dlouhou malorážku" a "Optika na malorážku", možná by to bylo dobré sloučit?



tomas fuk
Příspěvky: 836

Příspěvek#82 » pon 12. úno 2024, 16:25

A nebude lepsi poridit Vector Continental X8 4-32x56 SFP? Dovoli Ti strilet i zavody, kde se smi strilet jen na zvetseni max 4x a i jeho maximalni zvetseni je vetsi, nez ten, na ktery se ptas.

Uživatelský avatar
Triplehead
Příspěvky: 67

Příspěvek#83 » pon 12. úno 2024, 16:33

Chápu tvůj argument, určitě je to na zvážení. Ale je to tak, že si stanovíš rozpočet na nákup, nakonec ho stejně navyšíš. U mě je to těch 13 tisíc, kde původně jsem se koukal do 10 tisíc.
Teď už bych byl na 16 tisících a zase bych mohl zvažovat, ještě dál jiný, dražší - lepší puškohled :-). To je pak nekonečná spirála.



tomas fuk
Příspěvky: 836

Příspěvek#84 » pon 12. úno 2024, 20:18

Jasne. Ja treba tady ten Vector Continental X8 4-32x56 SFP bych bral na malorazku hned. Ale cekam, az ho udelaji s tubusem 34 mm. Vsechny montaze a puskohledy mam 34 mm a nechci to menit. Tak snad to cinana brzy napadne. Pro me pouziti je idealni, az na ten tubus. Ale spis to vypada, ze budu muset zustat u Delty Titanium 3-24x56 SFP, kterou mam ted na malorazce.



Aritma
Příspěvky: 9

Příspěvek#85 » úte 13. úno 2024, 08:30

Potřebuji poradit. Chci si koupit svou první opakovací malorážku (asi něco od CZ) na blbnutí na 25m a 50m (žádné závody). O optikách nevím vůbec nic. Přečetl jsem vlákno, ale moc jsem z toho nepobral.. Poraďte mi prosím nějakou slušnou optiku, která by pro mě byla, jako naprostého začátečníka, vhodná. Rozpočet cca +- 4 až 7 tisíc. Díky.



ii47
Příspěvky: 2

Příspěvek#86 » úte 13. úno 2024, 09:29

Na takové blbnutí by mohlo být fajn toto Hawk Vantage s osnovou pro malorážku
https://www.nv-optics.cz/hawke?sort=p.price&order=ASC
či toto
Vortex Crossfire II
https://eshop.bestpatron.eu/?filtry%5Bz ... #frm_order

Sám se na toho hawka chystám časem. Ale zatím jsou jiné priority to přehazovat.

Třebas se též někdo vyjádří, ale za ty peníze by to mělo být fajnové. Sám mám zkušenost s Vortexem vyšší řady a to je parádní koukání.

Uživatelský avatar
Triplehead
Příspěvky: 67

Příspěvek#87 » úte 13. úno 2024, 09:42

Ahoj,

Je to tady docela složité s tím výběrem. Tady ti každej poradí spíš dražší puškohled a něco na tom je.
Ale pak se můžeš točit ve spirále viz můj příspěvek výš.

Není to dlouho, co jsem byl v pozici jako ty. Vybral jsem Vortex Crossfire II 3-9x40 za 4 tisíce.
K tomu bych chtěl jen říct, že optika je to "slušná", ale nemá nastavitelou paralaxu a po chvilce mi přestalo stačit to přiblížení 9x.
Pokud chceš střílet jen tak na plechovky, tak dobrý, ale na terčovku je to málo a bez paralaxy (zaostření kříže na cíl, na který střílíš) je to k prdu a po chvilce je to koukání skrze takovou optiku nepříjemné. (oko neustále přeostřuje na kříž a pak na cíl).
Puškohledy s fixní paralaxou ji mají obvykle nastavenou na cca 100m. Což pro malorážku není ono.

Ostatní možná budou skřípat zubama :-). Ale ve tvé cenové kategorii (nebudu ti rozmlouvat, kolik chceš za puškohled utratit) bych ti doporučil kouknout na stránku:
zbrane-vzduchovky cz
a mrkni na puškohledy Valiant. Na jiných stránkách pak třeba na Vortexy a Hawke.
Není to nic extra, ale za ty peníze to poskytuje fajn zvětšení, nastavitelnou paralaxu a na malorážce by to mělo vydržet (zpětný ráz).

V podstatě všechno v téhle cenové kategorii je čína, ale nutně se toho bát nemusíš. Pořád na to máš záruku.
Značka Valiant je přímo jejich a nechávají si to "katalogově" vyrábět v číně. Ty puškohledy jsem osahával a nebylo to "za ty peníze" špatný.

Nech si vše projít hlavnou, trošku si to nastuduj. Puškohledy se hlavně řeší co se týče zvětšení, typu záměrného kříže a jestli má ohnisko v první, nebo druhé fokální rovině (FFP, SFP) first/secondary.
Zní to složitě ale v podstatě jde jen o to, jestli se ti záměrný kříž puškohledu se zvětšením taky zvětšuje (FFP), nebo je statický (SFP).

FFP je obvykle dražší, ale pro mě ty výhody nemá. Střílím terčovku a když bych přiblížil puškohled na max, tak vlastně ten kříž je tak velkej, že překrývá to, na co chci střílet.
Je dobrej pro lovce, nebo taktickou střelbu, kde střílíš na různé vzdálenosti a musíš podle toho překlikat optiku. Díky tomu, že se ti osnova mění s příblížením, lépe víš, jak máš klikat, protože to podle té osnovy odměříš.

SFP je pro člověka, co střílí malorážkou mířenku na statickou vzdálenost, a má to jen na blbnutí, je podle mě jednoznačná volba.

Mrkni se na youtube na nějaká videa. Rozhodně doporučuju hledat puškohled se zvětšením alespoň 16x, aby měl nastavitelnou paralaxu a aby byl v SFP.

Věřím, že když tě to chytně, tak budeš jednou pokukovat po lepší optice. Ale pokud o tom nevíš nic, chápu, že je náročný přemýšlet v jiných cenových kategoriích. Sám jsem to tak měl.

//Ještě dodám, že kromě teoretického studia bych ti doporučil, aby ses zastavil někde v lokálním krámu a přes pár puškohledů, klidně i těch dražších, se kouknul a osahal. Ať alespoň trochu tušíš o čem to je.



Lonestar
Příspěvky: 197

Příspěvek#88 » úte 13. úno 2024, 10:03

Souhlas s Triplehead... Řešil jsem totéž cca před rokem a nakonec jsem na svou RPR pořídil Valiant Zephyr 4-16x50. Původně jsem uvažoval "jen" o levnějším Lynxu (a znám dost střelců, kteří jsou s ním spokojeni), ale nakonec jsem šel do Zephyra (přece jen má leptaný kříž). Pro relaxační blbnutí na 25-50 (občas i 100) metrů mi bohatě stačí.



Aritma
Příspěvky: 9

Příspěvek#89 » úte 13. úno 2024, 11:13

Díky moc za rady a vysvětlení, hned jsem zase moudřejší. Jdu studovat youtube....



Aritma
Příspěvky: 9

Příspěvek#90 » úte 13. úno 2024, 13:39

Tak asi se mi nejvíc líbí VALIANT LYNX 4-16X50 (https://www.balistas.cz/puskohled-valia ... ir-mil-dot). Je to takový kompromis kvalita/cena. Upřímně mi je líto dát třeba 10.000 jen za puškohled na "takovéto domácí blbnutí".
PS: předpokládám, že na střelbu 25-50m zvětšení 4-16 stačí nebo pro sichr je lepší vzít 6-24?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti