Walther PPQ .22 LR

Krátké zbraně .22LR
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#1 » ned 11. říj 2015, 12:56

Takze sa mi konecne podarilo dostat sa ku kratkemu otestovaniu Walther PPQ v razi .22 lr. Pokial sa nan to detailne nepozriete, pripadne ho nevezmete do ruky, nevidite rozdiel. Vratna pruzina je dostatocne slaba aj na to aby manipulaciu zvladlo dieta 10+ rokov. Velkost a ovladanie 1:1 ako 'dospele' PPQcko. Oproti 9mm verzii je o ~ 100g lahsia. Bohuzial nema vymenne chrbaty na gripe, len jednu standardnu velkost (udajne equivalent 'M'). Dalo sa s tym ale pohodlne strielat aj mne aj malemu. Na rozdiel od malickej P22ky je toto skutocne 'full size'. Hlinikovy zaver, vnutorna cast zaveru s osadenim bicieho mechanizmu je v oceli. Takisto je spevneny vyrez pre zachyt zaveru - je tam osadeny ocelovy trn na zvysenie odolnosti. Spracovanie vyzera byt z toho co som videl velmi slusne.

Dali sme z toho 50 ran HV a potom este na skusku 30 ran standard (S&B). Prebija uplne spolahlivo aj so standard-om, akurat v tomto pripade nezostava po poslednom vystrele zaver zachyteny v zadnej polohe. Presnost - s PPQckovymi mieridlami si dlhodobo nerozumiem, zo zaciatku to strasne lietalo, po par ranach to ale zacalo chodit tam co som chcel. Posledna skuska na 25m bola sice mierne posunuta vlavo ale rozptylom by sa to do cierneho zmestilo. Beruc do uvahy moje schopnosti a nezvyk je to velmi slusne. Nejake testy presnosti s fotkami su v tej prvej recenzii dolu. Spust je velmi prijemna, subjektivne este o cosi lahsia nez standardne PPQ, kratucky reset. Strasne to navadza na kropenie :D. Maly svoj treti zasobnik nasypal na 10m do cierneho, ocividne mu sadla.

Ak teda hladate 'tacticool' kratku malorazku s 1:1 velkostou / ovladanim / vyzorom dospelej, moze byt zaujimava. U nas presla do uzsieho vyberu. Skusal som 4" verziu, existuje este 5" - ta ma svetlovodnu musku.

Nejake anglicke recenzie s obrazkami :
http://www.thetruthaboutguns.com/2014/08/jeremy-s/gun-review-walther-ppq-m2-22-lr/
http://www.majorpandemic.com/2014/06/walther-ppq-M2-22lr.html

Uživatelský avatar
RomanB74
Příspěvky: 390

Příspěvek#2 » úte 20. čer 2017, 12:37

Walther PPQ M2 4" .22LR

Na první pohled, klady a zápory:
+ malorážkový klon modelu "PPQ M2 9mm Luger" o velikosti standardních kompaktů
+ ovládací prvky - robustní, přehledné, intuitivní
+ úchop zbraně (mě naprosto vyhovující, junioři rovněž moc spokojeni)
+ grip úchopové části má příjemný povrch, ani agresivně drsný ani hladký
+ vzhled klasického "Striker fired" (ale není to striker-fired, má skryté kladivo)
+ jednoduchá rozborka/sborka tradičním "Waltherovským" způsobem
+ zásobník pojme 12 nábojů a má hmatník pro asistenci nabíjení (pro zatažení podavače zásobníku proti pružině)
+ seříditelná mířidla (hledí)

- skryté kladivo nelze vypustit jinak, než stiskem spouště a úderem "na prázdno" (kdo s tím má mentální problém, může použít plastovou vložku do komory, byla součástí balení, úderník pak bouchne do plastové vložky)
- trochu chybí "evidentní" indikace nabití zbraně, průhled shora na komoru považuji za alibistický.
(za dostačující považuji indikaci natažení u Glocku (nenatažený bicí mechanismus = spoušť sklopená k rámu))

= Obecně mám docela problém kritizovat věci, které si vyberu neb si je vybírám právě s vědomím existence drobných - akceptovatelných nedostatků. Někdo by mohl prskat, že PPQ je na malorážku zbytečně velké, že nemá manuální pojistku/decocker/truglo, že není z oceli, že je černá... Takže ta zmíněná negativa jsou spíše ve smyslu "kdyby PPQ mělo/nemělo... tak body navíc, když ne - věděl jsem o tom před koupí takže bez problému".

! Zbraň má jednu jedinou pojistku a to jazýčkovou pojistku na spoušti ! Nicméně kdo je zvyklý na moderní striker-fired pistole (Géčka, Waltry...), tak s tím nemá problém. Ostatně, vždy je to jen o zodpovědném přístupu a dodržování jasných a jednoduchých pravidel.

Pod povrchem:
materiály: rám zbraně je polymer s příjemnou texturou, závěr zbraně je slitina hliníku, pouzdro hlavně, hlaveň a další exponované části jsou ocelové
opracování: velmi dobré, bez známek po pohybu nástrojů, hrany bez otřepů (někteří nejmenovaní výrobci z Itaského Gardone se s tím moc nemažou a pohled na spodní stranu závěru po které "snad projel buldozer" Vás nenechá chladným po celou dobu vlastnictví zbraně...)
značení: výrobní číslo je pouze na rámu společně s definicí ráže, na hlavni je opět definice ráže, na komoře jsou znaky zkušebny a dvouznakový kód roku výroby.
vnější rozdíly od PPQ 9L: jiná mířidla, vytahovač, zadní část závěru, otvory v gripu pro výměnné hřbety, pozice ovladače rozborky, pochopitelně velikost hlavně i její pozice při staženém závěru.

Kódování roku výroby u Walthera:
Walther_roky_vyroby.jpg


Subjektivní hodnocení:
Komu je zbraň určena: Příznivcům LR ráže. Těm kdo se snaží do střelecké problematiky zasvětit děti, něžné polovičky nebo začínající či příležitostné střelce. Samozřejmě "plinksterům" (střelba do plechových gongů/terčů). ...a prakticky všem, kteří nemají problém přiznat, že ráži .22LR lze kromě střelnice využít i v oblasti OZŽM (obrana/ochrana, samozřejmě s ohledem na schopnosti náboje, ale určitě je .22LR účinnější než soucitný úsměv, vlídné slovo a sluníčková nálada).
Obchodní balení, obsah: Zbraň je dodávána v plastovém polstrovaném kufříku. V balení najdete zbraň, dva zásobníky, stranový klíč na hlaveň, imbusový L-klíč, naváděcí tyčku pro vodící pružinu závěru a zátku nábojové komory z měkkého plastu (alespoň já to takhle koupil). V balení je samozřejmě i návod ve formátu A6, nicméně může být "tak trochu k hovnu" pokud neumíte cizí (evropské) jazyky.
Cena zbraně: ceníková cena byla v době pořízení 12.200,- Kč.

Proč jsem si vybral PPQ?
Vezmu to zkratkou: chtěl jsem mít k dispozici slušnou LR pistoli na levné kondiční střílení, na učení svých dětí a prostě proto (všechno si lze zdůvodnit a přeci nebudu ve svém věku přiznávat, že jsem zkrátka chtěl novou hračku... :roll: ).
Ten prvotní účel sice plnila starší Beretta 71, nicméně jsem se rozhodl pro koupi nové "tacticool" pistole ráže .22LR. Do užšího výběru se dostaly tyto kousky:
Ruger SR22PB
Walther P22Q
Walther PPQ .22
Sig Sauer 1911-22
Beretta 87 Cheetah
CZ P-07 Kadet
GP K22

+ Ruger: výborný do ruky byť má menší grip (osahaná verze PBT), leč dostupnost tragická, v průběhu shánění zdražení o ~2.500,- Kč, skladem pouze verze se závitem (PBT).
- W P22: několik majitelů této zbraně mi sdělilo, že by ji znovu nekoupili. Kvalita prý odpovídá nižší ceně. Navíc dostupná videa a fotky popraskaných závěrů byly silným argumentem.
+ W PPQ: vnější konstrukce totožná s verzí 9L, mezi majiteli spokojenost až nadšení, vesměs pozitivní zkušenosti. Více majitelů spíše v zahraničí.
- Sig 1911: odradily mne informace z fór, včetně zdejšího, prakticky majitelé "furt" něco řeší, něco praskne, upadne, uvolní se, nefunguje...
- Beretta 87: ke zpracování, konstrukci či chodu žádné výhrady, ale ta cena! (19.000,- Kč bez dalšího komentáře...).
- P-07K: novinka, z nálad majitelů je patrné, že má své mouchy a byť jsem byl spokojen s P-07 9L, s Kadetem mne nepřesvědčili.
- K22: dostupné recenze a zkušenosti mne rychle odradily.
(Musím poděkovat pánům z fór, počínaje Z&K za cenné informace a názory - Mike88, MM, mku03375 a mnohým dalším střelcům z YT i z dalších fór za přínosné informace).

Pokud by před těmi dvěma lety byl skladem Ruger SR22PB, už by byl v trezoru leč osud evidentně chtěl, abych tento nákup řádně zvážil a neuspěchal. A tak se také stalo. Prakticky rok a půl jsem sbíral informace, zkoušel, testoval, až jednoho dne po vyškrtnutí předposledního kandidáta za uvolněné hledí během střelby, vyšel z této rovnice poslední výsledek: 'Walther PPQ M2 4" .22LR'.
První dotaz k dostupnosti (v naší lokalitě) dopadl špatně. Nicméně druhý prodejce byl schopen zbraň sehnat během týdne (K+ spol, pí. Klofandová), navíc kousek z aktuální produkce (série BG = r.v.2016).
V této chvíli mohu vyjádřit se svým rozhodnutím spokojenost, jsem rád, že nedošlo ke koupi jakékoliv jiné zbraně ze seznamu "LR" kandidátů. Uvidí se časem, zda má spokojenost nevyprchá, nicméně lze předpokládat, že lidé od Walthera odvedli svou práci dobře.

Původně jsem myslel, že se pokusím porovnat W-PPQ M2.22 s tolik oblíbenou B71, ale těžko srovnávat 40let vzdálené technologie u zbraní navíc tolik rozdílných konstrukcí. B71 je jednořadý "skoro" subkompakt vycházející ze služební zbraně B70.32ACP. Beretta je malá, lehká, dobře se nosí. PPQ.22 je velikostí 1:1 ke kompaktu v 9L verzi. Fyzicky je PPQ o něco větší než G19 a váhový rozdíl prázdné zbraně není nijak drastický (jen 24/35 gramů! viz tabulka). Walther díky velikosti lépe sedí v dospělých rukou, díky kontrukci má lehčí ovládání (závěru, spouště i plnění zásobníku). Na nošení je srovnatelný s G19, větší rozměry částečně kompenzuje nižší váha (680g vs 853g), rozdílnost ráže samozřejmě nutno pominout.

vahy_zbrani.jpg


Malorážkového Walthera mám asi půl roku. Včera mi dcera (14) sdělila, že tu Berettu už prý nemusím brát s sebou na střelnici, s Waltherem prý daleko lepší... Přiznám se, tušil jsem, že to tak dopadne. (zdá se, že Berettku 71 budu vytahovat z trezoru už jenom "na dušičky" jak senior svou Škůdku 120 LS se stále původním lakem... :eh: )

Z mého pohledu jedinou chybou na kráse je nutnost doladění vývodek zásobníku, aby se vyloučily chyby při podávání náboje do komory (nedokonalost zřejmě souvisí s odchylkami rozměrů střeliva které jsou sice v normě, nicméně souhrou okolností mohou způsobit závadu vzpříčením náboje mezi závěrem).

Ilustrativně, byť autentické foto:
WPPQ22LR.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#3 » úte 20. čer 2017, 22:16

Vdaka za recenziu. Kedze ma tiez caka upgrade/vymena kratkej .22ky, poprosim este ak mozes prihodit dlhodobejsie skusenosti co sa tyka spolahlivosti s roznym strelivom (vzhladom na primarne urcenie a spotrebu mojich deti je zaujimave skor to lacne :D). A ako je to s funkciou zachytu zaveru po vystreleni posledneho naboja ? To co som mal v ruke s beznymi S&B nezachytavalo - ale to bol prakticky novy kus, takze mozno to este potrebovalo ochodit. U .22lr kde je spustanie naprazdno lepsie vynechavat (pokial sa dobre pamatam na manual) je to zaujimava informacia.

Uživatelský avatar
RomanB74
Příspěvky: 390

Příspěvek#4 » stř 21. čer 2017, 06:36

Co se střeliva týče, kupuji a střílím pouze SaB Standard za 1,40 Kč. Neměl jsem potřebu prohánět papírem cokoliv dražšího, střílíme jen kondiční střelbu takže ve věci zkušeností s různým střelivem bohužel nemohu sloužit.

První, co jsem se zbraní udělal, byla základní rozborka a očista od továrního maziva/konzervace a následná aplikace "civilních" maziv jenž se používají u vysokozátěžových mechanismů (motory, ložiska).
Záchyt závěru tedy vystavuje se SaB Standard naprosto spolehlivě. Dceři se párkrát stalo, že pistole nepřebila co ale bylo způsobeno slabým úchopem ke konci střelecké dávky (možná trochu únava po >60ti ranách).
Každopádně, jsou to v podstatě prvotní zkušenosti, uvidíme co přinesou další roky používání co bude daleko důležitější. 8-)



SansLogique
Příspěvky: 1007

Příspěvek#5 » stř 21. čer 2017, 07:19

Mně v tom fungujou všechny možný levný sypačky, SB Standard a HV, nejradši mám Federal Champion (krabice 525 ks), páč málo špiněj. Jediný, co v tom blbne, je Winchester Super X. Mám to asi rok a vystřeleno pár tisíc. Závady cca 1 na 100 ran, obvykle selhač, ty Winchestery se v tom všelijak sekají.
Záchyt mi moc nezachytává, ale to je spíš problém úchopu, občas mi to udělá i PPQ v Lugeru.
Pro děti by mi to přišlo jako zbytečně veliký.
Nechávám si to vlastně už jenom pro sichr, až nějakej debilní vožrala v Bruseli rozhodne, že zakážou fšecky zbraně se středovým zápalem.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#6 » stř 21. čer 2017, 07:26

Mne to pride idealne prave pre ten vek 12-18 ked mladez chce strielat ale je blbost zatazovat klby vo vyvoji spatnym razom niecoho silnejsieho. Mlady udrzi SW MP9 aj Glocka 17/19 v pohode, ale nevidim dovod mu zakladat na problemy. Par ran si strelil na skusku a stacilo. Takze 'sluzobna' .22 lR je podla mna vhodne riesenie.

OT: Tie Winchestre (mozno blba seria) maju strelu ktora je vacsia nez normovy rozmer naboja. Ja som asi 10 krabic venoval kamaratovi do opakovacky - sekali sa vo vsetkom, dokonca som mal problem ich narvat do komory revolveru.



Jirik.fx
Příspěvky: 356

Příspěvek#7 » stř 21. čer 2017, 15:49

Mě se taky do komory revolveru nevlezou. Z Beretty 87 chodí bez problému.



hackerjack
Příspěvky: 357

Příspěvek#8 » pon 26. čer 2017, 11:37

Hezká recenze, díky. Neměl jsem tenhle model v ruce, ale podle videí na youtube má tahle pistole asi dost tenkostěnnou hlaveň..? Na videu to vypadá spíše jako brčko na pití limonády než jako hlaveň pistole, například tady, v čase 01:40: https://www.youtube.com/watch?v=katMeG7NOsI
Nemáš z toho obavu?

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#9 » pon 26. čer 2017, 12:28

Rovnakú hlaveň má aj Walther P22 resp. P22Q (jedna z najrozšírenejších pištolí v tomto kalibri, vyrábaná viac ako 15 rokov) a hoci bolo voči jeho konštrukcii a pevnosti napr. záveru mnoho výhrad, problémy s hlavňou sa neobjavili nikde.



dejvgsr
Příspěvky: 25

Příspěvek#10 » stř 1. kvě 2019, 10:49

Během tří let jsem nastřílel pistolí CZ 75 D asi 450 ran. Takže stále začátečník, v roce 2018 vlastně jsem si prásknul jenom jednou 50 ran. Výsledky tomu také odpovídají, velký rozptyl a podvědomá reakce obavy z výstřelu a strhnutí zbraně. Hledal jsem něco na trénování, něco, s čím se bude příjemně, ale především ekonomicky střílet. Vzhledem k tomu, že mám dlouhou malorážku CZ 455, jsem se rozhodl i pro malorážkovou pistoli. Pročetl a prohledal jsem toho spoustu, vždy nakonec odložil a zase hledal. Konečně nastala příhodná chvíle a já i díky tomuto vláknu jsem pořídil novoučkého Walthera PPQ M2 4“ z Armed.cz. Doma mám střelivo S&B standard pro malorážkovou pušku, tak jsem koupil ještě nakonec naslepo čtyři balení po 400 nábojích Winchester M 22. Dnes jsem zbraň vyzkoušel. Nejprve musím říci, že pistole je krásně provedená, dílenské zpracování velmi dobré, pistole krásně lehká a perfektně se mi drží. Závěr se natahuje zlehka, rozborka a sborka také není problém. Nabíjení nábojů do zásobníku jde lehce.
První pokusy – 80 ran S&B standard, jedno nepřebití, dvakrát zpříčení. Náboje mastné. Pak následovalo 100 ran Winchester M 22, a problém jen jeden, vzpříčení při podání do komory, ale tak, že náboj s olověnou kulkou koukal ven. Spíše můj problém při natahování, špatná manipulace. Záchyt závěru spíše sporadicky, asi je to fakt náchylné na držení zbraně. Ty Winchestry mají trochu více energie, bylo to cítit při střelbě. Za mě výborná zbraň na trénování, prozatím funkčně bezproblémová, vhodnější ty suché Winchestry M 22, které se jeví pro tuto zbraň jako dostatečné. Záchyt závěru, no mám problém i u CZ 75 D, čím je však zbraň zanesenější spodinami střelby, tím ten záchyt je stoprocentnější. A vypadá to stejně u toho Walthera. Prozatím spokojenost.
IMG_7431.jpg

IMG_7432.jpg

IMG_7433.jpg

IMG_7434.jpg

IMG_7435.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#11 » stř 5. úno 2020, 09:04

Tak jsem si taky pořídil Walthera PPQ s 5" hlavní. Chtěl jsem nějakou "tacticool" malorážku pro děcka a ženský (nakonec z toho stejně budu nejvíc práskat já :D). Podařilo se mi najít jeden komisní kousek za slušný prachy, tak nebylo co řešit.

V ruce sedí moc pěkně, je to lehoučký, v základu je světlovodná moucha a žena si zpětný ráz velice pochvaluje.

Předchozí majitel s tím nastřílel něco málo přes 2000 a na zbrani to není skoro vůbec znát. Já jsem tím zatím prohnal 250 ks Standardů od S&B. Jak psali kolegové výše, tyhle náboje pistoli celkem vyhovují, ale kvůli mazivu na střele se to špiní jako svině. Co se týče závad, měl jsem z těch 250 vystřelených celkem 4. Vždy nedovřený závěr, zádržku nebo neodpálený náboj jsem zatím neměl. To nedovření připisuji tomu svinstvu co zůstává na skluzavce do komory a na závěru, kde se opírá nábojnice. Vzhledem k tomu, že to má skryté kladivo, tak stejně nezbývá nic jiného, než znovu přetáhnout závěr.

Pro děti a ženský, kterým nesvědčí střílení s větší ráží je podle mě PPQ ideální. Mají pocit, že střílí z "plnotučný" zbraně a přitom v pohodě zvládají zpětný ráz. A já ho asi taky zařadím do repertoáru v rámci tréninku.

Asi to není spolehlivé jako Beretta, Margolina nebo Ruger, ale to pro mě nebyl cíl hry. Nosit to nehodlám a na střelnici nějakou tu závadu snesu.

Za mě je to velice příjemné a levné střílení - spokojenost.



odouda
Příspěvky: 66

Příspěvek#12 » sob 4. črc 2020, 13:38

Čím krmíte vaše PPQ?

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#13 » sob 4. črc 2020, 15:16

S&B Standard

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů