Použití střeliva Hollow Point

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 799

Příspěvek#526 » ned 29. lis 2020, 14:50

Říkám snad něco takového?



ViralWinter
Příspěvky: 659

Příspěvek#527 » ned 29. lis 2020, 16:50

Hlavně nekrmit trolly ;)

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 699

Příspěvek#528 » ned 29. lis 2020, 17:58

Jestli jste se někdo teda setkal s tím, že na prodejně po vás chtěli PZ, brali to tak že když je tam uvedeno puška, tak to pro ně znamená dlouhá a stačilo jim to?



Piggy
Příspěvky: 1889

Příspěvek#529 » ned 29. lis 2020, 18:21

Není každá puška dlouhá zbraň ve smyslu ZoZ.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#530 » ned 29. lis 2020, 18:54

Tak hlavně oni po vás chcou PZ když si kupujete náboje? :-) Stačí mít B. Navíc jsou HP které jsou deklarovány jako "přesně terčové sřelivo" :)
Každopádně se nemůžu dočkat až takhle pytlovina skončí. :)

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 699

Příspěvek#531 » ned 29. lis 2020, 19:44

Piggy píše:Není každá puška dlouhá zbraň ve smyslu ZoZ.


No právě. Tak by mě zajímalo jestli prodejce uspokojil PZ na "pušku" a asi teda předpokládá, že puška = dlouhá.



Pavluso
Příspěvky: 213

Příspěvek#532 » pon 30. lis 2020, 08:48

Proste jsou to blbci...



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#533 » úte 1. pro 2020, 17:51

morho píše:
Piggy píše:Není každá puška dlouhá zbraň ve smyslu ZoZ.


No právě. Tak by mě zajímalo jestli prodejce uspokojil PZ na "pušku" a asi teda předpokládá, že puška = dlouhá.
2

Na těchto stránkách https://www.policie.cz/clanek/prakticke-informace.aspx najdeš soubor "Druhy zbraní zjednodušený číselník verze pro WEB.pdf", kde se dočteš co všechno je považováno za dlouhou zbraň (puška/kulovnice).

Prodejce musí zajímat nejen druh zbraně (puška/kulovnice), ale i její ráž. Těžko mu budu ukazovat PZ na pušku opakovací v ráži 7,62 x 39 a budu do ní chtít náboje 9 mm luger JHP. Tak by to asi fungovat nemělo, že.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 799

Příspěvek#534 » úte 1. pro 2020, 19:56

https://gunlex.cz/zbrane-a-legislativa/stanoviska-statu/1925-stanovisko-k-zakazanemu-strelivu-podle-4-pism-b-bod-2-zakona-o-zbranich

Platí to ještě? Je to z roku 2014. Ale nic novějšího jsem nenašel.

Jen pár zajímavých citací
Z těchto ustanovení je zřejmé, že česká právní úprava je užší (přísnější) v tom směru, že za zakázané považuje všechny takovéto náboje, jsou-li určeny pro krátké kulové zbraně (tj. pro pistole i revolvery bez rozlišení, jsou-li určeny pro lov, popř. sportovní účely či nikoli, stejně tak budou do tohoto druhu zakázaného střeliva spadat náboje pro zbraně typu PDW,*1 které budou z pohledu zákona o zbraních typicky právě krátkými kulovými zbraněmi).


Pokud jde o opačný případ, tedy o střelivo určené primárně pro krátké kulové zbraně, pokud je osazeno střelou šokovou, resp. střelou určenou pro zvýšení ranivého účinku, jedná se obecně o střelivo zakázané. Pokud však osoba, která hodlá takové střelivo nabýt do vlastnictví a držet, prokáže (při prodeji), že dané střelivo je v jejím případě určeno nikoliv pro krátkou, nýbrž dlouhou kulovou zbraň, je prodej takového střeliva mimo režim kategorie A (tedy jako střeliva pro zbraně kategorie A, B nebo C) možný. K prokázání uvedené podmínky je však nezbytné předložení průkazu zbraně vystaveného na rážově příslušnou dlouhou kulovou zbraň, jehož je daný držitel zbrojního průkazu držitelem.


Tak já teda nevím, mám v tom po posledních stránkách guláš.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#535 » úte 1. pro 2020, 20:55

Ale je v tom jasno.
Pokud se jedná o zakázané střelivo pistolové/revolverové ráže (např. střelivo HP):
1. držitel dlouhé kulové zbraně (puška/kulovnice) může zakoupit toto střelivo, pokud předloží PZ na rážově příslušnou dlouhou kulovou zbraň
2. držitel krátké kulové zbraně (pistole/revolver) dané ráže má smůlu. Pro něj je to zakázané střelivo.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 799

Příspěvek#536 » úte 1. pro 2020, 20:59

Takhle to chápu taky, ale někteří kolegové mě tady vyvraceli z omylu.
Protože skupina ZP A, B tě údajně opravňuje k nákupu čehokoliv a do čehokoliv, včetně HP střeliva.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#537 » úte 1. pro 2020, 21:03

Na "údajně" se vykašli a už se v tom nepitvej. Chápeš to správně.



Pavluso
Příspěvky: 213

Příspěvek#538 » stř 2. pro 2020, 18:28

Tohle patří mezi perly co MV vyplodilo.... taková snůška keců....



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#539 » pát 18. pro 2020, 15:11

Sudem citovane vyjadreni absolutne neodpovida realite napsane v zakone. Uz ho tu nebudu citovat, jelikoz to udelali kolegove vyse. Protoze existuje neco, cemu se rika AR9, tak si muzu na ZP skupiny B kupovat tolik streliva s JHP strelou, kolik chci, a prodejce mi to prodat musi. Pokud neproda, ok, jeho minus, o jeho neznalosti legislativy se dozvi mistni strelecka komunita.

Neco jako kdyz mi prodavac ve Wildgame arogantnim a povyseneckym tonem "vysvetloval" ze strelivo SB 9x19 se strelou SP je zakazane strelivo pro noseni a obranu. Pricemz dane strelivo je jak zakonem, tak kategorizaci CUZZS kategorizovano jako povolene pro vsechny zbrane kat B a C. Nemluve o tom, ze zakon nedeli strelivo na strelivo pro obranu povolene, a strelivo pro obranu zakazane.

Odkaz zde: https://www.cuzzs.cz/cs/rejstrik-rozhodnuti-kategorizace/

Pro fulltext vyhledani zde:
9 mm Luger se střelou SP (MH), Sellier&Bellot a.s., ČR


TL;DR: JHP si na ZP skup. B muzu kupovat tolik, kolik chci, a prodejce mi to nemuze neprodat.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 799

Příspěvek#540 » pát 18. pro 2020, 16:30

MV na to má prostě jiný názor než vy.
Podle mě bychom se na všechna stanoviska MV měli dívat stejně. Bez ohledu na to, jestli nám vyhovují (např. rozdělení zbraní do více trezorů) nebo nevyhovují (třeba to o HP střelivu). Pokud ne, mohli bychom začít zpochybňovat každé stanovisko MV. I třeba to o tom rozdělení zbraní. Protože v zákoně není uvedeno, že to tak jde.

Podobnou debatu jsem vedl přes SZ. Dovolím si zkopírovat odpověď.
Zkušebna má za úkol určit, jestli se jedná o střelu šokovou nebo s vyšším ranivým účinkem. Tedy zařazení střeliva do kategorie. A dělá to v souladu se zákonem. Tedy pistolové a revolverové ráže správně zařazuje do povolených, pokud je chceš používat v dlouhé a do zakázaných, pokud je chceš používat krátké.
MV ti ale říká, jakým způsobem se to zařazení má dělat a co potřebuješ, když si chceš koupit HP střelivo pistolové nebo revolverové ráže do dlouhé.
Takže to co píšeš je sice pravda, ale nemá to žádný vliv na stanovisko MV.
MV říká, že pokud zkušebna určí, že se jedná o střelu šokovou nebo s vyšším ranivým účinkem, tak musíš udělat ....., aby sis to mohl koupit a používat.
Pokud by se změnila legislativa, bude střelivo se střelou šokovou nebo s vyšším ranivým účinkem klidně povolené vždy. Zkušebna to ale stále bude mít v "šuplíku" střelivo se střelou šokovou nebo s vyšším ranivým účinkem .

Ale mě už je to celkem jedno. Já se rozhodně stanoviskem MV řídit hodlám a vy si dělejte, co uznáte za vhodné :)

Edit: Pokud vlastníš pušku typu AR9. Neměl by pro tebe být problém při nákupu HP střeliva předložit PZ a naplnit tak požadavky ve stanovisku MV.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů