Staré náboje



DD77
Příspěvky: 2

Příspěvek#1 » úte 18. zář 2018, 13:41

Ahoj,
mám dotaz...
Táta mi dal cca 100 nábojů 9mm Luger, které si "ulil" jako policajt před 15ti lety, abych je vystřílel.
Celou dobu byly v suchu ve skříni, jsou ještě v origoš krabičkách po 25ti...
Na pohled jim nic není, vypadají v bezvadném stavu.
Mám je zkusit, nebo raději zlikvidovat?
Díky za radu.
David



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#2 » úte 18. zář 2018, 13:44

Zkusit. Maximálně bude selhač, ale myslím, že budou fungovat OK. Vojenské zásoby taky mají výdrž v desítkách let. Tak proč ne policejní.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#3 » úte 18. zář 2018, 13:45

Pokud nejsou viditelně zkorodované, tak není důvod proč nevystřílet. Pokud jsou dobře skladované náboje, tak fungují i ty z poslední války.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#4 » úte 18. zář 2018, 15:54

Mali sme na strelnici stretnutie nejakych starsich panov z ozbrojenych zloziek. V priebehu stretnutia sa im 2x sekli 7,65 kove naboje v hlavni (ocividne zapalka prskla ale prach nechytil) a 1x 6,35. Zvysok mi venovali na zlikvidovanie - este to mam v trezore ... mimo toho ze vyzeraju trochu zasle, tak by som pri nich ziaden problem necakal ... zapalka lakovana ... vraj skladovane doma v skrini. Takze to neodhadnes, v najhorsom si otestujes vytlkanie :).



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#5 » úte 18. zář 2018, 17:58

mikymoto: před několika lety (odhadem 30-35 ;-)) nových továrních nábojů v krámě (v Praze byly DVA!) moc nebylo a byly dost drahé (krabička 25 ks za 39,- Kčs). Sešlo se mi tehdy pár (desítek) kousků říšského střeliva asi z roku 1944 (takže 40 let staré) a vypadaly jako čerstvě vykopané nebo snad vytažené z Vltavy - orezlé nábojnice a střely potažené měděnkou.
Zkrátím to - vyšly všechny, lítaly správným směrem, dělaly díry do terče a hlaveň zasvinily tak, že se musela vydrbat drátěným kartáčkem.
Ještě upřesním: byly to 9x19 a sežrala je fungl nová pětasedma.



DD77
Příspěvky: 2

Příspěvek#6 » úte 18. zář 2018, 22:20

Díky všem za radu.
Zkusím a dám vědět, jak to dopadlo :)



puntik
Příspěvky: 69

Příspěvek#7 » stř 19. zář 2018, 10:55

Ta krabicka ma modrou barvu?... mam dojem, ze ty strely jsou magneticky, taky jsem je mel... Nekdo byva precitlively a obava se to dat do "moderni" zbrane, aby neznicil hlaven...

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#8 » stř 19. zář 2018, 11:37

Kdybys opravdu měl strach, za 1 -2 Kč/ks tě starostí klidně zbavím a zlikviduji si je sám. ;) :D

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#9 » stř 19. zář 2018, 11:51

Pokud jsou v suchu, tak budou dobře fungovat i po 60. a váce letech. Jediný praktický problém je, že pokud nemají CIP tak bys je neměl používat, resp. na některé střelnice tě nepustí, protože to není schválené sřelivo. Typicky 9x19 od S&B v šedé krabičce s růžovým pruhem.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#10 » stř 19. zář 2018, 13:05

Co to je za střelnice, kde kontrolují střelivo s CIPem a jsou třeba schopni z nábojů např. v igelitovém pytlíku poznat, jestli CIP mají nebo ne ? A co přebíjené , jak se tam k tomu staví ?



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#11 » stř 19. zář 2018, 13:10

Taky nechápu, jak a kdo to kontroluje a rozezná (s ohledem na možnost přebíjení). Ledaže by to na sebe superupřímný střelec nabonzoval sám :-)

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#12 » stř 19. zář 2018, 13:40

Náboj 9x19 samotný značený není, takže pokud ho mám v sáčku, nebo nové krabičce tak ok, ale např. 7,62x39 nelze používat ve verzi bez značení.. tj. pokud má černou zápalku, je zakázaný. Toto kontrolují. (Vzal jsem to obecněji, jelikož téma se jmenuje staré náboje)



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#13 » stř 19. zář 2018, 13:51

Letec: tak tohle jsem tedy nevěděl (o 7,62x39 apod.). S tím (zatím) nestřílím.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#14 » stř 19. zář 2018, 15:11

Ještě jednou, co to je za střelnici ? Ani puškové náboje nemusí být jednotlivě kus od kusu označovány CIPem, žádný zákon to neukládá. To si zase nějaký svazarmovský strejda hraje na "ouřad".

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#15 » stř 19. zář 2018, 17:03

Střelnice Křelov. Prý jim tam po otevření chodili na kontroly v civilu a zkoušeli různé triky.

V zápalu jsem ale byl nepřesný a musím se opravit. První série původně vojenských, ale pro civilní trh později značených nábojů 7,62x39 měly černou zápalku a používat se smí (nesmí se používat neznačené). Když jsem kupoval nedávno tak všechny měly zápalku mosaznou, což mě zmátlo.
To samé se značením platí i pro náboje 7,62x54R. Pokud jsou původně vojenské a později uvolněné na civilní trh, musí mít na nábojnici značení. Pokud nejsou značené, jsou považovány za vojenské a nesmí se používat.

A ještě dodatek k 9x19. Před chvílí jsem to probíral a dozvěděl se, že v pořádku jsou i ty staré v šedé krabičce s růžovým pruhem, protože na sobě měly znak zkušebny. Jak je to s případnou střelbou náboji z 2.sv nevím.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů