9mm vs. .40 SW



hunter240
Příspěvky: 231

Příspěvek#31 » pát 18. srp 2017, 15:41

Petzold:s mambou netrénuji,jen jsem jich vystřílel 100ks.Náboje si přebíjím a čtyřicítku vlastním zatím jen rok.Za tu dobu jsem vystřílel přes 3000 nábojů.Doubleshooty mi nedělají žádné problémy.Nepřijde mi to moc velký rozdíl od ráže 9mm.Zvládnutí zpětného rázu je hlavně o technice střelby.Pro začátečníka čtyřicítka není vhodná,ale když má člověk už něco nastříleno tak proč ne.Rozhodně je víc nepříjemnější výstřel s dvoupalcového revolveru 357



hunter240
Příspěvky: 231

Příspěvek#32 » čtv 26. črc 2018, 10:43

Trochu oživím téma,najde se zde někdo kdo taky nosí 40cítku jako já?



MilanCama
Příspěvky: 36

Příspěvek#33 » čtv 3. zář 2020, 09:22

Dobrý den, ahoj.
Prosím nezlobte se na mě, zastánci náboje 9 mm Luger pro můj názor, myslím si však, že v současné době je jeho jediné "PRO" jen jeho cena. Začátečníkovi bych nikdy tento náboj nedoporučil. Z mého pohledu se jedná o náboj primárně "vojenský", obdobně jako 7,62 x 25 Tokarev, FMJ ogivál naprosto nevhodný k obrannému účelu. Možná někde na poli vůči rozlícenému psu, kde nikde nikdo není. Náboje s řízenou deformací soudruzi z EU chránící raději své přivandrovalé zločince (ale i jiné zločince), nežli nezúčastněné osoby, zakázali. Použití zbraně k obraně - statisticky nejčastěji do tří metrů. Začátečník jistě nemá čas na tuto vzdálenost přemýšlet co se stane, až pak jeho špičatý Luger projde tělem zfetovaného útočníka a ten ho ještě, než si vůbec něco uvědomí dobije. Troufám si tvrdit, že na tuto vzdálenost neobstojí ani argument o kapacitě v zásobníku, kolik ran stihnete vystřelit na útočníka do tří metrů? 14, 15 nebo 17 asi ne, že. Budete rádi, když vůbec jednu. A ta musí být pořádná. A divoké přestřelky s přebíjením? Ty zažijete jen ve filmu nebo právě ve válce, na ulici ne. Co nedovedu pochopit je skutečnost, že se tento náboj (FMJ, ogivál) stále drží u ozbrojených složek, i když PMJ v Praze již využívá náboj 9 mm Luger inovovaný, právě kvůli shora uvedenému. Zohledněno zde bylo použití nejen vůči lidskému tělu (průstřel), ale i pneumatikám vozidla, kde je FMJ ogivál naprosto k ničemu. Pneumatika se zpět zatáhne a jede se ještě dlouho dál. Toto mé tvrzení opírám o výsledky nejedné vysokoškolské práce na stejné téma, které si oportunisti mohou vyhledat a přečíst. Pokud vezmu v úvahu základní útvary, jako jsou Obvodní oddělení, Místní oddělení, Městské policie, zkrátka naprosto objemově minimálně služebně trénovaní jedinci ve střelbě, pak si troufnu tvrdit, že tento náboj je v jejich režii přímo nebezpečný a nechápu, proč už se konečně někdo z vedení nechytne za koule a nepřezbrojí tento zprofanovaný historický náboj. Za jakou ráži? Já nevím. .40 je z mého hlediska lepší a .45 ještě lepší (i zde, v těchto rážích jsou každodenně nositelé pistole - Glock 23, 30, 36, SW, CZ P10 a já nevím jaké a které ještě další .... mnoho), nicméně to není zdaleka všechno, viz. jejich různorodé modifikace např. v podobě řízené deformace střely a nebo náboje u PMJ (to ale již asi bohužel nadlouho pouze pro služební účely).
Začátečník by se měl především naučit (krom jiného) a nadrilovat co je nutná obrana a krajní nouze, aby v případě oprávněného použití nezaváhal, nebál se soudů a tahanic a byl si jistý v kramflecích. Měl by doma sušit a učit se spíše intuitivní zamíření, střelbu na krátkou vzdálenost (do 5-10 m) a rychlé tasení. Rozmyslet si pečlivě, zda bude nosit se svou zbraní náboj v komoře nebo ne a proč a toto pak už nikdy neměnit. Mířenkářský um, nic proti tomu, je na živé ulici a v konfliktní rychlé a stresové situaci z mého pohledu prakticky k ničemu.
Takže za mě v této anketní diskuzi Luger propadl, snad jen jako ryze tréninkový náboj, třeba stejně tak, jako když někdo používá na své velké zbraně různé adaptéry na .22 LR, aby na střelnici ušetřil.
Takto to vidím já, přeju hezký den, Milan.

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 640

Příspěvek#34 » čtv 3. zář 2020, 10:10

no, většinu z toho co píšeš nikdo nerozporuje, ale na druhé misce vah je (zmíněno již na první stránce) to, že:
1) střely s řízenou deformací, které by učinily .40 zajímavější jsou mimo hru
2) cena není nepodstatný faktor (zvlášť pro začátečníka), platí okřídlené "bojuješ jak trénuješ" a 9L bude vždy pro tréning nejzajímavější (dokud se nezačne přebíjet, pak ten cenový rozdíl nebude tak propastný)
3) jak to mají složky je pro civila nepodstatné (a navíc zrovna u nich kapacita hraje mnohem větší roli + mají možnost lepšího střeliva)



MilanCama
Příspěvky: 36

Příspěvek#35 » čtv 3. zář 2020, 12:07

Mám zkušenost, že pokud napíšu delší příspěvek, úvahu, to je jedno. Většina lidí není schopna jej celý pozorně přečíst, zamyslet se a zarytě papouškuje většinový názor, že přeci Luger je nejlepší JEN proto, že je nejlevnější na trénink, že jej má přeci každý apod.. NÉ, není, 22 LR je nejlevnější na trénink. Toto neberu, není to argument pro jeho využití v životě, při sebeobraně a jeho účinky a možnými nežádoucími a známými následky.
1) bez komentáře - není povoleno pro civilní sektor - zákaz EU,
2) na objemový trénink do papíru a gongů - cena, souhlas (ale jen na trénink, jako např. alternativa při použití adaptérů na střelivo .22 LR), jinak na ulici se zde zatím nebojuje, na ulici se člověk brání, nebo brání jiné. Až (NEDEJ BOŽE!) propálíte tím tvým levným Lugrem ve Vašem "boji na ulici" útočníka a budete souzen a odsouzen a budete platit mámě za mrtvé dítě někde v kočárku za ním (nebo jiné zranění nebo smrt nezúčastněné osoby), až budete platit za advokáta, aby jste se z toho pokud možno vylízal co nejlépe, náklady na levné "bojové" Lugry budou jistě někde jinde (trochu nadsazeno, ale to všechno se bohužel může reálně stát),
3) je to individuální dle DRUHU těchto složek, např. některé speciální armádní jednotky USA se vracejí zpět od Beretty, 9 Luger ke Coltu 1911 A1, .45 ACP - není to jen pistolí, ale po zkušenosti z Iráku a Afhánistánu, hlavně kvůli efektivitě ráže.
Luger je pro civilní obranu, kdy útočící lidé jsou nyní mnohem vzrůstově větší něž za II. světové války a často také pod vlivem drog, s takto minimálně zastavovacím účinkem a tak jak je to nyní nastaveno, mrtvá a navíc nebezpečná ráže, TO JE MŮJ NÁZOR.
.40 lepší, .45 ještě lepší a pak jsou modifikace ještě lepší, a to i, ale v tomto případě již NELEVNÉM Lugru, ale to tedy bohužel ...... a EU za to velmi děkujeme.



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#36 » čtv 3. zář 2020, 12:35

To s tou .45 pomalým velkým knedlíkem a podobně je mýtus. Lehká rychlá střela penetruje v tkáni méně, než pomalá a těžká. Dokonce 5.56 z pušky prostřelí méně, než 9mm z pistole.

FMJ .45 v klidu taky prostřelí dva lidi v řadě za sebou a pořád letí dál. O něco účinnější je, protože je větší, ale před průstřelem fakt neochrání.

No a doporučit ho začátečníkovi místo 9mm... bude mít složitější tréning, větší zpětný ráz, nastřílí toho za stejnou cenu polovinu a ve výsledku s ním s větší pravděpodobností netrefí. Jo, v ruce to vypadá impozantně, někomu to třeba imponuje a nemám s tím problém.
Naposledy upravil(a) LordSalix dne čtv 3. zář 2020, 12:40, celkem upraveno 1 x.



ondrush
Příspěvky: 291

Příspěvek#37 » čtv 3. zář 2020, 12:40

pokud napíšu delší příspěvek ... Většina lidí není schopna jej celý pozorně přečíst,

jo aj ne. imo nejde ani tak o to, ze je to dlhsi prispevok, ale skor o to, ze obecne je tema 9mm v 40sw vo svete uzavreta, s tym, ze 40sw je mrtvy kaliber. kto chce nieco prakticke striela luger, kto chce knedilkomet ide do inych razi. Keby si s tymi dlhymi prispevkami prisiel pred desiatimi rokmi, mohla by to byt pekna debata. Dnes je to proste tl;dr a pre vacsinu ludi nezaujimava tema.



MilanCama
Příspěvky: 36

Příspěvek#38 » čtv 3. zář 2020, 13:26

Fajn, nechci se hádat, to je MŮJ názor a můj postřeh a příspěvek. Nechte to být, já jsem Lugrem střílel na živýho, ožralýho a zfetovanýho v autě, dopadlo to dobře, bylo to relativně z blízka, nikoho zaplaťbůh nezabil a my jsme s parťákem dostali nakonec metál za statečnost (podrobnosti netřeba), nebylo o čem moc přemýšlet, bylo to jasné, buď on nebo lidi a ohrozil jich dost ...... . Od té doby nad tím přemýšlím, přehrávám si tu situaci, čtu, hledám a vyhodnocuju. Nechci nic míň než .40, ale i třeba v .45 nepřemýšlím o ničem impozantním, nepotřebuju si nic kompenzovat. Líbí se mi třeba Glock 30, 36, SW Shield, HK, CZ P10, atd., zkrátka to, co se dá nosit denně ......... Jinak ahoj Lugristi, ať Vám to střílí přesně ............... a třeba popřemýšlejte, Milan.



jodo
Příspěvky: 152

Příspěvek#39 » čtv 3. zář 2020, 13:30

LordSalix: podle mě to je silně subjektivní ( ta .45). Ruger 1911 .45 se mě osobně zdál jako ta nejměkčí bouchačka co jsem držel v ruce. Je tu jedno ale: nevím co v tom bylo za krmení, měl jsem to půjčený na ukázku. Sám mám Glocka 9 mm L.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2518

Příspěvek#40 » čtv 3. zář 2020, 13:40

Zalezí taky na hmotnosti kveru. 3 kilová zelezna potvora v ,45 skoro nekopne, ale nosit to muze jen svalovec. Měl jsem Tango force. Střílelo se stím pekne, ale tahat to nešlo.



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#41 » čtv 3. zář 2020, 14:03

Je to tak, třeba Ruger SR1911 v .45 váží 1100g, ale takový Glock 43 má s plným zásobníkem 585g. Na poměry devítek obrovská CZ P-09 má plná asi kilo a to už mi přijde skoro jak malorážka.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2980

Příspěvek#42 » čtv 3. zář 2020, 17:36

Vyzkoušel jsem za sebou na střelnici přímé porovnání full size glocky čísla modelů si nepamatuji 9x19 40sw 45acp. První a poslední kopaly stejně, prostřední trošičku víc.

Idea 9x19 nevhodné pro začátečníka se nezakládá na reálu. Začátečník (třeba u zkoušek na ZP) by měl trefit terč ze všeho do 45acp.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#43 » pát 4. zář 2020, 16:10

Jj, 45 totiž nikdy neprostřelí nikoho a nic. Mokré papíry, stejná délka hlavně, 9mm vs 45ACP.
S&B 9mm - 24,5cm; 45acp - 22cm.
Black Mamba 9mm - 20cm; 45acp 17cm. Jiné papíry 9mm 14cm; 45acp 13cm.
To jsou opravdu rozdíly nebe a dudy :)
Mimochodem 40 prostřeluje víc jak Luger. Ale dycky se rád pobavím s nějakým dojmologem, který je přesvědčený, že si něco načte a ví. Bohužel praxe je trochu jinde.
Další blud je to, jak 45 střílí měkce. Hlavně v Rugeru 1911 :) Až vedle toho budete mít 1911 v 9mm, tak mluvte, prosím. Je to jen otázka použitého prachu. Jak to vím? Protože jsem obě ráže přebíjel. Je totiž blbost, aby náboj o +/- stejném joulovém výkonu (což Luger a 45 jsou) ale se střelou téměř 2x těžší (9mm 8g;45acp 14,9g) střílel měkčeji.
Edit: Proč 40 prostřeluje z nejpopulárnější trojce nejvíc?
Pro penetraci je energie střely nepoužitelná. Hybnost je to, co rozhoduje. Ze stejně dlouhé hlavně:
9mm Luger - 3kg.m2.s 63,8mm2
40s&w - 4kg.m2.s 81,7mm2
45acp - 3,9kg.m2.s 103,9mm2

Tvar střely nemá významný vztah k průniku a i kdyby, všechny 3 ráže jde nalést s plochým čumákem.



MilanCama
Příspěvky: 36

Příspěvek#44 » pát 4. zář 2020, 21:45

Ahoj, hezký večer.
Jediný test, který bych kdy bral nejsou mokré papíry, tel. seznamy, kusy vepřové kůže, plechy, prkna, tvárnice, ani nic podobného. Totiž na absolutní hladkou rovinu bych postavil vozík s ložiskovými kolečky, ten vozík bych zatížil na nějakých 80 - 100 kg. Na vrch vozíku bych dal zajištěný blok balistického gelu, aby byl spjatý s vozíkem (stačily by dvě "L"-ka ve sodní části), odpovídající tloušťky a hustoty lidského trupu (bez kostí), gel by se dal nahradit i blokem těch papírů (aby to bylo levnější). No a pak bych do toho 80 - 100 kg trupu chlapa vystřelil. I on by ustoupil do zadu, tak jako by třeba i kolečka popojela směrem od výstřelu.
No a jinak, pokud někdy někdo přebíjel, tak ví, že si v určitém rozsahu nechá pohrát s laboracemi, nebo si myslíte, že western nebo IPSC střílejí s továrními laboracemi? Mohli by, ale pak by jim to moc kopalo a netříleli by tak rychle a přesně.
Myslím, že pokud střela nemá tolik prachu, nemůže mít logicky ani tolik energie. Pak by .45 nemusela, ani kopat, ani prostřelit, nebo ne?

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#45 » sob 5. zář 2020, 05:41

Western ne.. Tam používaj čaje.. Ale na IPSC jaksi potřebuješ power factor.. To s čajema nedáš.. Zkus si udělat 40sw na majorfactor tu než budeš psát o tom jak se na IPSC střílí slabými :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Efrax a 7 hostů