Náboje Wadcutter



matyman2
Příspěvky: 127

Příspěvek#1 » pon 1. říj 2012, 19:03

Ahoj, můžete mi někdo poradit k čemu se používají náboje tzv. wad cutter a máte s nimi někdo zkušenosti? Narazil jsem na to v ráži 38Sp a nemám tušení jaké mají použití a vlastnosti. Díky ;)



Carloss
Příspěvky: 2939

Příspěvek#2 » pon 1. říj 2012, 19:18

Jde o střelu většinou olověnou a většinou právě v r. .38 spec. Střela bývá zcela v nábojnici a její základní vlastnost je to, že z čela její válcovitý okraj je prakticky v příčné rovině se setředem. Válcovitý okraj tak vytváří střižnou hranu, která při průletu, většinou terčem, v něm vystřihne prakticky přesné kolečko bez natržených okrajů. Proto se mu taky říká terčové střelivo a přináší výhodu prakticky těžko zpochybnitelných dohadů o zásahu zejména v oblasti přechodu bodových zón, nebo jak to nazvat a dotykovým okrajem zásahu. Existují i obdoby v jiných rážích (např. 9L), ale nejsem si jist, jestli se tomu taky tak říká.

Snad svým pokusem o popis jsem zkušenější střelce moc nepohoršil... ;-)



matyman2
Příspěvky: 127

Příspěvek#3 » pon 1. říj 2012, 19:43

Aha a já si říkal, proč je na střele takový ten lem na okraji a ono je to pro střižení přesné díry v terči, to mě nenapadlo :)



fíša
Příspěvky: 247

Příspěvek#4 » pon 1. říj 2012, 21:10

Prostě, díra jak od lochajzny.

Uživatelský avatar
mdkill
Příspěvky: 49

Příspěvek#5 » úte 30. říj 2012, 22:21

Anglický název přesně vystihuje střelu. "vycpaný ořezávač" doslova :D

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#6 » úte 30. říj 2012, 22:32

:) to možná tvrdí GTranslator ale "wad" je výraz pro karton neboli lepenku, tedy materiál terčů do kterého tyhle střely vysekávají dokonalá kolečka.

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#7 » pon 3. čer 2013, 17:26

.38 Spl WC střílím už dlouho, ale vlastně až dnes mě napadla myšlenka, zda se dá tento náboj nosit ve zbrani za účelem ochrany života a majetku? Zda se dá tedy legálně využít při reálné střelecké konfrontaci? Nebude na něj pohlíženo jako na střelivo ze zvýšeným ranivým účinkem???



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#8 » pon 3. čer 2013, 17:33

Jestli do nich neusadíš střelu opačně, můžeš je nosit. Dutinou dopředu by se to nejpíš policii nelíbilo. :lol:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#9 » pon 3. čer 2013, 19:44

Co policii, ale tomu dotyčnému postřelenému :lol: :lol: :lol:
Sorry za tu poznámku, ale to bylo to první, co mne napadlo :D Nicméně je to tak, jak bylo popsáno výš. Jedná se o tzv. "prosekávací" střelu, která v papírovém terči prosekne krásný kruhový otvor sloužící k eliminaci sporu či dohadu o bodový zisk při zásahu.



kleofash
Příspěvky: 79

Příspěvek#10 » úte 4. čer 2013, 08:02

Jen dodám, že výstřel s wad cutterem udělá menší ránu, menší zpětný ráz, ale větší svinstvo ve zbrani, než např. poloplášť. (aspoň dle mých zkušeností). Taky je o kačku lacinější.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#11 » úte 4. čer 2013, 13:18

Tak ať už to vyjmenujeme všechno, střela WC je také lehčí než u nás běžné střely 38 Special od S&B, má menší úsťovou rychlost a tedy i menší úsťovou energii.
Jen pro doplnění, střely WC se používají i v jiných rážích, např. 32 S&W long, ale zatím jsem je nikdy neviděl v ráži 9 mm Luger. Obecně v pistolových rážích by nejspíš dělaly značné problémy s naváděním nábojů do komory.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1868

Příspěvek#12 » úte 17. led 2023, 23:41

Jsou nějaké zásadní nevýhody proč tímhle nestřílet místo klasickými FMJ? Myslím teď mít je jak na střelnic tak i na případnou obranu?



v.k.
Příspěvky: 257

Příspěvek#13 » stř 18. led 2023, 01:39

Sedmej píše:Jsou nějaké zásadní nevýhody proč tímhle nestřílet místo klasickými FMJ? Myslím teď mít je jak na střelnic tak i na případnou obranu?


U te obrany jsem zaznamenal jedno specifikum pri pouziti se speed loaderem. Jakasi vyhoda .38Sp. WC naboju je, ze jsou kratsi a tim je o ten cca centimetr kompaktnejsi i naplneny speed loader. Nevyhoda je, ze se s nim pak vyrazne hure trefuje pri prebijeni do valce, asi netreba vysvetlovat proc.

Co do ranivosti a penetrace, samotny plochy tvar strely naboj vuci FMJ ekvivalentu diskvalifikovat ze sebeobrany nemusi.
Viz napr. vysledky 38 Special - 148 Grain Super Match Wad Cutter v testu na Lucky gunner.. Neexpanduje pochopitelne tak jako dobre JHP, ale s FMJ muze byt vcelku srovnatelny.



bbobb
Příspěvky: 353

Příspěvek#14 » stř 18. led 2023, 13:49

Mimo diskuzi penetrace/ranivosti je největší praktická nevýhoda oproti FMJ, že to totálně sviní hlaveň a dostat to pak pryč je boj.
To ale souvisí méně s tvarem (i když možná je tam větší kontakt) a víc s pláštěm.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1150

Příspěvek#15 » stř 18. led 2023, 13:53

Pri EPRX WCDBB (Ares) nepozorujem ziadne zvacsene zanasanie hlavne oproti inym tvarom strely.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 hostů