Náboje 9x19 vhodné na "nošení"

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 250

Příspěvek#706 » sob 31. pro 2022, 13:15

Jinak za mě je blbost nosit třeba Hornady Critical Duty LE ale nos to čím normálně střílíš na střelnici a čím trénuješ. Každý náboj neboli střela má jiné chování atd. Takže pokud střílíš pravidelně třeba S&B 8gr FMJ tak nos i ten - pravděpodobnost že ho použiješ na obranu je minimální a pokud ano je jedno co máš ve zbrani. Důležitější je spíš že něco máš .
Ono totiž není jednoduché tu zbraň při obraně jen tak použít jak si většina myslí. Je 1000X lepší když vás někdo přepadne mu třeba tu peněženku dát než někoho zabít.
Ve většině případů stačí jen vytáhnout zbraň ale jak víš že ji on nemá taky a podobně .... Ale kdo nesloužil nepochopí realitu ....
Jinak vím že semnou většina nebude souhlasit, ale použití zbraně jako obrany je opravdu jen krajní nouze , jak hovoří zákon ..



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#707 » sob 31. pro 2022, 13:22

V podstate podobne vysledky by boli aj s G43 ci inymi pistolami tejto kategorie.
Carloss
Ja toto sice neriesim, ale pri JHP strelive zalezi na rychlosti. Ak strela nema dostatocnu rychlost aby zvacsila svoj priemer a energiu ma o 1/3 nizsiu ako FMJ tak je asi zbytocne take naboje v sebeobrannej zbrani nosit. Preto sa robi strelivo aj specialne pre kratke hlavne.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#708 » sob 31. pro 2022, 13:55

To je jasný. Ale předpoklárám, že pokud si pořídím nějaký JHP pro krátkou, tak taky bude v tej krátkej fungovat. Nsd čím ale přemýšlím je to, co chtěl autor říct tou řadou čísel bez nějakýho uvedení, nebo komentáře.



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#709 » sob 31. pro 2022, 14:06

Caeloss
Ja nemam hradla, tak ked testnem strelivo tak je to na pretekoch zo Shadowa. Nosim ale vacsinou G43X.
Ta tabulka je pre mna zaujmava.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#710 » sob 31. pro 2022, 14:08

King: díky příspěvek. Carlosse neber.



Henry
Příspěvky: 357

Příspěvek#711 » sob 31. pro 2022, 14:16

Autor k tomu nemusí dál nic psát protože je vše v těch číslech diky za to. Je dobré že to měřil z krátké hlavně a člověk si udělá představu o tom střelivu. To Geco třeba nic moc ale praktickou zkoušku jsme nedělal.



king
Příspěvky: 93
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#712 » sob 31. pro 2022, 14:37

No mohl jsem k tomu napsat clanek s fotkama, cas byl jen na tabulku ;) Ta kratka hlaven dost redukuje v0. Ja jsem fanda Federal HST, i v jinych razich. I tady ma nejvetsi E0 a Faktor (hybnost). Ty S&B XRD jsou na tom taky dobre, ale je to lehka tesne nadzvukova strela, takze vic ztraci rychlost. V 25m HST ztrati ca. 15m/s a XRD 30m/s. Mam rad labradar ;)

Jak bylo i ukazano tady ve videu, u HST se neoddeli plast od strely (coz beru za plus).



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#713 » sob 31. pro 2022, 14:54

Ta čísla sama o sobě neříkaj vůbec nic.

Mnohem zajímavější by bylo zjistit hodnoty, kdy ty střely přestávaj fungovat. Cokoli vyššího je prostě dobrý.

Uživatelský avatar
Milkyway
Příspěvky: 281

Příspěvek#714 » sob 31. pro 2022, 16:42

@Carloss .... a co jsi už použil Ty osobně?



Henry
Příspěvky: 357

Příspěvek#715 » sob 31. pro 2022, 17:21

Tak odpověď kdy ztrácí střela JHP a podobné svůj význam je těžký odhadnout chce to zkusit. Jen přihodím video kde firma NOSLER na krabičce cca ukazuje a uvádí rychlosti při které by ta střela konkrétně 115 JHP měla fungovat. https://www.youtube.com/watch?v=S6o3XJC_Ft8 jak zde bylo řečeno střela JHP je o rychlosti a jakou má konstrukci k tomu aby se otevřela.



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#716 » pon 2. led 2023, 09:22

Myslím, že jsem ještě neviděl lepší srovnání, než od Lucky Gunner.



DBruno
Příspěvky: 41

Příspěvek#717 » ned 22. led 2023, 13:21

Nosím to, s čím mám nejvíc nastříleno. Takže obyř přebíjenky Alsa + SaB. Nejsem názoru, že na obranu je potřeba něco speciálního.



hunter240
Příspěvky: 230

Příspěvek#718 » ned 22. led 2023, 14:03

Já tedy jsem jiného názoru, když nám zákon dovoluje u sebe nosit střelivo se zvýšeným ranivým účinkem,tak nevím proč tak nedělat.I za předpokladu že ho nejspíš nikdy v reálném životě nepoužiji.Já u sebe nosím S&B 115gr JHP, vím že jsou na trhu mnohem lépe fungující náboje,ale zde ještě není cena tak vysoká abych je občas nemohl využít jen tak na tréninku.



yatosemya
Příspěvky: 1

Příspěvek#719 » stř 29. bře 2023, 18:59

Dělal jsem test nábojů JHP střelbou do "meat targetu" (inspirováno Paul Harrellem, snaha o analog lidské hrudi) - 2x sáček mandarinek, z obou stran vepřový bok (velikosti cca A4) se žebry, masem a kůží. 4 Vrstvy trička zepředu, 4 vrstvy trička zezadu.

Cílem bylo zjistit, zda jsou nejlevnější a hlavně nejdostupnější náboje na našem trhu (S&B 9x19 115gr/7,5g JHP) dostatečné (dojde k expanzi) pro pistoli s hlavní cca 3,6" (91mm). Také jsem zkusil náboje Speer 9x19 124gr/8g Gold Dot LE, které v současné době nosím.

Stručný výsledek:
Všechny náboje (3x S&B a 3x Speer GD) expandovaly a prošly kompletně cílem. Byly zastaveny 1. vrstvou trička na zadní straně. Na obrázku je uveden stav získaných střel. Speer GD měly konzistentní expanzi a nefragmentovaly, zatímco S&B neměly expanzi tak konzistentní, ztrácely plášť a částečně fragmentovaly.

Vysledek.jpg


Osobně považuji náboje S&B 9x19 115gr JHP jako dostatečné (v případě hlavně 3,6"+) na nošení s dobrým poměrem cena/výkon. Sice 2/3 ztratily plášť, ale je pravděpodobné, že k separaci došlo až při nárazu na vrstvu trička na zadní straně terče - vše uvedeno na obrázku bylo o tuto vrstvu trička zachyceno.

Průměrná hmotnost získaných střel byla pro S&B (i s plášti) 7,47g;Speer GD 8,03g. Průměr střel po expanzi byl v obou případech cca 14,2mm, tedy +57%.

Třeba to někomu pomůže.

Další detaily uvedeny zde https://youtu.be/5zPRqWl1fBI
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



hunter240
Příspěvky: 230

Příspěvek#720 » čtv 30. bře 2023, 11:51

Moc rád čtu když někdo takto vyzkouší střelivo jaké má vlastnosti v cíli.Já nosím v glocku 43X S/B 115gr JHP a když to vidím tak mě to stačí.Jsou to náboje které jde občas vystřílet i tréninkově vzhledem o ceně

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů