mazání střeliva



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#1 » ned 1. bře 2015, 21:29

ahoj,

táta (bývalý sportovní střelec) se mě ptal, jestli mažu střelivo. Prý jen přetřít střely hadříkem smočeným ve vhodném mazivu. Ale nebyl mi schopný rozumně vysvětlit proč. Jak to tedy je? Má se mazat, případně proč?

díky za názory.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4569

Příspěvek#2 » ned 1. bře 2015, 21:38

určitě se dříve mazaly malorážkové náboje.... bylo to nejen pro zmenšení otěru v hlavni ale hlavně z důvodu funkčnosti přebíjení u samonabíjecích zbraní.... každopádně kdo maže ten jede a namazáním střely podle mě ještě nikdy nikdo nic nezkazil



E-Ryc
Příspěvky: 516

Příspěvek#3 » ned 1. bře 2015, 21:57

Pokud nejsi chronicky nadsenec do cisteni, tak bych se na to u beznych zbrani a streliva vy****... Cernoprachove predovky jsou samozrejme neco jineho.



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#4 » ned 1. bře 2015, 22:01

S otěrem v hlavni to nemá nic společného. Dříve se skutečně mazaly malorážkové náboje, ale bylo kvůli zajištění samonabíjecí funkce. Dříve byly některé náboje opatřeny "ochranným" povlakem, který znesnadňoval tehdejším zbraním (Margoliny) spolehlivou funkci. Proto se náboje v krabičce vyplněné vhodným materiálem napuštěným olejem očistily a namazaly, aby byla zajištěna opakovací funkce zbraně. Náboje dnešní doby jsou někde jinde. Dnes se mažou náboje s olověnými střelami, které jsou zpravidla při výrobě mazány tzv. do drážky. Mazat celoplášťové střelivo nemá význam a zvláště mazání předem. Při dlouhodobém nošení v zásobníku střela nebo náboj nachytá prachové nečistoty a vlákna a může to naopak zapříčinit nepodání náboje. Takže opatrně.



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#5 » ned 1. bře 2015, 22:10

ten povlak byl na hlizně nebo na střele? U střely si nějak nedovedu představit, jaký by to mohlo u blow-backu mít vliv na přebíjení...

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2518

Příspěvek#6 » ned 1. bře 2015, 22:37

JJ souhlas s .22 to dělám pořád. Před střílením vysypu do krabičky vystlane hadrem a nastrikam olejem. Protřepu (nemíchám :) ), promnu a pak páskuju.



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#7 » ned 1. bře 2015, 23:45

mikky: Ono stačilo, že povlak byl na střele, malorážové pistole mají slabou pružinu a i tento lepivý povlak stačil na to, že nedokázaly náboj dostat do komory.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#8 » pon 2. bře 2015, 07:47

Je to přesně, jak psal Coffee. Důvodem byla nespolehlivá samonabíjecí funkce .22LR zejména u Margoliny.
Má to ale jeden háček, a na ten POZOR!
Mazání musí být jen velmi lehké a těsně před použitím! Sportkaři na to měli krabičku s promaštěným molitanem nebo filcem , na který těsně před nabitím do zásobníku vysypali příslušný počet nábojů, a trochu je pováleli. Pak to fungovalo. Pokud se ale někdo pokusil namazat střelivo do zásoby, a postříkal náboje olejem ve spreji (a to jsem zažil), prosákl olej vlivem vzlínavosti do nábojů a znehodnotil je. Výsledkem pak byl každý druhý náboj selhaný.

Na konec bych poznamenal, že samozřejmě existují spolehlivé samonebíjecí zbraně v ráži .22LR, které to nepotřebují vůbec, o opakovacích nemluvě.

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 536

Příspěvek#9 » sob 15. dub 2023, 08:49

Navážu na Peggyho po pár letech. Vonaffky opravdu chtějí mastné náboje a například Lapua jim to dopřává v hojné míře. Díky bídě na trhu jsme nuceni kropit SBčkama a ty jsou suché a cca po max. 100 ráně uz doslova dolujeme nástroji nábojnici ven. Kluci poradte čím postříkat ? Ano je to jedno, jde mi spíš o to po čem mi nebudou týden smrdět prsty a proto ani nepište WDčko :-)



Jarda.Jezek
Příspěvky: 883

Příspěvek#10 » sob 15. dub 2023, 09:24

Mažu nábojnice před přebíjením poválením na hadru s trochou motorové syntetiky 5w-40 v ploché krabičce vystlané igelitem, aby se olej neprosakoval na špatnou stranu. Stačí tak asi mililitr až dva na tisíc nábojnic. Nábojnice pak zůstanou mastné i po uskladnění nábojů. Nic nikam nevzlíná a dobře jdou podávat ze zásobníku, dobře jdou i z komory, střely zůstanou suché.



MojeTikka
Příspěvky: 1577

Příspěvek#11 » sob 22. dub 2023, 21:38

Lanolinova emulze na hylzny by prece mela fungovat i na 22ky, ne? Lanolin prach neznehodnocuje.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů

cron