obranné náboje s minimálním kolaterálem (legální)



radim78
Příspěvky: 302

Příspěvek#271 » čtv 13. pro 2018, 09:49

@ Black mamba - na netu koluje diplomka, ktera jednoznacne mluvi ve prospech legality komoleho kuzelu Black mamba.
Pri balistickych zkouskach nedoslo k zadne deformaci. Jestli si pamatuji, slusne to i prostreli, ale v zaveru balistickeho testu ztraci stabilitu...
Komoly kuzel by mel teoreticky pomoci proti odrazivosti.
Ono je to ale vsechno zatracene komplikovanejsi.
Leta v tom plave (plavala) i FBI a tak si nemysleme, ze to spasime zde na foru. :)

Svym zpusobem je BM hlavne dobry marketing a naslapanejsi naboj.
.357 z kratkeho revolveru je navic velka zabava!!! strelci na vedlejsich palpostech ji oceni ;)
v 9mm Luger to treba z G43 stipe o poznani vice nez treba subsonic, ale nic, na co by si neslo rychle zvyknout.

@Honzajan a jeho sverazny vyklad zakona. Mylit se je lidske, ale porad dokola omilat chybu je demagogie. Zde pomerne nebezpecna, pac kdyz Te nekdo poslechne, dopusti se minimalne prestupku a pokud by v takovem pripade nedejboze doslo na NO, tak ma zbytecnou starost navic, pac nelegalni strelivo do kratke Ti v pripade NO rozhodne nezafunguje jako polehcujici okolnost...



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#272 » čtv 13. pro 2018, 10:50

Nevim, nedokazu posoudit, jestli 1 dira v utocnikovi je zvyseni raniveho ucinku oproti 2diram udelanych fmj. To same otazka cisteho olova. Proste na to neni nikdo z nas schopny erudovane a hlavne platne vyjadrit. To muze jen zkusebna.
Btw, BM je v 9mm slabota, takove s&b100gr maji vyssi rychlost strely,ale zase se v glocku kousou.



Vasin
Příspěvky: 54

Příspěvek#273 » čtv 13. pro 2018, 11:09

@Honzajan no to bych vůbec neřekl ...9mm luger
SB SP 100/6,5, rychlost V0m 428m/s, energie E0 595J
BM 100/6,48g, rychlost V2,5m 450m/s, energie E2,5m 660J



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#274 » čtv 13. pro 2018, 13:30

Jj papir snese vsechno. Ja to meril z g17 a cz75. Doma snad vyhrabu presne cisla.
Neco jsem nasel v telefonu.
BM 377m/s
115gr S&B 383m/s
100gr v telefonu nemam.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#275 » čtv 13. pro 2018, 15:06

Resite to tu blbe, oni vas nebudou popotahovat za to ze strela neco v tele udelala ale za to co jste vystrelili za strelu, pokud vystrelite neco co muzete tak nebudou svama resit co se sni v tele stalo nebo nestalo, protoze to nikdo nikdy nevi co to udela do detailu. Dle vasi teorie pokud vystrelim HP krz sklo kde se vetsinou strela smrskne tak v tele se bude chovat jako FMJ mi nic nehrozi? I kdyz sem strilel ,,zakazany” strelivo???

Vasim: tak si kup nenarizli od magtechu a mas to... nemusis nic jinyho resit protoze lepsi strela tu neni

Radim78 komoly kuzel slouzi i ktomu ze se vytvori vetsi docasna dutina, coz je hlavni vyhoda...

Mamby nenosim protoze je to FMJ...



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#276 » čtv 13. pro 2018, 15:34

V 357 magnum jsem naměřil rychlosti střel nábojů Fiocchi BM oproti deklarovaným hodnotám podstatně nižší. Fiocchi uvádí rychlost 110 grs střely 530 m/s, tj. 1000 J, jenže neuvádějí z jak dlouhé hlavně. Kdysi dřív jsem našel, že 357 magnum měřili z 250 mm dlouhé hlavně, ale nyní už jsem délky zkušebních hlavní na jejich stránkách nenašel. Je ale možné, že údaj platí po 250 mm hlaveň.
Ze 4” revolveru jsem při teplotě 22°C naměřil střele náboje BM rychlost 433 m/s, tj. 669 J. Na tak lehkou střelu to není žádný zázrak, těžší střela náboje Speer Gold Dot 125 grs, u nás bohužel zakázaná, létala ze stejného revolveru o něco málo rychleji. A 4” revolver také není na skryté nošení zrovna tou nejvhodnější zbraní.



radim78
Příspěvky: 302

Příspěvek#277 » čtv 13. pro 2018, 16:03

@intimity jak jsem psal - s tou balistikou je to trochu slozitejsi, ale to by bylo na samostatne vlakno.

Logikou Honzy by nejlepsi strelivo na noseni bylo eXtreme defense - vysoustruzeny monolit z bloku medi. Ten dovede diky inovativnimu tvaru bez deformace vyrobit docasnou dutinu donedavna vidanou jen u puskovych naboju.

Bohuzel vysledek zkusebny by nas v pripade nejakeho "urazu" asi moc nepotesil...

@vykony - delka hlavne pri zkouseni naboje a delka hlavne kompaktu, to jsou jine svety. I proto nektere ty naboje delaji slusny ohnostroj - proste prach nestaci shoret. Ruzne naboje muzou byt ruzne vhodne pro kratke laufy - pouzivaji jiny prach...



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#278 » čtv 13. pro 2018, 20:08

radim78: Nooo nebudu se hádat, ale jsem toho názoru, že dokud to nezakáže zkušebna, je náboj povolen. Co já mám čuchat a určovat co je co za náboj. (nehledě na to, že by to měli celé zrušit a JHP povolit. není legitimní důvod je zakazovat)
Je to jako s drogama...pervitin svého času taky nebyl na seznamu zakázaných látek... :-)

Co se ale budu hádat je mýtus neshořeného prachu v krátké hlavni. Prach shoří ještě dřív než střela opustí hlaveň, kor u něčeho jako je pistolové/revolverové střelivo. Výšleh při výstřelu je něco jako svícení žárovky. Je to jen světlo emitované horkým plynem - u krátkých hlavní je prostě toho horkého plynu víc - nestihl vychladnout.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#279 » čtv 13. pro 2018, 20:36

a na fyziku jsi ve škole taky chyběl.....



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#280 » čtv 13. pro 2018, 20:49

Já? Ale docela jsem tam chodil... A kde že mám chybu?

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#281 » čtv 13. pro 2018, 21:26

Dragunov píše:...
Co se ale budu hádat je mýtus neshořeného prachu v krátké hlavni. Prach shoří ještě dřív než střela opustí hlaveň, kor u něčeho jako je pistolové/revolverové střelivo. Výšleh při výstřelu je něco jako svícení žárovky. Je to jen světlo emitované horkým plynem - u krátkých hlavní je prostě toho horkého plynu víc - nestihl vychladnout.

Vnútorná balistika v štyroch vetách. A páni profesori z toho robia takú náramnú vedu :lol:



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#282 » pát 14. pro 2018, 07:52

No co, co, co? Dragunov si trošku spletl vyhoření všeho prachu s tlakovým maximem.
Dragunove, raději se nehádej, těžko bys pak vysvětloval neshořelý prach před hlavněmi zbraní.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#283 » pát 14. pro 2018, 10:06

Igrlik: Nikde jsem netvrdil, že délka hlavně nemá vliv na rychlost střely, nebo že neexistují jinak rychle hořící prachy pro jiné hlavně, aby byl výsledek tak jak chceme. Netvrdím, že se dá balistika shrnout nebo že je to prdel.

Jen tvrdím že hlavně neplivou žádný hořící nespálený prach protože mají krátkou hlaveň. To by asi zařízení zvané "tlumič výšlehu" jako je můj klasický bird cage moc nefungovaly. To co občas vyšlehne z hlavně je jen horký plyn který umí "zasvítit" V infra to bude vidět i tehdy pokud normální oči plamen neuvidí.

Ale co se hádám tady jsou lidi co tvrdí že "tlumič bez subsoniku je úplně nahovno" a že .357 z 2,5 palcové je k ničemu a stejně silná jako .38 protože se vlastně "nestihne rozjet"



radim78
Příspěvky: 302

Příspěvek#284 » pát 14. pro 2018, 11:00

@Dragunov Neznalost zakona neomlouva.

Na JHP mame stejny nazor, to nam ale moc nepomuze :)
Treba v USA strilet v NO necim jinym nez JHP, nepripada temer v uvahu.
Soudruzi z EU jsou ale jineho nazoru a tak je zde JHP fuj.

Stran streliva nas z EU luhu a haju ceka mnohem prekernejsi zalezitost, nez nejake spory fmj/jhp - uplny zakaz olova.

Nejaky zkuseny vedec-prebijec by asi dokazal vylovit tabulky fabrickych laboraci a vyvratit Tvuj nazor na tema zadny plamen, jen horke plyny sviti to za hlavni :)
Jedine na co si bez loveni vzpomenu - fabricke naboje 9mm/.45 by meli byt koncipovany na nejakych 4-5" hlavne.

Predpokladam, ze u kratsich muze platit bezproblemu, co jsem napsal.

Rychly prach dovede shoret v podstatne kratsim čase. Problem je ten, ze se urcite dostanes na vyssi maximalni tlak a to nemusi byt uplne to prave orechove treba pro Glocky a jejich verzi komory. To je ale na mnohem delsi debatu mimo toto tema.

Ty svetelne efekty najdes dokonce i u delsich pistoli - viz Coonan v 5" s .357Mag a jeho "donut" efekty ve tme.
Mimochodem 2" .357Mag je presne ten pripad, kdy si muzes uzit ohnostroje nejen zhavych plynu dosyta. Navic si to uzije i zbytek strelnice. :)

ADD vykon naboje, coz tu resili jini - u kratsi hlavne bude vyrazne nizsi nez na papiru, ktery uvadi vykon mereny normovanou delkou hlavne. Opet lze dohledat krasne tabulky, nebo grafy... Rozdil rychlosti "mene vyrobcem naslapleho naboje" proti papirove silnejsimu muze byt prave v prachu a vaze/typu strely, navic roli bude hrat i typ hlavne. V delsi hlavni uz muze byt vsechno jinak.
Ne nadarmo je reloading samostatna vedni disciplina.

add tlumic - kdo neslysel neuveri ;) u nadupaneho naboje mas navic sonicky tresk strely, ale i tak to je neskutecny rozdil



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#285 » pát 14. pro 2018, 11:19

radi78: Ano, souhlas, proto jsou debaty o účinnosti kalibrů s podporou FBI statistik poněkud mimo, protože většina jede JHP.
Ano, jsou koncipovány na 4-5 palců, to ale neznamená, že ten prach nestihne v kratší hlavni shořet. Jen mají prudší nárůst tlaku, než kdyby počítali s delší hlavní.

Ale to je jedno, nebudu se to snažit dokazovat popsané, zde v angličtině. Pořád si musím zopakovat tu fyziku kucí?
https://gundigest.com/article/muzzle-br ... difference

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů