obranné náboje s minimálním kolaterálem (legální)

Uživatelský avatar
JakubCh
Příspěvky: 236
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#31 » sob 1. srp 2015, 12:57

No rozhození výstřelem, já ti Kadle nevím, bude to individiální, ale když jsem bouchnul klasické SB, tak jsem zajistil pistoli, položil ji na pultík a chvilku to rozdýchával.Ta Fiocchi byla taky hnusná, ale byl bych ve stavu střílet dál, kdyby neměl strach, že si odvařím uši.
O tom co poletí dál, dám Ti sem příští týden fotky a uvidíme. Co napíšeš, když uvidíš, že 115 gr SB zaletělo ve spisech dále, než SUB? :)

Mimochodem, řízenou deformaci samozřejmě chápu. A o legislativě se tady fakt nechci bavit, těch nekonečných debat a vyvozených závěrů s kolegy právníky střelci bylo už dost. Včetně závěrů, na kterých jsme se shodli, ale které fakt ventilovat nebudu :D

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#32 » sob 1. srp 2015, 13:41

Nemuzes srovnavat stav pri NO a stav kdy des bouchnout na papir... co ma papir spolecnyho s lidskym telem?...

tlv pudu to vyzkouset na papir, protoze zejtra me prepadnou zlaty stranky :D :D :D ty proste nechapes ani zakladni veci v balistice :D



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#33 » sob 1. srp 2015, 14:27

Ono se to opravdu velmi těžko simuluje. Lidské tělo se ze 70% skládá z vody. To není voda (kanďák vody), nejsou to mokré zlaté stránky, není to balistický gel, není to půlka prasete... V každém z těchto "náhradních" materiálů se každá střela chová prostě jinak.

Uživatelský avatar
JakubCh
Příspěvky: 236
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#34 » sob 1. srp 2015, 15:08

Samozřejmě, že když půjde o krk, asi to překousnu. Ale menší rána výstřelu prostě plus je, to je bez debat.
Papír nemá nic společného s lidským tělem, stejně jako dřevo. Ovšem, pokud zaletí i v takové překážce 115 gr dále, než SUB, je jasné, že zaletí dále i v lidském těle. Případně naopak, jak píšeš Ty.

Jak nasimulovat lidské tělo fakt nevím, můžete poradit, když už si s tím budu hrát. Někde jsem narazil na neověřenou informaci o té hlíně, že se to pak nějak přepočítává podle jakého koeficientu - zatím je to kategorie JPP. K balistické želatině, která se používá, se nedostanu. Takže zkusím prostě papír, dřevo. Co projde hlouběji v tom, to půjde hlouběji i "do živého". Na tom se asi shodneme, ne? :)

Carloss: to prase by i šlo. Ale kde ho mám vzít? :D



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#35 » sob 1. srp 2015, 15:22

To je právě ten hluboký omyl. Jsou střely, které tvrdým projdou a měkkým neprojdou. K praseti: Co takhle makro? Nebo jiný velký řeznictví, nebo přímo na porážce? Ale jasně píšu, že mrtvé, vykrvené a stabilizované maso je něco docela jiného, než živé, natož živé s živými vnitřními orgány. Proto se nejspíš používá právě balistický gel, který jakž takž nejvíce odpovídá živým měkkým tkáním, ale hlavně je to nejlepší materiál pro srovnávání účinků střel.

Uživatelský avatar
JakubCh
Příspěvky: 236
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#36 » sob 1. srp 2015, 15:31

Makro ne, je to, jak píšeš. A zabijačka a zkusit to na čerstvě bajchnuté prase - i kdyby mi to povolil kamarád (což by možná i šlo), nesmím a ani nechci střílet na dvoře. Prostě šance není, leda sehnat aspoň ten gel, o což se i snažím, ale nějaké ty recepty z pudinku jsou naprd.
Dobrá, pokud to je tak, beru. Ale jaký je rozdíl mezi konstrukcí střely standard a subsonic? V případě Fiocchi žádný, jen je SUB těžší a má trošku jiný tvar. A náboj má slabší nálož.
Jinak jsme četl, jak se vyvíjel .45 ACP, tam to testovali právě na zvířatech, mrtvých, ale i živých.

Tady: http://www.strelectvi.cz/forum/balistic ... 50-20.html jsou nějaké návody. Ještě se pokusím něco najít, v týdnu možná skočím i do Vědecké knihovny pro nějakou literaturu a příští víkend dáme testování :)



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#37 » sob 1. srp 2015, 18:43

Průbojnost v tvrdých a měkých materialech se může radikálně lišit. Nejsem odborník na balistiku, ale byl jsem u mnoha testů prováděných při testování nové služební munice pro potřeby PČR. Střela HS se v měkých materiálech obsahujících vodu výrazně deformuje a má vemi malou průbojnost. V tvrdém materiálu se naopak expanzní dutina po nárazu uzavře a střela má pak vyšší průbojnost než běžná FMJ střela. A pokud jde o balistickou želatinu, je to skutečně krychle obyčejné želatiny, zkusmo jsem ji velký kus sežral. Jen není ochucená... :-) Na testy se dále používá i jíl a balistické mýdlo. Ale želatina má výhodu, že je průhledná a dráhy střel se dobře fotí a měří...



chrobák
Příspěvky: 171

Příspěvek#38 » sob 1. srp 2015, 21:30

JakubCh píše:Výhoda subsoniců pro nošení:
1. Určitě JE rozdíl, mezi střelu 115 gr či 124 gr, což je běžná munice. NEBO 158 gr, jakou osobně nosím.
...


moje testy se SB subs. jsou opačné a těžší střela měla u mě asi 2x větší rozptyl. Test byl subjektivní, orientační a jen s 50ks. Tím to pro mě skončilo a měl jsem jasno - že nee.

JakubCh píše:2. OBROVSKÝ rozdíl je ZVUK VÝSTŘELU. Mám vyzkoušené, že právě mnou používané 158 gr Fiocchi jsou oproti běžným SB mnohem tišší. Odpadá aerodynamický třesk, navíc celkově je náboj tišší. Což není vůbec špatné, protože...kdo si zkusil na otevřené střelnici bouchnout bez sluchátek, aby věděl, jaké to je? Běžné SB na moje uši smrt, rána a dos. Fiocchi, nic příjemného, ale o hodně lepší. Veliký rozdíl. A i to se podle mě počítá, střelec bude sám výstřelem méně "rozhozený".
...


Subjektivně jsem nepozoroval žádný rozdíl oproti SB 115gr FMJ a opravdu si nedovedu představit, proč by mě zvuk měl omezovat při reálné obraně. Pokud se naneštěstí už rozhodnu vystřelit, bude mi z uší stříkat adrenalin a bude mi úplně šumafuk, co to udělá za rambajs.

BTW, nosím luger SB 100gr SP.

Uživatelský avatar
JakubCh
Příspěvky: 236
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#39 » sob 1. srp 2015, 23:17

Co se rozptylu týče, tak ten u mě byl s K100 stejný, jako s normálními náboji. Navíc se SB SUB se pistole chovala nádherně, zdvih, který je u Kačeny už tak malý, byl najednou minimální. Stejný pocit měl se svou Kačenou i kamarád. Takže přesnost úplně ok. Možná, možná šly SUB trošku níž, než běžná munice.

Ok, to je dost možné, že napumpovaný adrenalinem tomu pozornost věnovat nebudu. Jen tak na střelnici to byl ale rozdíl hodně znatelný.

Ještě k přesnosti, právě ty Fiocchi 158 gr jsou hodně přesné. Akorát při ceně 10- Kč náboj to fakt na střílení není :D Naopak nepřesná sračka, která lítá málem za roh, jsou Black Mamba. Vypráskal jsem jich krabičku a říkal si, že není možné, abych se takhle najednou zhoršil. Napáskoval jsem další zásobník, domácí přebíjenky a najednou vše zase chodilo, jak má. Přitom právě BM jsem slyšel, jak lidi chválí jako přesné střelivo. Takže možná jen blbá krabka, ale jednou stačilo. Podobně, jako Ty s SUBy.



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#40 » sob 1. srp 2015, 23:33

SB SUBy dělají v mojí Alfě stejnej kravál a stejný kopance jako přeplněný Limity. Jen s tím rozdílem, že na nějakých 25 metrů už ty suby, na rozdíl od limitů, lítají mimo. Což ale u sebeobrannýho použití nehraje takovou roli.

Vo se kolateralu týče, držím v současnosti názor, že (vyjma HP&friends) funguje líp lehká a rychlá střela. Tzn. v současnosti je to Mag 6.15gr flat nose soft point a Lapua Cepp extra, když se seženou. Ale jsou nekřesťansky drahý :/

Uživatelský avatar
JakubCh
Příspěvky: 236
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#41 » ned 2. srp 2015, 00:44

Není boha. To dělaj v SB každou várku jinak, nebo je to takový rozdíl i podle zbraně? Dvě Kačeny, citelný rozdíl ve prospěch SUB. Kamarádova stará CZ-75 (bez blokace, z poloviny 80. let) taky s SUBY SB fachá daleko klidněji, než s běžnou municí. Hlučnost tam neposoudím, protože to jsme stříleli na uzavřené se sluchátky. Ale zbraň byla klidnější.
Jinak já od SB SUBů odešel, protože mi dělaly na K100 takovou závadu-nezávadu, kterou tady rozebírat nechci. Dal jsme jich jen krabku, ale zbraň se prostě zvedala minimálně. Paradoxně s 147 gr Magtechy mi to přišlo stejné, jako všude jinde.



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#42 » ned 2. srp 2015, 10:28

Spíš to bude zbraní, vystřílel už sem jich několik krabiček téměř jistě z různých sérii. Jednou sem si od kolegy nechal naládovat náhodně Suby a obyč 7,5gr od SB a správně sem náboj odhadnul asi půlky výstřelů, tzn. neprůkazně.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#43 » ned 2. srp 2015, 10:55

JakubCh : Pamatuji doby, kdy se na střelnicích sluchátka v podstatě nepoužívala a střílelo se taky. Je fakt, že se převážně pro sportovní střelbu v té době požívaly ráže .22 LR a 7,65 Br. Ale i na vojně se při střelbě z SA58 a Pi v. 52 žádná ochrana sluchu nepoužívala. Netvrdím, že to bylo příjemné ale žít s tím prostě šlo a střílet taky. A myslivci na honu nebo posedu taky asi pořád střílejí bez sluchové ochrany, ikdyž doba se mění.

Uživatelský avatar
JakubCh
Příspěvky: 236
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#44 » ned 2. srp 2015, 13:13

Jo, to mi říkal táta, že jsme zpovykaní. Že on na vojně (a všichni chlapi) stříleli z kos a žádná sluchátka, nic. Taky táta z mé K100 občas klidně bez sluchátek na venkovní vystřelí, ale fakt je, že má 64 a uši už nebude mít v takové kondici, jak já. Další věc je, že já mám uši abnormálně dobré a citlivé, doktorka ze mě měsíc zpátky po měření šílela, že slyším i to, co už bych v 27 letech slyšet neměl.
Tak pak to bude asi konstrukcí zbraně. Na K100 jsou SB SUB balada jedním slovem. Na té staré CZ-75 to bylo taky cítit.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#45 » ned 2. srp 2015, 15:48

Carloss: prave ze ne... balisticky gel odpovida pouze svalove tkani a to pricne pruhovane ;)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 hostů