7,62x39



jenispet
Příspěvky: 75

Příspěvek#1 » stř 20. lis 2013, 19:08

Zdravím všechny,
dnes jsem v Brně u p.Tuzy zakoupil Maďarské střelivo 7,62x39.
V prodejně mi ale nedokázali odpovědět na otázku,zda mají nekorozivní
zápalku a nebo rtuťovku?
Máte s těmito náboji někdo skušenosti?
Dík za info...

Přesunuto. P.

Uživatelský avatar
voky84
Příspěvky: 97

Příspěvek#2 » stř 20. lis 2013, 21:49

Ahoj nejsem znalec a tak všechno co tady napíšu je jen můj názor :-)
Tak jak si to napsal tak ti asi nikdo nemůže přesně odpovědět :-) Pokud půjde o původně vojenské střelivo, které je nově sC.I.P.ované a staré cca 30let tak zápalka bude 100% rtuťová-do ČR toto maďarské střelivo zprostředkovává firma "SM". Ale může to být i novovýroba, určitě existuje nějaký současný maďarský výrobce a v takovém případě by zápalka mohla či dokonce musela být nekorozivní, ale nesetkal sem se Maďarskou novovýrobou. Když sem dáš fotku dna nábojnice tak ti to ovšem budu moci říct daleko přesněji a nebo sem alespoň napiš co na tom dně je.

Tím jsou mé skromné znalosti vyčerpány :-)

Uživatelský avatar
Ikewoo
Příspěvky: 75

Příspěvek#3 » stř 20. lis 2013, 22:54

Jestli jsou to ex-vojenské (v plechu po 600 nebo nějaké jiné větší balení; vizuálně masová výroba, střela měkké ocelové jádro a další podobné indicie), tak je více než pravděpodobné, že jsou korozivní... střílej a prostě nenechávej zbytečně dlouho nečištěnou flintu

Uživatelský avatar
voky84
Příspěvky: 97

Příspěvek#4 » stř 20. lis 2013, 23:09

Když jsme u té rtuti-jaké části například "kosy" tou rtutí trpí nejvíce?

Uživatelský avatar
Gash
Příspěvky: 150

Příspěvek#5 » stř 20. lis 2013, 23:52

Podle mě (nejsem expert) všechny, které přijdou do styku se spalinami > komora, hlaveň, plynovej kanálek, píst...možná zápalník?

Uživatelský avatar
Ikewoo
Příspěvky: 75

Příspěvek#6 » čtv 21. lis 2013, 00:06

Jak už bylo řečeno, trpí všechny části (i když ne všechny od zápalky :) ), ale řekl bych že nejvíc plynový kanálek - není chromovaný a docela blbě se dá pořádně vyčistit



jenispet
Příspěvky: 75

Příspěvek#7 » čtv 21. lis 2013, 14:06

Tož zde jou fotky a jak je patrné na balení po 40Ks,je tam firrma SM...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



jenispet
Příspěvky: 75

Příspěvek#8 » čtv 21. lis 2013, 14:11

Jinak co se týče čištění,tak neponechávám nic náhodě.
Základní neutralizaci u svých zbraní provádím již na střelnici hned za tepla konkorem a pak samozřejmě důkladné čištění všech částí v klidu doma :thumbup:



Jan Jeni
Příspěvky: 156

Příspěvek#9 » čtv 21. lis 2013, 20:12

Ano já říkám po střelbě čistit ,čistit čistit a neflákat to jako na vojně komůrka se musí blískat jako kulky :P a píst vezmite houbičkou na nádobí hrubší stranou a flinta je pořád jako nová !!!!!Takže je jedno jestli rtutovka či nikoli!!!!!!! :twisted: Osobně se věnuji sa 58 po střelbě tak 3 hodky očistě !

Uživatelský avatar
voky84
Příspěvky: 97

Příspěvek#10 » čtv 21. lis 2013, 20:34

Tak tohle to je sC.I.P.ované původně vojenské střelivo maďarské výroby. Výrobce je konkretně "MFS - Sirok - Maďarsko (H)" a rok výroby je 1988. Celoplášťová střela s měkkým ocelovým jádrem, ocelová lakovaná nábojnice. Osobně toto střelivo považuji za velice spolehlivé. Jo a zápalka je samozřejmě rtuťová :-)



Jan Jeni
Příspěvky: 156

Příspěvek#11 » čtv 21. lis 2013, 21:21

Myslím osobně že je to lepší volba tyhle čabajky než čínské (nic pro ti číně)



jenispet
Příspěvky: 75

Příspěvek#12 » sob 23. lis 2013, 18:49

Díky voky84 za objasnění původu.Tak to abych ještě pár těch čabajek v týdnu
přikoupil do zásob,dokud ještě jsou :thumbup:

Uživatelský avatar
voky84
Příspěvky: 97

Příspěvek#13 » sob 23. lis 2013, 20:29

Nemáš vůbec za co, rád se podělím.

Jinak celkem zajímavé stránky, spíše pro sběratele, ale myslím, že každý kdo má rád zbrojní tématiku si tady občas přijde na své. Stránky o nábojích: http://naboje.org/



jenispet
Příspěvky: 75

Příspěvek#14 » sob 23. lis 2013, 21:01

Zajímavá stránka.Jak bude chvilka,tak si tam určo něco rád přečtu a rozšířím tak moje skromné znalosti :-D



lanasxxx
Příspěvky: 104

Příspěvek#15 » pát 3. říj 2014, 16:10

Mate nekdo zkusenost s cinskymi naboji?-ty s medenou nabojnici...dnes jsem koukal,ze kazda ma jinak zatlacenou strelu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti