Obranna munice .223/5.56

Uživatelský avatar
sw29
Příspěvky: 33

Příspěvek#91 » sob 13. dub 2019, 16:57

Ta 223 má energii prprávě díky rychlosti. Pokud subsonic tak 300 BLK, ale pomalá střela snáz prostřelí skrz. Stejně jako někteří preferují v 9mm subsonic, ale paradoxně to je horší než u rychlejší lehké střely.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#92 » sob 13. dub 2019, 18:26

v.k. píše:sided> 45gr SP laborovane jako subsonic .......


Jsem docela rád že to odpověděli kluci přede mnou. .223 pracuje přece především s rychlostí, uvažovat o subsoniku je zcestný.

Uživatelský avatar
sw29
Příspěvky: 33

Příspěvek#93 » sob 13. dub 2019, 19:03

Střela 45gr (2,92 gramu) při rychlosti menší než 330m/s bude mít energii dle vzorce:

E=(1/2*m*v2)/1000

(ze vzorce vyplývá, že největší "váhu" na energii má rychlost, protože je umocněna na druhou)

E=(1/2*2,92*329*329)/1000= 158J

Takže se z toho stane slabší malorážka. A navíc to bude tak slabé, že to ani nepřetáhne závěr. https://youtu.be/8VNcoZiVGhU?t=543

Prostě pokud budu chtít střílet podzvukově tak mi pořád vychází nejlepší 45ACP. Vector v .45 by byl na HD super. :lol:

Nebo podzvukový Slug (30g) z brokovnice 1600J. :lol:

Obrázek



OskaRus
Příspěvky: 123

Příspěvek#94 » sob 13. dub 2019, 19:51

Tady musim s sw29 souhlasit. Nemam podzvukovy strely rad. ztrati se tim hydrostaticky sok a jak dobre budou pomale strely expandovat je taky diskutabilni.

moderni tlumice dostanou pod 140db i plnotucnou .308 win coz se nekde i povazuje za hearing safe pro jeden vystrel.
Bohuzel u nas je tlumic porad zakazany doplnek ikdyz se blyska na lepsi casy.

Nekdo z myslivecke obce, lovi se subsonicama?

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#95 » sob 13. dub 2019, 20:58

Ne je to nesmysl (a OT)



Béďa
Příspěvky: 809

Příspěvek#96 » pát 3. kvě 2019, 16:56

Neexistuje nějaký judikát ohledně expanzní munice použité z dlouhé pro obranu? Je pravda že v zákoně jsem také našel že se nesmí používat v krátké, ale není tady někdo právně eudovany kdo by to osvětlit? Můžu expanzní munici legálně nabivat a držet jen na B? Předem díky za radu. Přeci jen se mi nezdá že použiji expanzní munici a bude to OK pokud nebudu myslivec a nepůjde o KN.

Dle mě je stále nejlepší volbou pro home defence kratas v 223 s expanzní municí. Bezpečné uložení a rychlý přístup se dají vymyslet, ale smysl o něčem takovém uvažovat nema pro FMJ. I z kratase to prostrely moderní zeď nebo tenčí klasiku.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#97 » sob 4. kvě 2019, 09:39

Precti si zakon. Treba pak i prestanes pouzivat nesmyslne pojem expanzni munice.

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 690

Příspěvek#98 » sob 4. kvě 2019, 09:45

Béďa píše:Dle mě je stále nejlepší volbou pro home defence kratas v 223 s expanzní municí. Bezpečné uložení a rychlý přístup se dají vymyslet


To by mě zajímalo. ;)



Béďa
Příspěvky: 809

Příspěvek#99 » sob 4. kvě 2019, 18:09

Morho - pokud do kratase půjdu tak uvažuji o něčem co dělá třeba hornady.
Takový Bren2 se vejde i většího plochého sejfu.
Honzajan-pokud je to pro právníka tak jasné, OK. To jsem chtěl slyšet. Ale pokud jsi stejný čtenář jako já, bez pravniho vzdělání, tak bych docela rád slyšel názor někoho právně erudovaneho, ono se pak u soudu divit že přece to je jasné je už trochu pozdě...

Uživatelský avatar
Rick Grimes
Příspěvky: 217

Příspěvek#100 » sob 4. kvě 2019, 20:55

Tak hlavně se na to neptej dvou právníků. To pak nejspíš dostaneš dvě protichůdný odpovědi. :)



OskaRus
Příspěvky: 123

Příspěvek#101 » sob 4. kvě 2019, 22:51

V zakone se pise jasne ze strelivo se zvisenou ranivosti do kratkych je A tedy zakazane. Kdyz to nabijes do pistole udelals prestupek. Do pusky, nebo karabiny je to cajk.
Je v zakone ze v pripade uziti streliva se zvysenou ranivosti v dlouhe v pripade NO jde o pritezujici okolnost? NE
Je na to judikatura? Pravdepodobne NE. Alespon ne ve specialu strelecke revue.
Muze z toho soudce udelat pritezujici okolnost? ANO soudce muze skoro cokoliv, ale da se tomu branit odvolanim.
U kratase bacha na delku hlavne. Kdyz klesne dopadova rychlost pod 2500fps tak podle studii co jsem cetl vyrazne klesa sance okamziteho zastaveni. Hranicni delka hlavne pro tuhle rychlost a razi se uvadi kolem 11 palcu. Ucinnost se pak blizi pistoli a cely cviceni s dlouhou straci smysl.
Osobne sem dosel k zaveru ze pro obranne uziti je u nas vhodnym kompromisem speer gold dot 64gr v 223. Sam sem nedelal gel testy ale tech jde najit sposta na youtube. Mate tipy na jine podobne naboje napr. od hornady apod.?

Uživatelský avatar
Rick Grimes
Příspěvky: 217

Příspěvek#102 » ned 5. kvě 2019, 07:50

OskaRus píše:...Do pusky, nebo karabiny je to cajk...
Českej zákon žádný karabiny nezná. Doma mám dvě karabiny, které jsou krátké zbraně.
OskaRus píše:...Hranicni delka hlavne pro tuhle rychlost a razi se uvadi kolem 11 palcu...
11 palců = 27,94 centimetru, tedy krátká zbraň.



OskaRus
Příspěvky: 123

Příspěvek#103 » ned 5. kvě 2019, 09:00

jasny. proste musi byt kvalifikace skusebnou "dlouha". Ale to je do jineho vlakna.
Naposledy upravil(a) OskaRus dne ned 5. kvě 2019, 09:14, celkem upraveno 1 x.



OskaRus
Příspěvky: 123

Příspěvek#104 » ned 5. kvě 2019, 09:14

.



Piggy
Příspěvky: 1835

Příspěvek#105 » ned 5. kvě 2019, 11:27

Rick Grimes píše:
OskaRus píše:...Do pusky, nebo karabiny je to cajk...
Českej zákon žádný karabiny nezná. Doma mám dvě karabiny, které jsou krátké zbraně.
OskaRus píše:...Hranicni delka hlavne pro tuhle rychlost a razi se uvadi kolem 11 palcu...
11 palců = 27,94 centimetru, tedy krátká zbraň.

Zákon ne, ale zkušebna ano. A je to přesně, jak píše Rick Grimes.
Našel jsem rozhodnutí z 26.04.2017, kde je karabina CZ BREN zařazena jako "dlouhá/krátká samonabíjecí palná zbraň" očividně podle provedení (délky hlavně).
A jelikož zákon o účinnějším střelivu hovoří jasně, jsou třeba lovecké .223 do kratších verzí zakázané, do delší povolené. Pro obranu, teda.
OT 1: pro lov jsou samozřejmě zakázané i ty krátké karabiny.
OT 2: Jak by dopadla NO karabinou u soudu, toť otázka.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host