Na americký trh vstupují chytré pistole

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#16 » pát 21. led 2022, 11:42

V článku jsem nenašel alespoň náznak principu, na kterém to bude fungovat. U PIN kódu bych si uměl představit mechanický otočný číselník, jako je třeba na kufříku nebo na visacím zámku. Ale digitální zadání PIN, nebo otisk prstu, nebo BlueTooth náramek či prsten, to už je elektronika, a blokaci zápalníku (nebo spouště, nebo čeho) bude ovládat nějaký elektrický motor, nějaké servo, nebo podobně. V tom případě je nutná i baterie a nabíječka, a u těch bude určitě docela zásadní ta informace, co se se zbraní stane, pokud dojde šťáva?
Když nepůjde proud, zbraň se odjistí, jako to třeba dělají požárně bezpečnostní dveře v bytových domech? Elektricky ovládané dveře jsou zavřené tak, že elektromotor nebo elektromagnet drží pružinu stlačenou, a při požáru nebo jiném výpadku proudu ji držet přestane a dveře se rozevřou pro evakuaci jen mechanicky.
Pokud zbraň bude po vybití baterky taky tak odjištěna, jako to dělají požární dveře, stačí ji ukrást a počkat, až se vyšťaví, a pak už z ní bude normální pistole (pokud do ní nevložíte nové baterky). Ale pokud s nenabitou baterií zůstane nefunkční, je to podle mě riziko, které nikdo nebude chtít. V podstatě by doma nemohla ležet pět let v šuplíku, odkud by ji šlo vytasit při nenadálém vloupání, které zažijete tak maximálně jednou za život. Musela by furt ležet radši někde na nabíječce, pro jistotu.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2205

Příspěvek#17 » pát 21. led 2022, 11:54

Ctuji článek:
"Zbraň se po přiložení prstu odblokuje za méně než sekundu. V případě, že čtečka například kvůli vlhkosti selže, lze pistoli aktivovat zadáním kódu PIN. Jiné firmy používají k odblokování zbraně čip, jejž majitel nosí na náramku či prstenu."

Princip jak je blokace mechanicky provedena zde popsán není, jistě to bude předmětem autorských nebo patentových práv daného výrobce.

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#18 » pát 21. led 2022, 11:59

Letec 12: Všechno to, co cituješ, jsou pořád funkce zbraně ve stavu, kdy má nabité baterky. Nepíšou tam, co nastane, když se baterky vybijou.LordSalix
Příspěvky: 494

Příspěvek#19 » pát 21. led 2022, 12:43

Ten problém s baterkou si umím představit v trochu vzdálenější budoucnosti, když bude mít pistole integrovaný kolimátor, baterku, laser, možná nějaký displej a to celé napájené z centrálního zdroje. Pak bude běžné pistoli dobíjet jako mobil a to může být klidně bezdrátově. Do takového světa implementovat nějaký zámek už je pak mnohem menší skok.

Pokud to zůstane na uživateli, tak by ten zámek mohl být na vyžádání, čili trochu jiná aplikace. Podle toho jak to má kdo nastavené by mohl pistoli zamykat pořád a nebo jenom vyjimečně když ji musí odložit mimo trezor, takže jako náhrada různých mechanických zámečků na spoušť by to bylo hezké. Že to vydrží zamčené jenom třeba rok bez dobití by mi opravdu stačilo. Ukradenou zbraň přece může zloděj doma normálně v klidu rozebrat a modifikovat, to asi nebude cílem toho zámečku.

Jinak obecně to chce se oprostit od neustálého zpochybňování technologií, že přece se to může pokazit. No to může, ale drtivá většina všech moderních zbraní je naprosto neuvěřitelně komplexních už mnoho desetiletí. U stíhačky si taky nikdo neříká, že zaměřování přes ocelový kříž za první světové bylo lepší, protože radary a HUD displeje se můžou pokazit ... i ten řídící počítač se může pokazit, milion senzorů a systémů po cestě se může pokazit a samotná střela je taky napěchovaná elektronikou. I život pilota je podporován technikou a samotné letadlo taky. Já si ani nevzpomínám, že by se mi něco někdy pokazilo. Za celý život nic .. ani mobil, ani PC, ani notebook, televize, svítilny, vysílačky, nic. A to je všechno nesmírně složitá a zároveň laciná spotřební elektronika. V pistoli bude naopak superkvalitní a přitom velmi jednoduchá elektronika.

Na zbraních pro radost v trezoru bych to nechtěl, ale mít na EDC minipistolce integrované spoustu elektroniky, co jí zlepší schopnosti a mě zjednoduší život je přece super. I kdyby s hypotetickým vybíjením baterie se ty schopnosti postupně vypínaly až by zůstala holá funkční (a tedy nezamčená) pistole. Po každém příchodu domů by bezdrátová nabíječka doplnila ztracených pár procent, stejně jako u mobilu, tabletu, hodinek apod.ondrush
Příspěvky: 268

Příspěvek#20 » pát 21. led 2022, 13:10

LordSalix píše:Jinak obecně to chce se oprostit od neustálého zpochybňování technologií


Tu ale nejde primarne o spochybnovanie technologii, ale sucasne technologie su pouzivane ako jeden z lahko si predstavitelnych prikladov, preco su taketo kurvitka z pohladu zabezpecovacej techniky spatne.

V tom sa miesaju dva pohlady - pre jednych je zbran "bezpecna" ked v pripade zlyhania takehoto zabezpecenia nevystreli. Vacsinou sportovy strelci, mozno nejaka podmnozina lovcov a valna vacsina amaterov a ludi, ktory o zbraniach moc nevedia.
Druha skupina su potom ludia, ktory maju zbran ako last resort zariadenie pre zachranu zivota, pre ktorych bezpecna je zbran, ktora sice nikdy nevystreli ked nechcem (to zabezpecuju rozne padove poistky, kvalitne kydexove puzdra atd), ale vzdy vystreli ked chcem. Pre tento pohlad je kazde taketo zariadenie nevhodne az neprijatelne. Napriklad failsafe v pripade zlyhania je v tomto pohlade dovolit komukolvek vystrelit. Ked je ale mozne vyvolat takyto failsafe, tak ho moze vyvolat asi ktokolvek, resp. ktokolvek znaly, takze to uplne popiera ucel takehoto zariadeniaDJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#21 » pát 21. led 2022, 20:09

E-Ryc píše:EU nikoho nezajima. Ale pokud to natlaci Americe (a idealne i armade), tak to bude kseft stoleti - prece jen "povinny" narust vyrobnich nakladu o $10 a prodejni ceny o $1000 je tezko odolatelny.


Jenže EU tohle bohužel zajímá. Třeba tuhle sračku sponzorovala EU:
https://www.youtube.com/watch?v=ANllOmgJH9Y
A ano, je to opravdu tak špatné.

Jinak je to průser pro některé státy, protože mají v zákonech stanoveno, že ve chvíli, kdy na trh přijde praktická chytrá zbraň, musí být všechny v prodeji taky chytré. Pro toho výrobce to znamená neskutečný zlatý důl, dokud nepřijde konkurence s jinou takovou.E-Ryc
Příspěvky: 514

Příspěvek#22 » pát 21. led 2022, 21:04

EU ruzna obskurni reseni mozna zajimaji, ale pro vyrobce zbrani je EU relativne nezajimavy (cti: maly) trh.Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#23 » sob 22. led 2022, 14:02

To zase ženete do extrémů...

Pokud to bude fungovat tak jak má, zaujme to část trhu a tak to zůstane. Největší možnej dopad je tak akorát v tom, že se možná začne objevovat víc zbraňových gadgetů jako například počítadlo střeliva v zásobníku atd...(což teda zrovna uvedl tuším Magpul na shot show)

Pro antigun to nic nepřináší a nebude zajímavý, protože ti z principu nechtějí zbraně a možnost vyššího zabezpečení proti zneužití by spíš použila pro-gun strana jako argument. Pokud by chtěli nějaký takový řešení, už by prosazovali zámky na kvéry.

Potencionální "dobrovolné" užití je jasné a nemá význam to shazovat jen kvůli scénářům typu "budu mít ruce od krve". Lidi co běžně předpokládaj takový scénáře očividně nejsou cílovou skupinou.

Nějaký užití státníma složkama? Jedině v těžce kontrolovaným prostředí typu věznice nebo let na Mars.

Ve finále je to teda jen zpráva "hleďte! Novej produkt ohledně zbraní"

Btw, hádám, že low-end mobil vyrobenej v číně, asi není nejlepší vzorek k hodnocení obecný kvality technologie snímání prstuJirkaCV
Příspěvky: 840

Příspěvek#24 » sob 22. led 2022, 19:16

Cajti mají dneska quér na šňůrce. Je otázka, jestli to proběhne výběrkama, jak to budou testovat, jaký tlaky na to budou.
Jak se to dostane k ozbrojeným složkám, máme problém.
EK mimo jiné argumentuje tím, že se teroristi ozbrojují zbraněmi, které se ztratili legálům. Tím by se to "samozřejmě vyřešilo".

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1114

Příspěvek#25 » sob 22. led 2022, 21:17

Ma niekto pocit ze by to nebolo hacknutelne pripadne rusitelne v tej najnevhodnejsej chvili? Prva vec co bude vyriesena. Nemyslim ze sa to rozsiri.

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 481

Příspěvek#26 » ned 23. led 2022, 04:08

Lokalni EMP a z pistoli jsou pestni kliny

Uživatelský avatar
Jarda K
Příspěvky: 164

Příspěvek#27 » ned 23. led 2022, 12:57

Širokopásmová rušička....

Prý se tím už kdysi projížděli po Bejrůtu (v "blahých" časech) a koukali jak občas, cca půl kiláku, něco/někdo vyletí do luftu.DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#28 » ned 23. led 2022, 18:26

Idahou píše:To zase ženete do extrémů...

Pokud to bude fungovat tak jak má, zaujme to část trhu a tak to zůstane. Největší možnej dopad je tak akorát v tom, že se možná začne objevovat víc zbraňových gadgetů jako například počítadlo střeliva v zásobníku atd...(což teda zrovna uvedl tuším Magpul na shot show)

Pro antigun to nic nepřináší a nebude zajímavý, protože ti z principu nechtějí zbraně a možnost vyššího zabezpečení proti zneužití by spíš použila pro-gun strana jako argument. Pokud by chtěli nějaký takový řešení, už by prosazovali zámky na kvéry.

Já to nikam neženu, několik US států (tuším New Jersey a Californie) má tohle v zákonech. Myslíš, že se EU takového progresivního nápadu lekne?

A to co uvádí Magpul je úplně něco jiného, protože když se to rozbije, tak puška stále funguje v pohodě a optika taky, jen ti nepočítá náboje v zásobníku nebo neukáže údaj z dálkoměru.

A ano, v mnoha US státech je povinnost prodávat zbraně s zámkem.

Navíc, dokud to nebude čistě elektronický systém, ale jen kombinace elektroniky, která bloku mechanické zařízení, bude to strašně snadné zablokovat. Buď tam něco narvat, nebo naopak odvrtat, a je to.

Navíc to 100% bude jak s olověnýma pájkama. Nám přikážou nevyzkoušené krámy a státní složky dostanou výjimku.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Jorge24, Seznam.cz a 2 hosti