Použití zbraně v konfliktu

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
KamikazeCZ
Příspěvky: 32
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1 » pon 13. pro 2010, 13:13

Vzhledem k situaci na "jinem foru" a k tomu, ze nekteri z nas definitivne migrovali k MarKovi, bych i tady rad zalozil tohle podle mne hodne prinosne tema, protoze jsem ho nikde nenasel. Ne, nechci duplikovat vsechna temata, ale zrovna tohle si to podle mne zaslouzi. Tak do toho ;)



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#2 » pon 13. pro 2010, 17:53

Mám rovnou dotaz - patří sem i jiné než střelné zbraně? Mě by totiž třeba zajímalo praktické použití pepřáku. Ideálně někým, kdo s sebou tehdy měl i železo, chtěl bych vědět, jak taková situace probíhá, když člověk musí volit mezi útěkem, pepřákem a střelnou zbraní a má na to pár vteřin max.

Uživatelský avatar
KamikazeCZ
Příspěvky: 32
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » pon 13. pro 2010, 19:34

Jasny, patri sem proste pripady NO a KN. (Takovy pribehy :idea: )

Uživatelský avatar
Tuleň
Příspěvky: 10

Příspěvek#4 » úte 14. pro 2010, 20:34

Mám dotaz. Nevíte někdo jaký typ nábojů je možné použít při případné sebeobraně???? :roll: Někdo tvrdí že pouze celoplášť, jiný že jakékoliv střelivo továrně vyráběné, takže i polopláště. Do zákonu jsem koukal, ale asi blbě protože jsem nic nenašel. díky zaodpověď.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#5 » úte 14. pro 2010, 21:00

Z hlediska zákona lze použít naprosto jakékoliv. Pokud se bude jednat o NO nebo KN, tak to jsou tzv. okolnosti vylučující trestnost činu.

Uživatelský avatar
jakde
Příspěvky: 140

Příspěvek#6 » úte 14. pro 2010, 21:30

Tuleň: Při sebeobraně můžeš použít klidně granátomet, pokud tzv. nevybočíš z mezí nutné obrany.

Uživatelský avatar
KamikazeCZ
Příspěvky: 32
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » úte 14. pro 2010, 22:21

Na posuzovani NO to nebude mit vliv, je jedno, cim se branis. Ale pozor, to neznamena, ze ti nemuzou prisit nedovolene ozbrojovani napriklad v pripade expanznich strel! Takze panove nade mnou nemaji uplne pravdu.
Kazdopadne muzes pouzit jakekoliv strelivo, ktere mas legalne. Takze poloplast vpohode. Pozor ale treba na strely s rizenou deformaci.

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#8 » úte 14. pro 2010, 22:33

je možné použít jakékoliv nezakázané druhy střeliva.bohužel ty nejvhodnější z hlediska ohrožení okolí jsou zakázané, jelikož by moc ublížily útočníkovi. prostě kocourkov. takže celoplášť nebo poloplášť je jedno, pokud není zakázané. potom už by to mohlo zavánět problémem viz kamikaze



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » stř 15. pro 2010, 07:08

Kamikaze: nošení expanzivního střeliva je přestupek (dokonce bez pokuty, pokud si pořádně přečtete §76), nikoli trestný čin nedovoleného ozbrojování - po novele trestního zákona platného od 1.1.2010 je trestný čin nedovoleného ozbrojování definovám mimo jiné takto:

(1) Kdo bez povolení vyrobí, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává střelnou zbraň nebo její hlavní části nebo díly nebo ve větším množství střelivo nebo zakázaný doplněk zbraně ...

Do zásobníku pistole nebo válce revolveru zcela jistě větší množství střeliva nedostaneš ... ;)

Nenavádím ... jen informuju ...

Uživatelský avatar
KamikazeCZ
Příspěvky: 32
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » stř 15. pro 2010, 10:59

Mea culpa.
Kazdopadne z toho bude popotahovani, ale na posuzovani NO to nema vliv.
Moje rada, at je to prestupek, nebo TC: Na obranu bych nosil poloplast(v poradku, neni co resit), nebo strelivo s rizenou deformaci, protoze at si zakon rika co chce, pro mne je dulezite, aby odrazena strela nezasahla nekoho nevinneho a zaroven, aby co nejrychleji vypnula utocnika. Radsi se budu branit nelegalnim strelivem(jak urednik rad rika, "strelivem se zvysenou ranivosti") a pujdu si i na par let sednout, nez aby mne nasranej pan se sekyrou i po vyprazdnenem zasobniku naporcoval, nebo dokonce, abych sejmul nekoho nevinneho(odrazem od tvrde prekazky nebo prustrelem prilis mekke prekazky).
Zakon je tady holt v rozporu s obycejnou lidskou moralkou, a ja mam jasno, cemu dam prednost.

A samozrejme musim dodat, ze tenhle prispevek je uryvkem z Kocabovy oblibene pohadky "Cikani jdou do nebe", nikoliv navodem.

Uživatelský avatar
Tuleň
Příspěvky: 10

Příspěvek#11 » stř 15. pro 2010, 11:45

Díky za odpovědi. Zajímavé čtení. Zakázané nebo doma vyrobené střelivo jsem samozřejmě neměl na mysli. Střílím jen tím co koupím na střelnici nebo v obchodě. Já jen že jsem se setkal s dvojím výkladem co použít (legálně) na NO. Jen doufám že nikdy nebudu muset toto téma řešit před senátem. :evil:



Dygo
Příspěvky: 3

Příspěvek#12 » pát 14. led 2011, 13:54

Jsem se zbranemi zacatecnik. Mohl byste mi nekdo vysvetlit, jak to ze je mozne koupit strelivo s rizenou deformaci, kdyz je zakazane? Treba tady
http://dianacb.cz/eshop/strelivo/pistol ... p-322.html

Nebo se smi koupit pro sberatelske ucely, ale nesmi se s nim strilet?

Uživatelský avatar
KajaKliment
Příspěvky: 238

Příspěvek#13 » pát 14. led 2011, 14:03

To je v podstatě jednoduché - v krátké zbrani zakázané, v dlouhé ne. Viz třeba 22WMR JHP. Pro myslivce do pušky v pohodě, protože na lov to lze použít, do revolveru je to A (zvýšený ranivý účinek).

Některé podobné jsou rovnou zkušebnou zařazeny mezi A.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#14 » pát 14. led 2011, 14:05

Nepatří to do toto vlákna....
§ 4
Zbraně kategorie A
Zbraněmi kategorie A jsou

.............
b) střelivo
.............
2. pro krátké kulové zbraně se střelou šokovou nebo střelou určenou ke zvýšení ranivého účinku,


takže tohle střelivo můžeš nabývat, držet a používat v dlouhých kulových zbraních kategorie A, B a C

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#15 » pát 14. led 2011, 14:21

Jen abychom si ujasnili priority:
- naprostým základem je vyhýbat se konfliktům
- pak je potřeba nalézt kryt, nezůstat před laufem soupeře
- pak je potřeba mít natrénováno, být schopen tasit a přesně a rychle střílet
- k tomu je samozřejmě potřeba mít zbraň u sebe (tedy dostatečně lehká a nenápadná, abych byl ochoten ji co nejvíce nosit)
- ta zbraň musí být s daným střelivem spolehlivá, a já se s ní musím trefovat - to znamená tisíce ran tréninku a stovky ran konkrétním střelivem ($$$)
- a teprve když toto všechno splňuji, uvažuji o nějaké deformaci konkrétního střeliva
Pyramidu bezpečnosti je potřeba stavět od základů, ne od vrcholku. Pokud máš všechny předchozí body zajištěné, můžeme se zabývat legálním účinným střelivem:

Třeba Black Mamba, nebo CEPP Extra jsou s řízenou deformací (co jsem ale viděl střelbu do vody a do želatiny, viz jiná střelecká fóra a Trubku).
Měkké olovo (např. WC - Wadecutter) je taky dobré, ale tovární je běžně k sehnání jen v některých rážích.

Raději ale budu nosit obyčejný FMJ, kterýma trénuju každý týden. Vždy si nechávám na nošení 1-2 zásobníky ze starší série nábojů, která vím, že funguje spolehlivě, a střílím nové. Co je ti platné mírné zlepšení účinku v mezích zákona, když to nevystřelí, nebo po první ráně nepřetáhne závěr? :roll:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 hostů