Pistole/revolver pro začátečníka – co si koupit?

Co jinam nepatří...


Spirpin
Příspěvky: 120

Příspěvek#2206 » úte 17. led 2023, 15:33

Morphea: Zkus vzít do ruky P 365XL. Dá se s ní rozumně střílet na střelnici a přitom je pořád dostatečně skladná pro denní nošení.



Trpaslo
Příspěvky: 70

Příspěvek#2207 » úte 17. led 2023, 17:09

Reálně jsou cesty minimálně dvě:
1) hledat u universal, což je tak někde kolem g19 nebo ten 365XL, každopádně aspoň těch 15 v zásobníku a rozumná délka hlavně.
2) akceptovat že stejně u jedné nezůstane:) Pak lze kombinovat microcompact na nošení s něčím větším na zábavu. Ale nezapomenout trénovat i s tím prckem:)

Popravdě pokud se hned nedokoupi milion maličkostí tak pistole je docela likvidní záležitost.

Tak jako tak velmi doporucim si ze zbraně vystřelit a ne jen jeden zasobnik předtím než jí koupím.



Střelec
Příspěvky: 1671

Příspěvek#2208 » úte 17. led 2023, 17:10

Pořád dokola, hledání univerzální zbraně "na všechno" je jako hledání svatého grálu. Pořád se o tom mluví, ale nikdo to ještě nenašel.



JirkaCV
Příspěvky: 1541

Příspěvek#2209 » úte 17. led 2023, 17:19

Pravda, začínám s PPQ a už je mi jasný, že nastane "rozpad" na něco malýho do kalhot a velkýho na střelnici.



Satanáš
Příspěvky: 134

Příspěvek#2210 » stř 18. led 2023, 07:52

Ono totiž každý má jinou představu o "univerzální". Já třeba svůj svatý grál našel a znám další takové a musím říct, že se s ní cítím nesmrtelný dost a dost :D

Pokud si člověk nekoupí jednorožce typu Steyr M9 tak dostupnost tuningových dílů dokáže udělat velmi zábavnou pistoli téměř z každé běžné služební zbraně. Dostali jsme se do zlatého věku, kdy se člověk musí vyloženě snažit vybrat špatnou zbraň :D



Szkwor
Příspěvky: 3

Příspěvek#2211 » čtv 19. led 2023, 14:52

Ahoj, i když můj dotaz směřuje k ráži, pořád jde finálně o výběr devítky. Zkoušel jsem různé subcompacty a microcompacty a došel jsem k závěru, že komfort střelby je u 9mm luger prostě horší než u browningu, což asi není žádný novinka :-D. Tím, že je browning slabší ráže, tak i ty nejlehčí devítky neměly takový zpětný ráz, jako jiné těžší zbraně v lugeru. Ano, vše se dá natrénovat, ale taky jde o nějaký střelecký komfort, i když zase se nedá očekávat od tak malé zbraně zázraky.

Můj dotaz tedy zní, je něco špatně na browningu, proč byste si tuto ráži nevybrali jako ráži na denní nošení?
Bavíme se tu pouze o malých zbraních na nošení.



Lonestar
Příspěvky: 194

Příspěvek#2212 » čtv 19. led 2023, 15:07

A k tomu "malému Browningu na nošení" plánuješ ještě "větší Luger na střelnici"? Pak bych viděl jako negativum dvojí různé střelivo (cena, logistika, trénink...)

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2419

Příspěvek#2213 » čtv 19. led 2023, 15:11

Protože zbraně na 9Br. jsou obecně menší a lehčí než na 9Luger, tak se tím domělá výhoda menší ráže docela smazává. Třeba Glock 42 a 43. Komfort je zjednodušeně o poměru hmotnost pistole/výkon náboje. Pokud budeš mít 9L v oceli (nebo fill size), tak bude podstatně komfortnější, než subkompakt v 9Br. Já bych šel jedine do 9L. Výhodou je , že je levnější náboj (víc natrénuješ), je univezrálnější (kamarádi ti na střelnici půjčí když dojdou) a snáze ho seženeš v obchodech.



Szkwor
Příspěvky: 3

Příspěvek#2214 » čtv 19. led 2023, 15:44

Určitě plánuju na střelnici větší devítku a pravděpodobně v lugeru. Ta dvojí ráže mě napadla, na druhou stranu, když si později koupím třeba ještě brokárnu, nebo ar15, či něco jiného, tak se stejně více rážím neubráním. Ale je pravda, že mě to napadlo, že by bylo jednodušší mít všechny devítky v jedné stejné ráži.

Letec 12: asi jsem nepochopil.....mě přijde naopak výhodné, že můžu mít menší zbraň, z pohledu nošení je to určitě přínos a zároveň je to i příjemné na střelbu. Nebo jak to myslíš?

edit: koukám, že si asi ještě upravil svoji odpověď, tak už je mi jasné, co tím myslíš.

Předpokládám, že Br. obecně špatný nebude, spíše jsem přemýšlel nad otázkama typu, zda třeba v případě obranné střelby nehrozí snažší průstřel agresora a potenciální možnost zranit někoho dalšího, nebo naopak, že to neprostřelí ani kabát (to je samozřejmě vtip), nebo ..... asi víte kam mířím

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2985

Příspěvek#2215 » čtv 19. led 2023, 15:56

Menší zastavovaci schopnost a současně menší a lehčí pistol. Spojené nádoby. Člověk si musí určit, kde má vyšší prioritu pro záměr užití. Je to jen na tobě se rozhodnout. Já malou pistolku na nošení bych volil 9x19 slim (hs h11 apod)
Naposledy upravil(a) audis dne čtv 19. led 2023, 16:15, celkem upraveno 1 x.



Lonestar
Příspěvky: 194

Příspěvek#2216 » čtv 19. led 2023, 16:11

U mě, coby začátečníka (ZP od srpna 2022) šla úvaha takhle:
1. určitě neskončím u jedné pistole
2. jako první určitě 9 mm Luger, plasťák, striker
3. Full size, ať se naučím pořádně střílet (EDC nebyl primární požadavek)
4. teď plánuju malou EDC sebeobrannou pistolku - a bude určitě zase v 9mm Luger...

Samozřejmě už mám mimo to i další kvéry a ráže - zatím semiauto brokna, malorážkový Colt 1911 (protože na odreagovací děrování papíru na střelnici je .22LR levnější) a 7,65Br Škorpík (bo klasika) - ale ty primárně jsou jen pro zábavu 8-)

Uživatelský avatar
Kodiak66
Příspěvky: 42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2217 » čtv 19. led 2023, 17:03

Pod toto bych se podepsal.



Trpaslo
Příspěvky: 70

Příspěvek#2218 » čtv 19. led 2023, 17:29

A hlavně na nošení nechci něco z čeho se mi příjemně střílí na střelnici- chci něco co zastaví útočníka. Hledal bych akceptovatelné maximum co jsem ochoten nosit a zároveň s tim zvládnu trochu trénovat.

Jsou toho popsány stohy proč je 9L tak nějak ideální kompromis (zastavovací schopnost vs kapacita). Tak bych nevymyslel kolo, vzal 9L a neřešil dál.

Pochopím ale že někdo kdo má Br už dlouho a je na něj zvyklý, tak že ho nosí a je to pro něj dobrá volba.



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#2219 » čtv 19. led 2023, 17:45

No, zasa 9 Brovning a ani 7,65 Browning by som uplne nezatracoval. Napriklad na behanie je v elastickom urcite prijemnejsi 180 gramovy Kel-Tec P32 v 7,65 ci 250 gramovy Taurus 738 v 9 Brovning ako 500+ gramove hocico v 9 Luger.



Spirpin
Příspěvky: 120

Příspěvek#2220 » čtv 19. led 2023, 18:33

Souhlas. Donedávna se posuzovala zastavovací schopnost 9 Browningu v provedení FMJ. Nyní ale s možností JHP bych jeho zastavovací sílu nepodceňoval.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů