Návštěva prodejny zbraní bez ZP

Co jinam nepatří...


Veetek
Příspěvky: 13

Příspěvek#1 » stř 12. úno 2020, 00:28

Ahoj střelci, střelkyně prostě ahoj vespolek:)

Než se přesunu k tématu resp. dotazu, chci Vás všechny pozdravit a alespoň skrze řádky poděkovat mnohým z Vás, kteří zde přispíváte. Informací, poznatků, recenzí, vlastních zkušeností je tu mnoho a každý si z toho odnese co zrovna potřebuje. Za to díky:))) Sleduji toto fórum již notnou řádku let, ale až nyní nastala ta správná konstelace vesmíru a po letech cestování a žití mimo ČR, jsem se zde už nadobro usadil (teda doufám:D) a rozhodl se, že si udělám ZP. Fórum mám pročtené, načerpal jsem se zde mnohé a líbí se mi, jak jsou někteří z Vás zarputilí a schopní téma "rozpitvat do morku kostí":))
Ujasnil jsem si, proč zbraň chci a na co ji chci. Posledních pár týdnů "drtim" legislativu, testové otázky a troufám si říct, že na teoretickou část ZOZ jsem připraven. Co se týče praktické části.. rád bych si ještě zašel na střelnici a osvěžil si střelbu. Zkušenosti mám s krátkou i dlouhou, ale už je to pár let, co jsem to naposledy držel v ruce. Toliko asi k mému "entree" a přesunu se k dotazu, na který jsem zde odpověď zkrátka nenašel.
Byl jsem dnes pracovně v Pze a vzhledem k volný chvíli jsem si řekl, že se zajdu podívat do obchodu se zbraněmi a vyzkouším si, jak se mnou pár vybraných typů drží. Šlo mi jen čistě o to, si tu zbraň vzít do ruky, zkusit si úchop. Nic víc, nic míň. Odpověď byla rychlá a stručná. Bez ZP neexistuje :!: Vážně je tomu tak, že si zbraň bez ZP nemůžete v prodejně ani "osahat"? Nejsem ani uraženej ani dotčenej, jen mi to bylo líto. Když to budu parafrázovat na autosalon, taky přece nemusím mít ŘP, ale do auta si sednout mohu a osahat si ovládací prvky taktéž. Jasný, chápu.. auto vs zbraň... jablka a hrušky.. ale přece jen mě ten příměr napadl. Na testovací jízdu "noty" potřebuju. Na střelnici "noty" taky potřebuju, pominu-li odbornej dozor, když nemam ZP. Nevím a nepodařilo se mi dohledat, jak je to dle litery zákona, ale věřím, že mi to tu někdo z Vás určitě vysvětlí.
Předem díky za Vaše názory a poznatky a mějte se fajn:)) Vítek

PS nevěděl jsem kam to téma zařadit, snad admin promine:)))

PPS pokud to bude číst někdo z Krkonoš, případně Hradecka či Liberecka a našel by si na mě pár minut na střelnici, tak se rád sejdu, pokecám a samozřejmě se adekvátně odměním.



skagerak
Příspěvky: 1005

Příspěvek#2 » stř 12. úno 2020, 00:50

Zakon to vyslovne neupravuje

,imho jen postoj prodejce.(treba to bere tak ze kdyz nemas zp tak nekoupis a nema cenu ti davat do ruky zbozi... co ja vim)



Veetek
Příspěvky: 13

Příspěvek#3 » stř 12. úno 2020, 01:07

Myslel jsem si, že to tak nějak bude. Na muj vkus dost krátkozrakej přístup.. neřeknu kdyby tam bylo narváno, ale byl jsem tam sám a za pultem byli ve dvou.

Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#4 » stř 12. úno 2020, 01:16

Tak zákon za určitých podmínek sice umožňuje svěření zbraně i osobě bez ZP, ale opravdu záleží na prodejci. A jak píše Skagerak, prodejci tím asi opravdu filtrují lidi co hned nekoupí. A neriskují, že si to budou chtít zkoušet lidi, co by ani třeba ZP nedostali a musí se spokojit s plynovkou.
Pokud si chceš vyzkoušet víc zbraní i bez ZP, tak se dá objednat nějaký kurz, kde si je pod dohledem instruktora můžeš vyzkoušet, nebo to nabízejí i některé prodejny (ale ne jen vzít do ruky u pultu, ale musíš si zaplatit instruktora a pronajmout stav na střelnici). Držím palce.



skagerak
Příspěvky: 1005

Příspěvek#5 » stř 12. úno 2020, 01:17

Jsou i obchody kde nedavaji do ruky pokud za a) dotycneho neznaji, nebo za b) nenabudou dojmu ze opravdu jdes nakupovat...

Ale omezeni na zaklade zakona v tom asi nehledejme(predpokladam ze nebyla treba opilost atd...)

Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#6 » stř 12. úno 2020, 01:22

Není to tak, že by na tebe neměli čas, nebo ochotu, ale představ si, že kdyby tam nefungoval žádný filtr, tak tam může přijít jakýkoliv čerstvý plnoletý, nebo klidně nějaký trestaný a bude si to chtít půjčit do ruky.
Je to preventivní eliminace nezaměřená na tebe, ale na jejich ochranu před problémy.
Pokud oni tu zbraň někomu dají do ruky, tak za to odpovídají a pokud nemá ZP, tak oni si ho nemají jak ověřit. Zatímco když má ZP, tak no problemo ....



Veetek
Příspěvky: 13

Příspěvek#7 » stř 12. úno 2020, 01:49

Máš pravdu, určitě tam nějakej filtr bejt musí. Do hlavy nikdo nikomu nevidí a co je člověk zač, taky vědět nemůžou. Nicméně i za těchto podmínek, bych se já jako obchodník snažil tu situaci nějak zúročit do budoucna. Když se mi někde věnujou, půjdu tam zas a je úplně jedno jestli to je autosalon, Dušák nebo sámoška s usměvavou pokladní.. Ale principiálně souhlasím s tvým úhlem pohledu:)

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2236

Příspěvek#8 » stř 12. úno 2020, 06:44

V Liberci máme dvě střelnice a a na obou probíhá i výuka pro získání ZP.

Jak by reagovali na náhodného příchozího nedokážu posoudit, protože já už poprvé přišel s jasnou představou, že si chci udělat ZP a zaplatil jsem si základní lekci z manipulace a střelbu. A střílel jsem pod dozorem, samozřejmě.

A výběr konkrétní zbraně bych asi ponechal do doby, kdy budeš držet v ruce ZP a nákupní povolení.



vgj
Příspěvky: 605

Příspěvek#9 » stř 12. úno 2020, 06:52

Chování v prodejnách je to běžné a z mého pohledu chvalitebné. Třeba u Kentaura ještě v Dejvicích jsem potkal hodně divných lidí. Mnohým bych do ruky radši nedal ten nůž co si vybírali, střelnou zbraň do ruky pochopitelně nedostali. Osoby zjevně sjeté...
Na seznámení se doporučuji tu návštěvu střelnice s instruktorem. Běžně zbraně si člověk osahá tam. A mají tam kontrolu o pohybu osob. Nehrozí dva kamarádi ze sjeté čtvrti, co rychle přemostí dráhu od pultu ke dveřím.



kiv61
Příspěvky: 580

Příspěvek#10 » stř 12. úno 2020, 07:14

Veetek píše:Myslel jsem si, že to tak nějak bude. Na muj vkus dost krátkozrakej přístup.. neřeknu kdyby tam bylo narváno, ale byl jsem tam sám a za pultem byli ve dvou.


Naopak , přístup je to ze strany prodejce velmi prozíravý a zodpovědný!

V krajním případě s autem z autosalonu neodjedeš, se zbraní při dobré fyzičce utečeš a prodejce pak bude kde? :roll:
Nehledě už vůbec na další možné scénáře typu, že opravdový gauner si může přinést naládovaný zásobník atd., atd. - má smysl pokračovat?
Pokud si chce někdo otlapkávat zbraně bez ZP nechť tak činí za úplatu na střelnicích pod dozorem a po své identifikaci.



antonspelec
Příspěvky: 1195

Příspěvek#11 » stř 12. úno 2020, 09:31

S timhle pristupem jsem se zatim setkal jen v podnikovce CZUB. Kdekoliv jinde mi zbrane do ruky pujcili aniz by chteli ukazat papiry...
Souhlasim, ze nejakej filtr musi existovat, ale predpokladam, ze vetsina prodejcu tak nejak dokaze odhadnout, co je clovek zac a zda tam jen neopruzuje.

Za sebe doporucuju se domluvit s nejakym strelcem.

A jak nekdo daval priklad s vyzkousenim auta. Asi jak kde-kdyz jsem byl projet Mustanga, byl prodejce velmi peclivy...chtel papiry a mel spousta dotazu, kterymi evidentne overoval, zda si jen nechci udelat zazitkovou jizdu zdarma. Nic proti samozrejme, protoze jsme v Cechach a takovych vychcanku jsou jiste mraky.
Ale dva tydny zpatky jsem byl s kolegou projet Hondu a prodejce vubec nezajimal ridicak, zadny podpis nikam, proste nic...takze proste nelze generalizovat

Uživatelský avatar
DZimmy
Příspěvky: 205

Příspěvek#12 » stř 12. úno 2020, 10:04

Nevím jak ostatní, ale já s sebou ZP nenosím. Občas se ale někam zajdu mrknout a třeba u Brýmové mi vždycky nechali šáhnout i bez ZP. A to jsem si u nich nic na ZP nekoupil. jen pouzdro.
Ale třeba v Motole, kde jsem si zbraň kupoval, tak tam chtěli před ošaháním ZP.

Osobně si myslím, že by ho asi chtít měli. Jistota je jistota a magorů plný ulice. Ale nepopírám, že jsem rád, že papíry nemusím tahat s sebou.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2521

Příspěvek#13 » stř 12. úno 2020, 10:15

JJ taky povazuju za legitmni, ze chteji zbroják. Mozna bych pochopil, kdyby jim nekdo v klidu vysvetlil, ze se chysta na zkousky, drti legislativu, treba mel u sebe vytisteny zakon, nebo prihlasku na zkousky (coz by zlodej, nebo smazka asi nemeli), ze udelaji vyjimku, ale je to jen na nich.

Mozna kdybys vzla ssebou nejakyho kamose ze ZP a rekli, ze ty si zbrojak teprve zadas, tak by to slo.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#14 » stř 12. úno 2020, 11:38

Jestli to nepůjčení zbraně mimo výše napsaného není možno že strany prodejce obhajovat i níže uvedeným paragrafem:
§ 59
Svěření zbraně
(1) Držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence může svěřit zbraň kategorie B nebo C nebo střelivo do této zbraně jiné fyzické osobě, která není držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny, pouze v rámci
a) výcviku a výuky ve střelbě,
b) sportovní přípravy nebo sportovních soutěží, jejichž součástí je střelba,
c) výuky k loveckým účelům,
d) přípravy na budoucí povolání související s držením nebo nošením zbraně,
e) filmové nebo divadelní činnosti, jde-li o zbraň upravenou pro střelbu nábojkami nebo cvičnými náboji, nebo
f) výuky branné přípravy nebo výuky v oboru, jehož obsahem je i výroba, opravy a zkoušky zbraní a střeliva.

Vzhledem k tomu, že na zájemce o pouhou prohlídku zbraně v obchodě se nevztahuje žádné "písmenko", může prodejce požadovat předložení ZP.
Osobně jsem to zažil opakovaně ve Zlíně u pana Ryšavého, ZP pěkně položit na pult a pak nebyl problém mi podat jakoukoliv zbraň. Ikdyž jsem předtím třeba avizoval, že si nejdu žádnou zbraň kupovat. Jen jsem projevil zájem si nějakou prohlídnout. Neměl jsem s tím nikdy žádný problém.
Každý prodejce to dodržuje po svém, o čemž svědčí zkušenosti každého z vás.

Uživatelský avatar
LukynZ
Příspěvky: 244

Příspěvek#15 » stř 12. úno 2020, 13:27

No já přišel do obchodu s tím, že mám podanou žádost o vydání ZP, který se tedy aktuálně vyřizuje a rád bych si už vybral zbraň, kterou bych si pak chtěl hned koupit. Bez problému mi ukázali pistole, které jsem chtěl zkusit.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů