děti a jejich výuka ve střelbě

Co jinam nepatří...


stip
Příspěvky: 279

Příspěvek#1 » pon 8. lis 2021, 13:33

Syn šel do první třídy a poslední dobou si oblíbil všelijaké ty "nerfky" a špuntovky. Tak jsem si říkal, že bych ho mohl naučit jak to má držet a tak podobně. Problém je ten, že on je takový nepřesvědčený pravák - občas i tužku vezme do levé ruky, nicméně řídící oko má přesvědčivě levé. Nebylo by lepší ho od začátku učit střílet v levém gardu (prak, luk, puška)?



v.k.
Příspěvky: 248

Příspěvek#2 » pon 8. lis 2021, 13:44

Mam taky ridici oko leve, ale strilet z pusky me ucili v klasickem pravem gardu, protoze jsem byl pravak. No a to je vazne blba kombinace, bez bryli se slepym levym okem dobre a rychle z pusky s otevrenymi miridly nezamirim a jak uz se pravak jednou nauci drzet pusku v pravem, tak do leveho gardu to preucit moc nejde. Ja bych kluka nechal at si zkusi oboje a pokud mu nebude levy gard vylozene vadit, tak urcite volit ten.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#3 » pon 8. lis 2021, 13:46

Byl na tom testu? To je test snad na půl dne ...
Myslím v pedagogicko psychologické poradně.

Na zkříženou lateralitu jsou nějaké postupy, jak se to má těm dětem usnadnit. Jak kreslí?
Zatím bych byl v tomhle trochu opatrný.
U 10letého dítěte s tím už nic nejde udělat a v tom případě bych pistoli jak pravák před levé oko a pušku v opačném gardu, ale u toho mladšího špunta bych počkal po tom testu ...

S dospělým to nejde srovnávat, tam už pomůže jen dril, nic jiného.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#4 » pon 8. lis 2021, 13:58

Jinak nechat ho to zvolit není dobrý nápad. On to sám ještě nemusí vědět. Pokud je šance, že bude standardní pravák, i za cenu cvičení atd., tak bych se snažil o standardního praváka, už jen kvůli ergonomii a všemu, co ho v životě čeká.
Tohle je na posouzení speciálního pedagoga.
https://www.levactvi.cz/je-levak-nebo-n ... aterality/

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#5 » pon 8. lis 2021, 14:01

Tady ač nerad souhlasím. My leváci jsme diskriminovaní a šikanovaní :) Takže pokud je šance aby byl regulérní pravák, tak přeučit oko.



Ozzy1
Příspěvky: 103

Příspěvek#6 » pon 8. lis 2021, 14:57

Stip: Mám podobný problém. Protože mám sám zkříženou dominanci, tak jsem k tomu něco zjišťoval.
Starší syn (6, pravák, levé řídící oko) drží pistoli (nerfku) klasicky v pravé, míří přes levé oko. Se vzduchovkou ho nechávám ať to vezme do té ruky, která mu vyhovuje (půl pravá a půl levá, a stejně nejčastěji střílí od boku). Protože i dětská vzduchovka je mu velká a má pažbu v podpaží, tak se tam tím levým okem snaží vmáčknout, ale moc mu to nejde.
Takže se ho snažím učit spíš bezpečnost (prst mimo spoušť, bezpečný prostor) a míření nechávám trochu na později.
Mladší syn se s tím nemaže a většinou trefuje i od boku.

Já sám (levák, pravé řídící oko) jsem šel ještě v době, kdy jsem vlastně o řídící oku nic nevěděl tou cestou, že jsem se "přeučil" tak, že teď vidím obraz mířidel hlavně levým okem. Ale bylo to docela náročné a nevím, jestli i vhodné pro malé děti.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#7 » pon 8. lis 2021, 15:42

V tomhle věku (předškolka/první třída) je to dítě ještě tvárné, takže nějaké snahy o přeučování mohou mít dalekosáhlé důsledky. Když teď budeme toho špunta kvůli pohodlí nechávat střílet z levého ramene, tak už to bude mít překřížené nafurt. Přitom speciálním pedagogickým přístupem se to dá "opravit" na to správné.
Ne nutně na praváka, správné pro to dítě může být i leváctví, ale pokud se to podaří, tak lépe na pravou stranu, kvůli ergonomii 90% všech věcí, nejen pušky atd.

Jak jsem psal, podstatná je ta pedagogicko-psychologická poradna, speciální pedagog atd., teď se s tím dá ještě něco, bez nějakého násilí, udělat.

Takže rozhodně ne zkoušet, co mu jde aktuálně a momentálně lépe. Jestli vyšetření vyjde, ano, je nevyhraněný, ale dá se dělat to a to, aby se to ovlivnilo pravděpodobným správným směrem, tak určitě tak postupovat a doufat, že to vyjde.

Cokoliv kolem toho věku povoleného na střelné zbraně, no a samozřejmě u nás dospělých, je už jen smíření se s tím, co se nám během toho předškolního/první třídy utvořilo. A s tím pracovat.

Stipe, byl už na tom testu? Co na to speciální pedagog a PPP? Jak mu jde psaní a kreslení? Měl odklad?

Od dob zavedení inkluze je na školách speciální pedagog ...

PS. Dělám chytrého, ale zrovna jsem byl na kurzu žáci se SVP a mám kurz asistenta pedagoga, právě kvůli dětem v naší střelecké "bublině".



stip
Příspěvky: 279

Příspěvek#8 » pon 8. lis 2021, 16:23

O testu nevím. Před nástupem do školy ho normálně posuzovala dětská psycholožka. Pravou a levou stranu si plete, resp. odmítá se tím zabývat (patrně proto, že to po něm chci a tím ho stále otravuji). Do školy normálně chodí a píše pravou rukou. Občas vezme tužku do levé, ale nejde mu to lépe. Občas se splete a píše písmena zrcadlově. Prostě má s tím určité potíže, ale je pravák. Obecně platí, že pokud dítě není vysloveně levák, tak si prostě vezme tužku do pravé a naučí se jí používat tak. Jsme ale OT, tohle není pedagogicko-psychologická poradna. To jakou rukou píše a jakou bude držet zbraň (hokejku, tenisovou raketu, atd...) spolu přece nijak nesouvisí.

Ano bylo by jednodušší, kdyby se naučil používat zbraně pro praváky (všichni doma jsou praváci), ale pokud kouká levým okem tak je to myslím objektivní důvod naučit se střílet z levého gardu. Já to nemůžu nechat na něm aby si vybral, protože pro něj to není nic přirozeného. On to nedokáže porovnat, buď se rozhodne podle toho co se od něj očekává, nebo naopak tak aby mě naštval - to podle nálady.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#9 » pon 8. lis 2021, 17:03

Právě proto by to mělo jít přes PPP, aby ses dozvěděl, jaká je situace, a přes speciálního pedagoga, co s tím dál. On (ten kluk) se nakonec rozhodne, on si to vybere, jak to bude používat, ty to maximálně můžeš ovlivnit. A právě ten speciální pedagog by ti měl poradit, jak to udělat, aby se rozhodl "správně". Tvá poslední věta je toho důkazem.
Kdyby ses ptal na dítě o něco starší či na zákonné hranici pro střílení, tak není co řešit - už je to jasné, budeš pracovat s tím, co je už tařka definitivní (už si nepamatuji, kolik procent lidí to vedoucí oko umí "přepínat").
Ty teď máš jedinečnou možnost to ovlivnit, aby střílel "normálně". No, anebo to posrat.

Zhruba 33% praváků má vedoucí oko levé.
Ten test, co si lidi udělají během pár sekund třeba přímo na střelnici, tak funguje akorát na ty, co to mají už "hotové". Ne na tyhle děti, u kterých se to teprve utváří. Proto je na to mnohem delší testování.



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#10 » úte 9. lis 2021, 08:13

Bych spíš doporučil nejdřív zkontrolovat zrak, než se začne s převýchovou... Já sem pravák, ale kvůli vadě oka mám dominantní oko levé a pušku z pravého ramena prostě nezamířím

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 229

Příspěvek#11 » úte 9. lis 2021, 09:06

Jsem pravák a řídící oko mám levé. Zbraně a střílení mám rád a toto mi nikdy (moc) nevadilo. Na pravém mám dokonce 0.7 dioptrie a levým přečtu v pohodě i spodní řádek. Ano, při použití kolimátoru, resp. používání obou očí najednou je to trochu blbé. A při střelbě s optikou, hlavně méně kvalitní, se to oko unaví dřív a pak potřebuju pauzu a nebo je to takové mžourání.. Ale že bych kvůli tomu přestal střílet nebo dosahoval nějak podstatě horších výsledků než lidé 'z bubliny' (jak tu zaznělo), to rozhodně ne. Alebzase nutno přiznat, že nestřílím na úrovni IPSC a i na tom LOSu jsem byl jen párkrát..



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#12 » úte 9. lis 2021, 09:29

Kluci, uvědomte si, že zmiňujete něco, co už máte pevně (tařka všichni) dané. U daného mlaďocha se to teprve vyvíjí.
Proto je nutná ta PPP, test a speciální pedagog, aby se zjistilo, jak to je velké, jak je to pevné a co se dá s tím dělat, jak na prcka působit.
Rady typu ať si to zkusí platí pro starší děti, ne v jeho věku!

Erteple, co máš s tou bublinou? Copak jsem tam psal něco o přestání střílet nebo podstatně horší výsledky? Psal jsem tam, že v mém okruhu známých, kamarádů a střelnicových přátel (no prostě v mé tzv. sociální bublině) máme prostě děti, co potřebují nějakou podporu. A je jedno, jestli je to ADHD nebo zkřížená lateralita nebo tělesný handicap a podobně. Alespoň drobné základy speciální pedagogiky se k tomu velice hodí.



stip
Příspěvky: 279

Příspěvek#13 » úte 7. pro 2021, 18:46

Tak je to tak, jak jsem si původně myslel. Syn je pravák, pravou ruku má šikovnější než levou, nicméně pohled řídí levým okem. Jedná se tedy o poruchu laterality. Teď jde jen o to co je důležitější, jestli prst který spouští, nebo oko, které míří. Já si stále myslím, že to oko a měl by proto sportovní náčiní (puška, pálka, luk, tágo, prak, hokejka, to je jedno ...) používat jako levák. Protože rukama se to naučí, ale když na tu činnost bude koukat stále z druhé strany, tak mu ten sport prostě nepůjde a bude z toho zklamaný.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#14 » úte 7. pro 2021, 19:59

Na jednom kurzu Miloš Müller (HardTask) zmínil, že Zdeněk Charvát (majitel HardTak) je pravák, ale má silné levé oko a i na pušku se nějak naskládá, aby mířil levým a střílel pravou...

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#15 » úte 7. pro 2021, 20:04

s puškou to asi půjde. Ostatně i vojáci a policie by měli celkem běžně umět střílet s opačného gardu. Ty ostatní činnosti (luk, hokejka, pálka, ...) už moc dobře nepůjdou.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů