děti a jejich výuka ve střelbě

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 684

Příspěvek#16 » úte 7. pro 2021, 20:06

stip píše:Tak je to tak, jak jsem si původně myslel. Syn je pravák, pravou ruku má šikovnější než levou, nicméně pohled řídí levým okem. Jedná se tedy o poruchu laterality. Teď jde jen o to co je důležitější, jestli prst který spouští, nebo oko, které míří. Já si stále myslím, že to oko a měl by proto sportovní náčiní (puška, pálka, luk, tágo, prak, hokejka, to je jedno ...) používat jako levák. Protože rukama se to naučí, ale když na tu činnost bude koukat stále z druhé strany, tak mu ten sport prostě nepůjde a bude z toho zklamaný.


Neblbni, pravoruky clovek ma v zivote tolik vyhod pred levakem, ze mensi komplikace pri strelbe je jen drobnost.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#17 » úte 7. pro 2021, 20:28

Fajn, tak asi test by byl, no a co řekli v té PPP?
Protože to, co navrhuješ, není dobrý nápad, přesně, jak píše Destructor.
Střílení bude kolik, tisícina promile činností v celém jeho životě?
Přeučovat ho kvůli tomu na levorukého? Se všemi negativními důsledky pro celý jeho život?



stip
Příspěvky: 279

Příspěvek#18 » úte 7. pro 2021, 20:32

Já mám pocit, že to stále nechápete. Opačný gard je u osoby se zkříženou lateralitou který?



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#19 » úte 7. pro 2021, 20:42

Dominantní oko se pozná tak, že se podívám na prst před sebou a zavřu jedno oko. Pokud prst uskočí, toto oko dominantní není. Pozor, jsou lidi, co nemají dominantní žádné oko.

Sportovci si jedno oko zakrývají. Proč?

Já nemám dominantní žádnou nohu ani ruku. U očí nevím, vidím jenom na pravé. Zkoušel jsem střílet i levou, žádný problém. Možná málo cviku, ale to není problém očí.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#20 » úte 7. pro 2021, 21:27

Ten test, co popisuješ, je rychlotest pro dospělé. Nefunguje pro děti ve věku předškolák/prvňáček. Jak jsem tu už psal, je na to dlouhý test, který právě zkouší všechno.
Proto se také stipa ptám, co mu k tomu řekli v PPP.

Stipe, to spíš ty nechápeš, že to není jen o střílení. Střílení je zlomek činností, co bude prcek dělat.
Opačný gard je jen jeden, a to u pravorukého v levém rameni, a u levorukého v pravém rameni. Směrodatná je ruka, ne oko.
Takže tvůj kluk bude pravděpodobně muset střílet pušku v opačném gardu, protože má řídící oko levé.
Nebudeš ho přece učit, aby měl pistoli na levém boku, tasil a střílel levou, když je to pravák, byť s levým okem. Tohle ti ale měli říct v PPP, co se s tím dá a jak dělat.



stip
Příspěvky: 279

Příspěvek#21 » stř 8. pro 2021, 20:19

cipis píše:Stipe, to spíš ty nechápeš, že to není jen o střílení. Střílení je zlomek činností, co bude prcek dělat.
Opačný gard je jen jeden, a to u pravorukého v levém rameni, a u levorukého v pravém rameni. Směrodatná je ruka, ne oko.
Takže tvůj kluk bude pravděpodobně muset střílet pušku v opačném gardu, protože má řídící oko levé.
Nebudeš ho přece učit, aby měl pistoli na levém boku, tasil a střílel levou, když je to pravák, byť s levým okem. Tohle ti ale měli říct v PPP, co se s tím dá a jak dělat.


Řekli mi to co tady říkám od začátku: Je pravák s řídícím levým okem a nedá se s tím dělat nic. Pouze přizpůsobit této skutečnosti jeho činnosti. V případě střelby tedy buď střílet pravou a "šilhat", nebo se to naučit levou a střílet "normálně". Zkřížená lateralita je prostě porucha tak ani jedno řešení není plnohodnotné.

A chápu, že se jeho potíže netýkají jenom střelby, ale ty zase pochop že tohle je střelecké fórum a tak tady ty další hlediska řešit nechci, protože si myslím, že to sem nepatří.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#22 » stř 8. pro 2021, 23:22

To musíš řešit komplexně, ne že jen střílení. Na drtivou většinu běžných činností nepotřebuje řešit řídící oko, možná až se mu rozjedou a budou potřeba brýle, ale jinak to moc neovlivní, takže mu nutit levou ruku na všechno kvůli střílení je blbost. Nech ho prostě jako praváka, se vším všudy, a když mu ta střelba z pušky nepůjde dobře, tak se holt střílení z pušky, ale jen to střílení z pušky, naučí z levého ramene. A pak se uvidí, jaká bude nešikovnost "na leváka", jestli to nebude ještě horší, než jen nešikovnost pravého oka na mířidlech pušky. Všichni víme, jak nepříjemné je střílení z opačného gardu, nikdo to moc střílet nechce, cvičení na to jsou neatraktivní a neoblíbená. Takže se uvidí, jak moc silnou bude mít levačku a jak moc slabé bude mít pravé oko, u toho střílení. Jak píšeš, ani jedno řešení nebude plnohodnotné. Holt to bude dohánět drilem.
Pistoli neřeším, tu si posune sám, jak bude střílet s oběma očima otevřenýma. Tohle nedávno zjistila kamarádka, že musí střílet přes levé oko, normálně je samozřejmě pravačka. K pušce jsme se ještě nedostali.



OskaRus
Příspěvky: 123

Příspěvek#23 » čtv 9. pro 2021, 09:06

Pri domaci nerf prestrelce stejne musite prehazovat ramena kvuli lepsimu kryti za rohama tak ho nauc strilet z obou ramen i oci. :-)

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 855

Příspěvek#24 » čtv 9. pro 2021, 10:08

cipis píše:Na zkříženou lateralitu jsou nějaké postupy, jak se to má těm dětem usnadnit.

Myslel jsem si, že mám zkříženou lateralitu, ale nakonec se z toho vyklubal špatně korigovaný astigmatismus (nebo jak se to jmenuje). Nepřišla na to oční doktorka, ale optometristka v obchodě.
Ale pokud je synek v tomto věku nevyhraněný, může to být i toto.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#25 » čtv 9. pro 2021, 10:44

Stip už psal, že je to jistota, tedy asi byli na tom testu a výsledek je, že s tím už nic neudělá ...

Přiklonil bych se k OskaRus, prostě s odkazem na taktiku, lepší krytí a praktické výhody přehazování ramen (a tím očí). Je malý, takže si na to zvykne mnohem snadněji než my dospělí, kdy mám velký problém lidi dokopat ke cvičení na opačný gard. A když to jedeme v airsoftu (což také dlouho už nebylo), tak zase kňučí, že dostávaj do hlavy ...

Že je malý (a tím pádem tvárný) je obrovská výhoda, a nemusí to dopadnout jak kolegyně z práce, která 30 let těžce odmítala střílení, no a ve finále to samé, v pravém rameni a rvala tam levé oko, když jsem jí to přehodil, tak se její názor změnil sice ne o 180°, ale aspoň na neutrální :D



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#26 » sob 11. pro 2021, 17:40

Jako zasloužilej ambidextrik, bych k tomu řekl asi toto - vlezte mládenci na záda a nechte ho najít si svojí cestu, až se mu bude chtít. Jestli jste tu zkříženou lateralitu začali řešit až kvůli střílení, tak je to váš problém, ne jeho. Můj otec je levák, řídící oko levé, střílel ale celý život pravou rukou a to mu nebránilo získat v malorážce a v otočných figurách ve Svazarmu výkonnostní třídu.
Já sám mám všechno pomotáno - řídící oko pravé, střílím nativně jako pravák, ale píšu levou. Pero tabletu do levé, myš zásadně do pravé, kromě ch.aní musim vercajk držet v levé, ale když chci něco hodit a trefit tak musim pravou, šermoval jsem primárně jako pravák, mobil do levačky, zrcadlovka mi vyhovuje na praváka... Jo a kaligrafii jsem dělal přirozeně jako pravák, oni prej Japka vůbec leváky neprovozujou, přeučujout to natvrdo.
Nechci domýšlet, jak by se kde projevilo, kdyby mi do toho zmatku někdo v tom údajně správném věku zasahoval a chtěl něco rovnat. Dejte mu pokoj, ať si jede po svém.
Když jsem kvůli LOSu začínal hrabat po krochně levačkou, tak už jsem byl natolik "vystřílenej", že už to bylo jedno. Když musim levačkou, často jedu na zkříženou lateralitu, pač mi to pravý oko na vršek závěru padne samo, ale když je na to čas, můžu i levým. Jo, když musim nahodit do levého ramene dlouhou, tak je to trochu opich, ale jde to. Je to jen o praxi.



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#27 » sob 11. pro 2021, 17:49

JirkaCV: Sportovci si jedno oko zakrývají, aby ho nemuseli zavírat a zároveň je druhé oko nerušilo - vnímání okolí. Neustálé držení jednoho oka zavřeného docela unavuje. Při míření je možné ignorovat obraz řídícího oka jet podle druhého, ale vyžaduje to soustředění, nikdy to není tak rychlé, takže samozřejmě "vypnutí" obrazu řídícího oka míření neřídícím okem usnadní.



xbran
Příspěvky: 207

Příspěvek#28 » sob 11. pro 2021, 20:09

cl2.png

cl1.jpeg


volne prelozeno rika ze na dominantni oko sere pes - a ze de hlavne o zaklady a praci s miridlama / osnovou; autor sam ma leve dominantni - strili pravou a obe oci ma otevrene protoze situacni povedomi

dalsi co sem kdesi pochytil je ze ano dominance oka se meni taky se vzdalenosti a svetelnyma podminkama - to mi prislo zajimave

ta kniha mi prijde supr na pusku
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



stip
Příspěvky: 279

Příspěvek#29 » ned 12. pro 2021, 18:55

Ten chlap si tam protiřečí, resp. jeho vysvětlení nedává smysl. Tam píše že nevěří na teorii o řídícím oku a zdůvodňuje to tím, že viděl mnoho praváků, kteří stříleli lépe když používali levou ruku a levé oko? No možná právě proto, že to levé oko měli dominantní a ukázalo se, že je to pro střelbu důležitější, než ta dominance ruky.

Jestli ona to nebude argumentace typu: Držet zbraň oběma rukama je nesmysl, protože dvě ruce se klepou dvakrát víc než jedna :) Občas se od sportovců takoá moudra lze dozvědět.

Uživatelský avatar
RomanB74
Příspěvky: 390

Příspěvek#30 » pon 13. pro 2021, 22:58

Trochu k tématu "děti a jejich výuka ke střelbě" a obecně.
- já tenhle problém neznám, jsem "obojetný" tzn. pravo-levák
- své děti jsem začal zasvěcovat kolem šestého-osmého roku, dceru to chytlo, syna ne
- pro děti a nestřelce pořádám jakýsi "LOS" s AS zbraněmi v domácím prostředí, je to docela dobrá průprava a i dospělí se "zapotí" v těch vyšších stages (úrovních), ale je to výrazně jednodušší na organizaci

a co se týče té dominance L/P, nechal bych to uzrát ještě nějaký rok, ty děti se prostě vyvíjí a průběžně si to sedá

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů