Definice polygonního vývrtu

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#1 » stř 16. bře 2022, 14:48

Jarda K : Hexagonální vývrt není polygon?

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 589

Příspěvek#2 » čtv 17. bře 2022, 00:06

Jarda K píše:Oblíbený omyl o polygonním vývrtu si neodpustili.

Co je na tom za omyl?

Uživatelský avatar
Jarda K
Příspěvky: 185

Příspěvek#3 » čtv 17. bře 2022, 07:52

Polygonní vývrt se skládá z kružnic. Typicky pistole vz.82 = jinak by ta střela ze spékaného železa klasické pole a drážky ničila.
Glock, aspoň ty co znám, má drážky normální, ale pole jsou oblá. Na rozdíl od od toho vz.82 (a prý i některých HK) je vidět šroubovice. U vz.82 žádnou šroubivici vidět není (ale je tam).
Kdysi jsem četl, v souvislosti s tím gločím, že je to hexagonální vývrt. Ale to je na mě příliš složité slovo. :-)

Uživatelský avatar
Jarda K
Příspěvky: 185

Příspěvek#4 » čtv 17. bře 2022, 07:54

marinakus píše:Jarda K : Hexagonální vývrt není polygon?


Aha. Nějak to mám zafixované a možná blbě. V geometrii nejsem nijak dobrý. Pokud je to tak, žiji v bludu.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#5 » čtv 17. bře 2022, 09:19

Mnoo hexa je šest. Takže tam něco bude šesktrát. Poly je mnoho, tj. Polygonní je mnohouhelníkový, což muže být od tří výš. Takže Hexagon je podmnožinou Polygonu. Ted je jen otázka, jaký vývrt Glock má. Semantika.



pekoz
Příspěvky: 171
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#6 » čtv 17. bře 2022, 09:24

Gen5 má vývrt GLOCK Marksman Barrel (GMB).
Můžete rozšířit diskuzi :D



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#7 » čtv 17. bře 2022, 09:44

Jarda K píše:Polygonní vývrt se skládá z kružnic. Typicky pistole vz.82 = jinak by ta střela ze spékaného železa klasické pole a drážky ničila.
Glock, aspoň ty co znám, má drážky normální, ale pole jsou oblá. Na rozdíl od od toho vz.82 (a prý i některých HK) je vidět šroubovice. U vz.82 žádnou šroubivici vidět není (ale je tam).
Kdysi jsem četl, v souvislosti s tím gločím, že je to hexagonální vývrt. Ale to je na mě příliš složité slovo. :-)
Geometrie není moje silná stránka, ale jsem si jistý, že polygon se z kružnic skládá velice těžko.
Také si neumím představit vývrt s "normálními" drážkami a současně "oblými" poli. Byly by teda hranice polí a drážek hrana nebo oblouk?
U toho polygonního vývrtu přísně vzato nejde o skutečný mnohoúhelník, jelikož ty "úhly" jsou právěže zaoblené. To by asi z kružnic nějak šlo.
Nevím, jaký přesně vývrt má standardní glock, ale před mnoha lety jsem zvažoval myšlenku zakoupení hlavně 9M (tuším od fy IWB) právě pro možnost použití střeliva vz. 82. Vyřešila to GP P9M.
Jo a když se do polygonní hlavně posvítí trochu zešikma, tak tam ta šroubovice jde vidět.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#8 » čtv 17. bře 2022, 09:58

Jarda K píše:Oblíbený omyl o polygonním vývrtu si neodpustili.

Uz jsem ti to vysvetloval po zpravach, tak nedelej prekvapeneho. Jediny, kdo zije v omylu jsi tu ty.



JirkaCV
Příspěvky: 1483

Příspěvek#9 » čtv 17. bře 2022, 10:10

ČSN 39 5002-1
Civilní střelné zbraně a střely, Všeobecné termíny a definice

čl. 4.1.10.1.4: polygonální vodící část vývrtu
vodící část s profilem, který je tvořen několika kruhovými oblouky se středy mimo osu hlavně, postupujícím podél osy hlavně ve šroubovici (obrázek 33)

polygon.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#10 » čtv 17. bře 2022, 10:38

Po více, než jsem chtěl, pokusech vyfotit profil hlavně u Walther PDP mobilem, mám dva přijatelné výsledky. Je na nich vidět začátek a konec hlavně. Zaostřit na vlastní vývrt se s mobilem ukázalo jako nemožné. Na tom začátku je ale pěkně vidět, že to zdaleka není tak jednoduchý tvar, jak by se mohlo zdát.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Jirkaa
Příspěvky: 8

Příspěvek#11 » čtv 17. bře 2022, 10:41

Pánové, a co se podívat? Zjistíte, že 4. generace (a asi předtím) má v podstatě kulatou díru, kde na obvodu je šest nepatrně dovnitř zakřivených plošek. Podrobnější obrázek si uděláte otiskem vývrtu třeba kouskem vosku nebo nahřátou tyčkou tavného lepidla. Bohužel to neumím pořádně vyfotit, omlouvám se.

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#12 » čtv 17. bře 2022, 11:03

Čistě ze zvědavosti - nevíte někdo, jakou technologií se vývrt dělá? Neumím si představit, že by to udělal nějaký "vrták", ačkoliv se tomu říká "vývrt". Hlaveň snad musí být nějaký odlitek, nebo se původní kruhový vývrt nějak vyvložkuje, vybrousí?

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#13 » čtv 17. bře 2022, 11:44

Kování za studena. Do polotovatu hlavně se vloží trn s tvarem vývrtu a zvenku se to kove. Více v tomhle videu. Poučné je celé.
https://youtu.be/dC7pWfM3ngU?t=118

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#14 » čtv 17. bře 2022, 11:53

Jirkaa píše:Pánové, a co se podívat? Zjistíte, že 4. generace (a asi předtím) má v podstatě kulatou díru, kde na obvodu je šest nepatrně dovnitř zakřivených plošek.....

Ty dovnitř zakřivené plošky jsou "pole" , ty rovné plošky na obvodu jsou "drážky" ...

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#15 » čtv 17. bře 2022, 12:07

Pokud se někomu článek líbil, neuškodilo by napsat redakci aby v podobném seriálu pokračovala :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ossan81 a 14 hostů