Laser nebo kolimator na pistoli?

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 695

Příspěvek#31 » pon 28. bře 2022, 23:06

:thumbup:



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#32 » úte 29. bře 2022, 06:20

Honzajan píše:
Carloss píše:
Honzajan píše:Proboha, kdyz uz nekdo o necem mluvi, tak prosim o svych zkusenostech, ne dojmech.
Jak mi nekdo rekne neco o zapinani kolimatoru, tak vim, ze je uplne mimo a cokoliv dal napise je snuska nesmyslu.
A proc nekupovat svetlo dohromady s laserem? Cena, velikost,uzitecnost laseru, zuzeny vyber svetla. A jako ukazovatko? To jako budu ukazovat kverem? Wtf!? Uz svetlo typu tlr6sub ma dostatecny uzky kuzel na obrannou vzdalenost, aby se dalo pouzit jako namirovaci zarizeni.
Kolimator je univerzalnejsi v tom, ze s nim nastrilim i na 25+m. A co dela kolimator s oblecenim? Nic. Staci jednou za cas ofouknout sklo,ale neni to nutne. Navic je na vyber i z plne uzavrenych mikrokolimatoru. Jedina vyhoda laseru je pri strileni ze scifi poloh jako treba hlava schovana pod kreslem v kine a kver mam nad kreslem.
Ale na veskere strileni v baraku je oboje zbytecnost.

Mimochodem... píšu o svých zkušenostech! Už se ti při obranném tasení kolim zamotal třeba do podšívky bundy? Ne? Fajn... čím míň toho na zbrani trčí tím líp. Kvalitní laser je vidět i na 100m, tak proč ho nemít na zbrani? Mlvím o zbraňovim laseru, ne o ukazovátku z číny. I to ukazovátko je víc, než toho umí kolim. Dobře zkonstruovaný laser se dá celkem operativně ze zbraně sundat. Ale to ti asi nedocvaklo. Dokonce zaměňuješ co dělá kolimátor s oblečením za to, co dělá oblečení s kolimátorem. Mimochodem... laser netřeba ani ofukovat. Přdemýšlet o tom, že si něco pořídím "jen do baráku" je hloupost stejně, jako přemýšlet o autě "jen na nákup". O co je podvěsná svítilna s laserem větší, než bez laseru? jaký výběr světla? Co dsi chceš na světle vybírat? Je vidět, žes to nikdy ani v ruce nedržel, natož, aby sis s tím picnul.

To jsem se chtel prave zeptat, na jake zbrani kolimator pouzivas. Ja mam g19+baldr pro. Kdyz si projedu nabidku treba Olightu nebo Streamlightu, ne vsechny modely jsou s\bez laseru a vetsina s laserem ma brmbolec pod svetlem, takze uz tak banate pouzdro je jeste vetsi o laser.

Kolim nepoužívám. Zkusil jsem si to na půjčenym a absolutně mi to nesedlo. Používám podvěsnou lampu s laserem Viridian X5L na CZ P10C. Má to pro mě ještě jednu výhodu, pistole je těžší na předek. Dnes už dělaj tyhle comba ještě zajímavější, než když jsem to před lety kupoval já. Nosim v zakázkovym kydexu.



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#33 » úte 29. bře 2022, 06:33

mph píše:...Jinak nosit v mirovem stavu neplanuju rozhodne.


No, to sem si právě taky říkal :D Úplně původně jsem chtěl jen dlouhou malorážku a to čistě rekreačně. Pak sem usoudil, že když už budu mít ZP, tak by i moje schopnosti měli mít určitou úroveň a tedy začnu pistolí... no a teď přemýšlím nad druhou puškou a mám nepříjemnej pocit, že mám jen pár stovek 7,62x39
A to i přesto, že čistě objektivně musím uznat, že na obranu (v rámci mé osoby a mého prostředí) je daleko vhodnější obyčejný pepřák

Ten alarm byl jen ilustrační příklad - zkrátka situace kdy jsi jistej, že je všechno ok, ale stejně to jdeš zkontrolovat = vědomě či nevědomně tak budeš snižovat počet činností související s danou akcí, tedy laser stejně zapínat nebudeš atd...
I z "taktickýho" pohledu je obecně lepší udržovat ten postup co nejjednodušší s nejmenším počtem jednotlivých kroků

Velikost první zbraně doporučuji fakt univerzál, otevřený možnosti všemu. Opět vlastní zkušenost - může se stát, že si budeš chtít vyzkoušet nebo dokonce potřebovat nošení, ale F bude na tebe moc velká (záleží na tobě, moje APX je pro mě nositelná, pro jiné ne) nebo budeš chtít jet s kámošema na sranda soutěž, ale SC bude na takovou střelbu pro tebe moc malá

Je to samozřejmě na tobě a když vybereš blbě, tak tu zbraň pořád budeš moci prodat aniž by jsi na tom ěnjak extra tratil



grey.man
Příspěvky: 169

Příspěvek#34 » úte 29. bře 2022, 07:26

Mohl bych poprosit o vysvětlení/ukázku reálné aplikace viditelného laseru? O žádné prostě nevím. Samozřejmě mimo filmů. Já jsem protagonista kolimátorů, protože je to technologie dnes již ověřená, zavedená, zjednodušuje střelbu a dělá ji intuitivnější (oči jsou zaměřené/zaostřené na cíl, nikoliv na kus plastu/kovu na zbrani!), zábavnější; zmiňované "nevýhody" jsou opravdu jen reakce někoho, kdo moderní kolimátor sám nemá a nestřílí. Reálné nevýhody jsou prostě náklady a nutná příprava, s kterou musím počítat dopředu (to je vědět, co chci, když třeba kupuju první (utopie :)). Už jsme to tu řešili nedávno v jiném vlákně a je to furt dokola :) Každopádně na krátké vzdálenosti prostě člověk trénovaný nemusí mířit, svalová paměť zajistí, že jde záměrná plus mínus na cíl i se zavřenýma očima. Schválně si to zkuste při sušení zapichování...



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#35 » úte 29. bře 2022, 08:12

mph píše:Diky za nazory, penize uplne neresim, tak asi univerzalni varianta bude koupit verzi OR s pripravou na kolimator a dal se uvidi, zacnu asi spis nejakou tou svitilnou s laserem, ktery zapinat nemusim kdyz to nebude fungovat nebo to bude fungovat blbe.

Jinak nosit v mirovem stavu neplanuju rozhodne.

Vzit OR samozrejme, nema to nevyhody a kolimator je podle me jasna cesta kupredu.
V pripade, ze mas vybranou zbran co OR neexistuje tak to muzes vyresit upravou zaveru u puskare (to obvykle neni za par stovek). Na druhou stranu tohle te efektivne vyradi z LOSu.
Rail na svitilnu/laser/combo ma dnes kde ktera zbran a pokud neplanujes nosit tak pouzdro v tehle fazi neresis. V dobe kdy treba budes chtit zacit nosit, tak uz budes mit i jasno ve svitilne/laseru a podle toho nakoupis a nechas udelat pouzdro.

Ja sam jsem ted uprostred procesu vyberu/nakupu zbrane. OR neexistuje takze to pravdepodobne pujde k puskarovi, svitilnu poridim kombo s laserem (protoze kdyz uz se to dela tak pekne v jednom tak v zasade neni vetsi duvod to nemit podle me). A LOS na kterej bych chtel zkusit holt opet nehrozi, protoze tam to neni povoleny.



grey.man
Příspěvky: 169

Příspěvek#36 » úte 29. bře 2022, 08:16

LOS má divizi Optik, kde je povolený kolimátor či laser.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#37 » úte 29. bře 2022, 08:24

Já jsem "protagonistou" obojího.. ovšem tam, kde mi to dává smysl. Kolimátor je na zbrani a může to táhnout to zaostření očí. Laser neudělá nic jinýho, než tečku přímo na cíli, tedy zaostření očí je jedině na cíli. Moderní kolim mám na karabině. Tam mi to i dává smysl. Na pistoli... mi to prostě smysl nedává a neříkej, když nevíš. Jak jsem psal.. zkusil jsem si to, nevyhovuje mi to, proto to na pistoli nestřílím. Tak neříkej, že někdo zkušenost nemá. Ale je vidět, že nemáš zkušenost s laserem, jak sám píšeš. Pistoli s laserem netřeba, oproti kolim, ani dávat NIJAK do osy očí. Pořád lze naprosto perfektně sledovat cíl i dění kolem. To u pistole s kolimem je potřeba pořád mít aspoň jakousi kontrolu, jestli vidím tečku v kolimu, nebo ne, upravit postoj/držení/polohu... To vyžaduje mnohem více pozornosti na to, co člověk dělá a odvádáí to pozornost od dění v oblasti cíle/cílů. Jednu z věcí jsem si ještě zkusil: nevím, jak s kolimem, ale umím si to představit... ale s laserem trefím i bez brejlí (na dálku).

V příloze je vidět pěkně mezi rámem dveří a oknem v pravo nahoře na zdi protějšího domu... cca 35m za dnešního skoro slunného dne.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 695

Příspěvek#38 » úte 29. bře 2022, 09:01

Kdo střílíte s kolimem, kolik jste natrénovali, než jste získali jistotu? Já jen že kolega píše "půjdu na jednodenní vycvik a semtam na strelnici, ale nebudu trénovat každý mesic stovky nábojů"...



grey.man
Příspěvky: 169

Příspěvek#39 » úte 29. bře 2022, 09:21

Kolega má případně výhodu, že ještě nemá jiné návyky :D Protože nejtěžší je se to přeučit, když jsi třeba roky fungoval na mechanických. Já jsem s přechodem neměl problém, protože jsem byl (a stále jsem) začátečník s 2 roky zkušeností. Jinak je to primárně o sušení, nadrillovat umístění zbraně před nos. Principem je kolimátor mnohem jednodušší záležitost. Koukám na cíl a překreju ho tečkou (nebo jiným obrazcem).



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#40 » úte 29. bře 2022, 09:44

Naproto přesně jsi napsal "překreju cíl tečkou v kolimátoru". V zásadě to znamená optickou kontrolu dvou míst v prostoru: 1. kolim a jeho tečku 2. v diametrálně jiné vzdálenosti cíl. K tomu přidej 3. prostor. U laseru bod jedna odpadá: kontroluji pouze cíl S tečkou a prostor. Tedy v zásadě v prostoru jen jedno místo se z toho plynoucími výhodami včetně toho, že v podstatě bohatě stačí mít zbtaň před obličejem, oproti tomu, že s kolimem je třeba mít cíl v ose s tečkou, kterou pořád musím mít v oblasti pozorovacích úhlů kolimátoru.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#41 » úte 29. bře 2022, 10:50

mph píše:Ahoj, rozhodl jsem se ze si udelam ZP a koupim pistoli. ..........v noci se rozezni domovni alarm a v dome je zlodej..... postaci na tuto vzdalenost sunt z Ciny? Diky.

asi tak
1/ udělej si ZP
2/ nauč se střílet
3/ pro tohle použití by jsi asi taky nenabíjel čínský patrony :lol:
4/ zbytek sraček nekomentuju, bylo by to za banány a možná i žalovatelný



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#42 » úte 29. bře 2022, 11:25

Carloss píše:Naproto přesně jsi napsal "překreju cíl tečkou v kolimátoru". V zásadě to znamená optickou kontrolu dvou míst v prostoru: 1. kolim a jeho tečku 2. v diametrálně jiné vzdálenosti cíl. K tomu přidej 3. prostor. U laseru bod jedna odpadá: kontroluji pouze cíl S tečkou a prostor. Tedy v zásadě v prostoru jen jedno místo se z toho plynoucími výhodami včetně toho, že v podstatě bohatě stačí mít zbtaň před obličejem, oproti tomu, že s kolimem je třeba mít cíl v ose s tečkou, kterou pořád musím mít v oblasti pozorovacích úhlů kolimátoru.

Zase chyba, absolutni nepochopeni funkce kolimatoru. Tecka je pro oci ve stejne vzdalenosti jako cil. Proto na to vidi i starici s vetchozrakosti. To mi pripomina sasky z LOSu, kteri zakazovali kolimatory, pritom ani nechapali, jak funguji.
Kdyby byl laser pouzitelnejsi jak kolimator, uz davno by se s tim realne zavodilo, ne jen sranda matche jako je LOS.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#43 » úte 29. bře 2022, 11:33

@4mike: Proč by nepoužíval čínské náboje kdyby v pistolové ráži byly dostupné. Kvalitou jsou v lepší půlce.

@Honzajan: Tečku kolimátoru bez brýlí vidím jen jako obrovskou sněhovo uvločku (proto není jediným správným řešením). Tečku laseru za to vidím bez problémů i bez brýlí. Laser není podlě mě vhodný za denního světla nebo na větší vzrálenost, zřejmě proto vítězí kolimátor..

Laser vidím jako vhodný doplněk podvesné svítilny (2 v jednom) a vhodný doplněk k tlumiči na staší pistoli bez montáže pro kolimátor.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#44 » úte 29. bře 2022, 11:49

Honzajan píše:
Carloss píše:Naproto přesně jsi napsal "překreju cíl tečkou v kolimátoru". V zásadě to znamená optickou kontrolu dvou míst v prostoru: 1. kolim a jeho tečku 2. v diametrálně jiné vzdálenosti cíl. K tomu přidej 3. prostor. U laseru bod jedna odpadá: kontroluji pouze cíl S tečkou a prostor. Tedy v zásadě v prostoru jen jedno místo se z toho plynoucími výhodami včetně toho, že v podstatě bohatě stačí mít zbtaň před obličejem, oproti tomu, že s kolimem je třeba mít cíl v ose s tečkou, kterou pořád musím mít v oblasti pozorovacích úhlů kolimátoru.

Zase chyba, absolutni nepochopeni funkce kolimatoru. Tecka je pro oci ve stejne vzdalenosti jako cil. Proto na to vidi i starici s vetchozrakosti. To mi pripomina sasky z LOSu, kteri zakazovali kolimatory, pritom ani nechapali, jak funguji.
Kdyby byl laser pouzitelnejsi jak kolimator, uz davno by se s tim realne zavodilo, ne jen sranda matche jako je LOS.

Hahahaha... Srovnávat závod s reálnou obrannou, potažmo životní dituací... no to je dobrej úlet... :-D

Zkrátka... zatímco u kolimátoru je potřeba mít kolimátor v zorném poli a navbíc v poli s cílem a k tomu i ve správnýc úhlových mezích, pistoli s laserem v nepotřebuju mít v zorném poli vůbec. Proto laser a ne kolim. Srovnávat tak rozdílné situace no to teda potěš...



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#45 » úte 29. bře 2022, 11:52

Letec 12 píše:@4mike: Proč by nepoužíval čínské náboje kdyby v pistolové ráži byly dostupné. Kvalitou jsou v lepší půlce.

@Honzajan: Tečku kolimátoru bez brýlí vidím jen jako obrovskou sněhovo uvločku (proto není jediným správným řešením). Tečku laseru za to vidím bez problémů i bez brýlí. Laser není podlě mě vhodný za denního světla nebo na větší vzrálenost, zřejmě proto vítězí kolimátor..

Laser vidím jako vhodný doplněk podvesné svítilny (2 v jednom) a vhodný doplněk k tlumiči na staší pistoli bez montáže pro kolimátor.

Letče... ode mě je tu obrázek laseru na zbrani. Za denního světla na 35m. On totiž není laser jako laser. Je rozdíl v přistroji za tři stovky, za tři tisíce a třeba za desítku. Mohu zodpovědně říct, že se rozhodně vyplatí na tomhle nešetřit.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů