Pruzina v zasobniku - myty a fakta

Co jinam nepatří...


Self-Def-Enthusiast
Příspěvky: 86

Příspěvek#1 » stř 27. črc 2011, 17:49

Chtel jsem se zeptat, jestli tu neni nekdo vzdelanej v oboru strojirenstvi nebo tak, kdo by mohl neco vedet o materialu pruzin.

Slysel jsem zati 2 hypotezy...

za A) udajne se pruzina v zasobniku unavuje a opotrebovava tim, ze je zasobnik dlouhodobe nabity, proto je dobre zasobnik vybijet.

za B) udajne se pruzina naopak nenici tim, ze je neustale stlacena ale tim, ze vykonava praci pri neustalem roztahovani a stahovani pri neustalem vybijeni a nabijeni naboju do a z zasobniku.

Ted je otazka, ktera verze je pravdiva. Popravde me otravuje furt vybijet zasobnik, bylo by pro me jednodussi si tam nacpat naboje a pokazde jen pri prichodu domu vyndat zasobnik, vybit komoru a ten plny zasobnik strcit mezi naboje do horni casti trezoru...

Co je tedy spravna verze? Ma cenu furt vybijet a nabijet zasobnik?

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#2 » stř 27. črc 2011, 19:30

Co jsem pochopil, tak pružinu opotřebovává z principu oboje, jak trvalé stlačení, tak opakované stlačování. Co z toho a jak moc záleží na vlastnostech materiálu. Může jedno hodně, druhé mizivě, může oboje, a může to být dobrý železo, a pružina přežije zbraň i střelce při jakémkoliv zacházení. Každý výrobce může používat jiné železo na pružiny. Na každou sérii jiné železo. Takže i když vyčteš na netu nějaké moudro a půjdeš si danou zbraň koupit novou, v ten okamžik už to nemusí platit. Ovšem jsem jen IT konzultant, žádný strojař, možná je můj závěr nesprávný, stačí najít správné vlákno, a tam se všecko přesně dočteš :lol:

Já mám glocka, střílím pravidelně (každý zásobník ca 10x do měsíce), zásobník na nošení nacpaný prakticky trvale (občas jej vystřílím a znova naplním), a nepozoruju žádné změny. Až je zpozoruju, tak je vyměním, je to desetikorunová položka, a asi nemá smysl archivovat v glocku origo pružiny pro příští generace sběratelů :lol:

Uživatelský avatar
rabbit3278
Příspěvky: 258
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » pát 29. črc 2011, 11:57

osobně mam jeden na nošení pravidelně napáskovaný i když o 2 míň než maximum, ale dost pochybuju, že bych poznal opotřebení pružiny dřív, než zbraň vyměním za jinou, nebo mě přežije. Maximálně můžu při čištění pružinu maličko natáhnout

Uživatelský avatar
Zoufalec
Příspěvky: 223
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » pát 29. črc 2011, 14:32

Kvalitní pružina přežije zbraň několikanásobně. Utahanou pružinu zásobníku poznáš až ti OPAKOVANĚ nepodá PŘI STŘELBĚ poslední náboj ze zásobníku. Osobně jsem to ještě neviděl.
Co si pamatuji z průmyslovky, pružiny se zkouší na cyklovacích strojích (zmáčknutí a následné úplné povolení) v provozní délce. Počet cyklů jde do milionů, než dojde k únavě materiálu. To neutaháš.
Osobně dávám do zásobníku -1 náboj. Nevím proč, ale vnitřně si myslím, že jsem pro pružinu udělal vše.
Natahovat pružinu nedoporučuji, překoná se její mez pružnosti. Pokud je potřeba pružinu natáhnout, má svou životnost už za sebou. Ještě chvíli vydrží, ale už nefunguje jak má.



glock69
Příspěvky: 184

Příspěvek#5 » pát 29. črc 2011, 14:55

2 Joe: kde se dá koupit pružina do zásobníku glocka za 10 kaček?



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#6 » pát 29. črc 2011, 15:03

Stalo se mi u staré CZ75, ve standardním zásobníku, že pružina byla slabá. Špatně přebíjela, když byl naopak, zásobník plný. Nejvíce se to projevovalo u nábojů s těžkou střelou (SB ultrasonic). Dal jsem do nich ty nejsilnější pružiny od Wolfa a byl pokoj. I když... to páskování se trochu ztížilo :)

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#7 » sob 24. pro 2022, 16:20

Tak dnes přesně po roce jsem vypáskoval zásobník od pistole Makarov ( Ruská produkce ) Takže zásobník byl plně napáskován 8 náboji a po přesně jednom roce vypáskováno a pružina bez újmy, stále silná a i po tom roce je problém pružinu stlačit abych tam dostal poslední 2-3 náboje. Máte někdo podobnou zkušenost třeba se zásobníky od CZUB ?
Obrázek

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 796

Příspěvek#8 » sob 24. pro 2022, 16:53

Já mám takhle imrvére narvaný zásobníky od glocka už pár let a nic zvláštního nepozoruji. Pocitově je pořád stejně těžký tam narvat poslední náboje. Do komory taky podávají spolehlivě.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2518

Příspěvek#9 » sob 24. pro 2022, 20:17

Jasny. Zivotnost pruziny je delsi, nez zivot majitele. :)



JirkaCV
Příspěvky: 1518

Příspěvek#10 » sob 24. pro 2022, 20:58

Délka drátu na závit, počet závitů a trošku solidní matroš. To pružiny obvykle dělají. Moc se nenamáhají v krutu a tak přežívají svoje trápitele.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#11 » sob 24. pro 2022, 21:15

B je spravne. Pruzina pri cyklovani trpi tim, ze je v krutu a zvlasz zasobnikove pruziny jsou na to vic nachylne, protoze ten krut nastava pravidelne v tech pravouhlych obybech. Kdyz si vezmes zasobnikovou pruzinu zacnes ji stlacovat, tak hned uvidis, v kterych mistech jde do krutu. Co udela drat, kdyz ho budes neustale namahat kroucenim? Praskne. U valcovych pruzin, jako jsou treba vratne pruziny zaveru se ten krut rovnomerne rozlozi do cele pruziny. U hranatych, jako jsou zasobnikove se ten krut odehrava prave v tech pravouhlych ohybech. Ja mam vsechny zasobniky neustale nabite do plna u vsech zbrani a kdyz prikoupim dalsi, tak ho hned nabiju na maximum a dam k ostanim. Ale vzdycky tu budou 2 tabory. Takze si vyber, ke kteremu taboru se pridas.



JirkaCV
Příspěvky: 1518

Příspěvek#12 » sob 24. pro 2022, 21:20

Vratná pružina se ohýbá asi 6x až 15x víc, než ta zásobníková (podle kapacity zásobníku a zvyku střelce).
S rovnoměrným zatížením souhlasím, jenom se bavíme o trošku jiných silách.
Dál do toho nejdu, jsem jenom eletrikář, tudíž jenom půlzámečník.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#13 » sob 24. pro 2022, 21:32

Ano, mas pravdu v tom, ze vratna pruzina cykluje mnohem vic. Ver tomu, ze kdyby nebyla valcova a byla hranata, tak bude praskat a nekomu i nekolikrat do roka.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#14 » sob 24. pro 2022, 23:19

Self-Def-Enthusiast píše:2 hypotezy...

za A) udajne se pruzina v zasobniku unavuje a opotrebovava tim, ze je zasobnik dlouhodobe nabit

za B) udajne se pruzina naopak nenici tim, ze je neustale stlacena ale tim, ze vykonava praci pri neustalem roztahovani a stahovani pri neustalem vybijeni a nabijeni naboju do a z zasobniku.


A - pokud pružinu nestlačíš pod ln, s životností si nelam hlavu
B - pružinu, která má za sebou cca 100 cyklů pod ln vyhazuju, prostě proto, že už nemá potřebnou délku, není dost rychlá a zbraň nechodí plynule.

P.S. pružiny se nestahuji a neroztahuji ale stláčí a uvolňují, neb jsou tlačné
Pružinám v aušusových aftermarketech škodí cokoliv a násobně víc

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 605

Příspěvek#15 » ned 25. pro 2022, 09:17

Pružiny, pokud jsou správně navrženy a ze správného materiálu, vydrží neskutečně moc! Uvědomuje si vůbec někdo, co třeba musí "vydržet" pružiny ventilů v čtyřtaktním automobilovém motoru? Při otáčkách 3000/min je ventilová pružina (ať už sacího nebo výfukového ventilu) stlačena a uvolněna za tu minutu 1500x (25x za sekundu!) Za pouhou hodinu jízdy (budeme počítat průměrné otáčky motoru 3000/min) má ta pružina za sebou 90 000 cyklů stlačení a uvolnění! Pokud budeme uvažovat s průměrnou rychlostí 60km/hod, tak za dvě stě tisíc kilometrů (což dá dnes každý motor s prstem v nose) je to cca 3 333 hodin chodu motoru, což je cca 299 970 000 cyklů každé ventilové pružiny. Ano, skoro tři sta milionů cyklů! A že by ventilové pružiny v motorech nějak extra praskaly nebo se unavovaly jsem neslyšel.

Také u veteránů, nebo u aut které byly desítky let odstavené málokdo řeší nějakou únavu případných stlačených pružin - prostě fungují.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů