Je vůbec možné mít zbraň na více ráží a to vše ofiko a legálně?

Co jinam nepatří...


juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#61 » stř 7. čer 2023, 11:46

Potvrzuji, ze ve svem PZ k Ruger GP100 mam napsano jen 357mag.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#62 » stř 7. čer 2023, 12:03

Piggy : To je to samé, jako by se měli prodejci vyjádřit k prodeji nábojů mimo zbrojní průkaz. To znamená pro zbraně kat. D. Někdo prodá, někdo ne i když je to dle zákona legální. Takže se také dovíš jen subjektivní názory. Tady někdo psal, že prodej pro jinou zbrań při skupině ZP E CRZ dokonce neumožní. Já si myslím, že ano, ale reálnou zkušenost taky nemám. A nemám ji v podstatě ani jak okamžite získat.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 862

Příspěvek#63 » stř 7. čer 2023, 12:12

Piggy píše:PZ prokazuje oprávnění držet konkrétní zbraň; pak lze nabývat každé střelivo, které do této zbraně pasuje.

Tohle by chtělo stanovisko MV. A ano, bylo by fajn, kdyby se třeba sokar vyjádřil, pokud ovšem toto vlákno sleduje. Já mám zkušenost s více prodejci, v Praze to hrotili vždy a všude, ale v poslední době to přitvrdili i u nás na východě a i ti, kteří PZ vidět nechtěli, ho už vidět chtějí.
Jinak mám jenom E a nijak mě to neomezuje v životě, protože nemám důvod kupovat střelivo do zbraní, které nemám. Možná byla chyba si tehdy nevyřídit i B, ale fakt mě to neomezuje.



iloveguns
Příspěvky: 1424

Příspěvek#64 » stř 7. čer 2023, 12:36

A přitom by to mohlo být tak jednoduché. Co brání upravit CRZ a průkazy zbraní tak, aby v nich mohly být zapsány všechny ráže, jejichž náboje lze dle výrobce zbraně v té konkrétní zbrani použít? Např. 357 MAGNUM/38 SPECIAL?

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#65 » stř 7. čer 2023, 14:00

iloveguns : A kdo říká, že to možné není už teď? Že to někdo nedělá je asi otázka jiná.



iloveguns
Příspěvky: 1424

Příspěvek#66 » stř 7. čer 2023, 14:31

Nevím o žádném případu, kdy by do PZ na PČR byli ochotni zapsat dvě ráže. Všude jen tvrdí, že to nejde....

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#67 » stř 7. čer 2023, 14:50

iloveguns : Taky tvrdí, že nejdou kombinovat některá nákupní povolení a jinde to najednou jde. Někde lze dokonce vydat ZP na počkání a jinde ani PZ.



vvitty
Příspěvky: 226

Příspěvek#68 » stř 7. čer 2023, 15:12

Piggy píše:
CzechJoker píše:Zde platí zákon a pokud na OSZBM nezapíší do PZ obě ráže (a zde evidentně rozhoduje, jak je zbraň zavedena výrobcem nebo dovozcem v CRZ), tak má čistý éčkař peška a prodejce mu toto střelivo není oprávněn prodat.
Debata se točí kolem toho, jak rozumět ustanovení § 28/4 b) "nabývat do vlastnictví střelivo pouze do zbraně, kterou je oprávněn držet, a to po předložení průkazu zbraně":
- oprávnění se vztahuje pouze na střelivo, jmenovitě uvedené v PZ
- PZ prokazuje oprávnění držet konkrétní zbraň; pak lze nabývat každé střelivo, které do této zbraně pasuje.
Mmch. je to podobný problém jako prodej moderních puškových nábojů do historických opakovaček.


Mimochodem bych si dovolil podotknout jeste komplikaci spocivajici v tom ze PZ kterou jsem opravnen drzet nemusi byt nutne vystaven na moje jmeno.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 605

Příspěvek#69 » stř 7. čer 2023, 15:27

Mmch, ještě jsem neviděl, aby někomu do brokovnice odmítli prodat náboj 12/70 i když je zbraň komorována na 12/76 - a tato ráže je jako jediná uvedena i v PZ.



risa2000
Příspěvky: 847

Příspěvek#70 » stř 7. čer 2023, 18:40

Mám pocit, že v tomhle je spíš máslo na hlavě policie, která, pokud by měla do písmene aplikovat zákon, měla by vystavovat PZ se všemi rážemi, které uvádí výrobce, resp. dovozce. Resp. výrobce/dovozce by to měl uvádět už při zápisu do CRZ. Že se tak neděje je nejspíš proto, že si to chtěli zjednodušit, nebo nikomu nedošlo, jaký to pak má důsledek při důsledné interpretaci zákona.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#71 » stř 7. čer 2023, 18:46

risa2000 : Do CRZ neuvádí zpravidla zbraň PČR ale právě výrobce, dovozce nebo první dealer. Takže to jde za nimi, pokud je možné uvést víc ráží. Jelikož nejsem ani jedno, tak to nemůžu potvrdit ani vyvrátit.

Uživatelský avatar
Dominika
Příspěvky: 67

Příspěvek#72 » stř 7. čer 2023, 19:29

Táta má třeba troják a to 2x 12/70 + 1x 8x57 a navíc k tomu jednu vložnou hlaveň, pokud to třeba budeš brát i takto.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 787

Příspěvek#73 » čtv 8. čer 2023, 06:30

Pořád se motáme v kruhu...
§ 28 Držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn nabývat do vlastnictví střelivo pouze do zbraně, kterou je oprávněn držet, a to po předložení průkazu zbraně

Jak prokázat které střelivo je pro zbraň určeno? Právě průkazem zbraně. Na druhé straně jsem přesvědčen, že prodejce se nedopustí přestupky ani TČ, když si najde specifikaci zbraně, na kterou je vydán ZP a prodá i střelivo, které není na ZP uvedeno, ale je uvedeno v "Technickém listě" výrobce jako vhodné pro tuto zbraň. Otázkou je jestli prodejce chce toto absolvovat a riskovat, že nějaký aktivní úředník "rakouskouherského byrokratického systému" ho bude popotahovat.

Tohle by ale rozhodoval pak soud. Pokud by bylo stanovisko MV, že toto je možné, tak by prodejce měl v ruce alespoň stanovisko státní správy a jednal by v dobré víře. Já jsem to stanovisko hledal a nenašel.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 787

Příspěvek#74 » čtv 8. čer 2023, 06:36

CzechJoker píše:
Piggy píše:PZ prokazuje oprávnění držet konkrétní zbraň; pak lze nabývat každé střelivo, které do této zbraně pasuje.

Tohle by chtělo stanovisko MV. A ano, bylo by fajn, kdyby se třeba sokar vyjádřil, pokud ovšem toto vlákno sleduje. Já mám zkušenost s více prodejci, v Praze to hrotili vždy a všude, ale v poslední době to přitvrdili i u nás na východě a i ti, kteří PZ vidět nechtěli, ho už vidět chtějí.
Jinak mám jenom E a nijak mě to neomezuje v životě, protože nemám důvod kupovat střelivo do zbraní, které nemám. Možná byla chyba si tehdy nevyřídit i B, ale fakt mě to neomezuje.


Klidně zkusím sepsat dopis/žádost o vyjádření MV, nebude to první :-) I když teď poprvé nepůjde na GŘ HZS! :-D
Jinak já využívám i B, protože občas nakupuji střelivo do zbraní co nemám, pro kolegu, protože náš oblíbený obchod má daleko a zbraně si stejně na střelnici půjčujeme. Takže mu vezmu co je potřeba. To je jediná výhoda.



wolf73
Příspěvky: 4

Příspěvek#75 » pát 9. čer 2023, 13:40

Tak nevím, ale já mám u pušky v PZ psáno ,357/38,spec

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů