Budoucnost zbraní a střeleckého sportu

Co jinam nepatří...


JirkaCV
Příspěvky: 1595

Příspěvek#31 » ned 31. bře 2024, 18:35

Klubovky tak drahé nejsou. Dost se toho uhradí vlastní prací.
Zkoušel jsem se vťournout do místního SSK, ale odložil jsem to sám. Zatímco se ostatní snažili trefit desítku, já měl problém trefit terč. Cítil jsem se dost trapně.
Tak zatím cvičím a letos snad poprosím, jestli by mě tam na zkoušku nevzali.



MojeTikka
Příspěvky: 1614

Příspěvek#32 » ned 31. bře 2024, 18:39

Zvlastni SSK. U nas to neni o tom, co kdo trefi, ale aby mel chut prijit na brigadu.



Erix
Příspěvky: 106

Příspěvek#33 » ned 31. bře 2024, 18:49

Zdar, tak koukám, že je tady i dost elektroniků :) . No, ten bezolovnatý cín se asi použít dá, ale třeba pro letectví je to tabu, proč asi. Jak tady padlo, tak doma na koleně či někde na poli (RC modeláři) určitě potřebují klasiku.

Teď mě napadá, za kolik se teď dá sehnat Pb v cihle, když nepočítám soukromníky přes inzeráty na Aukru, Bazoši,...? Stačily by slitky třeba po 250g.



MojeTikka
Příspěvky: 1614

Příspěvek#34 » ned 31. bře 2024, 18:53

v.k. píše:Ohromny rozdil to je. Proto nemuzes pajet stejnym zpusobem a prostredky, ale naucit se tim kterym konkretnim bezolovem pajet. Pak je vysledek v porovnani s SnPb srovnatelny, v nekterych parametrech i lepsi spoj.


Hm, no, u nas delame samozrejme s bezolovem kvuli RoHS, PEP a REACH. Nicmene, pro vyvoj je olovo stale povolene (pokud je tomu odpovidajicne vybavene pracoviste). Rozdil stran trvanlivosti olovnatych a bezolovnatych spoju je ZNACNY. Provadime testy spoju do 160 °C, otresy, tlak, koroze, atd.

Pro medicinu a armadu stale plati vyjimka na pouzivani olova a je zrejme, proc. Proste to bez olova neplni pozadovanou spolehlivost. Napriklad deska po 80000 cyklech (uder jmenovitou silou) prestava fungovat. Bud mikrotrhlina v prokovu, nebo praskly spoj SMD/PCB.

Reseni? Certifikace pro medicinu a nasledne pouziti v industrial. Je to drahe, ale pokud zakaznik chce stejnou spolehlivost, jako pred dvaceti lety, jina moznost neni. Sranda pak je, kdyz EK zacne vykrikovat,ze je zapotrebi udrzet opravitelnost elektronickych vyrobku, aby nenarustal nerecyklovatelny odpad. To uz clovek nevi, jestli si delaji jen srandu, nebo rovnou zadel.

Pro rucni pajeni pri nalezeni vhodneho smacedla a antioxidantu lze dosahnout prakticky stejne kvalitnich spoju po strance elektricke, nikdy vsak mechanicke. Proste je to krehky. Je to krehky. A je to krehky. Az nekdo vymysli, jakym kovem nahradit olovo pro zachovani stejne kujnosti, pak se muzeme dal bavit. Olovo snizuje bod tani, vnitrne neoxiduje a je snadno dostupne - proto zrejme bylo puvodne pouzito. Dnesni spoje jsou ovsem velmi tenke diky nepotrebe vysokych proudu a tim padem je spoj krehky.

Nechtel jsem tvorit offt, jen popisuju, jak to dopadne, kdyz idiot o necem rozhodne. Ma moc a prazdnou makovici. Jenze my reseni najit musime, debatovanim a nadavanim se nic nezmeni, protoze vuci tomu jsou oni imunni. Kouzelne pak je, ze kdyz napriklad zemedelci protestovali poklidne, vsichni je ignorovali. Kdyz vyklopili pred snemovnu par kubiku hnoje, zacal ryk, ze tohle neni konstruktivni diskuse.



MojeTikka
Příspěvky: 1614

Příspěvek#35 » ned 31. bře 2024, 18:54

Erix píše:Teď mě napadá, za kolik se teď dá sehnat Pb v cihle, když nepočítám soukromníky přes inzeráty na Aukru, Bazoši,...? Stačily by slitky třeba po 250g.


Co jsem tak koukal po inzerci, okolo 60 Kc/kg se jeste sehnat da.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#36 » ned 31. bře 2024, 18:55

ono je to jak píše Tikka a Střelec - já právě tu budoucnost vidím v SSK, dá se říci že je to zadarmo, platíš jen jednou ročně poplatek klubu a svazu a samozřejmě brigády a kolikrát přídeš na střelnici je jedno, třeba 2x denně po celá rok a máš vstup zdarma.
Tady je to pak o tom že zajdeš rád na střelnici, v klubovně pokečáš a podobně a hlavně si zastřílíš a tím ce cvičíš a máš .... vím že asi je to jinak u Nás a jinak v Praze kde to je za velkej peníz, ale jsou určitě v okolí i jiné. Já tím že jsem se uzavřel pro veřejnost nelituji, je klid, pohoda střílení o 3 nové členy navíc a soutěže - soutěže si začínáme dohadovat i mezi ostatními kluby ale soutěžíme i mezi sebou. A právě v tomto vidím budoucnost ne v tom že má někdo střelnici a chce 600 Kč za hodinu jak jsem u některých zjistil, tohle je věc co Tě odradí .... Jsou i střelnice klubové a stejně jako my i jiní rádi příjmou nového člena. Ale hlavně je klid a pohoda a zastřílet si deš s chutí a odreaguješ se.
Naposledy upravil(a) Bubenicek dne ned 31. bře 2024, 19:03, celkem upraveno 1 x.



MojeTikka
Příspěvky: 1614

Příspěvek#37 » ned 31. bře 2024, 19:02

Nase SSK nove cleny prijima, pokud jsou rozumni a jsou schvaleni na valne hromade. Nevim, jak je to jinde, ale chce to se zeptat. Lina huba, holy nestesti. Holt, pak pro lidi, co to maj daleko, je to passe, protoze 4x za sezonu je sluzba v nedeli u trapu a jeste byvaji tak cca 2 brigady, obvykle patek. Kdo to ma v dojezdove vzdalenosti, pak ovsem ziskava pristup na strelnici dle vlastni potreby a nalady. Rocni poplatek nikoho nezrujnuje, nove prichozi musi platit jednorazove vic, protoze holt je tu nejaky majetek a clenstvim se ziskava podil.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#38 » ned 31. bře 2024, 19:04

Ano, jak píšeš, nové členy musí schválit všichni členové .



v.k.
Příspěvky: 259

Příspěvek#39 » ned 31. bře 2024, 20:34

MojeTikka> Tohle je uz na jinou, hodne technickou debatu jinam. Sam vis, ze lead free pajeni je uz pomalu dvacet let standard a ta lidova slovesnost o jeho prakticke nemoznosti je mirne receno prehnana. Na to jsem hlavne reagoval.
Ta nezahrnuta odvetvi - tohle rozhodnuti padlo v dobe RoHS I, kdy LF pajeni opravdu jeste nebyla dospela technologie a taky v te dobe si ziskalo tu prehnane spatnou povest, ktera se s nim tahle doted. Dnes je uz prumysl daleko dal a je jen otazka casu, kdy budou zahrnuti i militari, doktori a letci :). Podobne jako se postupne a periodicky vyrazuji (vyrazovaly) vyjimky, pokud uz se nenajde dost silna loby na odpor pul roku pred vyprsenim. Automotive mimochodem taky prakticky komplet davno presel i pres vyjimky.

Rozdil stran trvanlivosti olovnatych a bezolovnatych spoju je ZNACNY. Provadime testy spoju do 160 °C, otresy, tlak, koroze, atd.


Takova generalizace jen podporuje ty myty. Ano, velky rozdil ve spolehlivosti (ne trvanlivosti) existuje jednoznacne u SA pajek, SnBi pajek, v nekterych pripadech SC pajek. Ale hazet do jednoho pytle takovym agrumentem vsechny bezolovnate pajky je hloupost. Prokazatelne existuji SAC pajky houzevnatejsi nez SnPb s delsim unavovym zivotem, ktere na krehky lom prakticky netrpi. Stejne tak existuji takove, ktere jsou odolnejsi teceni a tepelnym sokum, nez eutekticka SnPb. Jsou bismutove SAC, ktere maji daleko lepsi smacivost a nizsi nachylnost k intermetalickym vrstvam s medi. A podobne.



MojeTikka
Příspěvky: 1614

Příspěvek#40 » ned 31. bře 2024, 22:38

Ja se pohybuju v prumyslu, kterej se snazi prezit invazi cinske produkce. Muzeme klidne pajet i zlatem, to je kujne dostatecne a neni zdravotne zavadne. Ma to vsechno jen jeden drobny problem - Asiate nam ovladnou ty trhy, kde RoHS nikoho nezajima. Takze domaci produkce jde postupne do kopru. Byl jsem minuly tyden na veletrhu v Sanghaji, pomer zapadnich znacek se tam za poslednich 5 let brutalne, ale brutalne snizil. Proc asi? Napriklad - Nemecko zavrelo fabriku na vyrobu panelu pro FVE, je z toho pozdvizeni napric medii. Puvodne chteli od vlady dalsi dotace, ale tam se ted premysli nad dotovanim zbranove vyroby. Zkratka - bez olova lze zit. Jiste. Ale za cenu, kterou si nemuzeme dovolit.



v.k.
Příspěvky: 259

Příspěvek#41 » ned 31. bře 2024, 23:05

Nevim v jakem prumyslu s jakymi produkty teda podnikas, ale pokud mas podezreni na nedodrzovani RoHS nejakou tuzemskou konkurenci, vyrobcem a nebo importerem pravnickou osobou, tak pouzij institut podani podnetu k provereni na COI. Jestli jde o drobne consumer veci, kde vam konkuruje individualni dovoz pres "provozovatele elektronickeho rozhranni" jako je Alik, TEMU, Banggood, Allegro apod., tak opet to ma reseni v opakovanych podnetech na COI a financni spravu. Pripojte vysledky analyz, vzneste pozadavky na omezeni dovozu. Cim vic firem to bude delat, tim vetsi tlak vytvorime. To je jedina pragmaticka cesta, RoHS nedokazeme nijak zrusit, dovoz ano.
Jestli jde o "trhy kde RoHS nikoho nezajima" ve tretich zemich, tak na takove prece muzes vyrabet uplne stejne jako ti cinani. RoHS se na tebe nebude vztahovat a REACH te omezi jen nepatrne.

Ten vas "figl medical na industrial" cos puvodne popsal, bys nemel moc ventilovat, jinak si nekdo jeste smlsne na vas. Jen dobra rada.



cipis
Příspěvky: 2135

Příspěvek#42 » pon 1. dub 2024, 00:07

To je celkem pokrytecké, doma echt a ven fuj ... Ale prachy vlastně nesmrdí.



v.k.
Příspěvky: 259

Příspěvek#43 » pon 1. dub 2024, 00:10

cipis> pokrytecke od koho?



MojeTikka
Příspěvky: 1614

Příspěvek#44 » pon 1. dub 2024, 07:13

Pracuju v nemecku, ten problem neni dovoz do EU, ale ztrata konkurenceschopnosti nemeckych firem na svetovych trzich, kde se s RoHS neblbne. Evropsky trh klesa, naopak rostou trhy tretich zemi. Ale k tem si Evropa odstrihava cestu. V tom je problem. Tady v EU nevyrobis vec, ktera nesplnuje RoHS, protoze by ses z papirovani a hlidani vyroby zblaznil. Takze naklady vyrazne vyssi, nez ma Asiat, kterej na RoHS kasle. Tim padem tvoje vyrobni naklady budou s prehledem vyssi, nez prodejni cena od Asiata. Zkus s tim pak konkurovat. Proc to pisu? Ze Evropa si timto zpusobem vytvari ostrov, ktery bude brutalne drahy. A protoze tahouni evropske ekonomiky jsou proexportne orientovani, ma Evropa ekonomicky problem. Tento system autodestrukce rizene od 'nekoho' v pozadi v zajmu jeho vlastni zachrany se pak projevuje i v takovych ptakovinach, jako je bezolovnate strelivo pro sportovni ucely. Strelectvi se pak stane sportem na urovni golfu v Anglii, nebo sberatelu veteranu ve Svycarsku.



iloveguns
Příspěvky: 1456

Příspěvek#45 » pon 1. dub 2024, 07:44

Možná se nakonec dočkáme opatření podobného jak u olovnatých pájek, které jsou v prodeji jen na IČO. Náboje a střely z olova budou prodejné jen profesionálům, policii, armádě a vrcholovým sportovcům. Ostatní veřejnost bude střílet mosazí, mědí apod...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti