Ideální zbraň na sebeobranu/vaše názory?

Co jinam nepatří...


Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#481 » čtv 29. zář 2022, 13:34

V dobe strelby arabu s kalachama v ulicich zapadnich mest, nedavna obrana v nakupaku na 40m v USA, jak porad nekdo muze tvrdit, ze obranna situace je 5m?!
Pokud jde o nevyhody revolveru velikosti J-frame vs mikrokompaktu ala Hellcat, tak namatkou trebas miridla(plus zadny kolimator pro starnouci oci), spoust-jeji vzdalenost od rucky,prubeh i odpor, polovicni kapacita, problem s prebitim, vyssi zpetny raz i hluk, mechanicka slozitost a s ni se pojici nespolehlivost po padu napr. na pisek, nebezpeci poraneni strelce pri spatnem drzeni, vlivem male hmotnosti a velkeho zpetneho razu muzou strely zablokovat valec.
Mezi vyhody patri hmotnost u revolveru, kdy s pouzitim titanu a podobnych slitin nema konkurenci, v pripade 357 vyssi vykon, nehrozi limpwristing nebo odemknuti zaveru(ale staci podrzet valec a nevystrelis).Vic pozitiv jsem nenasel.
5 ranak ve 2" se nosi jinak nez pistole, ma jinak teziste a min trci z kalhot. Ale uz 6 ranak vic prekazi.
Vse vlastni zkusenost.
Naposledy upravil(a) Honzajan dne čtv 29. zář 2022, 13:41, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 250

Příspěvek#482 » čtv 29. zář 2022, 13:39

Sedmej - na tohle má revolver jednoznačně jen výhody, nehrozí třeba vzpříčení náboje a podobně, proto revolver na obranu je jednoznačně výhoda a rychlost. Pokud někdo bude argumentovat malou kapacitou nábojů, jsem zvědav jak bude u soudu pak vysvětlovat NO nebo KN když útočník bude mít v sobě 12 střel.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#483 » čtv 29. zář 2022, 13:41

U malé pistolky taky snadno dojde ke zranení střelce, možná bych dokonce řekl že prtavděpodobněji, než s revolverem (on takovej kousající závěr jistě není nic příjemnýho). Odolnost na špínu (písek, ak píšeš) bude u pistole horší, než u revolberu... odhaduju... podotýkám... já v dnešní době hlasuju pro pištol...



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#484 » čtv 29. zář 2022, 13:52

Bubenicek píše:Sedmej - na tohle má revolver jednoznačně jen výhody, nehrozí třeba vzpříčení náboje a podobně, proto revolver na obranu je jednoznačně výhoda a rychlost. Pokud někdo bude argumentovat malou kapacitou nábojů, jsem zvědav jak bude u soudu pak vysvětlovat NO nebo KN když útočník bude mít v sobě 12 střel.

Počet střel nehraje v NO roli, dokud útok trvá, máš zákonné právo se bránit. K té jedné situaci z mnoha dalších, kdy máš mít jednu ruku mimo hru a tahat se s někým o svůj život, kde je záruka že všechny ty rány v nastalém chaosu půjdou do cíle a vyřadí ho z boje? Nebude pak hloupé zjistit, že 5 z 6ti šlo mimo a frajer s dírkou v břiše tě dál vesele kuchá nožem? A to pomíjím fakt, že když někdo nechá konflikt dojít tak daleko a do tak nevýhodné pozice pro obránce, výrazně se snižuje možnost jakéhokoli užití té zbraně, nehledě na typ.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#485 » čtv 29. zář 2022, 14:20

Carloss píše:U malé pistolky taky snadno dojde ke zranení střelce, možná bych dokonce řekl že prtavděpodobněji, než s revolverem (on takovej kousající závěr jistě není nic příjemnýho). Odolnost na špínu (písek, ak píšeš) bude u pistole horší, než u revolberu... odhaduju... podotýkám... já v dnešní době hlasuju pro pištol...

Ne.
Odolnost na pisek atd. je u pistole vyssi. A poskrabani o zaver neni nic vuci horkym plynum 357 okolo prechodoveho kuzelu.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 250

Příspěvek#486 » čtv 29. zář 2022, 15:19

Honzajan - co čtu tak oba máme svou osobní zkušenost, já za sebe nedám na revolver dopustit, oproti pistoli mi revolver nikdy nezavadoval. U pistole selhač se špatným podáním náboje nebo nedovrenim závěru. U revolveru vždy v pohodě ale opět je revolver a revolver, osobně mám S&W 29 v 44 Magnum a ve 4 palci, nosil jsem i služebně, dnes už jen občas ale za ty roky nikdy problém proto můj názor je to zbraň vhodná na obranu, odpadá třeba situace kdy musíš natáhnout a podobně. A je spousta dalších aspektů..... Nehledě na to že pokud se dotyčný dostane do dané situace tak z 75% neudělá nic , jen málo lidí dokáže adekvátně reagovat a rychle vyhodnotit situací, tady se spíš vím mluví což je poslední dobou i vidět u mě na kurzech MV-101 a dalších...... Za klávesnici je každý kovboj .



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#487 » čtv 29. zář 2022, 16:06

Honzajan píše:A poskrabani o zaver neni nic vuci horkym plynum 357 okolo prechodoveho kuzelu


Opravdu se už tady někomu stalo, že by si způsobil tímto zranění - popáleniny? Nebo je to jen teorie a nebo příhoda, co se stala známému mého známého? Nemám z revolveru nastříleno žádné závratné množství, jak jsem ostatně psal, ale toto mi přijde už moc přehnané hledání problémů tam, kde nejsou.

PS: Vzpomínám si tedy, že jsem si jako děcko zničil zimní rukavice, když jsem střílel z otcovy .357, ale prsty byly v cajku. :lol:



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#488 » čtv 29. zář 2022, 16:08

Zato palce utržený záverem se uměj vyskytnout. A u subů to bude pravděpodobnější.
Honzajan píše:Ne.
Odolnost na pisek atd. je u pistole vyssi. A poskrabani o zaver neni nic vuci horkym plynum 357 okolo prechodoveho kuzelu.

Mno... poškrábání... Utrženej palec... mmmm... S tím pískem... asi jak u který, jak se kam dostane a nedostane, jak jemnej/hrubej bude... Zkrátka... aždý má svá pro a proti... To si musí každej srovnat v hlavě sám. Nakonec... nejlepčí bude nějaký ten derringer se skrytym bicim ústrojim. :-D



Jarda.Jezek
Příspěvky: 865

Příspěvek#489 » čtv 29. zář 2022, 16:40

Závěr škrábne, sedře kůži. Ale dá se brzdit i jen lehkým tlakem palců tak, že nevyhodí nábojnici. Klidně bych si troufl ho při výstřelu podržet holou rukou. Nic by mi neudělal, jen by se neotevřel. Ani by se nehnul. Osobně jsem byl přítomen tomu, když zbytky prachu vyšlehlé z revolveru se mému dědovi zasekaly pod kůži. Do konce života měl tetování. Ale já mu říkal, že ten revolver špatně drží... A při obraně se hodí každý náboj, který už ve zbrani je.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#490 » čtv 29. zář 2022, 16:44

Škrábnutí není vyjímečný.. hlavně u revolverářů. A ano, závěr lze bez problémů udržet jen dlaní... Jenže to platí jen za určitých okolností: Dřív, než se závěr dá do pohybu. Jak se hne, jeho hybnost je dost velká k tomu ošklivýmu bebí. A ano, pokud narazí do větší plochy, třeba zase do dlaně, ok... tam to přinejhoršim udělá modráka... Ale jak chyte tu kůžičku mezi ukazovákem a palcem... tfuj, tfuj. To ta kůžička udržet nemůže.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 988

Příspěvek#491 » čtv 29. zář 2022, 17:37

Héfaistos píše:2 Paza - prostě si to kup. I když je to na hovno, protože oproti moderním subcompactům nemají zastaralé revolvery žádnou výhodu, jen spoustu nevýhod. Jen doufej, že na to nebudeš muset přijít při nějaké situaci, kdy bys fakt potřeboval moderní zbraň, a ne historický artefakt.

P.S. - Já vlastním spoustu revolverů. Jsou to výborné zbraně pro takový ten plinking na střelnici, v případě 357/44/500 a plnotučných navážek pak zajímavá zábava a případný poukaz k chiropraktikovi. Ale na EDC mám Glocka.


Tak já nechci koupit žádný zastaralý historický artefakt, ale jak jsem uvedl moderní a postupně zdokonalovaný revolver.
Moderní subcompact, jak píšu výše, mám a dost jsem nosil a mohu opět kdykoliv nosit, ale někdy mi chyběla možnost třeba v létě si vyjít jen tak hodně nalehko a moci mít zbraň jen v kapse kalhot a to připravenou ke střelbě, to s revolverkem jde, s malou pistolí jen tak v kapse, nataženou a s nábojem v komoře, ani náhodou. To je, řekl bych právě jedna ze zásadních výhod revolveru, pomineme-li spoustu dalších výhod, jako třeba lehké řešení problému s vadným nábojem...
Já malé pistole nezavrhuji, ale zdá se mi dobré mít i něco jiného...



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#492 » čtv 29. zář 2022, 17:52

Já nějak pořád nechápu tu averzi vůči náboji v komoře. Zejména u dnešních bezpečných systémů.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 988

Příspěvek#493 » čtv 29. zář 2022, 17:58

Představ si, že budeš muset rychle (ale ono třeba i pomalu) sáhnout do kapsy kalhot nebo bundy, kde budeš mít nataženou zbraň s nábojem v komoře, jsi si jistý, že při tom šmátrání nezavadíš o spoušť??? A že o ní nezavadíš ty nebo někdo jiný přes oděv???

Já si myslím, že s revolverem v tom není problém a lze ho tak nosit...



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#494 » čtv 29. zář 2022, 18:14

Proto maj ty pištolky jazýčkovou pojistku na spoušti. A fungujou velmi dobře.



ondrush
Příspěvky: 290

Příspěvek#495 » čtv 29. zář 2022, 18:15

to je tak fundamentalne spatne, ze sa proti tomu skutocne neda argumentovat

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Kodiak66 a 9 hostů