Ideální zbraň na sebeobranu/vaše názory?

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 990

Příspěvek#466 » stř 28. zář 2022, 10:18

Jo nestihl jsem ještě v rámci editu příspěvku dodat, že uvažuji ještě o černé verzi S&W 442, líbí se mi asi ještě více...
Video i s českými titulky: https://www.youtube.com/watch?v=74qgns7KkXE&t=629s



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#467 » stř 28. zář 2022, 10:45

Otázka je, proč pro to nouzové použití(není definováno co tím je myšleno) nosit vůbec revolver v uvedené ráži, který má oproti pistoli víc nevýhod než výhod. V době mikrokompaktů s šuplíkem na 10/13 ran je to volba značně rozporuplná.
V první řadě bych si tedy nejdřív z takového revolveru někde vystřelil(spolu se ženou, jestli má být vůbec rozhodovacím argumentem po její osobní zkušenosti) a rozhodl bych se spíš podle toho, než podle Hickoka(při vší úctě k jeho znalostem a dovednostem).
Mimochodem, v prvotních úvahách bylo zmíněno, že chceš SA/DA režim, což vybraný model myslím nesplňuje, jedná se o DAO.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 990

Příspěvek#468 » stř 28. zář 2022, 11:20

Ale jo, píšu to výše, uznávám, že provedení kohoutu u 638 je trochu problémové a může být nebezpečné při vypouštění, trochu mě to zviklalo a proto na režimu SA nebazíruji.
Manželku bych, jak také píši výše , už úplně vynechal, bylo to myšleno jinak a blbě napsáno, o ni vůbec nejde a v úplné krizi by tu spoušť určitě zmáčknout dokázala, z pistolí na střelnici střílela lepší než já, jen ji dělá problém stisknout bočně dost silou závěr při natažení pistole...
Já bych naopak u revolveru spíše viděl oproti pistolce výhody, spolehlivost a hlavně možnost použití v nouzi i jednou rukou, protože pistole s nábojem v komoře nenosím a nosit nebudu a k natažení závěru by mi mohla chybět ruka, kterou bych třeba útočníka musel blokovar a na natažení závěru o oděv bych vůbec nespoléhal. I bývalý expert ochranky a bodyguard doporučuje na osobní ochranu revolvery...



Jirkaa
Příspěvky: 8

Příspěvek#469 » stř 28. zář 2022, 11:25

Jen pár poznámek: Souhlasím s tím, co tu už zaznělo, že jde stejně nejvíc o radost z vybírání, přemýšlení o použití a všem dalším, pak z nákupu vysněné zbraně (a přemýšlení o další). Když jde tady o malý revolver, z covidového brouzdání po webu jsem si nakonec koupil pro radost malý Ruger LCR v ráži 9x19 jako bratříčka ke G19. Musel jsem se naučit ho držet tak, aby střílení nebolelo, strefuju se s ním srovnatelně jako s Glockem, víc než zbraň mne omezují oči a ruce. Nosím LCR, vejde se pohodlně do kapsy, odpadá otázka, zda náboj v komoře nebo ne. Manželka (bez ZP, s mým doprovodem) vcelku ochotně střílí z Glocka, Ruger bázlivě odmítá,



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#470 » stř 28. zář 2022, 11:40

To Paza: Dominantní spolehlivost revolveru je do jisté míry mýtus, kdysi jsem někde četl nějakou statistiku FBI která dokládala, že "výhody" revolveru nepřeváží výhody pistolí. Většina závad je způsobena municí. Nic neřešitelného i u pistole.
Otázka náboje v komoře byla diskutovaná nesčetněkrát, v odpovídajícím pouzdře nabitá pistole není o nic nebezpečnější, než revolver s plným válcem. Je to pak jen o to tréninku a vlastní hlavě, ale to by mělo být u střílení automatickým předpokladem.
Nicméně pokud si chceš koupit revolver na základě jedné fiktivní situace, která bude mít v reálu daleko víc proměnných než zaměstnanou jednu ruku, je to tvoje volba a těžko si to necháš rozmluvit. Tak snad jen popřát mnoho hezkých chvilek s SW mazlíkem na střelnici a žádné situace, kdy bys ho musel skutečně použít. ;-)



Střelec
Příspěvky: 1665

Příspěvek#471 » stř 28. zář 2022, 11:51

Mě přijde, že je tazatel rozhodnutý. Není to taková investice jako třeba do nového auta a také nikde není psáno, že to musí mít navždy, když nebude vyhovovat pořád může prodat a koupit něco jiného. Když bude vyhovovat, tak má vyřešeno. Také jsem to tak měl, koupil jsem, nevyhovovalo, prodal jsem. Dnes bych nic jiného než pistoli na EDC nechtěl.



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#472 » stř 28. zář 2022, 12:29

“I bývalý expert ochranky a bodyguard doporučuje na osobní ochranu revolvery...”

Na Slovensku by 99% zubnych lekarov by odporucila Calgon :-D
Revolver okrem specialnych cinnosti dnes uz v podstate nikto nepouzva



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#473 » stř 28. zář 2022, 12:32

"oproti pistolce výhody, spolehlivost a hlavně možnost použití v nouzi i jednou rukou, protože pistole s nábojem v komoře nenosím a nosit nebudu" ... to ovšem není žádná výhoda revolveru, to je nevýhoda tazatele. To je jako bych řekl, že nevýhoda revolveru je pomalé nabíjení, protože náboje ve zbrani nenosím a nosit nebudu. Pokud trváte na co nejhorší spoušti, abyste ji mohl omylem mačkat "jen tak trochu, ale aby to pořád ještě nevystřelilo", tak není problém sehnat DA/SA nebo dokonce DAO pistole.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 990

Příspěvek#474 » stř 28. zář 2022, 17:43

LordSalix: no, přiznám se, že jsem co píšeš nějak nepochopil a to jsem se snažil, ale je to na mě nějak moc...

Sarkafarka.Loupeznik: " Většina závad je způsobena municí. Nic neřešitelného i u pistole." BINGO, ano, souhlas a to je právě přesně to o co jde, on je v kritické situaci velký rozdíl řešit selhač nebo šprajclý náboj dvouruční manipulací se závěrem pistole nebo jen znovu zmáčknout spoušť u revolveru!!!

MRBLUE: "Na Slovensku by 99% zubnych lekarov by odporucila Calgon :-D" No řekl bych, že je trochu rozdíl mezi poměrně hloupým reklamním sloganem a názorem člověka znalého...
https://www.securitymagazin.cz/security ... 62485.html

Jinak díky za názory, já jistou zkušenost s nošením malé pistole (Walther PPS M2) (no na zkoušku jsem jistou dobu zkoušel nosit ve vnitřním kalhotovém pouzdru i PPQ M2) mám, jeden čas jsem nosil denně (pouzdro kalhotové vnější i vnitřní, speciální taška) takže vím jaké to je s malou pistolí v autě, v MHD, při chůzi, při popoběhnutí, chvílemi o ní člověk ani neví, chvílemi překáží. Že bych ji nosil jen tak v kapse a ještě s nábojem v komoře, to si dost dobře nedovedu představit, u revolveru to běžně možné je, proto mě miniaturní revolver tak láká.
Pravdu má Střelec, ano, třeba se ukáže, že to je podobně jako s nošením pistolky nebo třeba i horší, a časem revolverek zavrhnu a prodám a nebo si ho jen tak pro radost nechám a nosit ho nebudu, stejně jako už dlouhý čas nenosím ani pistoli...



Jarda.Jezek
Příspěvky: 881

Příspěvek#475 » stř 28. zář 2022, 19:38

Moc to řešíš. Máš svůj názor a čekáš, že ti ho v plném rozsahu většina podepíše, aby sis byl víc jist, že můžeš udělat, co udělat chceš. Udělej to, i když ten všeobecný souhlas nemáš, protože stejně nejsi připraven udělat cokoliv jiného. Buď budeš spokojen, nebo ne. Podle mě spíš relativně dlouho spokojen budeš a zbytek se vyvine potom. Každý jsme jiný, máme různé potřeby, představy, zkušenosti, na stejné věci se díváme jinak. Pro mnoho z nás revolver k ničemu není, jiní v něm smysl vidí. Prostě si běž koupit, co se ti líbí, a udělej si radost. Možná se ještě jen zamysli nad ráží. Jestli si nekoupit takovou ráži, co už používáš, nebo třeba nějakou menší a slabší.



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#476 » stř 28. zář 2022, 19:39

paza
Po precitani ma uputali dve veci. Pan Madl ma averziu proti mladym ludom a ma problem s novinkami a novymi trendami.
Teraz k veciam s ktorymi nesuhlasim v jeho clanku:
Pokial je mozne ze strhavam prvu ranu s modernou striker pistolou, to ze strhnem s dlhou revolverovou spustou sa rovna istote.
Pri pistoli cast impulzu rany pohlti vratny pohyb zaveru a tiez ju ruka lepsie absorbuje v zavislosti od vysky hlavne k ose ruky. U klasickeho revolveru je hlaven vyssie aj oproti pistoliam s vysokym zaverom, napr. SIgSauer. Mimo to cela rana ide do ruky bez utlmenia.
Ak mam nieco nosit cely den, alebo co najviac, urcite ma menej bude otravovat 2,5cm siroky Glock ako 5cm siroky 686 ktory je s plne nabitym 17r zasobnikom lahsi ako 686 s 2,5 hlavnou a 6 nabojmi vo valci.
Co sa tyka pouzitia zbrane po kratkom treningu, je na tom lepsie majitel malej pistole napriklad Glock 43X oproti napriklad Taurus 85 UL. Pri zhruba rovnakej hmotnosti je pistol plocha (20 mm vs. 40 mm), ma kratsiu a lahsiu spust (2-2,5 kg vs. 4,5-6 kg. Prijemnejsie vnimanie spatneho razu (urcite su niekde dostupne energie a klopne uhly, ale to sa mi nechce hladat). Vyssi pocet nabojov k dispozicii bez prebitia (10-11 vs. 5).Moznost viac vystrelenych treningovych ran za rovnaku cenu, nakolko 9x19 je vyrazne lacnejsi oproti .38 Special/ .357 Magnum ( 0,30 Eur 9x19 vs. 0,48 Eur 38 Spec vs. 0,62 Eur 357 Mag. vsetky od SB, najlacnejsie FMJ).

Ale kup si co sa ti paci. Ta buchacka ma tesit hlavne teba, nie nas.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 990

Příspěvek#477 » stř 28. zář 2022, 20:13

Jo psal jsem o tom nošení Walther PPS M2, tak ještě malé srovnání s S&W 642 - rozměrově prakticky stejné, počet nábojů -2, rozdíl ve hmotnosti poměrně dost citelný.
Tak díky, po neděli jdu pro nákupko, pokud koupím, tak sem po nějaké době dám své pocity a zkušenosti.

https://www.handgunhero.com/compare/smi ... are-charts

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 604

Příspěvek#478 » čtv 29. zář 2022, 00:37

2 Paza - prostě si to kup. I když je to na hovno, protože oproti moderním subcompactům nemají zastaralé revolvery žádnou výhodu, jen spoustu nevýhod. Jen doufej, že na to nebudeš muset přijít při nějaké situaci, kdy bys fakt potřeboval moderní zbraň, a ne historický artefakt.

P.S. - Já vlastním spoustu revolverů. Jsou to výborné zbraně pro takový ten plinking na střelnici, v případě 357/44/500 a plnotučných navážek pak zajímavá zábava a případný poukaz k chiropraktikovi. Ale na EDC mám Glocka.

Uživatelský avatar
Milkyway
Příspěvky: 285

Příspěvek#479 » čtv 29. zář 2022, 10:53

Já bych jenom doplnil. Pokud někdo váhá a neumí se rozhodnout, jestli revolver nebo pistoli, tak ať si koupí a nosí obojí. A podle nastalé situace může použít buď jedno, nebo druhé. Dokonce se asi nevylučuje použití obojího zároveň. Jinak bych jen tak připomenul, že obrana je ...... tak do 3-5 metrů, což nevyžaduje ani moc velké míření. Spíš je to cvičení zručnosti. Najít-vyndat-použít a jít sehnat dobrého advokáta.....

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1861

Příspěvek#480 » čtv 29. zář 2022, 13:07

Héfaistos: Můžu se zeptat na tu spoustu nevýhod? Když srovnáš malý revolver s obdobně malou pistolí.
Pokud se tu bavíme teda o nějaké obraně zbraní, když tě někdo přepadne na ulici nebo už došlo k nějakému fyzickému kontaktu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů