Světlice

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
Horny
Příspěvky: 26

Příspěvek#16 » pon 4. bře 2013, 18:45

V druhé polovině měsíce jsem pozván na jednu akci, známou jako Keltský telegraf. Účastnil jsem se už vloni, ale naše stanoviště nebylo moc vidět. Pro letošek se proto chci vybavit nějakou signální světlicí.
Třeba tyhle vypadají zajímavě: http://www.alfatactical.cz/detail/20472 ... ysova.html

Bohužel prodejce na můj přímý dotaz, jestli jejich používání venku neodporuje zákonu o zbraních a střelivu (ráže světlic uvedena 40mm) dokázal napsat je tohle:

"Světlice jsou volně prodejné od 18-ti let. Bližší znění zákona najdete:

http://www.mvcr.cz/clanek/zbrane-streli ... 84336.aspx "


což je mi platné jak mrtvému zimník. Nemít ZP, tak na to kašlu, ale nehodlám o něj přijít jen kvůli nějakému pitomému přestupku. Stanoviště je bohužel na dohled od jedné vesnice, čili nechci nic riskovat. Otázka tedy zní:
Je možné volně používat světlici ráže vyšší 16ti mm, pakliže není opalována ze signální zbraně, ale ze zařízení na jedno použití, jehož je nedílnou součástí?

Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 318

Příspěvek#17 » pon 4. bře 2013, 19:27

Takto upravená světlice, slouží jako Nouzová signalizační světlice, takže použití je možné v případě KN, předpokládám.
Její použitá jako zábavné pyrotechniky tedy nedoporučuji, no jen můj názor.
Tak snad použít raději plynovku s nástavcem.

Uživatelský avatar
Horny
Příspěvky: 26

Příspěvek#18 » pon 4. bře 2013, 19:37

Právě... to je to dilema. Jenže oni to prodávají v airsoftovém obchodě, čili se dá očekávat že si to nakoupí "děcka" za účelem použití na akcích. Pročetl jsem vlákno a možná by to šlo, ale bůh ví. A prodejce ani neumí říct, jestli to je legální nebo ne.
Já snad napíšu na ministerstvo vnitra pro oficiální stanovisko...

Jinak plynovkové světlice stojí za prd. Pro potřeby opravdové signalizace je třeba viditelnost v řádu kilometrů.

Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 318

Příspěvek#19 » pon 4. bře 2013, 20:12

No, že plynovkové světlice stojí za h...., jako přivolávač ve srovnání s tou normální je fakt, ale nešel bych do odpálení, byť civilní záchranné, bez souhlasu orgánu, což je utopie.



Alcatraz
Příspěvky: 405

Příspěvek#20 » pon 4. bře 2013, 23:26

ale... Je tam napsané bezpečnostní podtřída T1 (ekvivalent třídy II), takže kromě požadavků na výrobu, maximální výšku doletu, maximální způsobený hluk a nutný přiložený návod pro použití a ničení selhávek a ... mnoho dalších nutných věcí, které nás nezajímají, protože na jejich základě, to dostalo certifikaci T1 pro technickou pyrotechniku... se odpálení neřídí zákonem o zbraních (ve smyslu, není to signální zbraň, tedy to není kategorie B) a není žádný předpis, kdy to lze nebo nelze odpalovat (tedy nic jakože jen v KN, apod.).

Je potřeba splnit následující:

1) řídit se návodem (vyhláška říká, co v něm musí být)
2) pyrotechnické předměty třídy II a III a podtřídy T1 se nesmí používat v uzavřených prostorách (místnosti, dopravní prostředky apod.), v blízkosti kostelů, nemocnic, dětských zařízení, domovů důchodců, škol, ozdravoven a pči sportovních akcích (taky podléhají obecním předpisům)

Není potřeba žádná další kvalifikace (kromě prodeje od 18 let). Hlasit se musí ohňostroje s použítím více než 20kg účinných látek, nebo tak něco.

No a doufám, že to nechcete používat v lese, v seníku, na benzínce nebo tak něco. To by mohlo narazit na nějaký územní předpis. Je to pyrotechnika a práce s ohněm. Ale nic z pohledu zbraní nebo zákazů používání světlic snad nehrozí.

Jinak pro představu, do T1 patří ještě kromě signálek prostředky na plašení ptactva, dýmovnice pro určení směru větru, nebo modelářské raketové motorky,

Uživatelský avatar
Horny
Příspěvky: 26

Příspěvek#21 » úte 5. bře 2013, 00:05

Mno, on je to vlastně takový mírný kopec, vrchol cca půl kilometru nad vesnicí, jehož povrch vloni tvořilo řepkové pole. Letos tam asi bude - jen hádám - pšenice. Každopádně díky za odpověď. Nakonec tedy světlice objednám a zkusím jak budou vidět...

Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 318

Příspěvek#22 » úte 5. bře 2013, 01:18

No jasně ta T1, je poměrně upřesňující, to jsem přehlédl.
V každém případě je, ale jak koukám ještě následující omezení: pořadatel ohňostroje nemá ohlašovací povinnost (jestliže pořádá ohňostroj na svém pozemku), ale pokud konání ohňostroje obecnímu úřadu ohlásí, rozhodně nic nepokazí.
Ohňostroj musí být odpálen do 22 hodiny, pokud se nedohodnete s obecním úřadem na výjimce. Nesmí být ohroženo zdraví ani majetek osob.

Uvádím to proto, že jeden světlovýstřel se asi ukecá, dva a více už jsou ohňostroj, každá obec to může mít jinak.

Uživatelský avatar
ataman
Příspěvky: 29

Příspěvek#23 » úte 5. bře 2013, 08:35

A tři stromy a víc je les viď :lol: ?


Ohňostroj je působivé světelné (a částečně také zvukové) představení vytvářené pomocí odpalovaných pyrotechnických pomůcek při nejrůznějších slavnostních příležitostech (Nový rok, zahájení sportovní akce, významná výroči a jubilea). Ohňostroje byly odpalovány již ve staré Číně a jsou uznávány jako určitý druh umění v němž jsou pořádány i soutěže.

Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 318

Příspěvek#24 » úte 5. bře 2013, 08:58

Tak jasně,
popírání faktu že použití (vícenásobné a bez důvodné) světlice je na hraně, nic neřeší.
To, že případný úředník má pravdu je také smutný fakt.
Ta uvedená definice či co to je jak z letáku Čínského prodejce.
Jo a dva a víc jsou dav, takže ano....
;)
btw: nejsme, ale už krapet OT :?



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#25 » úte 5. bře 2013, 09:24

KITTbx píše:btw: nejsme, ale už krapet OT :?


Rozděleno.

Uživatelský avatar
Horny
Příspěvky: 26

Příspěvek#26 » stř 6. bře 2013, 21:04

Díky za odpovědi. Snad to ode mě nebude vypadat jako provokace, ale ještě jsem našel tohle :lol: .
Tyhle legrace jen tak k volnému použití už asi nebudou... jenom nevím, co si představit pod pojmem "certifikace Solas".



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#27 » stř 6. bře 2013, 21:25

Solas jsou jen pravidla pro bezpečnost na moři. Zřejmě to musí mít zařazení i do nějaké pyrotechnické třídy. Podle všeho je to volně prodejné. Se zákonem o zbraních to nesouvisí protože to nepotřebuje k výstřelu žádnou zbraň. Ale to už tady psal Alcatraz. Vzhledem k ceně by to byl dost drahý ohňostroj.

Uživatelský avatar
Horny
Příspěvky: 26

Příspěvek#28 » stř 6. bře 2013, 22:50

No, pořád lepší jedna světlice za 600,- která je vidět, než čtyři za 120,- , které vidět nejsou (nepočítám cenu poštovného :)). Ten pocit z loňska, kdy člověk marně zírá v dohodnutou dobu do tmy a ono nic, není moc příjemný...
Jinak bych si tipnul, že tenhle typ signálních raket bude spadat tak do kategorie IV. Tedy jestli vůbec něco takového existuje.



Alcatraz
Příspěvky: 405

Příspěvek#29 » čtv 7. bře 2013, 10:52

nikdy sem to nezkoušel, tak nevím, ale světlice mi přijdou dobrý spíš pro přibližný určení směru, než pro nalezení nečeho ve tmě. Nebylo by funčkně lepší pořídit si nějakou levnější laserovou baterku? Třeba budou ve tmě vidět a určitě svítí dýl. Jen nápad.

Uživatelský avatar
Horny
Příspěvky: 26

Příspěvek#30 » čtv 7. bře 2013, 11:39

Možná asi ano, co se keltského telegrafu týče, tak tam jde v podstě jen o zpozorování světelného signálu a jeho "přeposlání" na další stanoviště. Ale jak jsem tak koukal na ceny těch levnějších laserových svítilen (~5000) pořizovací náklady by se vrátily tak za šest let. Mimochodem, předpokládám, že při použití laserové baterky na zbrani člověk nenarazí na zákaz leserových zaměřovačů a nočního vidění, nebo ne?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů