Zajímavý článek a hlavně diskuze o síle zpětného rázu

Co jinam nepatří...


kleofash
Příspěvky: 79

Příspěvek#1 » pát 6. zář 2013, 08:21

http://www.osel.cz/index.php?clanek=7100

Stručně: Výstřel na střelnici silnou ráží - výzva k výpočtu sil, které působí na střelcovo rameno. K tomu i zábavné video.



maja
Příspěvky: 120

Příspěvek#2 » pát 6. zář 2013, 10:28

Tak schválně. Mě to vychází na sílu zpětného rázu (po zanedbání tření a podobných věcí) na 13,8kN. Pro zajímavost, střela opustí hlaveň přibližně za 0,0027s.



hh
Příspěvky: 15

Příspěvek#3 » pát 6. zář 2013, 11:10

No, jsou to jednoduché kupecké počty, střední síla působící na střelu (a dle principu akce a reakce tedy i na pušku) se dá spočítat jako podíl úsťové kinetické energie střely a délky hlavně (F = 1/2 m v^2 / l = 0.5 * 0.049 * 750^2 / 1 N = 13.8 kN).

Problém je, že síla působící na pušku v průběhu výstřelu asi není úplně "síla kterou puška kopne do ramene". Už proto, že v průběhu výstřelu se puška posune dozadu jen zhruba o 8 mm a to zajímavé se děje až potom, kdy je potřeba těch 6 kg vržených proti rameni rychlostí 22 km/h ubrzdit ...

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#4 » pát 6. zář 2013, 11:43

Co mi tak říkají mé zbytky středoškolských znalostí, dokážu spočítat, jakou hybnost, a tedy rychlost, směrem do ramene puška získá. Vzhledem k rychlosti děje lze zanedbat čas, a považovat to za jediný okamžik.
Abychom mohli spočítat sílu, museli bychom znát ještě vzdálenost, o jakou se puška posune, než se o rameno zcela zastaví. Jsem zvědav, co uvede autor jako správné řešení.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů