Čištění zbraní

Co jinam nepatří...


koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#1666 » stř 21. zář 2022, 21:22

Patche osobne na pistoli nepouzivam, nejak pro to nevidim smysl. Odlicovaci polstarky (takova ta kulata klasika co si kupuji damy na makeup) jsou naprosto bez problemu na hlaven. Smotam do takove rulicky a protahnu skrz. Je to dost natesno a krasne to vsechno vytahne ven. Baleni toho stoji par korun a vydrzi na spoustu cisteni.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#1667 » stř 21. zář 2022, 21:34

libor007: Patche z "alíka" (resp, ruli, ze které si odstřihávám) mám, a je to přesně to, co to je - patche z alíka. Jinými slovy, použít se to dá, ale ve srovnání s patchi z nějaké čistící sady, kterou taky mám, je to chabé. Rozdíl je v materiálu - tuhost, schopnost vyplnit vývrt, odolnost proti roztržení, nasákavost, atd. Pořád ale výrazně lepší, než staré trenky nebo prostěradlo :). Používám výhradně na pušku.



wratko
Příspěvky: 31

Příspěvek#1668 » stř 21. zář 2022, 23:06

Mne dobre funguju aj vyschnute vlhcene utierky. Vždy nejaké zabudnem v aute, a na konci leta mám novú zásobu na čistenie :D

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#1669 » čtv 22. zář 2022, 08:47

Používám papírové utěrky, kus utrhnu a naskládám na protahovací trn. Jen se to nesmí moc navlhčit, pak se trhají.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 764

Příspěvek#1670 » čtv 22. zář 2022, 13:52

Já používám netkanou vysokopevnostní textilii. Zkoušel jsem leštící, ale ta pouštěla vlákna. Tohle si nastříhám jak potřebuji. Jedna role do konce života :-D
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 586

Příspěvek#1671 » pát 23. zář 2022, 00:20

koudak píše:...krasne to vsechno vytahne ven...

Jo, to si myslí spousty lidí, jak to maj supr ťupr čistý. Pak stačí použít správnou velikost trnu, patche a zvolit odpovídající chemii (Boretech, MC #7, atp.) a nestačej se divit, jak černý patche z té jejich "čisté" hlavně ještě lezou. Ono sice přečištování "dočista dočista" není (zvlášť u pistole) nějak extra nutné, ale někoho (třeba zrovna mě jo) to baví. ;)

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#1672 » pát 23. zář 2022, 06:20

Sobiho píše:Já používám netkanou vysokopevnostní textilii. Zkoušel jsem leštící, ale ta pouštěla vlákna. Tohle si nastříhám jak potřebuji. Jedna role do konce života :-D


Koukám, že tam nemají uvedené ceny, kolikpak asi ta role stojí ??



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#1673 » pát 23. zář 2022, 08:33

Héfaistos píše:
koudak píše:...krasne to vsechno vytahne ven...

Jo, to si myslí spousty lidí, jak to maj supr ťupr čistý. Pak stačí použít správnou velikost trnu, patche a zvolit odpovídající chemii (Boretech, MC #7, atp.) a nestačej se divit, jak černý patche z té jejich "čisté" hlavně ještě lezou. Ono sice přečištování "dočista dočista" není (zvlášť u pistole) nějak extra nutné, ale někoho (třeba zrovna mě jo) to baví. ;)


No to vsechno melo byt v uvozovkach nejspis. Kazdopadne ty odlicovaci polstarky jsou na cisteni super a umi vycistit hlaven na uroven prijatelnou pro drtivou vetsinu lidi a stoji par korun.
Ono pri noseni se to stejne zanasi ruznym prachem atd, vsak to asi vsichni (teda my co nosime) zname. To by to jeden musel cistit porad dokola po kazdym odlozeni. Realisticky tohle nejspis nikdo nedela (a nebo takovy lidi spocitame na prstech). Zbran je nastroj stejne jako treba multitool, ten si asi cisti malokdo. Aspon u toho jsem to snad za 15 let nepotreboval. Navic na to noseni asi vetsina z nas nosi sluzebni pistole, u kterych se stejne pocita, ze ani cisty nebudou (nebo urcite ne na takovou uroven na jakou bude cistit civilni drzitel).

Ale necham si poradit, zkusit se ma vsechno. Pri nejake prilezitosti vezmu balik patchu a trn na pistoli a uvidim. Proc ne. Nemyslim si, ze ale rozdil bude nejak zasadni oproti spouste jinych metod. A nebo tu roli te textilie? To me mozna zaujalo i vic :D.



ondrush
Příspěvky: 290

Příspěvek#1674 » pát 23. zář 2022, 10:32

> Kazdopadne ty odlicovaci polstarky jsou na cisteni super a umi vycistit hlaven na uroven prijatelnou pro drtivou vetsinu lidi a stoji par korun.

Na uroven prijatelnou (pokial sa stale bavime o 9mm pistoli k dennemu noseniu, ziadna puska, ziadna tercovka) umi vycistit hlaven dalsi vystrel. Stejne EDC vsetci nosia plastovane strely, takze oter olova ktory by zapatlal drazky neexistuje; moderne naboje su nekorozivne, takze spaliny nedokazu behom kratkeho casu vyrobit kratery v hlavni... Za tych 10 tisic ran, co by som bral ako priemerny nastrel pre edc zbran, bude zhorsenie presnosti za celu zivotnost zbrane bez jedineho cistenia hlavne tazko pozorovatelne.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 586

Příspěvek#1675 » pát 23. zář 2022, 14:44

koudak píše:...Ale necham si poradit, zkusit se ma vsechno. Pri nejake prilezitosti vezmu balik patchu a trn na pistoli a uvidim. Proc ne...

Ona spíš než ten trn a patch je důležitá ta chemie. Ta uvolní z hlavně fakt ještě dost karbonu a otěru ze střel (byť FMJ). Ale nějaké takové extra čištění je pouze a hlavně pro ten pocit, na funkci (a už vůbec ne na funkci rostlináře) a na přesnost to u pistole IMHO nemá žádný znatelný vliv. Já to prostě čistím... ;)



libor007
Příspěvky: 116

Příspěvek#1676 » pát 23. zář 2022, 21:13

Sobiho: kde seženu tu textilii? Nemůžu ji dohledat... Nechci laborovat, hodně z nich jak píšeš pouští chlupy. Jinak mám teda koupit ten trn, nebo stačí to protahovací oko?



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#1677 » pát 23. zář 2022, 21:37

@Sobiho: I me by zajimalo kde to koupit. Dik predem za info.

Ad chemie na cisteni : Nedavno jsem potreboval vycistit bcg na ARku kde jsem teda mel ten karbon vicemene zpeceny k tomu kovu. Nejvic teda pomohlo mechanicke cisteni AR nastrojem, ale rozpoustel jsem kombinaci Boretechu C4 Carbon Remover a pena na cisteni Nanoprotech. Na stridacku jsem je na tom nechal pusobit, trochu oskrabat a pak pouzit ten druhy prostredek. Nanoprotech muzu doporucit, ted jsem na tu penu presel u cisteni vseho. Boretech si nechavam jenom na to ARko, je to celkem draha chemie a na pistoli neni potreba.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#1678 » pát 23. zář 2022, 21:41

Když tady čtu, jaké zázraky na rozpouštění používáte, tak budu asi se svým čističem na brzdy za pár Kč za hovado, ale funguje a nikdy nic nepoškodil. :D

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 586

Příspěvek#1679 » pát 23. zář 2022, 23:12

Místo relativně drahého čističe brzd používám čistý tetrachlorethylen (perchlorethylen). Nicméně to není čistidlo v pravém slova smyslu, ale hlavně silné odmašťovadlo a rozpouštědlo. Takže ho spíš až po vyčištění používám na finální odmaštění a zbavení součástí všech zbytků čističů a posledních nečistot.

A jinak - ta "chemie" na čištění není žádný "zázrak", ale produkt nějakého vývoje. Tak, jak dnes už v moderních zbraních nestřílíme běžně černým prachem a nemažeme je sobolím tukem, tak i čistící prostředky prodělaly jakýsi vývoj a pokud mám udržovat moderní palnou zbraň čistou, použiji moderní k tomu určené čističe a nebudu vývrt např. třít směsí popela a slepičího trusu... ;)



Jarda.Jezek
Příspěvky: 863

Příspěvek#1680 » sob 24. zář 2022, 10:15

Mám takový pocit, že naposledy jsem za čistič brzd, půl litru ve spreji, dal v lidlu 50 Kč příležitostně. Co ještě levnějšího na propláchnutí hlavně se dá pořídit?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot], Neptun a 11 hostů