Čištění zbraní

Co jinam nepatří...


Jarda.Jezek
Příspěvky: 893

Příspěvek#1786 » ned 10. zář 2023, 17:21

Zapěněné hlavně nanoprotechem dávám do tuby od šumivých vitamínů. Co vyteče, v tubě zůstane a pracuje příště spolu s novou pěnou.



Jarda89
Příspěvky: 359

Příspěvek#1787 » ned 10. zář 2023, 18:39

To je dobrý nápad, děkuji :)

Uživatelský avatar
nimha
Příspěvky: 79

Příspěvek#1788 » pon 30. říj 2023, 13:32

Procetl jsem to tu cele (tedy krome problematiky cisteni dlouhych, revolveru a cisteni po uzivani toxic naboju - mam glocka a bezne SB FMJ naboje) a chtel bych se zeptat na par drobnosti:

Kartac na hlaven - ma nejaky smysl u mosazneho / bronzoveho kartace, aby bylo z barevneho kovu i vlastni telo kartace, tedy ne jen stetiny? Kartace, co maji ocelove telo a mosazne / broznove stetiny vychazi docela levneji.

Cisteni hlavne kartacem jen jednim smerem? Shlednul jsem par videii na YT a vsichni tam hlavne kartacem šmrdlali sice od komory, ale dopredu-dozadu, zadne jen protahovani skrz. Jak moc tohle hraje vyznam (u bezne sluzebni pistole)?

S vyse uvedenym souvisi otaceni kartace v hlavni. Ma nejaky prinos s kartacem tocit/pootáčet nebo je to spis na ujmu hlavne / kartace? Taky tu byla zminka upnuti kartace do aku vrtacky / sroubovaku. Non-sense nebo to ma smysl? Myslim samozrejme na minimalni otacky.

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 521

Příspěvek#1789 » pon 30. říj 2023, 14:53

Já používám to nejelvnější na trhu a tahám sem a tam. To teda dělám pro dobrý pocit za 1000 ran nebo půl roku, co přijde první.



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#1790 » pon 30. říj 2023, 15:02

@nimha

kartáč do vrtačky je dobrej vtip, to snad nikdo nemůže myslet vážně ani na chvilku. Co se týče ocelové (drátěné) tyčky s bronzovými štětinami kartáče, tak stačí tu tyčku omotat nějakou páskou - např. kobercovkou. Jinak s tímto typem vytěráku nelze čistit jen jedním směrem (od komory ven), takže s tím nic neuděláš. Musel bys mít tyčku a kartáček extra a pokaždém protažení vyšroubovat / znovu nasadit po vyjmutí a protáhnout.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#1791 » pon 30. říj 2023, 15:23

Divil by ses kolik blbů dává kartáč do vrtačky a protahuje takle hlaveň a ještě se tím chlubí :)

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2239

Příspěvek#1792 » pon 30. říj 2023, 17:07

Jediná hlaveň, kde to musíš tam a zpátky je předovka, jinak to fakt dělám jen po směru střely.
Ano, mám kartáček na šroubovaný.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 807

Příspěvek#1793 » pon 30. říj 2023, 18:50

Popravdě kartáčky používám minimálně. Většinou protáhnu hadem a pak čistím trnem a boretechem.



risa2000
Příspěvky: 847

Příspěvek#1794 » pon 30. říj 2023, 22:13

nimha: Důvod k protahování kartáčem tam a sem je ten, že jedině tak se dá vyčistit drážkovaný vývrt. Samozřejmě za předpokladu, že máš kartáč na nějakém otočném trnu, takže se otáčí přesně s vývrtem. Otáčet s ním jinak (třeba vrtačkou) nedává smysl.

Moje teorie je, že protahování jedním směrem má smysl u hlavní, které jsou "měkké", např. nerezové přesné hlavně, které je potřeba zastřílet. Na nitridované nebo tvrdochromované podle mne směr vliv. Aspoň já tak svoje pistole a pušky beru a šudlám to oběma směry (nerez nemám).

Jediná věc na kterou dávám pozor, abych neměnil směr s kartáčem v hlavni.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 807

Příspěvek#1795 » úte 31. říj 2023, 08:46

Největší problém je změna směru když je kartáč v hlavni. Jinak si myslím, že vracet se kartáčem zpět by neměl být nějaký problém, pokud tedy je celý venku. Jinak ty otočné rukojeti mi moc funkční nepřipadnou. Jak říkám hned použít hada s kartáčem, když je to opravdu moc tak kartáček, pak trn s patchem a boretechem. Je to jak sklo a drážky krásné a jasné.



skagerak
Příspěvky: 1006

Příspěvek#1796 » úte 31. říj 2023, 09:01

Asi tak nejak ohledne cisteni rozlisiju jestli jde o glocka nebo pusku kterou strilim na stovky metru....



Haluziak
Příspěvky: 286

Příspěvek#1797 » úte 31. říj 2023, 09:24

Změna směru kartáčku v hlavni je špatná tak akorát pro ten kartáček a pro ruce. I Cleckner šmrdlá od komory k ústí a až je kartáček venku tak zase zpátky. Uvědomte si jaké tlaky a jiné termodynamické děje se odehrávají v hlavni při výstřelu, bronzový kartáček té hlavni nemůže nic udělat.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2526

Příspěvek#1798 » úte 31. říj 2023, 09:24

A jeste bych resil, zda jsem strelec co neco kua umi a pripadne blbe vycistena hlaven ma nezanedbatelnej vliv. (a takovych je myslím sakra malo) a nebo obyc clovek, co svoji chybou nasobne nejakou supinku v drazce preváží. :)

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#1799 » úte 31. říj 2023, 14:20

Já přidám jen něco k tomu měděnému kartáčku ( ono je jedno jestli měď či mosaz - měď je ale lepší ) že pokud to bude někdo točit v hlavni tam či onam a nevyjede tím kartáčkem úplně ven tak ten kartáček nestačí narovnat chlup a ničí se, tudíž kartáček celý ven a pak zpátky - a samozřejmě ne ve vrtačce ale na tyči co te točí a kartáček se v hlavní otáčí stejně dle točení závitu a tím toho odstraní i o 100% více než kartáček na vrtačce - přijde mi i úsměvné jak tohle může někdo dělat ( vrtačkou :? :roll: )

Uživatelský avatar
nimha
Příspěvky: 79

Příspěvek#1800 » pát 3. lis 2023, 16:27

Diky za rady, panove. Vrtacku tedy zavrhuju :-) jo a diky za vysvetleni te rukojeti s loziskem - ja porad dumal k cemu to tam je (nemam ho, jen jsem cetl popis, ale tam se vic neuvadi). Cili jak se tlaci kartac skrz, tak se stetiny chytnou drazek vyvrtu a kartac se tak toci v hlavni?

Jeste jedna vec k tomu protahovani kartacem skrz - proc se tedy radi cistit zbran (ten mam na mysli beznou pistoli) od komory? Ptam se, protoze kdyz kartacek tedy vyjede z hlavne ven a pak ho zase tahnu dovnitr, tak je to stejne jakoby se to cistilo od ústí, ne?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host

cron