Čištění zbraní

Co jinam nepatří...


Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#1546 » pon 7. úno 2022, 11:56

Vzpomněl jsem si na něco, co mi kdysi říkal kamarád v době, kdy působil jako odstřelovač u jedné elitní jednotky.
Po tréninku zbraň vyčistil, namazal a nevím co ještě, potom dal jednu ránu a zbraň uložil. Na tenhle postup nedal dopustit. Bohužel nemůžu posoudit, čistím jen krátký a AR. Zbraň na long range nevlastním a nerozumím tomu.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#1547 » pon 7. úno 2022, 13:01

U policejniho odstrelovace v pripade "ostreho pouziti" patrne zavisi docela dost na prvni rane ( pravdepodobne jedine). Tak proto.

Jak jsem psal existuji pripravky ktere pry neovlivnuji prvni ranu (takto to vyrovyrobce prezentuje jako dulezitou vlastnost).



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#1548 » pon 7. úno 2022, 17:39

Héfaistos píše:Něco k tématu, navazuje to na příspěvek https://zbranekvalitne.cz/forum/viewtopic.php?f=33&t=413&start=1455#p265663
Ve zkratce - ani u terčové pušky není třeba nějak šíleně čistit hlaveň - naopak totálně vyčištěná může mít horší přesnost jak "špinavá":
DON'T clean the BARREL on a precision rifle!

Momentalne se nebavime o cisteni hlavne, ale o jejim odmasteni od oleje po cisteni ve vyvrtu pred strelbou. Jinak kazda puska chce svoje. Minula puska, co jsem mel strilela spickove, ale bylo treba pred zavodem vystrilet aspon 15 ran. U ni nepomohlo nic. Odmasteni vyvrtu sice zarucilo, ze prvni rana a ty ostatni byly stejne, ale rozptyl se smrskl az po vystreleni tech 15ti ran. Nynejsi puska strili rovnez spickove, ale uz neni potreba vystrilet zadnou ranu pred zavodem. Rozptyl je stejny. Takze momentalne mi staci odmastit vyvrt pred zavodem.
Nelze postupovat podle nejakeho clanku. 10 strelcu = 10 ruznych postupu. A kdyz se na to podivame, tak kazdy pred zavodem, pred sluzebnim zasahem, pred treninkem, nejakym zpusobem odmastuje vyvrt. Jeden to dela tak, ze vypali po vycisteni treba 1-2 rany, druhy pouzije nejaky odmastovac, treba jako ja cistic brzd. Dalsi cisti nejakym pripravkem, ktery se honosi v popisu vetou, ze aplikace do vyvrtu neovlivnuje prvni ranu.
Takze ano, nekdy je spinava lepsi, nez cista, sam jsem takovou vlastnil, ale neplati to u kazde pusky.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 589

Příspěvek#1549 » pon 7. úno 2022, 23:22

Jasně, však proto jsem napsal slovo může a i sám Žiga v tom videu říká, že to, co platí pro jednu pušku nemusí platit pro jinou a vice versa.

Já teda čistím dlouhé i krátké někdy až moc (paradoxně přesně naopak, než se říká v těch videích, co jsem sem dával, speciálně to od Tima (MAC)), prostě nemám rád, když mě lezou z hlavně byť jen drobně špinavé patche. Ale mám to jako součást relaxace po tréningu na střelnici. Nicméně hlaveň před střelbou neodmašťuji, jen protáhnu pár patchů. Momentálně stejně nemám žádnou pořádnou LR pušku, a u samonabíječek jsem vliv "přečištění" na přesnost moc nepozoroval.

Uživatelský avatar
Style
Příspěvky: 287

Příspěvek#1550 » úte 8. úno 2022, 23:22

Koupil jsem si endoskopickou kameru a tak samozřejmě jedna z prvních věci kam koukám je hlaveň.
Nejdriv jsem se vyděsil, že vidím rez, ale když jsem se koukl i do hlavně nové, jednou střílené zbraně našel jsem je taky.
Usuzuji tedy, že jde o zbytky místo mosazi ze střel. Tím se dostávám k věci.
Vydrželi i po čištění. Řešíte je, nebo jsou běžné? Pokud je odstraňujete, tak čím? Hlaveň se při pohledu okem jeví jako zrcadlo, až při pohledu zevnitř jsem si všiml rozdílné barevnosti.

Obrazek je tady: https://ibb.co/RTVL9kB

Uživatelský avatar
Style
Příspěvky: 287

Příspěvek#1551 » úte 8. úno 2022, 23:27

Obrázek

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#1552 » úte 8. úno 2022, 23:31

Co je to za zbraň? Já to mám všech pistolích, ze kterých střílím FMJ. Neřeším to, nepozoruji nic zvláštního. Chlapi co střílí long range to možná řeší. Ostatně je na to diskuze ve vlákně o čištění.

Pokud bys to chtěl dostat ven, tak se dělají šmakulády na odstranění mosazi a mědi



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#1553 » stř 9. úno 2022, 00:22

napr u pistoli byvaji stopy tombaku po fmj strelach, lze to vycistit, ale u pistoli se to bezne nedelava. Obvyklym prostredkem typu Wd/balistol/brunox/ konkor a pod to nepujde.

Uživatelský avatar
Style
Příspěvky: 287

Příspěvek#1554 » stř 9. úno 2022, 09:48

Jo díky chlapi za rady. Pokud to tam tedy neškodí nebudu to řešit.
Sud: Fotka je z AR15 nové právě, ale mám to i v pistolích i revolveru. Paradoxně jediná zbraň, kde to není je kosa.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 589

Příspěvek#1555 » stř 9. úno 2022, 10:39

Jako dá se to odstranit přípravky na rozpouštění mědi/mosazi/olova (MC#7, Boretech Eliminator apod.) a neustálým šudláním patchama, ale proč? Vývrtu to neškodí a přesnost neovlivňuje (spíš někdy naopak - viz ty videa, co jsem postoval výše).



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#1556 » stř 9. úno 2022, 11:22

Otazka je od jakeho levelu je čištění a break in nutnost a od jaké už magie. :lol: Ja si pro tu srandu koupil modrou a červenou JB pastu, která prej vyčistí kdekterou zapraseninu (modrá) a je ok i na delikátní vývrty benchresťáckých hlavní. Beru to normálně patchema ne těma specialníma válečkama.
Ono stejně s tim už někdo vystřelil před breakinem.
Pro Galila, XDmko a SW 686 je to asi overkill a nečistím to tím pokaždé.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#1557 » stř 9. úno 2022, 15:51

Style: Hmmm, hlaveň své AR jsem moc nezkoumal. Ale hádám, že to tam bude taky. Kromě standardního čištění od karbonu to nehodlám řešit. Střílí to pořád jak má.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1859

Příspěvek#1558 » pát 11. bře 2022, 07:27

Jaký máte názor na přípravky Tetra Gun? Jde mě o čištění 1911.

Uživatelský avatar
Shirako
Příspěvky: 212

Příspěvek#1559 » pát 11. bře 2022, 08:02

Používám Tetra Gun na všechny svoje zbraně, včetně Bull 1911 a nemám problém. Čistí to, maže to...



Freed
Příspěvky: 75

Příspěvek#1560 » pát 8. dub 2022, 11:16

Na mazání K100 i Glocka používám Interflon TF. Nemá chybu. Zbraně se po střelbě i dobře čistí . Používám ho i na vývrt hlavně, ale před střelbou hlaveň protáhnu čistým hadrem nebo hadem.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů